Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1376 replies to this topic

#649
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Parca ziceai ca ai Samsung S20 FE? La ala vad f/2.4 la tele, dar un senzor foarte mic de 1/4.5":
8 MP, f/2.4, 76mm (telephoto), 1/4.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom

Sau te referi la alt model de Samsung cu periscop? Ca asta nu pare sa fie cu periscop.

La vivo-ul asta e:
64 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom

Sigur ca f/3.5 nu suna grozav, eu am f/3.4 pe P40 Pro cu senzor mai mic (1/3.56"), dar focalizeaza bine si acum prin casa (camera nordica, afara ploua si e innorat). E drept, in prima versiune de soft cu care a venit nu mergea grozav focalizarea la camera tele (nici macar nu putea focaliza mai aproape de vreo 1.5-2 metri, acum dupa software updates poate focaliza si la 10 cm si nu mai are probleme cu focalizarea). Ma gandesc ca un senzor de 2.5 ori mai mare decat al meu la tele cu diafragma comparabila si putere de calcul incomparabil mai buna (procesorul principal are scor de mai mult de 2 ori mai mare in Antutu fata de Kirinul meu 990 + are si un procesor de imagine V2 care cica e super rapid) ar trebui sa se descurce chiar bine.

Indicele ala Abbe de dispersie a luminii de 81.6 nu suna si el foarte bine? La obiectivele de plastic e pe la 30 cica.

View Postkatran, on 24 noiembrie 2022 - 11:18, said:

PS : la DOF "periscopul" este un 90mm F/21 echivalent FF.
F/19 imi da mie ... dar na, nu e grozav, asta e clar.

In schimb pe camera principala F/4.7 suna chiar bine Posted Image Cam la fel ca f/2.8 pe ASP-C si f/2.4 pe micro 4/3

Edited by utopium, 24 November 2022 - 12:36.


#650
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 24 noiembrie 2022 - 10:31, said:

..cu un indice de dispersie Abbe de 81.6 (care ar trebui sa insemne ca aberatiile cromatice/dispersia luminii e foarte mica)
Dispersie 80? Stiu ca indicii sunt in jur de 1-2.

#651
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postutopium, on 24 noiembrie 2022 - 12:33, said:

Parca ziceai ca ai Samsung S20 FE?

Da, asta e.
Credeam ca e F/3.5  "tele"-ul de pe el.  Cu atat mai rau daca e F/2.4.
Chiar si cu senzorul ala mic este folosibil, atata ca in anumite situatii da chix focalizarea.


View Postutopium, on 24 noiembrie 2022 - 12:33, said:

In schimb pe camera principala F/4.7 suna chiar bine Cam la fel ca f/2.8 pe ASP-C si f/2.4 pe micro 4/3

Da, nu este rau deloc pentru un telefon. Cred ca poti sa si "inmoi" un pic fundalul la diafragma asta echivalenta.

Chiar mi-ar placea sa am un telefon cu specificatiile astea, numai sa devina standard nivelul asta de echipare  - adica sa nu trebuiasca sa dau mai mult de 2500...2800 de Ron pe telefon sau sa fac alte compromisuri gen. nu are acces la magazinul google...etc.
La sume mai mari de atat, prefer sa investesc in sistemul foto - in obiective dedicate.

Edited by katran, 24 November 2022 - 14:22.


#652
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkatran, on 24 noiembrie 2022 - 14:08, said:

Da, asta e.
Credeam ca e F/3.5  "tele"-ul de pe el.  Cu atat mai rau daca e F/2.4.
Chiar si cu senzorul ala mic este folosibil, atata ca in anumite situatii da chix focalizarea.
Ma gandesc ca si senzorul foarte mic e un generator de probleme de focalizare ... tele-ul de pe P40 Pro merge chiar bine acum din punctul asta de vedere (da rateuri la focalizare la video la concerte de exemplu care au loc seara, cu lumini care se schimba des, etc, acolo da, cam trebuie sa dau lock focus, dar pentru poze n-am probleme cu focalizarea)

View Postkatran, on 24 noiembrie 2022 - 14:08, said:

Chiar mi-ar placea sa am un telefon cu specificatiile astea, numai sa devina standard nivelul asta de echipare
Nu o sa vedem senzori de 1" ca "standard", dar pe flagshipuri foto cu siguranta vom vedea destule in viitorul apropiat ... nu ma astept sa coste sub 4.000 de lei vreo unul dintre ele. Oricum e pacat sa pui 1" si sa nu ai si procesor de top, de aia nu e realist sa gasesti asa ceva sub 3.000 de lei. Eu n-am o problema sa dau 5.000 de lei pe un cameraphone care chiar performeaza bine, sunt doua lucruri care mi-ar placea sa fie diferite la telefonul asta: ecran o idee mai mic (ca sa fie si telefonul mai mic - cu macar 3 milimetrii mai putin lat si vreun 8mm mai putin inalt) si diafragma variabila de pe Mate 50 pro (care are f/1.4-f/4, dar m-as multumi cu f/1.75-f/4) :D Daca ar avea astea doua chestii si va performa conform specificatiilor, as da fara probleme si 6.000 de lei pe el.

#653
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Ca idee, cei de la Xiaomi au creat simultan cu Xiaomi 12S Ultra si modelul Xiaomi 12S Ultra Concept:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rZm4gg5CvWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Diferenta e ca senzorul de 1" e la vedere sub o sticla de safir, iar obiectivul (Leica) se ataseaza la telefon. Momentan a ramas la stadiul de concept, cica au facut vreo 10 bucati :D

#654
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Ideea nu e rea.

Dar noi pe aici discutam ca era frumos daca faceau obiective interschimbabile proiectate pentru telefon (mici).
Obiectivul standard sa fie cat mai mic plus alte obiective (inclusiv tele-uri) care se pot achizitiona separat.

Probabil nu vor face asa ceva. Segmentul de cumparatori care e interesat de asa ceva este foarte mic. Si atunci solutia cu 2-3 camere incorporate ramane cea mai practica pentru ca pastreaza telefonul compact si rezolva nevoile a 99% din cumparatori.

Edited by katran, 25 November 2022 - 08:11.


#655
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 25 noiembrie 2022 - 08:11, said:

Probabil nu vor face asa ceva. Segmentul de cumparatori care e interesat de asa ceva este foarte mic.
Pai e o contradictie aici: acele telefoane scumpe, mari si cu senzori de 1" sunt facute fix pentru acel segment, desi sunt unii care il iau doar de fita deci nu fac parte din segmentul respectiv si intr-adevar ei poate sunt incurcati/incomodati de obiectivele mari.

Edited by crokodilu, 25 November 2022 - 09:28.


#656
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Nu, nici vorba.
Telefoanele scumpe nu au doar camere foto scumpe, au si procesoare rapide, memorie mare, design special...etc. Sunt multi care le cumpara pe principiul "scump dar bun".
Sau altii le cumpara pur si simplu pentru imagine, la fel ca atunci cand cumperi o haina scumpa.

Un pasionat de fotografie nu o sa dea 1500 de Euro pe un telefon, mai degraba o sa investeasca banii intr-un sistem foto dedicat.  
(cu 1650 de Euro eu am cumparat OM-1).

Edited by katran, 25 November 2022 - 09:44.


#657
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkatran, on 25 noiembrie 2022 - 09:43, said:

Un pasionat de fotografie nu o sa dea 1500 de Euro pe un telefon, mai degraba o sa investeasca banii intr-un sistem foto dedicat.  
Sau le va face pe amandoua pentru ca stie ca nu poate avea sistemul foto dedicat cu el intotdeauna cand ar avea nevoie. Anyway, a fost GH6 redus pe f64 (si mai avea si un Panasonic cashback de 1.000 de lei) dar tot nu am gasit inca justificarea de a da atatia bani pe el. Telefonul il folosesc zilnic inevitabil, chiar daca de o camera buna nu am nevoie zilnic, e bine sa stiu ca o am la mine cand voi avea nevoie. GH6-le l-as folosi in medie o data pe luna, inca nu isi justifica achizitia din punctul meu de vedere.

Edited by utopium, 25 November 2022 - 10:24.


#658
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 25 noiembrie 2022 - 09:43, said:

Nu, nici vorba.
....etc. Sunt multi care le cumpara pe principiul "scump dar bun".
Sau altii le cumpara pur si simplu pentru imagine, la fel ca atunci cand cumperi o haina scumpa.

Pai exact asta ziceam si eu, ca sunt unii care le iau pentru ca ofera camere bune, deci exact nisa, si altii care le iau doar de fita, indiferent cum o "impacheteaza".
Procesoare bunei ai si daca nu iei o camera phone cu obiective dedicate ca cea din prototip.

#659
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkatran, on 25 noiembrie 2022 - 08:11, said:

Ideea nu e rea.

Dar noi pe aici discutam ca era frumos daca faceau obiective interschimbabile proiectate pentru telefon (mici).
Obiectivul standard sa fie cat mai mic plus alte obiective (inclusiv tele-uri) care se pot achizitiona separat.
Clar s-ar putea face obiective mult mai mici decat ala ... sa vedem cine o sa indrazneasca sa vina cu un astfel de produs, care sa aiba macar 2 obiective de calitate cu focale/diafragme diferite :D

De exemplu sa vina cu un f/2.0 de 50mm si un f/2.8-f/4 de 20-120 mm

#660
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Si implicit sa vina cu un 23mm ultra-compact (care sa se poata demonta).

Ca idee, asa arata primul telefon cu senzor de 1", lansat de Panasonic in 2014 (DMC-CM1). Avea 28mm f/2.8:
[ https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/panasonic/panasonic-lumix-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa vina implicit cu ceva de genul (preferabil macar f/2), care sa se poata demonta si apoi atasa in loc un fix de 50mm sau un tele zoom de 20-120 mm.

#661
andrei_turca

andrei_turca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2018
Amandoua sunt bune in functie de cum vrei sa le folosesti. Nu ai sa te duci sa faci o filmare sau poze la nunta cu telefonul. Adica nu neaparat din cauza calitatii dar din cauza practicalitatii unei camere vs. un telefon. Altfel gasesti cadrul cand te uiti in viewfinder intr-o camera cu un zoom lens decat cand te uiti pe ecranul unui telefon.

Telefonul poti face multe cu el astazi. Daca vrei sa faci poze si videos doar de postat pe social media, atunci telefonul e perfect. Mai ales daca inveti sa editezi putin si sa fii si putin bun la gasit de cadre, poti deveni mai artist decat unul care folloeste un DSLR de 10 ani.

Asa ca amandoua sunt bune in functie de cum vrei sa le folosesti. Poti fi bune si amandoua folosite impreuna pentru a crea si mai mult content de calitate.

#662
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Apoi, 'tu-i soarbetu' ei de limbă română!

Edited by Taxon, 05 March 2023 - 18:48.


#663
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Telefon(flagship 2022):
Attached File  telefon.jpeg   98.26K   24 downloads


Mirrorless(entry-level):
Attached File  mirrorless.jpg   131.93K   25 downloads


Concluziile le trage fiecare in liniste.

Edited by ro_explorer, 06 March 2023 - 17:17.


#664
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 06 martie 2023 - 17:07, said:

Telefon(flagship 2022):
Incearca cu un cameraphone actual, stii tu, de ala cu senzor de 1", eventual diafragma reglabila f/1.4-4.0, etc :D

#665
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu imi cumpar telefonul pentru camera, am alte criterii.
In plus, daca tu ai impresia ca vre-un telefon poate captura o aurora la fel ca un mirrorless/dslr, chiar si APS-C, te inseli rau de tot.
Nu e vorba de postprocesare ci de cat poate captura senzorul ala realist intr-un interval de timp dat, ca informatie utila. Ca daca te intinzi prea mult s-a dus si "valul" aurorei si toate detaliile din poza.

Dar stiu ca sunt persoane care se multumesc cu poze din telefon pentru un moment din asta, poate unic in viata lor.

#666
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 06 martie 2023 - 18:34, said:

Eu nu imi cumpar telefonul pentru camera, am alte criterii.
In plus, daca tu ai impresia ca vre-un telefon poate captura o aurora la fel ca un mirrorless/dslr, chiar si APS-C, te inseli rau de tot.
Nu e vorba de postprocesare ci de cat poate captura senzorul ala realist intr-un interval de timp dat, ca informatie utila.
Un mirrorless tipic (micro 4/3) cu obiectiv mai luminos decat cel tipic (sa zicem f/2.4) capteaza fix la fel de multa lumina cat un telefon cu senzor de 1" f/1.8 ... informatia utila e aceeasi. Doar ca telefonul are un chip semnificativ mai performant si software semnificativ mai avansat. Vezi flagshipul asta al tau cat de departe e de f/4.8 full frame si o sa intelegi de ce nu e tocmai o referinta in domeniu.

Din punctul meu de vedere, un cameraphone actual e unul care capteaza mai multa lumina decat un mirrorless micro 4/3 cu obiectiv f/2.8 (adica un echivalent f/5.6 full frame). Cred ca urmatorul meu telefon va avea un echivalent f/5 full frame (echivalent f/2.5 mirrorless micro 4/3), dar deja exista si telefon echivalent f/4.8 (il prefer pe cel f/5 pentru ca e mai compact si are diafragma reglabila, iar diferenta de lumina captata e minora fata de cel f/4.8).

Edited by utopium, 06 March 2023 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

DY2, Ramuran

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate