Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

A incercat cineva regim fara carbohidrati?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#73
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 18.11.2021

 Yoda, on 13 martie 2022 - 15:50, said:

Păi și nu am spus același lucru? Important e să nu-i dai glucoză din carbohidrații disponibili în digestie. Să se adapteze metabolismul și să obțină zaharuri din procesarea țesutului adipos.

Simple as that.



Eu am povestit cum a funcționat la mine. Nu susțin că e singura metodă, ci doar cea care a dat rezultate în cazul meu.
alta confuzie ... tesutul adipos reprezinta grasimile depozitate de organsim, nu proteinele

#74
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 EXIT, on 13 martie 2022 - 15:58, said:

Din țesut adipos nu se pot obține zaharuri. "Simple as that".
Se obțin cetone care substituie zaharurile. Chiar trebuie să despicăm firul în patru?

#75
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Da. 🙂

#76
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Yoda, on 13 martie 2022 - 17:28, said:


Se obțin cetone care substituie zaharurile. Chiar trebuie să despicăm firul în patru?

Cetonele sunt cetone si zaharul e zahar. Sunt celule in organism care au nevoie strict de glucoza, desi majoritatea se pot hrani si cu cetone. Apoi ai situatii cand corpul nu poate folosi eficient cetonele si are nevoie de glicogen/glucoza, de exemplu in timpul unui efort anaerob. Astfel ca vrei nu vrei, corpul va produce mereu un minim de glucoza pentru a avea ceva glicogen acolo, in caz de urgenta.

Edited by vinciun, 13 March 2022 - 22:12.


#77
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Spune-le ca prima e folosita glucoza din sange,apoi cea musculara si urmeaza cea din ficat,pina sa se treaca la combustia lipidelor.Poate asa vor trage singuri concluziile.

#78
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Am inteles ca celulele canceroase sunt mari consumatoare de glucoza, doar glucoza fara oxigen. Eu unul incerc sa-mi tin glicemia cat mai jos in mare parte din timp fara sa sufar de vreo afectiune care sa-mi impuna acest lucru. Alta solutie mai buna pentru 120 + ani nu am gasit.

#79
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
De unde știi tu că aia e soluție bună pentru 120+ ani?

#80
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Am zis ca nu am gasit, daca ai tu alte informatii atunci poate e indicat sa le impartasesti cu noi.
   Eu am gasit ca majoritatea bolilor autoimnune sunt influentate direct de nivelul glicemei din organism si unul pe nume David Sinclair a gasit ca singura metoda la nivelul omului de rand sa-si prelungeasca viata este sa manance cat mai putin si cat mai sanatos,

#81
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

Quote

They recruited vegans from the St. Louis Vegetarian Society, and went to the Calorie Restriction Society to find folks practicing severe caloric restriction. What did they find?
Only the vegan group got a significant drop in IGF-1. These findings demonstrate that, unlike in rodents, long-term severe caloric restriction in humans does not reduce the level of this cancer-promoting hormone. It’s not how many calories we eat, Protein intake may be the key determinant of circulating IGF-1 levels in humans, and so reduced protein intake may become an important component of anticancer and anti-aging dietary interventions.
Caloric Restriction vs. Plant-Based Diets


Studiul propriu-zis:

Quote

Reduced function mutations in the insulin/IGF-I signaling pathway increase maximal lifespan and health span in many species. Calorie restriction (CR) decreases serum IGF-1 concentration by ~40%, protects against cancer and slows aging in rodents.
...
These findings demonstrate that, unlike in rodents, long-term severe CR does not reduce serum IGF-1 concentration and IGF-1 : IGFBP-3 ratio in humans. In addition, our data provide evidence that protein intake is a key determinant of circulating IGF-1 levels in humans, and suggest that reduced protein intake may become an important component of anticancer and anti-aging dietary interventions.
Long-term effects of calorie or protein restriction on serum IGF-1 and IGFBP-3 concentration in humans

#82
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T-Wm60zo1Jg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

 MoldovanuRece, on 20 februarie 2022 - 22:08, said:

A incercat cineva regim fara carbohidrati, doar proteine, etc? Daca da, atunci va rog dati mai multe detalii?
Nu fără carbohidrați deloc, dar fără zahăr tos, doar din fructe și legume, făcând și sport, chiar efort anaerobic zilnic. Te obișnuiești chiar dacă ți se poate părea „inconfortabil” la început.
Zahărul procesat este otravă pe termen lung. Poți să te lipsești definitiv de așa ceva și produse derivate.

#84
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

View PostYoda, on 13 martie 2022 - 10:55, said:

Da, am încercat varianta South Beach a dietei keto şi a funcţionat. Primele două săptămâni sunt decisive, iar dintre acestea primele 5-6 zile sunt foarte dificile, dar rezultatele compensează.

Explicaţia e simplă. Senzaţia de foame e dată de nivelul glicemiei în sânge. Dacă dăm regulat un nivel de zaharuri direct din alimentaţie intrăm într-o spirală. Cu fiecare gram de zahăr trimis în plus în sânge, organismul se setează pe un nivel superior de cerinţe. Fiecare "poftă" va solicita în viitor repetarea ei.

Printr-o perioadă dură de eliminare din alimentaţie a surselor de glucide, resimţim disconfort dar la un moment dat organismul va apela la o armă secretă: intrarea în starea de cetoză (keto). Nemaiavând glucoză la îndemână va trece la arderea grăsimilor din stratul adipos.

Atenţie: dacă aveţi boli cronice discutaţi cu medicul de familie sau un medic de specialitate despre oportunitatea şi riscurile unei astfel de diete.
Iar dacă sunteţi sănătoşi tun, nu vă aşteptaţi ca instaurarea stării de cetoză să vină cu surle şi trâmbiţe. Foarte probabil va veni cu dureri de cap, crampe, dereglări de tranzit, stare de slăbiciune. Nu durează mai mult de 48 de ore, iar beneficiile justifică efortul.

V-o spune unul care nu se putea abţine de la plăcerea vinovată a unei prăjituri în oraş. Iar acum pur şi simplu nu mă mai interesează, nu-mi mai plouă în gură când le văd. De mai bine de doi ani.


Ideea buna la acest regim sunt alimentele cu indice glicemic mic care nu forteaza productia de insulina. Asta e valabil ca regula generala si extrem de benefica asupra sanatatii

#85
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Daca nu mananci nimic, dupa cateva ore apare senzatia de foame. Defapt organismu inca nu are nevoie de nimic e mai mult obisnuinta, scaderea glicemiei.
Dupa 24h, apar ameteli, pierderea cunostintei. Asta se datoreaza lipsei de glucide. creierul are nevoie de glucide pentru a functiona. Va incepe sa extraga glucidele din  muschi. Dispar ametelile, apare o senzatie de slabiciune.
Dupa 36-48h incepe procesu de transformare a grasimii in glucide. ketosa. Dispare senzatia de oboseala, foame, ameteli... Apare senzatia de "radiant health" o senzatie de sanatate pe care 99% din oameni nu au cunoscut-o. de acum, e foarte usor.

Atat e suficient pentru slabit. De acum inainte organismu va trece pe ketoza la cateva ore dupa masa, poti sa sari pese una doua mese fara niciun efort. Desi pare contraintuitiv, postu negru e mai usor decat regimul.

Daca postesti mai mult de 48h, organismu incepe sa recicleze toate materiile. celule bolnave, canceroase,  tesut necrozat... peste 4-5zile se recomanda doar sub supraveghere medicala

#86
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postgogutu77, on 05 noiembrie 2022 - 06:55, said:

Dupa 24h, apar ameteli, pierderea cunostintei.
Zău? Dacă nu mănânci o zi îți pierzi cunoștința?

#87
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Postonisifor12, on 05 noiembrie 2022 - 10:32, said:

Zău? Dacă nu mănânci o zi îți pierzi cunoștința?
Da. creieru nu se mai alimenteaza si apar ameteli, pierderea cunostintei pentru cateva secunde, poti chiar sa lesini. in special la efort si miscari bruste. depinde de persoana.

la cineva obisnuit cu regim cu carbohidrati si cinci mese pe zi poate fi mai rau. e recomandat sa nu conduci in perioada asta

#88
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Ești paralel cu realitatea sau bați câmpii cu nerușinare. Tu dacă nu mănânci 24 de ore ÎȚI PIERZI CUNOȘTIȚA?

#89
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Incercati un 10 zile, zero carbohidrati, zero sare si multa apa, doar proteina si grasime dar si aici cu un deficit de 500-1000 calorii pe zi.

Pierderea de un 5-7% din greutate e garantata.

Doar ca nu are nici o legatura cu un mod sanatos de viata si in caz de anumite afectiuni poate sa fie riscant.

View PostEXIT, on 05 martie 2022 - 13:28, said:


Exact dieta mediteraniana cu 50-55% carbohidrati.

Edited by ionutzitaly, 20 November 2022 - 01:17.


#90
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu există „zero carbohidrați, zero sare”.
Nu ai cum să „garantezi” pierderea a 5-7% din masa corporală recomandând reducerea aportului caloric cu 500-1000 calorii pentru că nu știi ce necesar și ce consum are fiecare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate