Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A incercat cineva regim fara carbohidrati?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#91
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Sa zicem spre 0:)

Cine incearca diete exagerate cum sunt cele no carbs in general Nu e intr-o forma buna si mananca prost, altfel nu si-ar bate capul cu asa ceva:) (ma rog, clar ca sunt si exceptii)

Un barbat de 90 kg supraponderal sau obez in 10 zile 5 kg le pierde fara sare si carbohidrati + deficit caloric, te "dezumfli" eliminand apa.

E ceva de incercat? Nu cred, è ceva sanatos, nu cred.  Sunt defapt trucurile dietologilor si a diete lor "miraculoase".

Edited by ionutzitaly, 20 November 2022 - 20:50.


#92
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Eu am încercat vreo săptămâna, iar dupaia am trecut pe keto. Mi-a fost rau, m-am simțit slăbită dar am si mers la sala 2 ore pe zi. 65 min mers pe banda, dupaia ridicat greutăți. 4,5 zile pe săptămâna.

Am căutat pe Reddit dacă sunt si alții care se simt slăbiți in timpul carnivore diet si keto diet si am aflat ca trebuie suplimentat cu electroliți. După ce mi-am comandat suplimente cu electroliți(sodiu,magneziu, potasiu), nu m-am mai simțit rău.

In schimb, mi-a întârziat menstruația luna asta deja 2 săptămâni. Habar n-am de ce. Așa ca de ieri am început sa manc zmeura si afine. Am cumpărat si un pepene galben sa-l am acolo.

Am băut si vin de ex Pinot grigio.




#93
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Sunt

View Postmilovme, on 29 noiembrie 2022 - 01:08, said:

După ce mi-am comandat suplimente cu electroliți(sodiu,magneziu, potasiu), nu m-am mai simțit rău.
Nu dați banii pe prostii, făcețiv-vă băuturi în casă cu electroliți pentru copii! Uite un exemplu:https://www.kfetele.ro/prepara-ti-aceste-doua-bauturi-cu-electroliti-care-te-hidrateaza-si-te-apara-de-raceli-16519226
https://www.google.c...nt=gws-wiz-serp

#94
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View Postionutzitaly, on 20 noiembrie 2022 - 20:49, said:

Sa zicem spre 0:)

Cine incearca diete exagerate cum sunt cele no carbs in general Nu e intr-o forma buna si mananca prost, altfel nu si-ar bate capul cu asa ceva:) (ma rog, clar ca sunt si exceptii)

Un barbat de 90 kg supraponderal sau obez in 10 zile 5 kg le pierde fara sare si carbohidrati + deficit caloric, te "dezumfli" eliminand apa.

E ceva de incercat? Nu cred, è ceva sanatos, nu cred.  Sunt defapt trucurile dietologilor si a diete lor "miraculoase".

Inducerea stării de cetoză nu e nici truc, nici miracol. Nici prea plăcut nu e, dar poate ajuta substanțial la "aruncarea peste bord" a unor kilograme și la dispariția nevoii de a mânca mult, mai ales dulciuri.

#95
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu e plăcut din cauza electroliților. Cel putin asta am înțeles eu din ce am căutat pe Reddit. Keto flu e doar electroliți insuficienți.

#96
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,796
  • Înscris: 26.01.2010

View Postmilovme, on 29 noiembrie 2022 - 01:08, said:

Eu am încercat vreo săptămâna, iar dupaia am trecut pe keto. Mi-a fost rau, m-am simțit slăbită dar am si mers la sala 2 ore pe zi. 65 min mers pe banda, dupaia ridicat greutăți. 4,5 zile pe săptămâna.

Am căutat pe Reddit dacă sunt si alții care se simt slăbiți in timpul carnivore diet si keto diet si am aflat ca trebuie suplimentat cu electroliți. După ce mi-am comandat suplimente cu electroliți(sodiu,magneziu, potasiu), nu m-am mai simțit rău.

In schimb, mi-a întârziat menstruația luna asta deja 2 săptămâni. Habar n-am de ce. Așa ca de ieri am început sa manc zmeura si afine. Am cumpărat si un pepene galben sa-l am acolo.

Am băut si vin de ex Pinot grigio.

Nu ar trebui sa te simti ''slabita'' deloc daca faci strict keto si daca mananci suficient. Ba din contra , ar trebui sa ai atat de multa energie incat nici sa dormi nu poti.
Sarea de himalaya e recomandata sau suc de castraveti acri sau zeama de varza acra.
Keto e prea strict pentru ca Nu ai voie anumite legume. Am incercat ambele si prefer low carb ca nu tre sa stai sa te intrebi cate gr de carbs are rosie sau castravete

View PostYoda, on 29 noiembrie 2022 - 11:43, said:

Inducerea stării de cetoză nu e nici truc, nici miracol. Nici prea plăcut nu e, dar poate ajuta substanțial la "aruncarea peste bord" a unor kilograme și la dispariția nevoii de a mânca mult, mai ales dulciuri.
Ai dreptate problema e ca odata ce te lasi de keto , toate kilele aruncate peste bord vin inapoi si aduc toate rubedeniile :lol:

Problema e ca majoritatea celor care incep keto o fac cateva luni pana dispar kilele si dupa aia incep sa manance aceleasi kkturi pe care le mancau inainte si se intreaba de ce nu a functionat.

Am tinut keto si am fost super multumita de rezultate dar e prea stricta pentru mine. Daca faci strict keto trebuie sa fii atent la ce legume bagi in gura si cand afli ca o rosie are 5 gr de carbs iar targetu tau e 18 pe zi ,deja ti se ia de keto.

Edited by Noua_pe_site, 29 November 2022 - 18:48.


#97
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNoua_pe_site, on 29 noiembrie 2022 - 18:57, said:



Problema e ca majoritatea celor care incep keto o fac cateva luni pana dispar kilele si dupa aia incep sa manance aceleasi kkturi pe care le mancau inainte si se intreaba de ce nu a functionat.


Nu e problema, ci gresala, o dieta keto nu poate sa fie long term si nu are nici o treaba cu viata sanatoasa.

#98
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View Postmilovme, on 29 noiembrie 2022 - 01:08, said:

Eu am încercat vreo săptămâna, iar dupaia am trecut pe keto. Mi-a fost rau, m-am simțit slăbită dar am si mers la sala 2 ore pe zi. 65 min mers pe banda, dupaia ridicat greutăți. 4,5 zile pe săptămâna.

Am căutat pe Reddit dacă sunt si alții care se simt slăbiți in timpul carnivore diet si keto diet si am aflat ca trebuie suplimentat cu electroliți. După ce mi-am comandat suplimente cu electroliți(sodiu,magneziu, potasiu), nu m-am mai simțit rău.

In schimb, mi-a întârziat menstruația luna asta deja 2 săptămâni. Habar n-am de ce. Așa ca de ieri am început sa manc zmeura si afine. Am cumpărat si un pepene galben sa-l am acolo.

Am băut si vin de ex Pinot grigio.

Doua ore de antrenament in sala de forta zilnic pe keto e cea mai proasta idee care-ti poate veni in minte.

#99
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View Postvinciun, on 03 decembrie 2022 - 17:16, said:

Doua ore de antrenament in sala de forta zilnic pe keto e cea mai proasta idee care-ti poate veni in minte.

Corect. Mai lipseşte să alergi pe beton câţiva kilometri, ca să-ţi faci praf genunchii şi gleznele dacă eşti supraponderală.

#100
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmilovme, on 29 noiembrie 2022 - 01:08, said:

Eu am încercat vreo săptămâna, iar dupaia am trecut pe keto. Mi-a fost rau, m-am simțit slăbită dar am si mers la sala 2 ore pe zi. 65 min mers pe banda, dupaia ridicat greutăți. 4,5 zile pe săptămâna.

Am căutat pe Reddit dacă sunt si alții care se simt slăbiți in timpul carnivore diet si keto diet si am aflat ca trebuie suplimentat cu electroliți. După ce mi-am comandat suplimente cu electroliți(sodiu,magneziu, potasiu), nu m-am mai simțit rău.

In schimb, mi-a întârziat menstruația luna asta deja 2 săptămâni. Habar n-am de ce. Așa ca de ieri am început sa manc zmeura si afine. Am cumpărat si un pepene galben sa-l am acolo.

Am băut si vin de ex Pinot grigio.

De ce nu iti place conceptul de "o viata sanatoasa" si slabit 1-1.5kg pe luna fara diete exagerate? Si fara sa-ti pui sanatatea la risc si evident sa ajungi la un yoyo efect, adica ce pierzi intr-o luna pui la loc in urmatoarele 2,3.

Edited by ionutzitaly, 06 December 2022 - 19:16.


#101
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Eu țin keto de mai bine de un an din motive de sănătate. Există viață și cu Keto, ba chiar am ținut recent un post de 9 zile și jumătate și am pus repede înapoi ce am dat jos.

#102
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbenis, on 20 decembrie 2022 - 14:55, said:

Eu țin keto de mai bine de un an din motive de sănătate. Există viață și cu Keto, ba chiar am ținut recent un post de 9 zile și jumătate și am pus repede înapoi ce am dat jos.

Specifica si tu ce fel de post, termenul post e destul de vag:)

#103
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Atentie cu dietele cu post...
https://www.digi24.r...ematura-2223327

#104
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,796
  • Înscris: 26.01.2010

View Posteiffel, on 26 ianuarie 2023 - 14:23, said:

Atentie cu dietele cu post...
https://www.digi24.r...ematura-2223327
Medicul nutriționist Anca Hâncu a explicat la Digi24 că această dietă care este acum la modă, cea care se referă la o singură masă pe zi, "e una dintre cele mai nesănătoase", deoarece duce la "tulburări de metabolism, creșterea colesterolului și a tensiunii, poate duce la moarte prematură sau subită."
Oamenii restricționează alimentația într-o anumită perioadă, dar mănâncă ce vor ei, mănâncă alimente care nutrițional nu sunt valoroase.


Fake news , efectiv NU AI cum sa mananci kkturi o singura data pe zi si sa nu iti ghiortaie matele de foame. Poate la inceput se mai gaseste cate o ametita care are impresia ca triseaza si castiga dar isi da seama urgent ca nu tine.
Fara oua , carne si legume nu ai sanse la OMAD.

#105
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Ce mi-e „carnea nu e bună”, ce mi-e „nu ai cum fără carne”: aceleași abereații habarnisto extremiste ce nu țin cont de contextul particular, subiectiv al fiecăruia. Fix nici o diferență între astfel de afirmații, acelați tip de lătrat la gard. „Numai noi avem dreptate, numai noi știm cum e bine, voi sunteți proști”.

#106
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

View PostNoua_pe_site, on 26 ianuarie 2023 - 19:04, said:

Fake news , efectiv NU AI cum sa mananci kkturi o singura data pe zi si sa nu iti ghiortaie matele de foame. Poate la inceput se mai gaseste cate o ametita care are impresia ca triseaza si castiga dar isi da seama urgent ca nu tine.
Fara oua , carne si legume nu ai sanse la OMAD.

Asa e, se pare ca medicul respectiv nu stie ca fasting coreleaza mult cu keto/carnivore si mai putin cu oamenii care maninca brambura sau cu vegetarienii.

Oamenii pe keto nu simt nevoia sa manince pentru periade lungi de timp, pentru ca asta e starea normala a unui om, nu sa manince de 3 ori pe zi.
Vegetarienii in schimb sint in permanenta infometati si au probleme sa tina post.

#107
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Fals. Eu sunt lacto-vegetarian și țin post. Toate zilele de post.

Edited by onisifor12, 31 January 2023 - 21:10.


#108
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,796
  • Înscris: 26.01.2010

View Postonisifor12, on 31 ianuarie 2023 - 21:03, said:

Fals. Eu sunt lacto-vegetarian și țin post. Toate zilele de post.

Si mănânci cumva alimente care nutrițional nu sunt valoroase ?

View Postonisifor12, on 29 ianuarie 2023 - 02:21, said:

Ce mi-e „carnea nu e bună”, ce mi-e „nu ai cum fără carne”: aceleași abereații habarnisto extremiste ce nu țin cont de contextul particular, subiectiv al fiecăruia. Fix nici o diferență între astfel de afirmații, acelați tip de lătrat la gard. „Numai noi avem dreptate, numai noi știm cum e bine, voi sunteți proști”.

Am boldat partile cu care nu sunt de acord si am explicat de ce.
Nu am zis ca nu ar fi buna carnea ci ca nu ai cum sa mananci alimente care nu-s nutritional valoroase urmand IF. E cam si cum ti-ai da intentionat cu tesla stii tu unde

View Postrigmarole, on 30 ianuarie 2023 - 23:37, said:

Asa e, se pare ca medicul respectiv nu stie ca fasting coreleaza mult cu keto/carnivore si mai putin cu oamenii care maninca brambura sau cu vegetarienii.

Oamenii pe keto nu simt nevoia sa manince pentru periade lungi de timp, pentru ca asta e starea normala a unui om, nu sa manince de 3 ori pe zi.
Vegetarienii in schimb sint in permanenta infometati si au probleme sa tina post.

Chiar nu ai nevoie sa mananci de 3 ori pe zi odata ce ti-ai obsnuit stomacul cu o cantitate mai mica de mancare iar cei care practica IF-ul constant nu-s atat de prosti incat sa aleaga sa ''moara de foame'' ca sa poata manca o data pe zi kkturi.
Mananci mai putin si mai bun , nu mai putin si mai prost iar tipa lasa de inteles ca aleg sa manance prost in deplina cunostiinta de cauza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate