Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A incercat cineva regim fara carbohidrati?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
MoldovanuRece

MoldovanuRece

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.02.2022
A incercat cineva regim fara carbohidrati, doar proteine, etc? Daca da, atunci va rog dati mai multe detalii?

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Am avut o tentativa. Ma simteam foarte slabit, ma taram dintr-un loc in altul. Am ajuns la concluzia ca abstinenta de la un macronutrient nu e solutia.

#3
MoldovanuRece

MoldovanuRece

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.02.2022
Sincer asa ma gandeam si eu ca se va intampla, deci am zis ca mai bine intreb.... Mai astept feedback si de la altii....

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Nu trebuie niciun regim fara ceva, doar sa nu fie mult.

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Fara deloc, sau cu putini, gen 25g/zi.

Eu am incercat 6 luni, foarte OK, dar asta nu inseamna doar carne, ci si legume, "nuts", si altele. Bine, nu reuseam in fiecare zi sa ma incadrez in limita de 25g de carbo dar nici nu-mi faceam un scop din asta.

#6
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Eu anul trecut mancam la pranz si cina in mare doar carne cu legume sau carne cu mazare/fasole
Ma trezeam noaptea flamand.
De anul asta am inceput sa mananc si orez si cartofi la pranz si cina si nu ma mai trezesc noaptea flamand

#7
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Da, am incercat eu.
Printre cele mai bune regimuri alimentare pentru mine. Ma simteam plin de viata si energie. Daca vrei sa te apuci trebuie sa te gandesti bine ce vei manca ca nu sunt asa multe variante

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Fara carbo deloc nu se poate si oricum nu este indicat.
Uita-te la dieta keto, unora le este foarte potrivita, dar si acolo trebuie destula planificare si atentie la ingrediente.

E vreun motiv anume pentru care vrei sa elimini carbohidratii?

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am facut vreo 6 luni(01-07.2021) pana am ajuns la greutatea optima.

Insa adaptarea mea a fost in limita a maxim 50g carbohidrati pe zi. Doar cand incepi sa calculezi iti dai seama cate prostii inutile mananci intr-o zi.
Dpdv al starii de spirit ma simteam excelent, mult mai usor, mai mobil. fara starea de "plin" pe care o simteam in general cand mancam multi carbohidrati.

De atunci am ramas cu unele obiceiuri:
- nu mananc cartofi, orez. Paste rar, poate o data la 2-3 sapt, iar daca vreau mai des cumpar paste din linte/naut.
- nu mananc prajituri/dulciuri.
- exista paine cu multe proteine; eu faceam mereu anul trecut paine fara faina, dar ulterior am gasit la Aldi o paine care are doar 12g de carbs/100g. Asta e compromisul pe care il fac, oricum nu pot manca mai mult de 100g de paine  intr-o zi.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
dukan fraților, dukan!

#11
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
S-ar putea dupa un astfel de regim sa-ti schimbi stilul de viata, in mod normal fara carbohidrati scapi de diverse dureri care in mod normal le treci cu vederea.

#12
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Da, in curs de educare culinara, totul decurge bine.
Carne de pasare, vita, peste si salate la greu, legume sotate, ciorbe.
Rezultatul este fenomenal.
Primele 2-3 zile sunt dificile, apoi devine rutina !

#13
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 giuliani, on 21 februarie 2022 - 13:22, said:

Am facut vreo 6 luni(01-07.2021) pana am ajuns la greutatea optima.

Insa adaptarea mea a fost in limita a maxim 50g carbohidrati pe zi. Doar cand incepi sa calculezi iti dai seama cate prostii inutile mananci intr-o zi.
Dpdv al starii de spirit ma simteam excelent, mult mai usor, mai mobil. fara starea de "plin" pe care o simteam in general cand mancam multi carbohidrati.

De atunci am ramas cu unele obiceiuri:
- nu mananc cartofi, orez. Paste rar, poate o data la 2-3 sapt, iar daca vreau mai des cumpar paste din linte/naut.
- nu mananc prajituri/dulciuri.
- exista paine cu multe proteine; eu faceam mereu anul trecut paine fara faina, dar ulterior am gasit la Aldi o paine care are doar 12g de carbs/100g. Asta e compromisul pe care il fac, oricum nu pot manca mai mult de 100g de paine  intr-o zi.

De acord cu obiceiurile.bune pe care le'ai luat. Dar totusi sub 50 g carbohidrati pe zi inseamna o dieta keto serioasa pentru multi. Am incercat-o si dupa o sapt mi-am dat seama, eu care sunt super zen si e greu sa ma aprinzi ca m-am certat serios dimineata cu consoarta, apoi cu portatorul, apoi cu fratemiu si pe la pranz cu secretara Posted Image

Am incercat mai mult de curizitate, in faza aia eram cam la greutatea target.

Edited by ionutzitaly, 22 February 2022 - 23:37.


#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 ionutzitaly, on 22 februarie 2022 - 23:37, said:

De acord cu obiceiurile.bune pe care le'ai luat. Dar totusi sub 50 g carbohidrati pe zi inseamna o dieta keto serioasa pentru multi. Am incercat-o si dupa o sapt mi-am dat seama, eu care sunt super zen si e greu sa ma aprinzi ca m-am certat serios dimineata cu consoarta, apoi cu portatorul, apoi cu fratemiu si pe la pranz cu secretara Posted Image

Am incercat mai mult de curizitate, in faza aia eram cam la greutatea target.

Am uitat sa specific, niciodata nu am calculat carbs din legume. In afara de cartofi si cartofi dulci am mancat de toate, morcovi, pastarnac, patrunjel, varza, ardei, rosii, etc.  Unele au mai multi, altele mai putini. Ideea a fost in principal sa scap de carbohidratii aia rai din faina (in special aia alba), zahar, orez, cartofi.
Oi fi depasit 50g pe zi, de-asta n-am avut niciodata probleme cu nerozitatea.

#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 giuliani, on 23 februarie 2022 - 09:26, said:


Oi fi depasit 50g pe zi, de-asta n-am avut niciodata probleme cu nerozitatea.

Evident ca vorbeam de nervozitate Posted Image Posted Image Posted Image

#16
pitchdeck

pitchdeck

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2022
O dietă fără carbohidrați sună extrem de extrem, dar din câte știu eu, carbohidrații nu sunt necesari în dietă din cauza gluconeogenezei. Există doar câteva țesuturi în organism care folosesc exclusiv carbohidrați, adică creierul, dar prin conversia substratului aceste țesuturi pot fi menținute. Din punct de vedere al dietei, limitarea aportului de glucoză și polizaharide complexe poate fi foarte benefică, dar evident că există o linie... și mulți oameni o trec.

#17
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
E o moda lowcarb,ca si altele,va trece...Altfel,cumpatarea e cheia succesului...

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Melteanu, on 01 martie 2022 - 18:10, said:

E o moda lowcarb,ca si altele,va trece...Altfel,cumpatarea e cheia succesului...

Da, normal. Dar ideea e ca, cel putin la dieta noastra romaneasca cu paine la toate cele 3 mese, plus niste sandwichuri pe post de snack o limitare a consumului de carbs nu poate face rau.

Cine vrea poate calcula cati carbs mananca pe zi sau pe saptamana. Eu m-am speriat efectiv, practic aveam zile in care 80% din ce bagam in mine erau carbohidrati. E chestia aia ca daca esti pe fuga automat mananci prost.

Edited by giuliani, 02 March 2022 - 09:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate