Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

A incercat cineva regim fara carbohidrati?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
🤦🏻🤦🏻🤦🏻. Pentru ca a slăbit?!

#38
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.01.2009
@EXIT, Probabil nu am folosit eu termenul corect, eu am o mare problema cu faina si zaharul si toate derivatele din ele. Nu cunosc pe nimeni care sa faca exces de carbohidrati din nuci, majoritatea baga paine la greu de trei ori pe zi, uni prefera chiar painea cu faina vopsita ca pare mai sanatoasa.
    99.9% la suta din populatie fuge de produsele cu multa grasime din surse naturale dar nu are probleme cu consumul de faina si zahar, intre timp suntem la regim si incercam sa slabim.....
        Nu-mi plac studiile unde faina e asociata si cu consumul de nuci si iese ce bine si sanatos e sa mancam faina integrala pe care oricum nu o gasim, ca nuci oricum nu ne permitem.
            Consumul de faina si zahar dauneaza grav sanatati, consumul de mezeluri cu nitrit de sodiu cresc sansele de cancer, nucile sunt foarte importante pentru sistemul nervos.

    Ar fi interesant un studiu intre consumul de faina , consumul de cartofi si consumul de orez.

#39
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nici acum nu ești coerent. Mai încearcă.

#40
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Axxel e simplu, toat cele enumerate de tine nu sunt acceptate, nici painea, nici zaharul, nici cartoful si nici orezul.
E simplu, fara ele !

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Nu sunt acceptate de catre cine sau ce?
Cata vreme le consumi cu moderatie si nu ai probleme de sanatate (diabet/alte boli nutritionale) care sa excluda automat consumul lor nu ar trebui sa fie nicio problema.
Cum zicea cineva mai sus, cheia este moderatia.

#42
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
In dieta mea de pana acum nu sunt acceptate momentan insa urmeaza a fi . De exemplu dupa o perioada ai voie la o masa pe saptamana compusa din mancare de cartofi cu salata sau o masa cu friptura de porc si salata sau o masa orez si salata.
Aceeasi regula se aplica la fasole uscata, mazare.
De preferinta masa sa fie cea de pranz nu cea de seara.
Acum, dureaza cateva zile pana iti intri in ritm insa apoi devine usor rutina.
Am exemple care au dat jos 30 respectiv 50 kg in mai putin de 1 an, frumos fara urme, fara piele lasata, etc.
Foarte important este ora la care iei ultima masa  ca si eu inainte mancam cu moderatie insa nu aveam un plan clar cu 3 mese pe zi in intervale orare batute in cuie, mancam haotic si ultima masa spre miezul noptii. Degeaba mancam moderat daca era haotic.
Pe langa moderatie trebuie si disciplina si iesit din cutuma romaneasca de a manca nu stiu cate feluri de mancare, nu, unul si atat.
Momentan e foarte ok parcursul si m-am obisnuit cu meniul.

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAlexEn, on 08 martie 2022 - 19:15, said:

Nu sunt acceptate de catre cine sau ce?
Cata vreme le consumi cu moderatie si nu ai probleme de sanatate (diabet/alte boli nutritionale) care sa excluda automat consumul lor nu ar trebui sa fie nicio problema.
Cum zicea cineva mai sus, cheia este moderatia.
Nici măcar in diabet nu sunt excluse :). Eu am dieta cu 150g carbs/zi, cu destula pâine/orez/mămăliga/fructe pe zi

#44
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Nu trebuie exclusi total, poate slabesti mai repede fara carbo, dar nu o sa te simti bine... trebuie doar redusa cantitatea lor, unele precum painea pot fi chiar inlocuite macar pt. o perioada...

#45
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostDrumroll, on 10 martie 2022 - 08:38, said:

Nu trebuie exclusi total, poate slabesti mai repede fara carbo, dar nu o sa te simti bine... trebuie doar redusa cantitatea lor, unele precum painea pot fi chiar inlocuite macar pt. o perioada...

Painea in principiu nu cred ca e necesara, la fel si zaharul. Cu un meniu normal fara aceste doua categorii de carbohidrati nu cred ca pe termen lung nu se vor vedea rezultatele.

#46
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Posticssizero, on 08 martie 2022 - 20:07, said:

De exemplu dupa o perioada ai voie la o masa pe saptamana compusa din mancare de cartofi cu salata sau o masa cu friptura de porc si salata sau o masa orez si salata.
Aceeasi regula se aplica la fasole uscata, mazare.

Nu stiu cate kg ai si la cate vrei sa ajungi. Eu mananc si ciocolata (daca asta vreau) si paine si  250 poate 300g  de carbohidrati  si ce sa vezi, am scazut recent 4kg si nu de la o greutate imensa ci de la una normala. Pana si zilele de antrenament le-am redus. Concluzia e ca totul se reduce la calorii , la RMB si la efortul depus zilnic. Asta e, platiti "nutritionisti" care va baga tot felu' de gogosi spunandu-va ca "n-ai voie de friptura de porc decat o data pe saptamana", n-ai voie de fasole", "n-ai voie de paine", "nu tre' sa mananci seara" etc, dume si mituri.


View Posticssizero, on 08 martie 2022 - 20:07, said:



Foarte important este ora la care iei ultima masa  ca si eu inainte mancam cu moderatie insa nu aveam un plan clar cu 3 mese pe zi in intervale orare batute in cuie, mancam haotic si ultima masa spre miezul noptii. Degeaba mancam moderat daca era haotic.
Pe langa moderatie trebuie si disciplina si iesit din cutuma romaneasca de a manca nu stiu cate feluri de mancare, nu, unul si atat.


Asta e alta duma venita de la "nutritionisti". Aia cred ca nici ei nu inteleg logica. Nu frate, poti manca 6 mese pe zi la fel cum poti manca  doar 2 mese. Poti manca la 2 noaptea. Daca ai chef, intr-o zi poti manca doar o ciocolata si atat. Si tot vei slabi. Daca calculezi caloriile.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsandu222, on 10 martie 2022 - 21:45, said:

Asta e alta duma venita de la "nutritionisti". Aia cred ca nici ei nu inteleg logica. Nu frate, poti manca 6 mese pe zi la fel cum poti manca  doar 2 mese. Poti manca la 2 noaptea. Daca ai chef, intr-o zi poti manca doar o ciocolata si atat. Si tot vei slabi. Daca calculezi caloriile.
Nu e nicio duma, daca mananci tarziu si te culci depui tot... nu e normal sa mananci tarziu, nici macar nu e confortabil. E nevoie de 2-3 ore dupa masa sa plece mancarea din stomac.

#48
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View Postsandu222, on 10 martie 2022 - 21:45, said:



Nu stiu cate kg ai si la cate vrei sa ajungi. Eu mananc si ciocolata (daca asta vreau) si paine si  250 poate 300g  de carbohidrati  si ce sa vezi, am scazut recent 4kg si nu de la o greutate imensa ci de la una normala. Pana si zilele de antrenament le-am redus. Concluzia e ca totul se reduce la calorii , la RMB si la efortul depus zilnic. Asta e, platiti "nutritionisti" care va baga tot felu' de gogosi spunandu-va ca "n-ai voie de friptura de porc decat o data pe saptamana", n-ai voie de fasole", "n-ai voie de paine", "nu tre' sa mananci seara" etc, dume si mituri.




Asta e alta duma venita de la "nutritionisti". Aia cred ca nici ei nu inteleg logica. Nu frate, poti manca 6 mese pe zi la fel cum poti manca  doar 2 mese. Poti manca la 2 noaptea. Daca ai chef, intr-o zi poti manca doar o ciocolata si atat. Si tot vei slabi. Daca calculezi caloriile.
Nu platesc nimic nimanui, fiecare cu experientele lui.
Daca as avea timp de " antrenamente" as face insa nu am asa ca am renuntat sa mananc ce vreau cand vreau 5-6 mese pe zi, o ciocolata sau cartofi prajiti cu friptura la 1 noaptea.
Am trecut la un stil disciplinat cu 3 mese pe zi in intervale bine stabilite cu un meniu cat de cat controlat. Somnul de 4 ore s-a transformat in 6-7 , ultima masa o servesc la ora 20, nu mananc dulciuri zilnic fiindca nu mai simt nevoia la fel cum nu simt nevoia de carne de porc , de cartofi prajiti sau mai stiu eu ce. Am gustat zilele astea niste carne de porc de care inainte nu ma puteam dezlipi si mi-a venit sa vomit.
Momentan ma limitez la pasare, peste si vita, chiar nu mai simt nevoia sau pofta .
Acum depinde si ce varsta ai ca dupa 40 de ani asa nu mai merge ca la 20.
Bravo tie ca poti avea stilul asta alimentatie, stiu cum este insa nu ma mai pot intoarce la el.
Toata miscarea mea se rezuma la 9-10 mii de pasi pe zi asa ca supllinesc prin "dieta" .
Spor !

#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postandreic, on 10 martie 2022 - 22:17, said:


Nu e nicio duma, daca mananci tarziu si te culci depui tot... nu e normal sa mananci tarziu, nici macar nu e confortabil. E nevoie de 2-3 ore dupa masa sa plece mancarea din stomac.

Daca ai luat ultima masa mai tarziu decat deobicei inseamna ca ai avut o perioada mai lunga de stat flamand timp in care ai ars mai multe calorii. Cand mananci si te culci compensezi caloriile arse. Gandeste ca nu-i complicat. Sau pentru tine conteaza doar ce se petrece cu masa aia dinainte de somn.

In rest sunt deacord, nu-i confortabil si nici chiar sanatos sa te culci cu burta plina.

View Postandreic, on 10 martie 2022 - 22:17, said:


E nevoie de 2-3 ore dupa masa sa plece mancarea din stomac.

Si ce, daca trec 2 ore si te culci nu se mai depune totul? Ca doar in alea 2 ore abia a trecut mancarea din stomac, nu a fost arsa pentru a produce energie necesara activitatilor.

Edited by vinciun, 10 March 2022 - 23:42.


#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsandu222, on 10 martie 2022 - 21:45, said:

Asta e alta duma venita de la "nutritionisti". Aia cred ca nici ei nu inteleg logica. Nu frate, poti manca 6 mese pe zi la fel cum poti manca  doar 2 mese. Poti manca la 2 noaptea. Daca ai chef, intr-o zi poti manca doar o ciocolata si atat. Si tot vei slabi. Daca calculezi caloriile.
Mâncatul seara la o anumită distanța fata de ora de culcare are avantaje mari. Nu legate de slăbit, in cazul asta contează cu precădere bilanțul caloric, e adevărat. Dar dormi mai bine, te odihnești mai bine, reduci riscul de hernie hiatală și așa mai departe.


#51
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Posticssizero, on 10 martie 2022 - 22:54, said:



Acum depinde si ce varsta ai ca dupa 40 de ani asa nu mai merge ca la 20.
Bravo tie ca poti avea stilul asta alimentatie, stiu cum este insa nu ma mai pot intoarce la el.


Am ajuns si eu la 40. Daca te "stradui" poti  manca aproape orice si la anii astia. Nu zic ca e neaparat bine. Pentru mine nu-i obisnuinta, in mare parte incerc sa mananc cat de cat calculat dar mai am scapari pentru ca asa vreau nu pentru ca nu m-as putea abtine.  Vreau sa spun ca poti slabi si cu paine, ciocolata si cartofi prajiti daca vrei musai. Nu-i solutia optima dar se poate.

#52
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Corect insa nu poti slabi mancand cartofi prajiti zilnic la ora 23 , urmat de dulciuri, pranz copios de doua feluri, ciocolata, etc.
Eu aveam un program haotic, fie nu mancam mare lucru pana la ora 17 si mancam atunci si noaptea la 12, ba uneori mancam si la pranz si la 17 si la 24 si mancaruri grele.
Nu am mancat cu prajeli, gatit cu faina sau alte metode autohtone, iar paine foarte putina consumam.
Acum mananc mic dejun, pranz pana in ora 14 si cina pana in ora 20. Zero dulciuri, zero cartofi prajiti, carbohidrati.
Mananc friptura cu salata, sau ciorba cu carne sau fasole cu salata, peste insa un singur fel de mancare la pranz si cina.
Dureaza pana se obisnuieste organismul insa apoi e ok.
Alcool nu consum frecvent deci nu e o problema .
Una peste alta tonusul e foarte bun si rezultatele vizibile.

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
"cartofi prajiti zilnic la ora 23 , urmat de dulciuri, pranz copios de doua feluri, ciocolata, etc."

Si mai spui ca nu ai redus caloriile? Pui slabitul pe seama a lowcarb? Pfff...

E ca in bancul ala:

Un savant pune un purice pe o hartie si ii spuna sa sara, puricelr sare. Apoi ii rupe picioarele si-i spune sa sara. Puricele nu sare prin urmare si concluzia savantului: - dupa ce i s-au taiat picioarele, puricele nu mai aude.

#54
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

Iar citesti din joi in paste postarile ?
Am spus ca am un aport caloric scazut.

View Posticssizero, on 07 martie 2022 - 19:20, said:


Intr-adevar aportul caloric este scazut, 3 mese pe zi, zero dulciuri, zero carne de porc, salate impreuna cu peste, carne de pasare, vita, legume sotate, iaurtul la loc de frunte ca si gustari intre mese, eu pun si cereale in el.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate