Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Homeschooling o problema?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Citesc o știre care pe mine ma îngrijorează destul de tare.
https://www.edupedu....c-in-zona-cult/

Si am sa va spun de ce.
Dacă erau de mai multe confesiuni, religii sau altceva, înțelegeam problema.
Ca sitemul educational, a ajuns la cel mai jos nivel(vezi rezultatele).
Ca copii învață lucruri urate la școală, ca comportamentul profesorilor, ca comportamentul colegilor sau altor elevi.
Ca părinții ii învață acasă mult mai bine decât la școală, ca au timpul necesar, ca au angajat pe cineva sa le predea copiilor ca în alte tari.
Dar ma tem ca nu e asta motivul de au retras copii de la școală.
Cica Suceava au cei mai mulți copii retrași de la școală și sunt neoprotestanti. Unde ii duc la alta școală "americana".
Bun, inafara de extremismul religios, pe care îl arata neoprotestantii, (dacă nu ești unul de al lor, nu prea fac afaceri cu tine sau nu te baga în seama) avem o problema grava care trebuie dizolvata din fașă.
Se va crea un precedent foarte negativ.



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 redbotos, on 10 februarie 2022 - 13:43, said:

Dar ma tem ca nu e asta motivul de au retras copii de la școală.
Normal... au retras sa-i faca drone religioase, e explicabila miscarea. Au nevoie de followeri, nu de dragul scolii i-au retras... ca sa invete mai bine ci ca sa fie "ghidati" mai bine.

Edited by andreic, 10 February 2022 - 14:34.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Copii invata lucruri urate la scoala?!
Nu exista homeschooling in Romania. Adica, daca nu urmezi cursuri acreditate si formale, nu te poti inscrie nicaieri. Corectati-ma daca gresesc, dar stiu ca pentru cei veniti din alte tari, pentru inscrierea in invatamant, trebuie foaie matricola sau cum se numeste in tara din care vii.
Nu stiu ce urmaresc parintii acestor copii. Poate vor sa intemeieze un fel de utopie pe aoclo, nu stiu. Pana nu aflu si parerea celorlalti, ma abtin.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Unde ati vazut voi extremisti neoprotestanti?

Aia si-au retras copii pentru ca s-au organizat, a venit unul cu ideea, a pus tot ce e necesar ... de ce nu? Dar daca nu pusca cu Constitutia tarii sa-i taxeze conform legii.

Edited by Bursul, 10 February 2022 - 14:00.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Au sprijin si bani de la cult, la toti le recomanda dinastea, unii bun botul si ii asculta.

Edited by andreic, 10 February 2022 - 14:34.


#6
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Da, penticostalii fac asta, am avut o discutie pe tema asta cu Penticostalul, pe aria lui.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
cunosc si eu cativa lunatici din astia evanghelisti. care isi tin copiii inchisi, ii duc doar la adunari d'ale lor. iar la final ajung niste inadaptati.
bunica-mea era in adunari din astea, ma ducea si pe mine cand eram mic. voiau sa ma converteasca, tu-le muma-n cur de sectanti, ca nu le-a reusit. cand am vazut cum urla ca nebunii pe acolo, cum se boteaza, teatrul pe care-l joaca si cer zeciuiala, m-am prins de jmen.

Edited by laffin, 10 February 2022 - 14:38.


#8
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Fiecare parinte sa i ofere educatia copilul cum consodera el.Lucruri urate comportamente va vedea cand va creste ca asta e societatea
Ma abtin daca atat ii duce pe ei capul.Mi e mila de copii vor fi inadaptati si marginalizati de societate ...

#9
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Homeschooling.

Da .

Sunt pentru.

Dar... reglementat legal, controlat si foarte bine coordonat.

Exista cazuri in care, poate, este mai bine pentru un copil sa fie scolarizat la domiciliu. Chiar de catre parinti. Dar chestia asta sa fie reglementata legal, parintii sa treaca niste etape de evaluare didactico-psihologica si a cunostintelor care sa ateste ca pot fi furnizori de educatie.
Pe niveluri de educatie.
Si, DA, sa fie aplicata doar in cazuri speciale si in conditii speciale. De ce? Pentru ca , altfel, copiii acestia nu vor reusi sa se integreze in societate. Vor fi marginalizati si vor creea , la randul lor, marginalizare si discriminare.

#10
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 helen76, on 10 februarie 2022 - 14:41, said:

Fiecare parinte sa i ofere educatia copilul cum consodera el.Lucruri urate comportamente va vedea cand va creste ca asta e societatea
Ma abtin daca atat ii duce pe ei capul.Mi e mila de copii vor fi inadaptati si marginalizati de societate ...
Au dreptul sa faca scoli si sa le ofere educatie cum cred ei ca e mai bine.
Eu locuiesc intr-o zona pe  unde trec carduri de elevi si au gura spurcata mai toti. Baietii catre fete: " sa-mi sug p.... la " sau "sa-ti trag m...e"  , plus ca lasa in urma lor doze goale de bauturi energizante si pachete de tzigari goale.
Protestantii doresc sa-si fereasca odraslele de stricaciunea oferita de stat. Ei fac legi impotriva parlamentarilor cica sunt violenti aia de la haur insa nu vad stricaciunea din invatatmant.
Eu ii laud pe protestanti pentru decizia lor. Bravo lor.

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 andreic, on 10 februarie 2022 - 13:53, said:

Normal... au retras sa-i faca drone religioase, e explicabila miscarea. Au nevoie de followeri, nu de dragul scolii i-au retras... ca sa invete mai bine ci ca sa fie "ghidati" mai bine.

Orthodoxia nu prea e cu indoctrinatul....adica, nici nu prea au de ce. Crezi nu crezi, popa tot vine acasa :))).

#12
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

 Pacolino7, on 10 februarie 2022 - 14:50, said:

Au dreptul sa faca scoli si sa le ofere educatie cum cred ei ca e mai bine.

Corect. Sa faca ce fel de scoli vor ei. Dar acasa ... ce fel de educatie ofera unui copil o mama care are doar 4 clase ?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Tu sa nu faci homeschooling cu ai tai. Ai făcut 3 cacofonii într-o frază

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Pacolino7, on 10 februarie 2022 - 14:50, said:

Au dreptul sa faca scoli si sa le ofere educatie cum cred ei ca e mai bine.
Eu locuiesc intr-o zona pe  unde trec carduri de elevi si au gura spurcata mai toti. Baietii catre fete: " sa-mi sug p.... la " sau "sa-ti trag m...e"  , plus ca lasa in urma lor doze goale de bauturi energizante si pachete de tzigari goale.
Protestantii doresc sa-si fereasca odraslele de stricaciunea oferita de stat. Ei fac legi impotriva parlamentarilor cica sunt violenti aia de la haur insa nu vad stricaciunea din invatatmant.
Eu ii laud pe protestanti pentru decizia lor. Bravo lor.

Tu ai vazut ce muzica se asculta ? Ce criminali (Marius Csampar, un om care a omorat 5-6 oameni apare in clip la Dani Mocanu) sunt promovati ? Sa nu mai spun de restul prostiilor de pe tot felul de aplicatii (social media).

#15
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 Pacolino7, on 10 februarie 2022 - 14:50, said:


Au dreptul sa faca scoli si sa le ofere educatie cum cred ei ca e mai bine.
Eu locuiesc intr-o zona pe  unde trec carduri de elevi si au gura spurcata mai toti. Baietii catre fete: " sa-mi sug p.... la " sau "sa-ti trag m...e"  , plus ca lasa in urma lor doze goale de bauturi energizante si pachete de tzigari goale.
Protestantii doresc sa-si fereasca odraslele de stricaciunea oferita de stat. Ei fac legi impotriva parlamentarilor cica sunt violenti aia de la haur insa nu vad stricaciunea din invatatmant.
Eu ii laud pe protestanti pentru decizia lor. Bravo lor.
Eu zic ca din aia ținuți acasă, o sa iasă ceva mai periculoși decât aia care beau, fumează și vorbesc urat.
Recunosc ca, și eu am făcut din astea la școală.
În 40 de ani de viata, am o amenda de circulație și una ca nu am avut actele de identificare la mine.
Sa vedem neoprotestanti, nu protestanții cum spui tu, cum se vor descurca în societate sau cât de greu le va fii după doctrina religioasa de acasă.
Sau, cum se vor manifesta fata de alți copii sau alte religii.


#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sunt curios în cazul in care școala era rusească, și nu americană, dacă mai exista topicul . De fapt asta e problema aici...

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1.

 redbotos, on 10 februarie 2022 - 13:43, said:

Se va crea un precedent foarte negativ.

2. Nu ești tu în măsură să judeci pe alții. Având în vedere ce faci tu

Edited by waterman, 10 February 2022 - 16:15.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 redbotos, on 10 februarie 2022 - 13:43, said:


Ca sitemul educational, a ajuns la cel mai jos nivel(vezi rezultatele).

Mai ai un topic pe tema asta, mai era necesar inca unul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate