Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Homeschooling o problema?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostdaniMMM, on 10 februarie 2022 - 18:29, said:


Chiar azi a venit o trupă tare. Îmbrăcata în camuflaj.
Rusia ta e la vale, nenică, e jale, și școala lor e de căcat, în timp ce vestul progresează în educație,  rușii și rusofilii țin să stea în jeg și prostie până în gât.
Or venit. Acuma trebuie sa stam cu ochii pe elevele din preajma sa nu mai dispară câteva.
Sau artiștii sa fie atenți la trecerile de pietoni.
Iar tu care vorbești asa susținând vestul, va caracterizează prin totul.

Fac pariu ca nu primești puncte de avertisment pentru încălcarea regulamentului privind limbajul?

On topic.
Ce masuri o sa ia autoritățile?
Dacă o sa ia.


#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
N-o să dispară nimeni , alții din est sunt specialiști.
Ce limbaj? Adevărul că rușii și rusofilii tind către mizerie și jeg? Putin n-ar exista fără proști și școala rusească. Toate chestii demonstrabile.

Masuri pentru ce? Că nu le convine unora că există și unii care nu învață în sistemul încă/comunist și invechit ? Nu se va lua nimic . Sperăm la cât mai multe școli americane sau oricum din vest . Școala acasă e foarte ok, mai bună decât ce a fost în ăștia doi ani .

Edited by daniMMM, 10 February 2022 - 18:47.


#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

View Postredbotos, on 10 februarie 2022 - 18:23, said:

Si eu sunt de acord cu homeschooling, dar nu în contextul asta.
Nu religios.
Eu nu sunt deloc religios (inca am dileme intre a ma identifica ca fiind ateu sau agnostic, cica exista agnostic ateist, poate ca aia ar fi cea mai buna definitie pentru mine). Dar asta nu inseamna ca am vreo problema cu pocaitii care isi retrag copiii de la scoala ca sa-i educe acasa, chiar daca sunt constient ca "educatia" lor se va focaliza pe indoctrinarea religioasa.

#40
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postutopium, on 10 februarie 2022 - 18:44, said:


Eu nu sunt deloc religios (inca am dileme intre a ma identifica ca fiind ateu sau agnostic, cica exista agnostic ateist, poate ca aia ar fi cea mai buna definitie pentru mine). Dar asta nu inseamna ca am vreo problema cu pocaitii care isi retrag copiii de la scoala ca sa-i educe acasa, chiar daca sunt constient ca "educatia" lor se va focaliza pe indoctrinarea religioasa.
N-are nici o treabă cu pocăiții, religia șau cu școala acasă, stai liniștit.

#41
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postutopium, on 10 februarie 2022 - 18:44, said:


Eu nu sunt deloc religios (inca am dileme intre a ma identifica ca fiind ateu sau agnostic, cica exista agnostic ateist, poate ca aia ar fi cea mai buna definitie pentru mine). Dar asta nu inseamna ca am vreo problema cu pocaitii care isi retrag copiii de la scoala ca sa-i educe acasa, chiar daca sunt constient ca "educatia" lor se va focaliza pe indoctrinarea religioasa.
Eu sunt de religie ortodoxa. Ferm convins.
Dar tolerez alte religii care ma tolerează și pe mine.
Musulmani, hinduși, catolici etc.
Chiar atei și agnostici.
Am un prieten ateu, roker, care vara mergem a ciuperci în pădure.
Culmea e ca neoprotestanti nu ne tolerează.
Ma, acuma cu ăștia tineri, pana în 30 de ani, sunt prieteni chiar ok.
Adică ma înțeleg cu ei.
Dar ce ne facem cu bătrânii care eu ii asemăn cu pinguinul ala bătrân si rău din animația Happy Feet.
Asta ma îngrijorează pe mine.
A se vedea ultima știre cu o familie de neoprotestanti care statul le-a luat copilul de o luna.
Si sa nu mai spun de cazurile din America, unde copii sunt ținuți acasă de unii din neoprotestanti de acolo, maltratați și închiși, fără a avea acces la lumea exterioara.
Parca si în România a fost asa ceva recent.
E, acolo e buba...

Edited by redbotos, 10 February 2022 - 19:10.


#42
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Vrajeli cu știri o dată la 3 ani.
Ortodocșii, catolicii și restul  la fel își maltratează copiii, îi țin în foame și îi cresc habotnici și cu ură rasială sau  departe de progres , plus că sunt mai mulți. Aia ține de prostia omeneasca. Vrei să dau știri de la tine din regiune? Ziua și știrea.

#43
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
La americani, asta cu religia protestanta evabghelica....cam e o problema. Da o cautare pe youtube....Show-uri si mult mai conservatori fata de ortodocsi.

#44
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostdaniMMM, on 10 februarie 2022 - 19:14, said:

Vrajeli cu știri o dată la 3 ani.
Ortodocșii, catolicii și restul  la fel își maltratează copiii, îi țin în foame și îi cresc habotnici și cu ură rasială sau  departe de progres , plus că sunt mai mulți. Aia ține de prostia omeneasca. Vrei să dau știri de la tine din regiune? Ziua și știrea.
Hai să-ți spun o poveste din viata mea.
Eram în armata 2003, jandarmi, Cluj.
Plutonul aruncătoare.
Din acei 30 de inși vânjosi, ca era vorba de aruncatorul 82 și AG 9 sau SPG 9, era un tip do Bistrița dintr-un sat de munte, cam salbaticut.
A cam ajuns în scurt timp bătaia de joc al plutonului.
Se speria la trageri la orice bubuitura.
Eu îl observam și nu prea eram incantat de ce se întâmplă.
Apoi la predarea temei cu masca contra gazelor model 74, am văzut ca scrie foarte greoi.
Apoi îl punea planton schimbul 2 de la 12 la 3 noaptea mai tot timpul.
Il ajutam sa învețe explicându-i gradele formulele de adresare, arma, etc, astfel ma învățăm și eu bine.
Într-o noapte am mers la el pe hol, pentru ca iar era planton 2 și l-am întrebat de ce e asa greoi în a învăța.
Ma rugat sa țin un secret.
Părinții lui au murit când era în clasa a doua. Amândoi într-un accident. Asa ca l-au luat bunicii lui într-un sat și l-au mai învățat bunicii ceva.
Cam de clasă a patra.
Cam după o poveste de 20 de minute din partea lui, am mers și i-am spus comandantului de pluton, sergentului, ce este cu soldatul ala.
Apoi sa sculat sin pat a ieșit pe hol și la întrebat dacă e adevărat ce spune el.
Apoi sa raportat locotenentului și mai departe pana la comandant.
Sa supărat pe mine ca nu am ținut secretul, dar din ziua aceia, nimeni nu și-a mai bătut joc de el.
Nici nu sa sfârșit ciclul de instruire și a fost mutat în Bistrița la o unitate cât mai aproape de Ilve de unde era el.
Știți podurile de cale ferata din Ilve din Bistrița, care erau păzite de jandarmi.

E, este un caz, care a învățat acasă, dar omul nu făcea rău nici unei muște.
Cred ca la cazuri din astea vrei sa faci referință.

Sau, am în familie un caz, fratele meu vitreg, care este penticostal, și nu vroia sa își lase fiul cel mare, un mascul, sa urmeze o cariera militara.
Bine înțeles ca aici a fost vina mea, cu ideea, sau ca am cerut arma unui vânător iar la 14 ani a tras doua poste calibru 14 cu lisa.
Si soția a avut șansa să tragă cu arma.
Stau și ma gândesc, dacă a fost o idee buna atunci.
Asa ca sunt foarte cuminte și foarte precaut.

Lăsând gluma la o parte, îți spun cinstit ca nu prea e o idee buna ca neoprotestanti să-și educe copiii acasă.


#45
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Problema lor...

View Postjimi91, on 10 februarie 2022 - 20:17, said:

La americani, asta cu religia protestanta evabghelica....cam e o problema. Da o cautare pe youtube....Show-uri si mult mai conservatori fata de ortodocsi.


#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postredbotos, on 10 februarie 2022 - 13:43, said:

Homeschooling o problema?
Nu!
Homeschooling e o soluție.

Altă întrebare!
Posted Image




https://www.avocatne...in-Romania.html

Edited by penticostalul, 11 February 2022 - 13:45.


#47
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postpenticostalul, on 11 februarie 2022 - 13:30, said:


Nu!
Homeschooling e o soluție.

Altă întrebare!
Posted Image




https://www.avocatne...in-Romania.html

Din link-ul tau:

Școala făcută acasă este posibilă, conform legislației în domeniul educației, pentru copiii cu nevoi educaționale speciale sau pentru cei care nu se pot deplasa din motive medicale.

Deci sa înțeleg ca numai neoprotestanti au  copii cu handicap sau dezabilitati?
Asta e soluția de a va dezice de tot.
Școală, armata, legi etc.
Încercați sa va faceți o bisericuță numai a voastră.

#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Citește tot articolul nu doar ce te privește pe tine!

Niciunul dintre părinţii aflaţi pe grupurile de socializare ce vizează homeschooling-ul în România nu au primit vreo amendă pentru că nu şi-au înscris copiii în sistemul de învăţământ de stat, iar reprezentanţii Protecţiei Copiilor care le-au călcat pragul, pe fondul unor plângeri făcute de alte persoane, au avut doar cuvinte de apreciere la adresa lor şi a implicării în educaţia copiilor.

Ăștia ca tine, care în loc să-și educe copii lor mor de grija copiilor vecinilor lor, au făcut deja plângeri.
Autoritățile s-au sesizat, au făcut cercetări.
Și au avut doar cuvinte de laudă.

View Postredbotos, on 11 februarie 2022 - 14:38, said:

Deci sa înțeleg ca numai neoprotestanti au  copii cu handicap sau dezabilitati?
Dacă asta ai înțeles tu din acel articol înseamnă că a sosit ceasul să lași pe umerii altora problemele legate de școlarizare.

#49
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postpenticostalul, on 11 februarie 2022 - 15:12, said:

Citește tot articolul nu doar ce te privește pe tine!

Niciunul dintre părinții aflați pe grupurile de socializare ce vizează homeschooling-ul în România nu au primit vreo amendă pentru că nu și-au înscris copiii în sistemul de învățământ de stat, iar reprezentanții Protecției Copiilor care le-au călcat pragul, pe fondul unor plângeri făcute de alte persoane, au avut doar cuvinte de apreciere la adresa lor și a implicării în educația copiilor.

Ăștia ca tine, care în loc să-și educe copii lor mor de grija copiilor vecinilor lor, au făcut deja plângeri.
Autoritățile s-au sesizat, au făcut cercetări.
Și au avut doar cuvinte de laudă.


Dacă asta ai înțeles tu din acel articol înseamnă că a sosit ceasul să lași pe umerii altora problemele legate de școlarizare.

Cei de la protecția copilului au o grila pentru cum e îngrijit copilul.
Locuință, baie, haine, hrana, comportamentul, etc.
Deci nu școala.
Am citi articolul tot și comentariile, dar e avocata și interpretează cum vrea ea legile.

Eu am spus pe șleau, nu sunt împotriva homeschooling-ului, dar sunt împotriva cultelor care își fac bisericuță cu câte scoli "americane"
Sunt curios la istorie, se preda Ștefan cel Mare si se explica cultura care a rămas în urma lui?
Mănăstirile și mormântul lui, sunt vizitate vreodată de neoprotestanti?
La Putna exista un muzeu cu religve de pe timpul lui.
Recunoașteți și se preda istoria și indentitatea culturala a României, care a fost legata de creștinism și de bisericile de la vremea aceea?
Cine verifica toate astea prin homeschooling?


#50
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postredbotos, on 11 februarie 2022 - 16:05, said:

Sunt curios la istorie, se preda Ștefan cel Mare si se explica cultura care a rămas în urma lui?
Bineinteles că se predă.
Dar nu cum ai vrea tu, să se spună că a fost Mare și Sfânt.

Se învață ca a fost numa' Mare.
Și atât.

Fără moaște,  fără invenții aiuritoare, fără sfințenii deocheate.
Istorie adevărată.

View Postredbotos, on 11 februarie 2022 - 16:05, said:

Mănăstirile și mormântul lui, sunt vizitate vreodată de neoprotestanti?
Da, dar fără să pupe moaște.
Doar istorie, cultură. Atât.
Fără invenții.

Bineînțeles că este posibil să existe monahi în mănăstiri care să trăiască o viață sfântă, nu contest asta.
Dar să-l faci sfânt pe Ștefan cel Mare e prea de oaie!

View Postredbotos, on 11 februarie 2022 - 16:05, said:

dar sunt împotriva cultelor
Știu că ești împotriva altor culte decât al tău, dar asta e urât din partea ta.

#51
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.10.2004
Ar trebui sa vă preocupe mai mult educația ălora cu garduri de inox care se ocupa cu tot felul de blestemații; proxenetism, droguri, parazitarea sistemelor de asistență socială, sau ai altora cu religia cu bombă. La pocăiții ăștia singurul "risc" e să ajungă doctori, profesori, meșteri, să nu fure, să nu comită crime, să nu fie drogați sau alcoolici să nu devină comuniști,  etc.

Edited by drakke2010, 11 February 2022 - 17:25.


#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpenticostalul, on 11 februarie 2022 - 15:12, said:

Citește tot articolul nu doar ce te privește pe tine!

Niciunul dintre părinţii aflaţi pe grupurile de socializare ce vizează homeschooling-ul în România nu au primit vreo amendă pentru că nu şi-au înscris copiii în sistemul de învăţământ de stat, iar reprezentanţii Protecţiei Copiilor care le-au călcat pragul, pe fondul unor plângeri făcute de alte persoane, au avut doar cuvinte de apreciere la adresa lor şi a implicării în educaţia copiilor.

Ăștia ca tine, care în loc să-și educe copii lor mor de grija copiilor vecinilor lor, au făcut deja plângeri.
Autoritățile s-au sesizat, au făcut cercetări.
Și au avut doar cuvinte de laudă.


Dacă asta ai înțeles tu din acel articol înseamnă că a sosit ceasul să lași pe umerii altora problemele legate de școlarizare.
nu au primit amenzi pentru ca la noi legile sint facultative, nu din cauza ca au cazut aia pe spate cind a vazut ce destpti sint elevii respectivi!

#53
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postdrakke2010, on 11 februarie 2022 - 17:22, said:

Ar trebui sa vă preocupe mai mult educația ălora cu garduri de inox care se ocupa cu tot felul de blestemații; proxenetism, droguri, parazitarea sistemelor de asistență socială, sau ai altora cu religia cu bombă. La pocăiții ăștia singurul "risc" e să ajungă doctori, profesori, meșteri, să nu fure, să nu comită crime, să nu fie drogați sau alcoolici să nu devină comuniști,  etc.
Drogați îți spun că sunt. Am văzut eu personal. Ca doar nu sunt sfinții.
De furat, nu știu dacă ii întrece cineva.
Iarăși pot da exemple doua pagini.
De criminali nu pot sa ma pronunț, dar vad din știrile de peste ocean cu copii care mor în bratele doctorilor ca nu au fost aduși mai devreme la spital, din cauza doctrinei neoprotestantilor.
Nu poți nega asta.
Știți ce ma supăra la ei în general? Ipocrizia.
Se dau sfinții, flutura Biblia ca se ghideaza stric după Evanghelie, dar pe la dos vai și amar.
Ia sa va pun o știre, tot din Suceava cu niște penticostali.
Cel mai frumos sunt comentariile care aparțin aproape în totalitate penticostalilor.
https://glasulsuceve...-prag-de-iarna/

Lectura faina și așteptăm păreri.
Sa nu ziceți ca sunt nebun când spun ca sunt îngrijorat de homeschooling la penticostali.

Edited by redbotos, 11 February 2022 - 21:48.


#54
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postredbotos, on 11 februarie 2022 - 16:05, said:

Eu am spus pe șleau, nu sunt împotriva homeschooling-ului, dar sunt împotriva cultelor care

View Postredbotos, on 10 februarie 2022 - 20:21, said:

îți spun cinstit ca nu prea e o idee buna ca neoprotestanti să-și educe copiii acasă.

View Postredbotos, on 11 februarie 2022 - 21:46, said:

Sa nu ziceți ca sunt nebun când spun ca sunt îngrijorat de homeschooling la penticostali.
Nu zicem, dar... Posted Image

Probabil că nu ești nebun ci doar xenofob.
Spoiler
Și simpatic, în felul tău.
Tu nu ai nimic cu homeschooling-ul făcut de ortodocși dar ești chitit să nu facă penticostalii homeschooling.

Dar mey colegu' unii oameni vor să aleagă pentru copiii lor școlarizare de tip homeschooling. La noi în țară încă nu s-a implementat sistemul. Pentru că așa-i la noi, se implementează mai greu orice. Ne mișcăm mai greoi. Însă pentru că există și directori de școală mai destupați la cap, cine vrea poate face și la noi homeschooling, bine-mersi.  Cu coțcărie, așa în stilul nostru neaoș: faci homeschooling înscriindu-ți copiii la o școală din USA și apoi, când vrei tu, îi treci la o școală din Romania. Copiii dau testele cerute de inspectorat și gata. Iar copiii care fac homeschooling învață cu ocazia asta și engleza la nivel de excelență și iau și toate testele și iau și BAC-ul cu brio.
Cinste părinților lor!

Acel domn mai zevzec de la Inspectoratului Școlar Bihor, zice așa în articolul citat în prima postare:

Eu cred că bisericile ar trebui să le explice că nu e benefic pentru copii să se întâmple treaba asta, în România. În alte țări, unde acest sistem e recunoscut legal, poate fi o altă situație.

Deci domnia sa știe bine că în Statele Unite, Anglia, Canada, Australia, Noua Zeelandă și o seamă de alte țări în care homeschooling-ul merge brici și este perfect legal, "poate fi o altă situație".  Însă în loc să militeze ca și la noi în România să fie aceeași situație ca în alte țări civilizate, el crede nici mai mult nici mai puțin decât că biserica ar trebui să-i descurajeze pe credincioși să-și mai dorească acest sistem foarte bun de educație.
Visează.

Edited by penticostalul, 11 February 2022 - 23:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate