Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prima dată când ați zburat cu avionul

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
2013 - am fost in delegatie la Birmingham.
Firma si-a batut joc atunci, cred ca s-au chinuit sa gaseasca cea mai ieftina si proasta varianta.
La 6 dimineata avion de la Iasi la Bucuresti. Somn aproape deloc, ca trebuia sa fiu in aeroport, care e departe, cu destul timp inaintea decolarii.
Stat in aeroportul Henri Coanda aproape 6 ore. Avion Bucuresti-Londra. Ajuns in Londra, autobuz pentru Birmingham dupa inca 2 ore de asteptat. Si drum de 3 ore.

Colegul cu care eram, care imi devenise sef de cateva zile (si avea grija sa nu uit asta) imi tot spunea ca e posibil sa-mi fie rau - stiind ca eu am rau groaznic de masina.
Numai ca la decolare el lua punga in brate.
Inapoi am prins ceva mai OK legaturile, fara asteptat aiurea.
Drumurile propriu-zise cu avionul mi-au placut, chiar percepeam ca ceva relaxant. Mai prost e ca n-am putut asculta muzica macar (imi cumparasem un mp4 player special pentru drum) dar insotitoarea nu m-a lasat. Habar n-am de ce, eu credeam ca numai cu telefoane nu e voie, sau nu era pe-atunci.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 hamal, on 03 ianuarie 2022 - 12:01, said:

Nu te dor pavilioanele urechilor de la elasticele mastii, cand stai ore si ore cu masca pe figura? Cea mai nasoala e FFP2, eu de-astea folosesc cand zbor.
Vezi ca exista niste cleme de plastic ce se pun in spate, la ceafa si de care agati sfoara de la masca - nu mai sta pe ureche.
Eu am unele care au venit la pachet cu mastile FFP2.

#39
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Bre djl, matale pe unde/cind ai zburat prima data? Sau e si asta inca inca un topic pe care doar il lasezi si dupa aia dispari?

#40
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 Ninja, on 03 ianuarie 2022 - 12:27, said:

Bre djl, matale pe unde/cind ai zburat prima data? Sau e si asta inca inca un topic pe care doar il lasezi si dupa aia dispari?
O sa zica a enspea mia oara cum a fost dus pe avion de la Caransebes la Bucuresti cand era foate mic pentru ca racise

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pana in Franta, escala in Vienna. Bine ca eram cu niste prieteni, era o legatura tare stransa si a trebuit sa fugim in aerop din Vienna.
Mi-a placut cu jet-ul , dar nu mi-a placut sa fug cu bagajul in aeroport.
Dupa aia m-am dus pana in Bucuresti si am crezut ca se prabuseste avionul cu elice. Trepida si scutura foarte tare. Plus era tare inghesuit.
Bine ca au scos avioanele cu elice !

Edited by MembruAnonim, 03 January 2022 - 12:41.


#42
piccione

piccione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.10.2019
Prima data pe la 12-13 ani cred, AN-24 de la Bucuresti la Bacau pentru un show aerian de ziua aviatiei, un fel de BIAS din zilele nostre, cu ceva ploaie si furtuna la Bacau de a trebuit sa se roteasca vreo 30 min deasupra pina sa poata sa aterizeze.
N-am avut nevoie de punga spre deosebire de alti pasageri, tin minte ca "autobuzul" care ne-a luat dupa aterizare mergea pe-un camp plin de gropi si facea mai rau ca avionul in aer pe furtuna.
Spre norocul nostru a doua zi a iesit soarele si showul s-a tinut in conditii perfecte.
Apoi multe alte zboruri, toate cu Tarom si toate tipurile de avioane ale lor mai putin ATR-urile.

 iladi, on 03 ianuarie 2022 - 11:19, said:


In august 1990 am facut un Bucuresti - Paris cu primul avion cu reactie. Un Tupolev, nu retin modelul.

TU-154 daca e vorba de Tarom, doar TU din asta aveau.

#43
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008

 Ninja, on 03 ianuarie 2022 - 09:08, said:

Confunzi cu Top Gun...

Aprilie 2001, escala in FRA/EDDF. Cu Bundespolizei la usa avionului care verifica vizele din nou. Asta pe vremea cind inca era nevoie de viza Schengen. De TRANZIT!!!

Daca nu ai habar despre ce vorbesc, abtine-te de la comentarii.... Daca tu ai fost cu Hercules C130 si a fost altfel la decolare..... explica cum este...
Din filme.... câh...
Eu vorbesc din proprie experienta... ca asa zice initiatorul.....

Edited by danutzu_1069, 03 January 2022 - 13:08.


#44
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
In 2015 am zburat prima data cu avionul,pe ruta Cluj-Napoca-Beauvais,am fost in vacanta in Franta.Experienta o fost foarte interesanta si captivanta.Sincer tot drumul m-am uitat pe geamul avionului si ma tot gandeam ce departe am ajuns cu tehnologia,daca noi ca oameni am reusit sa zburam.

#45
belvue

belvue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2015
2010 Bucuresti Dortmund cu Wizz Air. Niste turbulente, mi-a fost o frica teribila.

#46
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014
Acum vreun deceniu, Bucuresti-Torino. Tin minte si acum un cuplu in varsta, cam la 60 de ani fiecare, care stateau langa mine pe scaune. El foarte relaxat, dupa ce s-a incheiat decolarea, a chemat stewardesa, a comandat o bere si alune. Ea, dimpotriva era de-a dreptul ingrozita. Cand au inceput manevrele pentru decolare, s-a ghemuit pe scaun, si-a facut niste cruci mari, si-a astupat urechile cu mainile si a inceput sa se roage, cu voce destul de tare...
Mie imi place sa zbor cu avionul, nu am probleme. Cum au mai scris si altii, ce nu imi place e drumul pana la si de la aeroport si asteptatul in aeroport. Dar zborul propriu zis imi place, cum spun eu "parca m-a facut mama in avion", asa de relaxat ma simt Posted Image Ce e drept, nici nu am avut probleme deosebite, mici turbulente, o data era sa pierd avionul in Italia (fusese un accident pe autostrada si ajunsesem tarziu la aeroport) cred ca am intrat ultimul in avion, alergam pe pista si aprope ca zbieram ca in filme: "wait for me!" cu rucsacul in spinare... Posted Image  Altadata, la Bucuresti, jandarmii au "saltat" o pustoaica, gipsanca, fata statuse in avion chiar langa mine, i-au dat drumul repede insa, ne-am reintalnit in autobuzul ce pleca spre oras. Ar mai fi destule intamplari de povestit, dar initiatorul topicului ne-a cerut sa vorbim despre primul zbor cu avionul.

Edited by Costel2014, 03 January 2022 - 16:08.


#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am zburat pe toate continentele cu majoritatea avioanelor contemporane.
Însă cele mai mișto au fost doua zboruri de aprox o ora cu avion ușor (cu doua locuri) pe care le-am și pilotat (cu instructorul alaturi).
Plecare din Charleroi, zburat pana la Waterloo și înapoi la vreo 1500m altitudine și 100mph. Genial, și nici nu costa mare lucru, își poate permite oricine.

Edited by KiloW, 03 January 2022 - 16:52.


#48
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 danutzu_1069, on 03 ianuarie 2022 - 13:07, said:

Daca nu ai habar despre ce vorbesc, abtine-te de la comentarii.... Daca tu ai fost cu Hercules C130 si a fost altfel la decolare..... explica cum este...
Din filme.... câh...
Eu vorbesc din proprie experienta... ca asa zice initiatorul.....
Nu mai sint apevist din 2000, n-am avut experiente cu C130. Insa hai s-o lasam mai moale cu "motoarele turate la maxim". Aia nu se intimpla niciodata.

 KiloW, on 03 ianuarie 2022 - 16:50, said:

Eu am zburat pe toate continentele cu majoritatea avioanelor contemporane.
In afara de Antarctica,nu? Posted Image

#49
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Nu am zburat niciodata cu avion „mare“.Numai cu din ala sport de 2 locuri.E alta placere mai ales cand zbori peste Alpi.Si o data cu elicopterul,dar numai 10 minute.

#50
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
djl !!!
Urmatorul topic sa-l faci cu elicopteru'....

#51
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 axisborn, on 03 ianuarie 2022 - 11:30, said:


Teama de zbor a unora mi se pare total nejustificata(ma rog, fiecare cu fobiile lui)  , e pana la urma cel mai sigur mijloc de transport, sunt (sau erau inainte de pademie) efectuate peste 200.000 de zboruri zilnic in toata lumea (in orice moment al zilei am inteles ca sunt peste 10.000 de avioane in aer in lume)  si e cate un accident grav o data pe an sau mai rar.
La fel ca tine gândeau și cei care au murit la Balotești.

#52
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008

 Ninja, on 03 ianuarie 2022 - 17:08, said:

Nu mai sint apevist din 2000, n-am avut experiente cu C130. Insa hai s-o lasam mai moale cu "motoarele turate la maxim". Aia nu se intimpla niciodata.

Ia din specificatiile unui C130...
"Takeoff Run: 3,290 ft / 1,003 m
Takeoff Run to 15 m: 4,700 ft / 1,433 m
Takeoff Run using max. effort procedures: 1,800 ft / 549 m
"

Cum crezi ca poate decola in 550m??? cu motoarele turate a sfert? Posted Image Posted Image

Poate te ajuta asta sa intelegi....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Ya3OK9sU_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danutzu_1069, 03 January 2022 - 22:25.


#53
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

 Kokoshmare, on 03 ianuarie 2022 - 10:58, said:

Cele mai nasoale zboruri de care imi aduc aminte au fost la Belgrad cu ATR-ul intors din zbor din cauza unui defect si cu Tyrolean Airways Viena Koln cu un Fokker.
La ATR am ramas masca cand am vazut cat de mic e avionul parca si un autobuz era mare. A fost zbor cu peripetii cu ratacit de bagaje cu ajuns in Skopje doar cu un tricou pe mine in februarie. Cu Fokkerul am prins un loc nasol langa motoare ca asta le are inaltate, am crezut ca am ramas surd.
Cu ATR-ul n-am fost, dar cu inghesuitul de Fokker da, si am avut si loc la coada, cu motorul care imi bloca vizibilitatea. Dar sa revin on-topic.

Pruymul zbor: 2014, Bucuresti-Vilnius cu escala la Viena. Ambele cu Austrian/Tyrolean. OTP-VIE cu un A320 aproape gol, nu cred ca erau mai mult de 1/3 locuri ocupate. Chiar OK, plus adrenalina primului zbor. VIE-VNO, cu Fokker, cum am zis mai sus. Nu mi s-a parut foarte zgomotos, dar am dat cu capatana de suportul pentru bagaje, si nu sunt foarte inalt :P

La intoarcere, am mers cu LOT, escala de vreo 5 ore in Varsovia. Embraer 170 pe ambele zboruri. Mi s-a parut foarte comfortabil, mai ales ca erau doar 2 locuri pe rand. Chiar daca nu am avut loc la geam, a fost cel mai fain zbor (WAW-OTP, pentru ca din Vilnius am plecat pe intuneric si n-am vazut mare lucru).

Al doilea zbor, la Barcelona in 2016. La dus cu Blue air (737), la intors cu Wizz (A320 sau 321, ca mi se parea destul de lung). Full in ambele cazuri. La dus am prins ceva turbulente, si ma distra ca pilotul tot zicea ca e interzisa folosirea toaletei in timpul turbulentelor. Probabil se gandea la aia care au facut pe ei de frica :P

Am patit si o faza mai putin placuta pe zborul asta: mi-a scapat buletinul din buzunar, cand eram in avion (cred ca l-am scos din greseala cand am scos telefonul sa fac ceva poze deasupra marii). Cand am ajuns la destinatie, ia buletinul de unde nu-i :w00t: Le spun celor de la politia de frontiera ca mi-am pierdut pasaportul ((nu stiam cum sa zic buletin, cred ca IC era) in avion, le-am aratat boarding pass-ul, a vorbit nenea prin statie si in 5 minute mi l-a adus :D Oricum, mi s-au parut vamesii/politistii de la BCN mult mai de treaba decat aia de pe OTP. Ai nostri se uita la tine de parca ai fi dat spargerea secolului...

#54
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
in 1999, Otopeni / Amsterdam, cu KLM
pe vremea aia cand aterizai pe OTP noaptea se vedeau cateva lumini chioare care marcau DN1 in rest bezna
cred ca pista avea ILS din ala basic

cel mai original zbor, cu Saab 2000 de la Carpatair. eram asa de putini pasageri pe Otopeni - Mihail Kogalniceanu / Constanta ca pilotii au lasat deschisa usa cock-pitului Posted Image  
avionul ala decola ca racheta, cred ca nici 800 m nu ii trebuiau

Edited by LeoT, 03 January 2022 - 22:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate