Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Prima dată când ați zburat cu avionul

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 03 ianuarie 2022 - 02:32, said:

Cu sau fara voia ta. Dar nu are de ce sa iti fie frica. E ciudat sa nu ai telefon si internet (chiar nu e semnal) dar la o cursa scurta nu e problema, exista zboruri business cu Wi-Fi la bord via satelit, dar este si scump.

In masina sau in tren nu am adormit niciodata, dar in avion da, in 2013 catre Mallorca am adormit deasupra apei Mediteranei. Ma relaxeaza mult privitul de la inaltime, numai la geam ma asez.

Cand ajung la aeroport, ard de nerabdare sa decolez odata, dar cum spuneam, complicatele proceduri de control te fac sa astepti ore bune, ore de prins muste in aeroport cum zicea @Barboso, dar decat sa conduc sute/mii de km, mai bine asa, daca merg pe litoralul nostru cu masina, la Cernavoda injur ca nu se mai termina. Posted Image
Spune te rog ce anume n-ai inteles si ti s-a parut complicat! iti explicam noi si ai sa vezi ca e simplu si banal! calatoresc oameni care au stat toata viata in virful muntelui, ca sa-si vada copii si nepotii, oameni adesea trecuti de 70 de ani si nu au probleme pe aeroporturi!

#56
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008
10.07.2010   Budapesta, Ungaria (BUD) - New York, America (JFK). A fost un zbor lung, obositor. Dupa ce a aterizat avionul, am crezut ca imi va exploda capul, si am avut o durere foarte mare de urechi, din cauza presiunii; nefiind obisnuit cu zburatul. Mai tarziu am invatat ca a lua o bomboana mentolata, inainte de aterizare chiar ajuta. De atunci zbor anual, si nu mai am nicio problema. Am experimentat zbor cu turbulente foarte mari ( San Francisco, California - Phoenix, Arizona); dar am incercat sa imi pastrez calmul si continui sa zbor in continuare.

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmirel3003, on 03 ianuarie 2022 - 08:51, said:

Zborul cu avionul era o aventura acum 30-40 ani... acum e ceva banal, exact ca si mersul cu autoturismul, autocarul, etc.

..............
era o aventura pe vremea lui Aurel Vlaicu, acum 30-40 de ani deja erau avioane moderne si lumea civilazata deja satula de zbor! Si Concorde-ul zbura de prin 1969-70! La fel si B747!

View Postaxisborn, on 03 ianuarie 2022 - 11:13, said:

Nu este la low-costurile europene, asta vara in Brazilia pe zbor intern obisnuit (compania Azul) a mers netul la discretie, fara vreun cost suplimentar.

On-topic: primul zbor,destul de "tarziu" :  ianuarie 2020 Bucuresti-Viena. Pot sa spun ca imi place sa calatoresc cu avionul, as face-o in fiecare zi.
De atunci, am ajuns deja la zborul cu nr 30, pe 4 continente. Anul asta urmeaza sigur continentul nr 5, pe viitor si altele Posted Image
Cel mai lung ana acum a fost Lisabona-Rio de Janeiro, 9 ore si 20 de minute.
Intreb si eu, poate am fost ghinionist, dar nu am avut parte de internet in zbor, indiferent de companie! Si nici tehnic, nu imi este foarte clar cum se face conectarea cu restul lumii! Colegii care ati zburat prin toata lumea, cu companii de toate felurile, ati mai avut la vre-un zbor internet la discretie si gratuit in avion???

#58
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postdanutzu_1069, on 03 ianuarie 2022 - 22:24, said:

Ia din specificatiile unui C130...
"Takeoff Run: 3,290 ft / 1,003 m
Takeoff Run to 15 m: 4,700 ft / 1,433 m
Takeoff Run using max. effort procedures: 1,800 ft / 549 m
"

Cum crezi ca poate decola in 550m??? cu motoarele turate a sfert? Posted Image Posted Image

Poate te ajuta asta sa intelegi....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Ya3OK9sU_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ala e un zbor demonstrativ. Te asigur ca ce ai experimentat tu nu e un max performance climb. Uzura asupra motoarelor e prea mare sa fie justificat in viata de zi cu zi.

Edited by Ninja, 04 January 2022 - 05:37.


#59
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View Posttytysor, on 04 ianuarie 2022 - 00:42, said:

Intreb si eu, poate am fost ghinionist, dar nu am avut parte de internet in zbor, indiferent de companie! Si nici tehnic, nu imi este foarte clar cum se face conectarea cu restul lumii! Colegii care ati zburat prin toata lumea, cu companii de toate felurile, ati mai avut la vre-un zbor internet la discretie si gratuit in avion???
Acum 4 ani erau cel putin 3 metode, vezi in video de aici .
Am zburat cu Qatar Airways, chiar si la bussines class, dar nu am avut internet la discretie, pentru cativa MB de trafic cereau euro suficienti, dar era acum 5-6 ani.

#60
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Airfrance da gratuit wifi pentru mesagerie pe zborurile transatlantice. Mi-au mers si foto trimise pw whatsapp.

#61
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postcsi1, on 04 ianuarie 2022 - 09:32, said:

Airfrance da gratuit wifi pentru mesagerie pe zborurile transatlantice. Mi-au mers si foto trimise pw whatsapp.
Păi ăla nu e net...este cam la toate companiile " de linie" mesagerie wifi, inclusiv Tarom.

View Posttytysor, on 04 ianuarie 2022 - 00:42, said:





Intreb si eu, poate am fost ghinionist, dar nu am avut parte de internet in zbor, indiferent de companie! Si nici tehnic, nu imi este foarte clar cum se face conectarea cu restul lumii!
Prin satelit se face conexiunea .

Edited by axisborn, 04 January 2022 - 09:55.


#62
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Pina la urma, in Brazilia este internet gratis si fara numar in avioane??? iar metodele prezentate sint relativ complexe, scumpe si nu sint accesibile muritorilor de rind!

#63
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Posttytysor, on 04 ianuarie 2022 - 11:45, said:

Pina la urma, in Brazilia este internet gratis si fara numar in avioane???
Nu este chiar pe toate, am făcut mai multe zboruri, pe Airbus A320 am avut( posibil sa fi fost vreo limita de trafic totusi, nu am verificat, știu doar că am ascultat muzica pe YouTube fara vreo restrictie), pe Embraer mai vechi nu era net, dar aveai tv prin satelit in schimb , am urmărit știrile la CNN etc. Oricum, și preturile sunt mai măricele acolo la zboruri, nu ca la low costurile europene.

Edited by axisborn, 04 January 2022 - 13:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate