Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Skoda Octavia dispare din preferințele romanilor

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#163
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
De bine de rau, vad destul de multe Octavia 4 pe strazi, mult, mult mai multe decat Golf 8. Desigur, majoritatea sunt masini de flota, dar inca se vinde relativ bine.

#164
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,591
  • Înscris: 15.06.2007
Octavia 4 combi nu stiu sa fi vazut. Probabil ca nu se iau ca masini de servici, desi prin alte tari se obisnuieste achizitia masinilor combi in scop de masini de firma.

Golf 8 este pe nici unde. Nici frumoasa, dar scumpa, are prea multa concurenta, mai ales ca acuma e la moda cu crossover mini suv, gen Ford puma, si multe alte modele cu mult mai atragatoare.

Cine face pe conservatorul, trage de cate un golf4 pana ii pica rotile.

#165
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Eu in calitate de posesor de Octavia 4 am ochiul format ca sa zic asa. Au inceput sa apara destule in ultimele 6 luni. 90% zic eu de flota . De cand ma tot uit dupa ele (asta incluzand si timpul de cand am dat caomanda pana a venit masina) am vazut si 2 sau maxim 3 Combi. Golf 8 foarte putine, nu stiu daca am vazut 10 in tot timpul asta.

#166
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
O4 combi arata genial, dar la cele de flote din Romania nici la O3 nu se luau combi. in primul rand e mai scumpa si apoi oricum cea normala este hatchback.

#167
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Golf 8 mi se pare un regres la interior vs generatiile anterioare, si per total mi se pare un regres. La interior au aruncat acele doua ecrane in bord & call it a day, design-ul si materialele nu dau deloc senzatia de calitate ca la generatiile precedente.

Masina pare ca a fost proiectata cu cost saving-ul ca fiind cerinta principala. Design-ul exterior este si el cel mult meh, in cazul in care nu iti doresti doar hatchback si nu esti hardcore fan Golf, nu vad nici un motiv pentru care cineva nu ar cumpara Octavia in locul Golfului.

#168
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
La golf 8 mie mi se pare un regres prețul, au sărit rău calul. Un 1.5 tsi echipat decent (însă nu "full") sare de 35k aici.

Edited by KiloW, 06 May 2022 - 10:29.


#169
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Octavia reprezenta alternativa la visul umed al unora,adica VW.Bineinteles ca odata cu trecerea anilor a scazut si calitatea Skoda.

#170
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbossake, on 06 mai 2022 - 01:19, said:

O4 combi arata genial, dar la cele de flote din Romania nici la O3 nu se luau combi. in primul rand e mai scumpa si apoi oricum cea normala este hatchback.
Octavia hatchback?
Păi atunci Audi A5 sportback, A7, Porsche Panamera, etc sunt tot hatchback?  Posted Image

#171
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Octavia e foarte atragatoare prin oferta de spatiu, dar pe sosea e mediocra. E penalizata de faptul ca e o compacta alungita, foarte usoara (mai usoara decat un Golf), relativ ingusta si  cu ampatament relativ mic (console lungi). Dar pentru familii sau masini de companie e OK.

#172
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014

View PostMelteanu, on 06 mai 2022 - 10:50, said:

Octavia reprezenta alternativa la visul umed al unora,adica VW.Bineinteles ca odata cu trecerea anilor a scazut si calitatea Skoda.
Pai Octavia in momentul asta este mai scumpa decat un Golf.

#173
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Vindeau prea multe. Asa au selectat clienții...

#174
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Posthaxx123, on 06 mai 2022 - 13:12, said:

Pai Octavia in momentul asta este mai scumpa decat un Golf.
Pai au facut ce fac toti,s-au facut ca uita faptul ca Skoda e nascuta ca un surogat de VW,si acum o vand de buna,si cu pret pe masura.Cit mai dureaza pina ce Dacia va fi mai scumpa decat mute alte marci?Posted Image Posted Image

Edited by Melteanu, 06 May 2022 - 17:27.


#175
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Posttfmercedez, on 05 mai 2022 - 09:00, said:



Cine face pe conservatorul, trage de cate un golf4 pana ii pica rotile.

Ca bine zici. Nu exagerez, dar cel putin la mine in Vaslui, cred ca una din 5 masini, e Golf4. Culmea ca multe arata bine de tot pentru cei 20 de ani vechime. Vopsea lucioasa fara rugina(in special pe verde metalizat, bleu marine, rosu), jante, curate, ingrijite, semn ca nu au oamenii de gand sa le vanda.

Golf5, sunt si de alea. Golf6 cam putine. Golf8...ce e ala?  Aici lumea umbla inca cu Passatul B5 cu jante, cu muzica, folii, gemuri deschise sa se auda muzica. Suntem cu 10-15 ani in urma....Unu' cu Skoda4 ar parea drept dubios, "papagal" asa ca mai bine Logan nou, cu banii de  Skoda4 iti iei 3 Loganuri noi.
Macar au disparut Golfurile3, asa deodata. Si Cielo.

#176
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Skoda4 înseamnă Octavia 4 pentru tine?

View PostMelteanu, on 06 mai 2022 - 17:27, said:

Pai au facut ce fac toti,s-au facut ca uita faptul ca Skoda e nascuta ca un surogat de VW,si acum o vand de buna,si cu pret pe masura.Cit mai dureaza pina ce Dacia va fi mai scumpa decat mute alte marci?Posted Image Posted Image
Wow, asta da!
Deci nimeni nu are dreptul să evolueze, să crească calitatea și dotările.
Trebuie să rămână la nivelul de surogat, că așa vor unii ca tine.

Referitor la Dacia, va dura exact atât cât vor crede de cuvință cei de la Renault.

#177
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View Postsandu222, on 06 mai 2022 - 20:53, said:

...........
....... asa ca mai bine Logan nou, cu banii de  Skoda4 iti iei 3 Loganuri noi.
Macar au disparut Golfurile3, asa deodata. Si Cielo.
Da, dar de plimbat/condus simultan mergi doar cu una Posted Image
Faci altceva cu banii aia diferenta , di ce sa iei 3 loganuri . Sau nu vrei sa faci nimic cu diferenta si iei Octavia4. Banii trebuie sa circule. La ce vremuri traim risti sa se devalorizeze mai tare daca ii ti la ciorap decat daca iei o masina de ei.

Acum greu de prezis din cauza preturilor care cresc constant la masinile noi, dar as fi fost curios cat se va devaloriza in 5-6 ani o Octavia4 evident raportat la pretul de noua, daca tot se vaita lumea cu e scumpa ca dracu.

Si Ford a luat-o razna cu preturile, mergeti la o reprezentanta sa vedeti, preturile de catalog sunt mari tare si s-au dus reducerile alea bombastice care le ofereau asa la fata locului/in reprezentanta.

Exista variante, doar ca noi nu vrem sa coboram o clasa ca ne pica traiu, decadem moral, nu ne mai prieste shaorma...Ia-ti frate o Fabia daca vrei musai Skoda si nu mai ajunge bugetu.Valabil si la multinationale, pfffff imaginea cand mergi la clienti (adica acasa, la cumparaturi, dus copilu la scoala) se imputineaza clientii ca nu mai are boss-u Octavia, Superb sau Kodiaq..
La noi cand a fost pandemia au taiat provizoriu din beneficii si boss-u mare a achizitionat Kodiaq...ce sa-i faci, criza frate, palma data la sclavi.

PS: si pt uzul intern trotineta frate, am dus trotineta electrica la lucru (pt mine sa ma deplasez rapid intre birouri si depozite, suprafata destul de intinsa) , nu faci 30 metri cu masina ca-ti pica ouale...
A prins ideea de trotineta electrica, doar ca imparatia a acceptat daca vrem trotinete la picior...ne-electrice...zzzz...

Edited by Octavian___, 07 May 2022 - 10:51.


#178
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
E sărăcie doar pentru săraci...

#179
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Adevarat, cei care au fost saraci (adica astia multi, ma includ) sunt si vor fi si mai saraci. Saracia trage la saracie ca un magnet

#180
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Și la nevasta-mea la birou au luat masuri: au scăzut salariile femeilor de serviciu și au tăiat sucurile/cafeaua pentru angajați.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate