Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 

Previziuni 2022

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1302 replies to this topic

#955
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Păi parcă aşa se spune, că pesimistul este un optimist bine informat...

#956
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pesimistul este un optimist cu experienta.

#957
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005

View PostAWE, on 17 iulie 2022 - 22:20, said:



Multi dintre cei de pe aici n-au nevoie sa-si faca nimic de genul, isi fac eventual doar niste calcule in plus sau putin diferite. In schimb, foarte enervanti au devenit panicarzii si cei care n-au reusit nici in vremuri bune sa faca nimic dar nutresc o vesnica speranta ascunsa sa se prabuseasca tot, ca sa poata si ei o data in viata sa discute cu restul de la egal la egal.

Altul destept, bogat si modest :)))
Ma duc sa fac credit ca sa putem vorbi de la egal la egal :))

#958
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
de ce nu cumperi cash dacă nu îți place creditul?

#959
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postfigo1988, on 18 iulie 2022 - 08:14, said:

de ce nu cumperi cash dacă nu îți place creditul?

Nu o să poată strânge niciodată cash astfel încât să concureze cu cei care fac credite 😀

#960
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Mai rar asa perspicacitate, ce sa mai vorbesc de umor. Inca nu cumpar cash pentru ca imi incurca socotelile astia care se reped la credite mai ceva ca rata la muci, si parca vad ca tre' sa o luam de la inceput cu analizele despre apetitul de risc al romanilor, abordarea dezvoltatorilor imobiliari vis-a-vis de calitatea constructiei etc. si cum influenteaza lucrurile astea preturile imobilelor.

#961
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadrianc, on 18 iulie 2022 - 11:48, said:

Mai rar asa perspicacitate,

Suntem deștepți, asa-i? Îți vine să crezi că eu am cumpărat și cash ;)))

#962
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da-mi exemplu de un ansamblu cat de cat cunoscut unde ai vrea sa iei si la ce pret consideri ca ar fi fair.

PS: Si ca sa clarificam, consideri ca nu trebuie sa existe credite sau...? Ce ar trebui schimbat mai exact?

#963
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Nu am nici timpul si nici energia pe care le investiti pe forum, prin urmare mai raspund si eu cand iau pauza de la munca sau cand pur si simplu am chef de batut apa-n piua fiindca trebuie sa fim realisti, asta se face.
Cred ca e la mintea gainii ca preturile sunt direct proportionale cu usurinta cu care imprumuri o suma cat mai mare de bani, dupa "principiul" simplu enuntat la un moment dat pe-aici: care e rata lunara maxima la care te incadrezi? ala-i pretul! Intr-o lume cat mai apropiata de normalitate - asa cum o vad eu, fireste - ar exista macar 2 modalitati de control al fenomenului: reglementari + educatie. Prima fiindca consider ca e treaba statului/autoritatilor sa nu te lase sa-ti rupi gatul, a doua e o chestie personala, subiectiva care din pacate lipseste unui popor scapat din comunism de abia trei decenii. Spre deosebire de tine, nu cred ca a putea sa-ti cumperi o casa decenta trebuie sa fie o chestiune de jertfa, indiferent ca vorbim de Romania sau pretutindeni. Nu e cazul sa-mi pui vorbe in gura, nu am pretins ca n-ar trebui sa existe credite insa ele trebuie folosite cu discernamant.

Deocamdata am renuntat sa mai studiez ofertele din si de langa capitala, planul e sa ma retrag spre centrul tarii si sa-i las pe altii sa duca mai departe visul bucurestean. Varianta de a construi pe cont propriu o casa undeva intr-o suburbie a Sibiului sau Brasovului prinde teren pe masura ce interactionez cu diversi dezvoltatori si vad cum e tratat clientul: minciuni, omisiuni, rahat invelit in poleiala. Si pe langa asta, am mai zis de nenumarate ori ca problema Bucurestiului e una mai greu cuantificabila si totusi vizibila din stratosfera: mizeria. Chiar daca esti norocosul care a cumparat un apartament bine facut si la un pret bun intr-un bloc ok, tot vei fi pe o insulita intr-o mare de rahat. Ok, o percepi intr-un fel de 20 de ani si altfel la 40 dar aia-i realitatea.

#964
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si ai evitat cu arta sa raspunzi la intrebare:
1. Cat ar trebui sa coste un apartament de X camere in ansamblul Y pentru ca tu sa cumperi?
2. Ce inseamna utilizarea cu discernamant a creditelor? Scaderea pragului de indatorare (daca da, pana la cat), alte conditii puse? Tine cont ca in Romania creditarea este mult mai restrictionata fata de vestul Europei. De asta si randamentele pe care le scot oamenii la inchiriat sunt mai bune.

PS: Daca tu ai ramas deziluzionat dupa ce ai interactionat cu dezvoltatori, sunt curios cum o sa ramai dupa ce o sa interactionezi cu echipele de muncitori. Pariul meu ar fi ca si deziluzionat, dar si fara bani.

Edited by figo1988, 18 July 2022 - 13:12.


#965
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
zici ca citim fabule iar. cand n-ai bani sa cumperi spui ca e prea scump, ma duc in centrul tarii. strugurii cei acri samd.

#966
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Cu tine n-are rost, inca o data ma inclin in fata bogatiei si inteligentei Posted Image

View Postfigo1988, on 18 iulie 2022 - 13:05, said:


Nu am evitat nimic cu nici o arta, doar ti-am zis cum vad eu lucrurile. M-as simti ciudat sa platesc pe rata mai mult de 20% dintr-un salariu de programator senior, dar aparent problema e la mine fiindca talpa tarii merge pe principiul "dac-as avea o mie de euro salariu, imi iau un x5 in rate de moare lumea"...asta e auzita direct din gura omului, nu-i inventata de mine. Iar ca sa ajungem la achizitie se presupune ca am discutat cu dezvoltatorul si nu m-a mintit cand am intrebat nestiutor daca pute de la groapa de gunoi sau daca se inunda zona.

Tot echipe de muncitori foloseste si dezvoltatorul, el fiind un layer in plus si pe care-l vei plati fix tu. Plus ca nu alegi echipa de muncitori random, poti supraveghea executia lucrarii in timp ce pe santierul dezvoltatorului n-ai ce cauta...discutie lunga dar care evident nu duce nicaieri din moment ce fiecare are adevarul lui, unic :)

Cred ca ne uitam la filme diferite daca creditarea in Romania este mult restrictionata fata de vestul Europei.

#967
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La salariile ce predomina in patrie pentru plebe,nu ar trebui lumea sa se bage la credite.De aia la orice scumpire multi sunt cu cracii-n sus.Lumea vrea mai mult decat poate si se arunca la credite.

#968
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postadrianc, on 18 iulie 2022 - 13:47, said:

Nu am evitat nimic cu nici o arta, doar ti-am zis cum vad eu lucrurile. M-as simti ciudat sa platesc pe rata mai mult de 20% dintr-un salariu de programator senior, dar aparent problema e la mine fiindca talpa tarii merge pe principiul "dac-as avea o mie de euro salariu, imi iau un x5 in rate de moare lumea"...asta e auzita direct din gura omului, nu-i inventata de mine. Iar ca sa ajungem la achizitie se presupune ca am discutat cu dezvoltatorul si nu m-a mintit cand am intrebat nestiutor daca pute de la groapa de gunoi sau daca se inunda zona.

Asa gandesc peste tot. Firma mea vinde direct si catre genul asta de oameni prin vest. Fix aceeasi atitudine. Vorbeam cu un amic al unui prieten la un moment dat, 40 de ani, spala geamuri. Regretul lui principal? Ca nu si-a luat 911 desi "avea bani". Avea bani in sensul ca putea sa cumpere unul de vreo 15 ani si sa-l repare (poate) in fata casei. Si sunt extrem de multi asa.

20% din salariul unui programator este insuficient pentru o locuinta in zonele bune oriunde in lumea asta, Romania fiind una din putinele tari unde programatorii castiga semnificativ peste media altor oameni cu studii echivalente. La 5-600 de euro pe luna iei un 2 camere foarte ok in Bucuresti, iar daca lucreaza si sotia pe un salariu decent, 3 camere fara probleme.

View Postadrianc, on 18 iulie 2022 - 13:47, said:

Tot echipe de muncitori foloseste si dezvoltatorul, el fiind un layer in plus si pe care-l vei plati fix tu. Plus ca nu alegi echipa de muncitori random, poti supraveghea executia lucrarii in timp ce pe santierul dezvoltatorului n-ai ce cauta...discutie lunga dar care evident nu duce nicaieri din moment ce fiecare are adevarul lui, unic Posted Image

Cred ca ne uitam la filme diferite daca creditarea in Romania este mult restrictionata fata de vestul Europei.

Absolut. Iar ca om care a cumparat casa de la dezvoltator si care e foarte multumit de alegerea facuta, iti spun ca fix layer-ul ala este ceea ce iti garanteaza tie calitatea. Vorbim de o firma cu istoric de ani multi in spate, pe care ai de unde sa-i iei in caz de probleme. Doar nu ai interactionat tu cu dezvoltatorul potrivit. Cand manopera e doaro parte din costul unei case, ce crezi ca se intampla cand se face o greseala si se strica materialul? Ti-l plateste Dorel pe care l-ai luat fara factura si fara contract?

Am dat de mai multe ori exemplul din UK, acolo restrictiile sunt infinit mai mici pentru cei care iau credite pentru investitii in imobiliare.

Edited by figo1988, 18 July 2022 - 14:06.


#969
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
later edit: raspundeam la comentariul lui melteanu, a scris figo in acelasi timp.

pai si cine nu e de-acord cu asta? evident ca oamenii nu ar trebui sa se intinda mai mult decat pot duce, sa-si faca bine calculele inainte. dar sa dai vina pe creditare (care in Romania e mult mai greu de accesat decat in alte tari) pentru nereusitele tale personale in materie de achizitii imobiliare (zic generic, nu ma refer la cineva anume) nu e o atitudine care sa te ajute pe mai departe. o sa tot stai pe bara in timp ce altii fac, o sa te bucuri ca mai auzi de cate o criza financiara (de care nu poti profita) samd. eu sunt la al doilea credit imobiliar, pe primul l-am inchis cu profit, am mai avut trei credite mai mici pe care le-am inchis mereu fara probleme si stres si acum nici daca mi se dubleaza rata nu o sa transpir. eu nu cred ca majoritatea oamenilor se arunca la credite pe care nu le pot duce, va agatati de niste exemple extreme ca sa nici voi nu stiti ce. Posted Image

Edited by Oigen, 18 July 2022 - 14:09.


#970
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadrianc, on 18 iulie 2022 - 08:02, said:

Altul destept, bogat si modest Posted Image))
Ma duc sa fac credit ca sa putem vorbi de la egal la egal Posted Image)

Nu sunt bogat, de unde reiese asta? Legat de credite, am mai spus, sunt 2 categorii: alea pentru cumparat rahaturi gen smartphone si excursii, cu care nu sunt de acord, alea sunt stupide. Hai sa luam totusi alt exemplu: gasesc o casa care-mi place si costa 350k, eu am 100k disponibili. Cam ce varianta am, in afara de a lua restul de bani ca si credit sau a vinde alte proprietati? Sa astept pana pun restul de 250k deoparte dupa care sa constat ca respectiva casa deja e veche si oricum e mult mai scumpa la ora aia? Nu e nicio lipsa de discernamant, pentru asta exista banci iar oamenii isi fac niste calcule. Oricum actualmente daca reusesti sa accesezi un credit e destul de clar ca ai din ce-l plati inapoi, bancile isi cam iau toate masurile de precautie posibile.

#971
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005

View PostMelteanu, on 18 iulie 2022 - 13:59, said:

Lumea vrea mai mult decat poate si se arunca la credite.
Mirajul ieșirii din casta în care te-ai născut.

#972
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postmihaicozac, on 18 iulie 2022 - 14:21, said:


Mirajul ieșirii din casta în care te-ai născut.

Mirajul se mai si termina, ajungi de unde ai plecat. Sau cum realitatea bate previziunile:

“ După ședința din data de 5 august, mai avem încă două ședințe ordinare în acest an: în 5 octombrie și, respectiv, 8 noiembrie.

Asumând că ciclul de întărire a politicii monetare va continua cu același pas în cursul acestui an, reiese că asumpția inițiala potrivit căreia vom încheia anul cu rata dobânzii de politică monetară la un nivel la 6.25% este depășită, mai consideră economistul-șef al BRD.

„Astfel, se poate considera că, la final de an, vom avea în modul cel mai probabil o rată a dobânzii de politică monetară mai mare: undeva între 6.50% (în situația în care vom vedea majorări sub 100 puncte de bază în ultimele două ședințe) și 7.25%, adică mai mare cu 25 până la 100 puncte de bază față de așteptările inițiale.”

https://economie.hot...-electorale.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate