Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Previziuni 2022

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1302 replies to this topic

#919
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Cred ca oricine cu iq peste 80 realizeaza ca exista nuantele alea; ce nu pari tu sa intelegi, alaturi de alti cativa, e ca teoria aia conform careia criza adanceste diferentele e doar atat, o teorie. Chit ca o repeti cu 47363883 de ocazii, nu capata statut de adevar incontestabil si dupa cum am mai spus, cunosc destule exemple de oameni carora le-a fugit presul de sub picioare prin 2009 in conditiile in care altfel erau prosperi si plini de avant.

#920
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postfigo1988, on 15 iulie 2022 - 20:33, said:



Ce poate fi mai rău decât inflație? Tu vorbești serios? Îți aduci aminte 2009 cu concedieri, tăieri de salarii, business-uri în faliment? Aia e mai nașpa decât inflația.

Și nu, case cumperi înainte sa apară inflația și le vinzi când ajunge la maxim, cum am făcut unii de pe aici, nu cumperi pe vârf.

Colegu', cauta ti un job decent. In 2009 promovam in grad si alte mii ca mine au invatat si au promovat si au avut salarii mai bune, lasa lacrimile de care vorbesti pentru poveștile triste, pune mana si munceste ceva...

Fara sa tragi tare nu ai cum sa faci ceva in viata, normal sa vezi prapad la tot pasul...

Edited by Malineanu, 15 July 2022 - 22:45.


#921
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

View Postadrianc, on 15 iulie 2022 - 22:31, said:

Cred ca oricine cu iq peste 80 realizeaza ca exista nuantele alea; ce nu pari tu sa intelegi, alaturi de alti cativa, e ca teoria aia conform careia criza adanceste diferentele e doar atat, o teorie. Chit ca o repeti cu 47363883 de ocazii, nu capata statut de adevar incontestabil si dupa cum am mai spus, cunosc destule exemple de oameni carora le-a fugit presul de sub picioare prin 2009 in conditiile in care altfel erau prosperi si plini de avant.

Nu e deloc teorie, mai studiaza. Pe mine ma amuza ca tu iti imaginezi ca daca nu ai reusit sa fi prosper pe crestere economica, o sa reusesti pe contractie.
Pai nu, tu cunosti niste oameni care pareau prosperi sau poate chiar erau prosperi dar nu si suficient de educati financiar, dar astia nu sunt majoritatea oamenilor cu bani ci pe dos, ca de aia au ajuns sa aibe bani.

Ca sfat pentru a putea analiza mai obiectiv diverse evenimente este sa incerci sa inveti si sa intelegi cum se face asta. Faptul ca tu stii personal 1 sau 2 exemple de astfel de oameni nu inseamna ca majoritatea oamenilor cu bani din 2008 au saracit ulterior. Nu asa se rationeaza corect. In principiu o parere corecta este bazata mai mult pe cifre si mai putin pe pareri personale si "cunoscuti/prieteni/stiu eu pe cineva".

View PostMalineanu, on 15 iulie 2022 - 22:44, said:

Colegu', cauta ti un job decent. In 2009 promovam in grad si alte mii ca mine au invatat si au promovat si au avut salarii mai bune, lasa lacrimile de care vorbesti pentru poveștile triste, pune mana si munceste ceva...

Paragraful de mai sus e valabil si pentru tine, ca pare ca si tu te raportezi la lume printr-o fereastra destul de ingusta.
De unde ai dedus ca Figo nu munceste? Omul tot a povestit ca are un business care produce bine de tot, tu cu ce te ocupi, de curiozitate?

#922
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Parerile si sfaturile tale sunt foarte importante pentru mine, in general sunt atent la ce zic partenerii de discutie care folosesc "sa fi" si "sa aibe".

#923
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmiliescu2019, on 15 iulie 2022 - 22:44, said:



Nu e deloc teorie, mai studiaza. Pe mine ma amuza ca tu iti imaginezi ca daca nu ai reusit sa fi prosper pe crestere economica, o sa reusesti pe contractie.
Pai nu, tu cunosti niste oameni care pareau prosperi sau poate chiar erau prosperi dar nu si suficient de educati financiar, dar astia nu sunt majoritatea oamenilor cu bani ci pe dos, ca de aia au ajuns sa aibe bani.

Ca sfat pentru a putea analiza mai obiectiv diverse evenimente este sa incerci sa inveti si sa intelegi cum se face asta. Faptul ca tu stii personal 1 sau 2 exemple de astfel de oameni nu inseamna ca majoritatea oamenilor cu bani din 2008 au saracit ulterior. Nu asa se rationeaza corect. In principiu o parere corecta este bazata mai mult pe cifre si mai putin pe pareri personale si "cunoscuti/prieteni/stiu eu pe cineva".

Pareri corecte nu exista, fiecare are adevarul sau insa niste minime argumente nu ar strica pe aici...

E atat de simplu fiecare sa tranteasca postulate ca asa vrea matematica ma sii plina de axiome...

S a dus naibii logica pe topicul asta, doar axiome...

View Postmiliescu2019, on 15 iulie 2022 - 22:50, said:



Nu e deloc teorie, mai studiaza. Pe mine ma amuza ca tu iti imaginezi ca daca nu ai reusit sa fi prosper pe crestere economica, o sa reusesti pe contractie.
Pai nu, tu cunosti niste oameni care pareau prosperi sau poate chiar erau prosperi dar nu si suficient de educati financiar, dar astia nu sunt majoritatea oamenilor cu bani ci pe dos, ca de aia au ajuns sa aibe bani.

Ca sfat pentru a putea analiza mai obiectiv diverse evenimente este sa incerci sa inveti si sa intelegi cum se face asta. Faptul ca tu stii personal 1 sau 2 exemple de astfel de oameni nu inseamna ca majoritatea oamenilor cu bani din 2008 au saracit ulterior. Nu asa se rationeaza corect. In principiu o parere corecta este bazata mai mult pe cifre si mai putin pe pareri personale si "cunoscuti/prieteni/stiu eu pe cineva".



Paragraful de mai sus e valabil si pentru tine, ca pare ca si tu te raportezi la lume printr-o fereastra destul de ingusta.
De unde ai dedus ca Figo nu munceste? Omul tot a povestit ca are un business care produce bine de tot, tu cu ce te ocupi, de curiozitate?

Nu stiu ce a povestit. Nu s fan povesti.

Eu zic ca omul este si ceea ce afirma, deci ... Nu am cum sa judec decat asa toate poveștile...

#924
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMalineanu, on 15 iulie 2022 - 22:44, said:



Colegu', cauta ti un job decent. In 2009 promovam in grad si alte mii ca mine au invatat si au promovat si au avut salarii mai bune, lasa lacrimile de care vorbesti pentru poveștile triste, pune mana si munceste ceva...

Fara sa tragi tare nu ai cum sa faci ceva in viata, normal sa vezi prapad la tot pasul...

:lol: Tu de abia acum înțelegi ce e inflația și contracția economica și dai sfaturi pe aici. Hai ca ești simpatic. Sa mai vii. Și oricât de tentat as fi sa îți dau peste nas cu sumele cu care te dai rotund, nu o voi face.

Argumente economice am dat la cel mai de jos nivel la care știu. Dacă nu le pricepi, sunt o grămadă de cărți și articole disponibile.

View Postadrianc, on 15 iulie 2022 - 22:31, said:

ce nu pari tu sa intelegi, alaturi de alti cativa, e ca teoria aia conform careia criza adanceste diferentele e doar atat, o teorie.

Corect. Ăștia de la stanford sunt niște tantalai

https://inequality.s..._fact_sheet.pdf

Edited by figo1988, 15 July 2022 - 23:18.


#925
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postfigo1988, on 15 iulie 2022 - 23:22, said:



:lol: Tu de abia acum înțelegi ce e inflația și contracția economica și dai sfaturi pe aici. Hai ca ești simpatic. Sa mai vii. Și oricât de tentat as fi sa îți dau peste nas cu sumele cu care te dai rotund, nu o voi face.

Argumente economice am dat la cel mai de jos nivel la care știu. Dacă nu le pricepi, sunt o grămadă de cărți și articole disponibile.



Corect. Ăștia de la stanford sunt niște tantalai

https://inequality.s..._fact_sheet.pdf

Spre deosebire de tine, nu dau sfaturi... Mai ales nesolicitate...

Caci mai mare saracie nici nu exista decat sa ti impui cunostintele acolo unde nu au fost cerute...

#926
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMalineanu, on 15 iulie 2022 - 16:45, said:


pai de asta tot vorbim, ce ma-sa poate fi mai rau decat inflatia asta ? si ce sa cumperi pe inflatie daca nu case , te contrazici ....

M-ai întrebat direct :lol:

#927
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postfigo1988, on 15 iulie 2022 - 23:43, said:



M-ai întrebat direct :lol:

Era o simpla intrebare retorica care iar ti a depasit evaluarea pertinenta...

Tu vezi ce nu e, mai ales pe un topic de previziune...

#928
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Aoleu, tu chiar crezi ca 10% inflație pe un an e cam cel mai rău lucru care se poate întâmpla. :lol: trebuie sa recunosc ca nu credeam ca exista genul asta de naivitate.

Edited by figo1988, 15 July 2022 - 23:58.


#929
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postfigo1988, on 15 iulie 2022 - 23:55, said:

Aoleu, tu chiar crezi ca 10% inflație e cam cel mai rău lucru care se poate întâmpla. :lol: trebuie sa recunosc ca nu credeam ca exista genul asta de naivitate.

Asta e in mintea ta, iarasi, nu stiu de unde ai scos o.

Am vorbit de cu totul alte cifre, nu numere, plus ca erau corespunzatoare valutei.

Eu nu s asa destept ca tine sa am lichiditati in lei sau tu stii unde ai gasit 10% inflatie...

Si banuiesc ca esti un baietas gamer dupa cate onomatopee/interjectii scoti per paragraf.

Edited by Malineanu, 16 July 2022 - 00:06.


#930
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu are sens. Succes

Edited by figo1988, 16 July 2022 - 00:17.


#931
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postfigo1988, on 16 iulie 2022 - 00:13, said:

Nu are sens. Succes

Ai castigat o apreciere ca ai sters ce scrisesei, renuntand. Alegere corecta. Fa o insa mai des.

Renunt si eu sa ti atrag atentia ca interjectiile tale sunt exclamative, deci ar trebui punctuație adecvata pe un topic in Limba Romana.

Si vezi si ultimele tweet uri ale lui Michael Burry. Relativ la predictia ta.

#932
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Michael burry are un istoric prost al predicțiilor. Termenul este perma bear. La fel ca și roubini, deși acolo e de înțeles ca asa își câștiga banii

Cat despre lecții cu semne de punctuatie și cifre/numere, las-o asa. Doar te adâncești mai mult.

Edited by figo1988, 16 July 2022 - 01:04.


#933
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postfigo1988, on 16 iulie 2022 - 01:02, said:

Michael burry are un istoric prost al predicțiilor. Termenul este perma bear. La fel ca și roubini, deși acolo e de înțeles ca asa își câștiga banii

Cat despre lecții cu semne de punctuatie și cifre/numere, las-o asa. Doar te adâncești mai mult.

Daca aveai previziunea erorilor tale nu scriai 2 paragrafe gresite ca apoi sa le stergi. Sau esti foarte nesigur.

El are predictii argumentate, nu ca tine,ghicitor in glob de cristal.

Indiferent ce va fi, asocierea logicii cu predictia confera stabilitate versus file de poveste...

Dar poate se nimereste ceva din intamplare sa ti creasca istoricul...cifrelor si numerelor doar asa cum le intelegi tu din DEX...



#934
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMalineanu, on 16 iulie 2022 - 06:54, said:


nu ca tine,ghicitor

ti creasca istoricul...cifrelor

Pentru unul care da lecții de punctuație să nu știi ca după virgula și ... se lasă spațiu... ntz, ntz, ntz! :)

Ti-am citit posturile și sa dea naiba ca nu am înțeles ce a zis poetul. Ești vreun general cu 3 stele de ne vorbesti de grade?

Inflatie 10% nu e nimic după cum vezi. Sărăcesc toți și statele prosperă. Dacă ai fi în guvern și ai știi ca nu se supără nimeni la alegeri pe tine ti-ai dori inflatie de 20%: printezi hârtii apoi prostii le depun în banca și tu stat îți scazi datoria reala cu 20% an de an. Cum e ca în vreo 3 ani de la o datorie de 100 lei valoare azi sa ajungă la aproape 50 valoare după anul 3 în prețurile din anul 1? Iar tu ai dublat masa monetara, le-ai dat la prosti salarii mai mari cu aproape 70%? Bine le-ai dat hârtie igienica.

Inflația ne afectează pe noi, pârlitii. Pe stat il bucura.

Edited by MembruAnonim, 16 July 2022 - 08:29.


#935
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMalineanu, on 16 iulie 2022 - 06:54, said:



Daca aveai previziunea erorilor tale nu scriai 2 paragrafe gresite ca apoi sa le stergi. Sau esti foarte nesigur.

El are predictii argumentate, nu ca tine,ghicitor in glob de cristal.

Indiferent ce va fi, asocierea logicii cu predictia confera stabilitate versus file de poveste...

Dar poate se nimereste ceva din intamplare sa ti creasca istoricul...cifrelor si numerelor doar asa cum le intelegi tu din DEX...

Si care este previzinea ta ?

Esti mai nou aici si sa-i recomanzi lui Figo sa-si caute un job este hilar ( are firma lui )

Postarea ta, bazata pe nimic, poate intra la categoria atacului la persoana.

Figo oricum nu mai are de vandut/inchiriat ap in Nusco ( cu toate ca eu as fi pastrat unul, dar opinia mea este “din avion “ si el stie mai bine ce alte oportunitati are la orizont ).

Tu unde locuiesti ? Ai de gand sa faci o schimbare pocativa  ? ( te intreb deoarece multi care au scris aici aveau de fapt o nevoie locativa certa, eventual aveau bani de avans dar au tot asteptat scaderea preturilor in ideea ca aceeasi suma va inseamna un avans mai mare sau chiar pretul intregii proprietati )

Acum avem in fata vremuri pe care eu le numesc “Vuca la patrat “ si totusi trebuie sa aveti in vedere ca populatia nu va accepta o recesiune puternica ( de aceea declaratiile de tipul “vom creste dobanzile pana cand vor depasi inflatia “ sunt doar praf in ochi ) . Scenariul cel mai probabil este stagflatia ( aici chiar ar trebui sa ascultati de un  om batran si anume Guvernatorul. Avand un ultim mandat isi permite un discurs cu un grad mai mare de libertate ) .

Edited by marius21, 16 July 2022 - 08:46.


#936
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View PostMalineanu, on 15 iulie 2022 - 22:44, said:



In 2009 promovam in grad ..
La ce unitate activezi  "colegu" ? 🤔

on: vine odata criza aia ? ca nu mai am rabdare ! Ma mananca sa iau o cutie !

Edited by icssizero, 16 July 2022 - 08:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate