Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Previziuni 2022

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1302 replies to this topic

#937
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMembruAnonim, on 12 decembrie 2021 - 17:35, said:

Se va termina criza Covid? Nu!

Vor creste preturile? Clar. (ma refer la Bucale$).
In centru? 15%.
In periferie? 5%

Chriile? Vor stagna. Nu mai e loc de creștere pana nu se termina criza.

De centru stiu, e peste 15% clar, dar cum e periferia? Cred ca la chirii ai gresit (si te bucuri si tu banuiesc), ca au cam crescut.

Edited by figo1988, 16 July 2022 - 10:29.


#938
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmarius21, on 16 iulie 2022 - 08:45, said:

Acum avem in fata vremuri pe care eu le numesc “Vuca la patrat “ si totusi trebuie sa aveti in vedere ca populatia nu va accepta o recesiune puternica ( de aceea declaratiile de tipul “vom creste dobanzile pana cand vor depasi inflatia “ sunt doar praf in ochi ) . Scenariul cel mai probabil este stagflatia ( aici chiar ar trebui sa ascultati de un  om batran si anume Guvernatorul. Avand un ultim mandat isi permite un discurs cu un grad mai mare de libertate ) .

Daca inteleg eu bine, tu anticipezi ca o sa devalorizeze leul? Mi se pare foarte plauzibil, e o miscare relativ desteapta de a masca cheltuielile uriase din aparatul bugetar si a da impresia unei bunastari relative.

#939
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
pe mine ma distreaza bucuria colapsistilor, acum ca au simtit si ei miros de turbulente. efectiv e bucuria aluia cu pantalonii rupti in cur cand vede ca un bogat a calcat intr-un rahat pe strada, simte cumva ca l-a adus si pe ala la nivelul lui. ce ignora ei e ca ala bogat se sterge pe pantof si ramane bogat, in schimb gaura din pantalonii colapsistului s-a facut mai mare si, ce sa vezi, s-a rupt si tricoul pe el de la prea multe spalari. intotdeauna in criza sunt loviti cel mai rau aia care nu au reusit s-o duca decent nici pe crestere economica.

#940
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 16 iulie 2022 - 10:56, said:



Daca inteleg eu bine, tu anticipezi ca o sa devalorizeze leul? Mi se pare foarte plauzibil, e o miscare relativ desteapta de a masca cheltuielile uriase din aparatul bugetar si a da impresia unei bunastari relative.
Cred ca e greu sa devalorizezi leul in raport cu Eur, care la randul lui se devalorizeaza.

Edited by MembruAnonim, 16 July 2022 - 15:15.


#941
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005

View PostOigen, on 16 iulie 2022 - 14:00, said:

pe mine ma distreaza bucuria colapsistilor, acum ca au simtit si ei miros de turbulente. efectiv e bucuria aluia cu pantalonii rupti in cur cand vede ca un bogat a calcat intr-un rahat pe strada, simte cumva ca l-a adus si pe ala la nivelul lui. ce ignora ei e ca ala bogat se sterge pe pantof si ramane bogat, in schimb gaura din pantalonii colapsistului s-a facut mai mare si, ce sa vezi, s-a rupt si tricoul pe el de la prea multe spalari. intotdeauna in criza sunt loviti cel mai rau aia care nu au reusit s-o duca decent nici pe crestere economica.

Bai nene dar e inflatie de bogati, nu gluma :))
Bogati cu rate la casa, masini pana la iphoane, ca ei e oameni educati si care folosesc corespunzator instrumentele financiare, spre deosebire de saracii aia retrograzi.
Nu stiu despre altii dar eu sunt recunoscator ca impart monitorul cu asemenea oameni bogati, destepti si la locul lor.

#942
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View PostOigen, on 16 iulie 2022 - 14:00, said:

pe mine ma distreaza bucuria colapsistilor, acum ca au simtit si ei miros de turbulente. efectiv e bucuria aluia cu pantalonii rupti in cur cand vede ca un bogat a calcat intr-un rahat pe strada, simte cumva ca l-a adus si pe ala la nivelul lui. ce ignora ei e ca ala bogat se sterge pe pantof si ramane bogat, in schimb gaura din pantalonii colapsistului s-a facut mai mare si, ce sa vezi, s-a rupt si tricoul pe el de la prea multe spalari. intotdeauna in criza sunt loviti cel mai rau aia care nu au reusit s-o duca decent nici pe crestere economica.

Bre, incurci borcanele. Treaba sta cam invers: institutia creditului le a dat bani pe caiet saracilor (cu ‘pantalonii rupti’ dupa cum zici) care nu si permit mare lucru din munca sau economiile lor - un fel de ‘trece ma pe caiet pana la salariu’. Situatia a gonflat multe asteptari, legitime de alfel, brusc multi s au vazut cu acces la bani, suntem si noi ca bogatii. Ce simplu e, aveam si noi acces la bogatie, ne ‘permitem’

E drept ca mai sunt si bogati care calca in rahat dar astia sunt destul de putini, majoritatea conserva si multiplica bogatia. Exemple gen columbeanu care si a pierdut averea sunt exceptii, s a crezut om de afaceri pe mosteniri si a iesit sifonat.

“ intotdeauna in criza sunt loviti cel mai rau aia care nu au reusit s-o duca decent nici pe crestere economica.” - cand esti obisnuit sa traiesti prost nu prea are ce sa te loveasca. Jalea e cand ai datorii de returnat si strans din buci. Cand datoriile alea mai sunt si pt un rahat de ap comunist pe care parintii tai il primesu gratis de la stat doar asa ca aveau ‘servici’ parca miroase a paguba si fara vreo criza sau colaps.





#943
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

View Postfigo1988, on 16 iulie 2022 - 10:56, said:



Daca inteleg eu bine, tu anticipezi ca o sa devalorizeze leul? Mi se pare foarte plauzibil, e o miscare relativ desteapta de a masca cheltuielile uriase din aparatul bugetar si a da impresia unei bunastari relative.

Poate nu am fost prea explicit deoarece eu am scris mesajul de acum ca o continuare a mesajelor anterioare.

Sa fac o mica recalitulare:

1. Acum mai multe luni, la precedenta majorare de dobanda estimam ca urmatorii pasi vor avea in vedere si o crestere a cursului pentru a reduce presiunea pe dobanda ( o actiune in tandem).

2. In regiune forintul a crescut semnificativ ( de la aprox 355 forinti pentru un euro in feb la aprox 400 acum ), zlotul a crescut dar coroana chiar daca a fluctuat masiv, a revenit la o valoare similara cu cea de la inceputul razboiului.  Deci chiar daca ar fi avut sens sa se utilizeze si supapa cursului , decizia a fost alta ( saxave, un leu stabil ) . O miscare pe care nu am prognozat-o

3. Ulterior am spus ca am primit  si unele date “in plic “ ( utilizate pentru fundamentarea unor decizii ) si se pare ca si in 2023 vom avea un curs stabil ( asta inseamna ca nu vom avea inflatie indusa si de modificarea cursului ). Mai spuneam ca ar trebui sa evitam recesiunea in Ro ( de fapt Ro ar trebui sa aiba o performanta modesta dar f buna comparativ cu majoritatea statelor UE )

4. prin urmare cand am spus ca ar trebui sa vedem stagflatia ca fiind scenariul cel mai probabil m-am referit la UE si nu doar la noi.

Totodata am mai spus ca eu consider declaratiile de genul “marim dobanzile pana camd vor fi superioare nivelului inflatiei “ ca fiind o marota la care se va renunta rapid atunci cand chiar vom avea recesiunea intrand  in casa ( conf definitiei , 2 trimestre consecutive de scadere economica ). Niciun politician nu isi doreste revolte generalizate si bancile centrale, cu toata independenta prevazuta de lege, vor fi nevoite sa faca un pas in  spate ( un fel de “am dorit , dar atat s-a putut “)



#944
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Înțeleg. Cred ca recesiunea ar rezolva și inflația. Pana la urma prețul energiei a crescut din cauza cererii  (pre război). O recesiune, chiar si de scurta durata, ar reduce masiv prețul la energie, iar revenirea teoretic ar trebui sa permită o creștere progresiva a cererii.

Care este motivul optimismului referitor la Romania? Mi se pare ca în continuare ne bazam exclusiv pe privați pentru creștere economica, rolul statului fiind practic de a pune bete în roate printr-o legislație schimbătoare

View Postslx29, on 16 iulie 2022 - 18:52, said:

“ intotdeauna in criza sunt loviti cel mai rau aia care nu au reusit s-o duca decent nici pe crestere economica.” - cand esti obisnuit sa traiesti prost nu prea are ce sa te loveasca. Jalea e cand ai datorii de returnat si strans din buci. Cand datoriile alea mai sunt si pt un rahat de ap comunist pe care parintii tai il primesu gratis de la stat doar asa ca aveau ‘servici’ parca miroase a paguba si fara vreo criza sau colaps.

Chiar nu știu cum poți sa zici asa ceva. O familie cu copil cu salarii mici care sta în chirie e la o pala de vânt distanta de dezastru financiar. O criza tradusa printr-unul din ei pierzându-și serviciul e un eveniment teribil care de multe ori se poate termina tragic. Tu crezi ca un corporatist cu 3 credite și doua apartamente în chirie e într-o situație mai rea?

Datoriile sunt pentru ce și-a dorit și și-a permis fiecare. Nicăieri în lumea asta nu e ușor sa îți iei casa. As spune chiar ca în orașele mari din România e printre cele mai accesibile din punctul asta de vedere

Edited by figo1988, 16 July 2022 - 20:11.


#945
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că optimiştii de pe aici îşi fac de fapt curaj singuri.
Dacă va fi stagflaţie nimeni nu îşi va mai permite nimic afară de strictul necesar. Creşterea economică de până acum a ţării a fost bazată în mare măsură pe consum alimentat de credite private şi împrumut guvernamental, că balanţa comercială se duce tot mai rău la vale, deci motive de optimism ciuciu. Iar la ratele actuale ale dobânzilor nici de refinanţare nu mai poate fi vorba, să tot rostogoleşti conserva înainte pe drum. Majoritatea cretinilor din Guvern nu au avut nicio legătură cu sfera privată, să ştie cum se fac şi mai ales cum se cheltuie cu folos banii, nici proiectele pt. PNRR nu sunt în stare să le ducă la bun sfârşit. Iar fără devalorizarea monedei proprii nici exporturile nu vor fi competitive, cum fac alte ţări din zonă.
Părerea mea e că în curând ne vom schimba numele ţării în Grecia 2.

#946
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postfigo1988, on 16 iulie 2022 - 20:10, said:


Chiar nu știu cum poți sa zici asa ceva. O familie cu copil cu salarii mici care sta în chirie e la o pala de vânt distanta de dezastru financiar. O criza tradusa printr-unul din ei pierzându-și serviciul e un eveniment teribil care de multe ori se poate termina tragic. Tu crezi ca un corporatist cu 3 credite și doua apartamente în chirie e într-o situație mai rea?

Datoriile sunt pentru ce și-a dorit și și-a permis fiecare. Nicăieri în lumea asta nu e ușor sa îți iei casa. As spune chiar ca în orașele mari din România e printre cele mai accesibile din punctul asta de vedere

daca faci datorii ca sa cumperi ceva inseamna cel mai probabil ca nu ti permiti. F putini au 50k sa zicem dar iau 50k credit doar ca faca altceva cu banii lor, investitii etc Cum evalueaza fiecare riscul e alta poveste

“ O familie cu copil cu salarii mici care sta în chirie e la o pala de vânt distanta de dezastru financiar. ”

dezastru, da cheile si se muta la parinti, la tara sau din 2 camere in garsoniera. Sau se urca in avion si ingroasa randurile celor 3-4 mil care traiesc in tari unde produsele pt copii nu au tva si statu da ajutoare pt familii. Exista n povesti dure de viata descrise de cuplul cu rulota teleleu/bumbut etc

In catastrofa financiara se afla aceeasi familie care a facut un credit dar si au pierdut job.. (o situatie disperata cu costuri uriase intinse pe multi ani, insa un scenariu pe care il excluzi din start ca nu se potriveste cu argumentele)


#947
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008

View Postslx29, on 16 iulie 2022 - 20:45, said:

daca faci datorii ca sa cumperi ceva inseamna cel mai probabil ca nu ti permiti.

Cand citesc astfel de afirmatii raman fara replica.

#948
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postslx29, on 16 iulie 2022 - 20:45, said:



In catastrofa financiara se afla aceeasi familie care a facut un credit dar si au pierdut job.. (o situatie disperata cu costuri uriase intinse pe multi ani, insa un scenariu pe care il excluzi din start ca nu se potriveste cu argumentele)

Cu deosebirea ca dacă nu au luat ieri creditul, pot vinde apartamentul și sa rămână cu câteva zeci de mii de euro.

Cat despre cu "nu îți permiți". Tu compari o familie foarte săracă, cu cineva care a fost capabil sa strângă suma necesara. Cel mai probabil nivelul veniturilor este mult diferit în acest caz și nu e o comparație corecta. Îți imaginezi ca e vreo lume în care doi oameni aproape pe salariul minim vor putea strânge vreodată măcar zece mii de euro? Ce să mai  vorbim de zeci de mii de euro. Tu ii condamni la sărăcie. Oare de ce oamenii înstăriți (nu bogați) primul lucru pe care-l fac este sa cumpere proprietăți?

PS: un proprietar te evacueaza de zeci de ori mai repede din chirie decât o banca dintr-un credit neplătit. Plus ca poți amâna ratele

Edited by figo1988, 17 July 2022 - 07:18.


#949
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Apropo, de ce nu spui asumat in ce barca ești? Ce suma de bani ai strâns pana acum și de la ce valoare în jos aștepți sa cumperi și ce?

#950
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 16 iulie 2022 - 10:28, said:



De centru stiu, e peste 15% clar, dar cum e periferia? Cred ca la chirii ai gresit (si te bucuri si tu banuiesc), ca au cam crescut.

La periferie e tot 15% 👌
Ma refer la nou.

Chiriile încă nu le vad asa sus (ma refer la contul meu meu) dar vom vedea

Piața chiriilor va crește în consecință, inclusiv ca nivel al chiriilor lunare – anual avem zeci de mii de persoane care se stabilesc în București, fie că vorbim de studenți sau relocare profesională. Toate aceste persoane nu vor mai avea la fel de multe opțiuni în ceea ce privește o locuință nouă amplasată în oraș și astfel oferta și cererea (cea calculată la nivelul actual) se vor regla. O situație similară se înregistrează de câțiva ani în Cluj – Napoca, fapt care a dus la creșterile semnificative de prețuri și de chirii“, a concluzionat Andrei Sârbu.

Pare ca am avut gura aurita, pandemia revine.

View Postslx29, on 16 iulie 2022 - 20:45, said:



daca faci datorii ca sa cumperi ceva inseamna cel mai probabil ca nu ti permiti.

99% din oameni iau credite de nevoie altfel chiar nu și-ar permite o casa.
Iar 1% iau credite ca să scape de taxe.

#951
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postfigo1988, on 17 iulie 2022 - 07:10, said:


Cu deosebirea ca dacă nu au luat ieri creditul, pot vinde apartamentul și sa rămână cu câteva zeci de mii de euro.


Mituri si povesti cu zeci de mii de euro profit la vanzarea unui apartament luat in rate de o familie cu venituri mici-medii:
https://www.expertul...-de-rambursare/

“Cat despre cu "nu îți permiți". Tu compari o familie foarte săracă, cu cineva care a fost capabil sa strângă suma necesara. (…)Tu ii condamni la sărăcie.”

Societatea democratiei originale ii condamna nu eu. Eu doar ma mir ca generatia a caror parinti au primit case de la stat (pe care le au platit in cativa ani cu imprumut de la ‘ce-a-re’) ajunge sa creada ca e ok ca ei sa plateasca pt acelasi lucru 30 jde ani de 2-3 suma imprumutata unei banci. Si altfel esti sarac.

“PS: un proprietar te evacueaza de zeci de ori mai repede din chirie decât o banca dintr-un credit neplătit. Plus ca poți amâna ratele”

Marea drama evacuarea din chirie… te muti tu inainte in alta zona, suprafata etc si in ro unde legea e varza multi lasa proprietaru cu datorii fara vreo consecinta.
Banca te evacueaza dupa multi ani de dobanda platita, adica pe banii tai cum s ar zice, iarasi ma mir ca nu e clara diferenta. Uite ceva mai vechi

https://stirileprotv...e-iubesc-2.html

Edited by slx29, 17 July 2022 - 09:08.


#952
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postslx29, on 17 iulie 2022 - 09:03, said:

Mituri si povesti cu zeci de mii de euro profit la vanzarea unui apartament luat in rate de o familie cu venituri mici-medii:
https://www.expertul...-de-rambursare/


Tu consideri matematica de clasa 1, un mit? :) Daca chiria banilor e 5%, chiria la case e tot 5% (de fapt e mai mult), iar pretul a crescut cu 20-30%, cum ai putea sa nu iesi in castig dupa 3-4 ani? Chiar atat de mult vrei sa duci in ridicol discutia, doar pentru ca nu vrei sa accepti ca asteptand de nu stiu cati ani, ai pierdut o gramada de bani?

View Postslx29, on 17 iulie 2022 - 09:03, said:

Marea drama evacuarea din chirie… te muti tu inainte in alta zona, suprafata etc si in ro unde legea e varza multi lasa proprietaru cu datorii fara vreo consecinta.
Banca te evacueaza dupa multi ani de dobanda platita, adica pe banii tai cum s ar zice, iarasi ma mir ca nu e clara diferenta. Uite ceva mai vechi

Deci mai bine sa te dea afara rapid proprietarul decat sa ai ocazia sa vinzi locuinta, sa ramai cu niste bani in buzunar si sa te muti undeva mai ieftin, nu?

Trebuia sa imi dau seama ca nu am cu cine mai devreme. Greseala mea. Sa ne anunti cand iti iei ceva si o sa treci si tu in tabara celor care isi doresc ca preturile sa creasca.

#953
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postslx29, on 17 iulie 2022 - 09:03, said:

Societatea democratiei originale ii condamna nu eu. Eu doar ma mir ca generatia a caror parinti au primit case de la stat (pe care le au platit in cativa ani cu imprumut de la ‘ce-a-re’) ajunge sa creada ca e ok ca ei sa plateasca pt acelasi lucru 30 jde ani de 2-3 suma imprumutata unei banci. Si altfel esti sarac.


Daca iti pasa ce zice "societatea" despre tine, deja esti pe un drum foarte gresit. Deci nu ii condamna nimeni. Iar parintii au primit case de la stat, dar in schimb au pierdut: ani intregi din viata stand la coada la niste produse pe care nu le-ai da nici cainelui, in frig, inghesuindu-se nu stiu cati oameni in spatii jenant de mici si fara libertatea de a face sau gandi ce doresc. Daca tu ai da toate astea pentru un jaf de apartament, atunci sa stii ca inca sunt tari care iti ofera aceasta posiblitate.

Si nu, nu te opreste nimeni sa iti iei o bucata de teren sa iti construiesti singur ceva, daca consideri ca preturile sunt nerealiste.

Edited by figo1988, 17 July 2022 - 12:15.


#954
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postmihaicozac, on 16 iulie 2022 - 20:15, said:

Eu cred că optimiştii de pe aici îşi fac de fapt curaj singuri.

Multi dintre cei de pe aici n-au nevoie sa-si faca nimic de genul, isi fac eventual doar niste calcule in plus sau putin diferite. In schimb, foarte enervanti au devenit panicarzii si cei care n-au reusit nici in vremuri bune sa faca nimic dar nutresc o vesnica speranta ascunsa sa se prabuseasca tot, ca sa poata si ei o data in viata sa discute cu restul de la egal la egal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate