Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reacher (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
E carte politista, pentru cine prefera genul asta e un serial bine realizat.

#38
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Și s-au chinuit nu știu cîte episoade să-și dea seama că nu veneau bani ci plecau bani, plus găselnița fumată cu bancnota de un dolar albită și retipărită. Nu mă înțelegeți greșit, l-am urmărit cu plăcere dar sînt prea multe clișee.

#39
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Azi l-am terminat si eu.
Mi-a placut, astept sezonul 2.
Numai eu am observat ca Lee Child apare in ultimul episod, cand Reacher intra ptr ultima oara in restaurant sa se intalneasca cu Finlay?
E gata sa se ciocneasca cu un cetatean => cetateanul e Lee Child!
Da stiu...am spirit de observatie!

View Postgepres, on 08 februarie 2022 - 15:43, said:

Și s-au chinuit nu știu cîte episoade să-și dea seama că nu veneau bani ci plecau bani, plus găselnița fumată cu bancnota de un dolar albită și retipărită. Nu mă înțelegeți greșit, l-am urmărit cu plăcere dar sînt prea multe clișee.

Asa e cartea...au ecranizat o carte!

#40
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
:) știu, are editura Trei vreo 15 titluri  din seria Reacher cu caracterizări care de care mai bombastice „Reacher e un Superman dur al genului thriller.“

#41
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
acuma editura ca editura, ca trebuie sa vinda cartea.
pentru tine insa, parerea ta conteaza. iti place? citeste cartile si accepta-le! nu iti place? ghinion...
eventual ia legatura cu omul si explica-i cum vezi lucrurile...


View PostMalus_Dacus, on 08 februarie 2022 - 18:23, said:

Numai eu am observat ca Lee Child apare in ultimul episod, cand Reacher intra ptr ultima oara in restaurant sa se intalneasca cu Finlay?
E gata sa se ciocneasca cu un cetatean => cetateanul e Lee Child!

super, nu mi-am dat seama!

Edited by tEo, 09 February 2022 - 10:40.


#42
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Mi-am spus părerea, serial ușurel, antrenant, de văzut "sîmbătă seara". Poți să-l accepți și dacă observi clișeele.

#43
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
oook, m-am lasat dus de val :)
l-am vazut la modul maraton. si eu vad clisee peste clisee, insa per ansamblu, sint seriale care merita observate si altele care nu. dupa parerea mea, reacher merita vazut cu toate cliseele lui.

#44
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Stii vorba aia, monseur scrie, monseur zicem Posted Image
https://www.facebook...433451207571537

Atita vreme cit filmul e in litera si spiritul cartii (lucru foarte rar in zilele noastre) poa' sa fie plin de clisee daca rezultatul final e agreabil.

Edited by burebista, 09 February 2022 - 11:01.


#45
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005

View Postgepres, on 09 februarie 2022 - 10:41, said:

Mi-am spus părerea, serial ușurel, antrenant, de văzut "sîmbătă seara". Poți să-l accepți și dacă observi clișeele.

nu te m-ai obosi cu clisee din acestea, usurele, nu sunt pentru tine, poti sa revezi Rising Dion de exemplu, ala e pentru tine, mai greut, mai inaltator, pe noi lasa-ne sa ne bucuram de procedurale si lipsa  sau aproape lipsa, de tot felul de propaganda.

Edited by Mondeo, 09 February 2022 - 11:47.


#46
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Bă da' ce vă ofticați pentru un filmuleț de duzină făcut după un roman comercial, nu e o capodoperă și nici măcar Lee Child n-a dorit asta, a vrut doar ceva care să se vândă repede, gen "dime novels", din start fără pretenții. Te uiți și-l uiți.

Iar chestia cu propaganda există și aici, Lee Child chiar a spus că i-a dat lui Reacher ascendență franceză ca să poată intra ușor și pe piața din Franța. Cum am spus, rațiuni comerciale :)

#47
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Ironia sortii: m-am chinuit din lipsa de timp sa-l vad cate 2 episoade pe zi, de sambata pana marti....si de azi sunt in izolare (sotia e pozitiva)....
Am tot timpul din lume....

PS: inca o veste buna: tocmai a aparut romanul Santinela - Lee Child...unul dintre ultimele scrise.

#48
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
e daaa, lasa ca macar nu se miros la cwr ca cateii, uite mai sunt si din astia care apreciaza seriale brainless, ok?
Mai pe scurt, eu nu ma uit la seriale super heroes , nu imi plac neam, dar nici nu intru sa comentez, tu ce ai fi vrut de la Reacher? constructii de caracter? ce sensibil e el sub fata aia de dur, cum se duce la strans fonduri de caritate, si sposorizeaza pe catva amarati de la AAA, ca umbla cu narcanul in buzunar ca sa mai salveze catva amarati? eu nu vreau sa vad asa ceva.
Daca iti plac chestiile astea apasa pe orice serial si film de pe  netflix si esti rezolvat

Edited by Mondeo, 09 February 2022 - 13:35.


#49
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Te înverșunezi degeaba, l-am văzut și m-am distrat. Ai sărit ca ars că am subliniat niște aberații dar tot tu îl caracterizezi "brainless", deci dacă remarci tu că-i ușurel e în regulă dar dacă spune altcineva e bla-bla-bla și alte cp-uri.

#50
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Nu ma inversunez si nici nu am sarit ca ars, sa inteles gresit.
In ziua de azi gasesti foarte, foarte rar un continut asa, totul e sub neobosita agenda, nu poti sa misti nimic fara sa nu tragi invataminte and shit. Aberatii, da, e normal, nu e serial discovery.
Vrei cu adevarat aberatii? vezi casa de papel, "fienomenul" si pe urma vorbim de aberatii
Multi considera deasemenea ca daca nu exita format de asta "hype" in trend, nu tu un gay sau un indian, chestii de astea, nu e ok, si le considera cumva brainless sau de vazut pentru toata lumea, la asta ma refeream.

#51
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Și ăsta are "agendă", doar că e promovată mai subtil, stai să vezi (dacă vor continua) ce pestriță e echipa adunată de Reacher (deocamdată am văzut-o doar pe Neagley), vei avea și latino, multe femei, una chiar afro-americană... așa că n-ai scăpat.

#52
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Pai cam asa e in carte....
Neagley era mulatra, in echipa lui Reacher sunt si 2 latino...
Dar in carti nu apar gay....
Nu apare "corectitudine politica"...
Deci daca respecta linia cartilor, ar fi super.

#53
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005

View Postgepres, on 10 februarie 2022 - 09:54, said:

Și ăsta are "agendă", doar că e promovată mai subtil, stai să vezi (dacă vor continua) ce pestriță e echipa adunată de Reacher (deocamdată am văzut-o doar pe Neagley), vei avea și latino, multe femei, una chiar afro-americană... așa că n-ai scăpat.
stiu dar vezi tu, se poate si mai decent, asa mai fin, nu sunt din prima 50 de afro-americani alpha, 10 chinezi cu karatisti, 3 indieni care decripteaza tot, si 3 fluizi, patru binari, si un alb doi care sunt desiguri villans. Si chiar daca nu a fost facut cu continut de propaganda tot se pot face legaturi, asemanari samd.
botton line: macar de ar fi 60% din continut cu propaganda de genul asta.

#54
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Deci in cartea Killing Floor nu e  nimic legat de lgbtq....in primul sezon de serial nu a aparut nimic legat de homosexualeala = un mare plus!

Edited by Malus_Dacus, 10 February 2022 - 16:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate