Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Reacher (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
excelent, mi-a intrecut asteptarile!

mai vreau!

#20
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
L-am văzut și eu.
Foarte curios că nu a avut nimic legat lgbtq.
Dar mai mult de nota 6 hai 6.5 nu merită.
Nu excelează la absolut nimic.
Este un serial banal de vineri seara să-ți speli creierii după o săptămână de muncă.
Sincer mă așteptam la mai mult dar poate in viitorul sezon asta daca o sa existe.



#21
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

View Postxymzar, on 05 februarie 2022 - 22:17, said:

L-am văzut și eu.
Foarte curios că nu a avut nimic legat lgbtq.
Dar mai mult de nota 6 hai 6.5 nu merită.
Nu excelează la absolut nimic.
Este un serial banal de vineri seara să-ți speli creierii după o săptămână de muncă.
Sincer mă așteptam la mai mult dar poate in viitorul sezon asta daca o sa existe.

E facut dupa carte. Nici cartea nu e de premii Nobel pentru literatura. Este beletristica, pentru pasionatii genului aventura. Asa ca si filmul este Adventure/Crime.

#22
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
actorul care-l juca in filme (tom cruise) avea o alta carisma decit cel din serial (alan ritchson). dar nu era de ajuns (dupa parerea mea).

in plus, reacher din serial pare un pic robotic, ca si cind inca "nu stie ce poate". si parca oleaca autist.

dar, cum am mai zis... mai vreau!

#23
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

View PosttEo, on 05 februarie 2022 - 23:26, said:

actorul care-l juca in filme (tom cruise) avea o alta carisma decit cel din serial (alan ritchson). dar nu era de ajuns (dupa parerea mea).

Nu citisem cartile, asa ca Tom Cruise mi se paruse suficient de bun in rol.
Insa cum ar fi aratat Cruise in faza cu tipul care-si batea nevasta, iar Reacher il pune la punct fara sa scoata o vorba si fara sa faca o miscare?

#24
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Am vazut primele 2 episoade...
Respecta cartea in proportie destul de mare, mai mult decat celelalte filme cu Tom Cruise.
Si actorul e mult mai potrivit ptr rol.
Se putea un pic mai bine, dar e foarte bine si asa, asta-i parerea mea de fan care a citit tot ce se putea cit despre Reacher.
Deci...la mai multe!
Desi e cam slab gandit modaliattea de ecranizare...daca un roman e ecranizat intr-un sezon de 8 episoade....
Pai sunt peste 20 romane (mai exact vreo 25 aparute si 2 pe cale sa...)...ce facem?
20 ani asteptam sa vedem ecranizarile?
Eu nu cred ca mai traiesc atat...

Edited by Malus_Dacus, 06 February 2022 - 13:53.


#25
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002

View PostMalus_Dacus, on 06 februarie 2022 - 13:46, said:

Eu nu cred ca mai traiesc atat...

eeee.. io-ti urez sa traiesti ca sa le vezi!
(ca si io vreau sa le vaz :)) )




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/90QlKoYxTMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Primul episod a fost lux, ulterior au lasat-o mai moale. N-am vazut deocamdata decat 3 episoade, dar e bine realizat, mai bag si azi cateva. Am fost placut surprins ca in episodul 3 n-au bagat o scena de sex, extrem de imprevizibil si binevenit :)

#27
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
pai cam toate cartile reacher au scena aia, mai iute sau mai tirziu. dar nu e accentuata. reacher nu e un afemeiat ca 007, de exemplu. mie imi pare ca face sex mai mult ca medicament, pentru el sau cealalta persoana, atunci cind e cazul...

de fapt, reacher, ca personaj, imi pare oleaca autist. este ghidat de o busola numai a lui si nu se abate de la directia aratata.

#28
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016

View PosttEo, on 06 februarie 2022 - 14:48, said:

eeee.. io-ti urez sa traiesti ca sa le vezi!
(ca si io vreau sa le vaz Posted Image) )




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/90QlKoYxTMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oare chiar au avut cititorii ceva de spus in alegerea actorului?
Pe de alta parte, Lee Child chiar spune in filmulet ca se va orienta catre serial TV, fiecare carte avand un sezon lung cu multe episoade...
Singura consolare e ca el e mai batran ca mine....si daca a decis sa faca multe episoade ptr fiecare carte...sper ca stie ce face, si ca se gandeste sa traiasca sa-si vada opera ecranizata.

View PosttEo, on 06 februarie 2022 - 16:07, said:

pai cam toate cartile reacher au scena aia, mai iute sau mai tirziu. dar nu e accentuata. reacher nu e un afemeiat ca 007, de exemplu. mie imi pare ca face sex mai mult ca medicament, pentru el sau cealalta persoana, atunci cind e cazul...

de fapt, reacher, ca personaj, imi pare oleaca autist. este ghidat de o busola numai a lui si nu se abate de la directia aratata.
Probabil de aia a si prins la cititori...
E un altfel de personaj, gen "antierou", nu respecta regulile, nu e "fair-play" in lupta...
Bea multa cafea....si putin alcool.

Edited by Malus_Dacus, 06 February 2022 - 18:18.


#29
Castraveta

Castraveta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 02.09.2015
Fain serial, ma uit si eu cu sotul - el e fan.
Nu am citit cartile, dar din ce am vazut pana acum - 4 episoade, e ok.
Actorul zici ca joaca in Terminator, parca are interzis sa foloseasca exprisivitatea fetei....

#30
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003

View PostCastraveta, on 07 februarie 2022 - 09:24, said:

Actorul zici ca joaca in Terminator, parca are interzis sa foloseasca exprisivitatea fetei....
Nici eu n-am citit cartile dar din cite am tras cu ochiu' p'ici p'colo se pare ca asa era portretizat si in carti.
Cam toata lumea zice ca serialul e foarte aproape de stilul cartilor (ma rog, cartii ca am inteles ca e ecranizat numa' dupa o carte).
Pentru mine a fost o gura de aer proaspat serialul, a avut de toate fara sa o dea de gard cu nimic.

#31
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002

View PostCastraveta, on 07 februarie 2022 - 09:24, said:

Actorul zici ca joaca in Terminator, parca are interzis sa foloseasca exprisivitatea fetei....

aia e diferenta dintre el si Tom Cruise, care a jucat in filmele anterioare. ala se poate exprima. da' n-are fizic Posted Image
oricum, Alan Ritchson e la inceput de cariera. are timp si posibilitate sa isi imbunatateasca stilul actoricesc. ceea ce-i si doresc!


View Postburebista, on 07 februarie 2022 - 09:39, said:

Pentru mine a fost o gura de aer proaspat serialul, a avut de toate fara sa o dea de gard cu nimic.

parca mi-a displacut un pic partea aia in care o dadea in sherlock holmes. stateau ailalti si se uitau la el ca viteii la poarta noua pina le explica diferitele rationamente. cred ca se putea face ceva mai putin "sherlocholmsian"...


daaar... MAI VREAU :)

Edited by tEo, 07 February 2022 - 09:54.


#32
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

View PosttEo, on 07 februarie 2022 - 09:50, said:



parca mi-a displacut un pic partea aia in care o dadea in sherlock holmes. stateau ailalti si se uitau la el ca viteii la poarta noua pina le explica diferitele rationamente. cred ca se putea face ceva mai putin "sherlocholmsian"...

Pai partea cu intuitia si serlocholmz e conform cartii. Doar fusese investigator in politia militara. Si in film spune pe undeva ca incheiase o suta si ceva de cazuri, deci avea aptitudini pentru munca de detectiv. Evident, cu asa o experienta, politistii aia de orasel mic erau pufosi...

#33
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
U.S. Army 110th MP Special Investigations Unit
Unitatea de Investigații Speciale a 110-a MP este un comandament fictiv din cadrul celui de-al 110-lea MP al Corpului de Poliție Militară al Armatei SUA.
La scurt timp după ce Reacher a fost promovat la gradul de maior a doua oară, el a fost însărcinat cu crearea Unității de Investigații Speciale.
Reacher și-a ales echipa sa de anchetatori speciali, cărora li s-au dat apoi multe dintre cele mai dificile cazuri pe care armata trebuia să le investigheze. Echipa era formată din 9 dintre cei mai buni anchetatori din cadrul Corpului de Poliție Militară, oameni pe care Reacher îi cunoștea personal sau despre care auzise lucruri bune.

Frances Neagley:
Neagley este partener cu o firmă de securitate privată din Chicago. Ea este un sergent principal al armatei americane retras, unde a lucrat ca polițist militar. Când Reacher a creat pentru prima dată Unitatea de Investigații Speciale a 110-a MP a Armatei SUA, ea a fost una dintre primele sale alegeri.
Frances Neagley este interpretată de actrița daneză Maria Sten în serialul de televiziune Reacher (Amazon Prime)
Acest articol (articolul din spoiler/ul de mai jos), „De ce este Frances Neagley în primul sezon din Reacher”, conține spoilere despre Amazon’s Reacher, sezonul 1

In Jack Reacher: Never Go Back, Stunt Coordinator este stimabilul Wade Eastwood's (choreography of the fight sequences) a mai lucrat in Mission Imposible + zeci de filme in care realizeaza si coordoneaza scenele de lupta, cascadoriile, dublaj etc.In filmele de actiune, filme cu buget mare sunt cooptati astfel de ,,meseriasi,, care vin la pachet cu o intreaga echipa de luptatori, cascadori care lucreaza cu personajele principale din film/filme/seriale.Un exemplu este seria Matrix, seria Jhon Wick ori Avengers.
Poate, desigur pt. o serie/serial este complicat sa aduci o astfel de trupa, coordonator, luptatori etc.
Stimabilul Alan Ritchson se prezinta numai potrivit pt. serie/productie, lupta exemplar insa parca, parca si (iarasi) parca in scenele de lupta (desigur) nu are adversar ... nu este film/serie cu si despre arte martiale si toate alea dar parca ,,asteptam,, mai mult de la pocneala cu venezuelenii, lupta cu KJ etc.
Acuma! un pic de carcoteala, nevinovata sper ca nu deranjeaza ... asteptarea era mare dupa pocneala din inchisoare.

Mai jos o discutie(spoiler mai jos) :
Alan Ritchson joins Aaron Peterson on The Hollywood Outsider podcast to discuss taking on Lee Child's Jack Reacher in the new Prime Video series REACHER
Spoiler


#34
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Vine si sezonul 2!
https://www.hollywoo...n-2-1235088522/


#35
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003
Chiar ar fi fost pacat sa nu-l continue daca-l fac tot in stilul primului sezon. :)

#36
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Mda, Lee Child... ăla apare taman în orașul în care moare fra-su, chiar cînd moare fra-su, și-l arestează că l-a omorît pe fra-su de care nu mai știa de ani buni. Da' le plăcea jazzul.

Altfel nimic de comentat, serial de "sîmbătă seara".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate