Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Sa fii bogat in Romania

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#91
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,129
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 06 decembrie 2021 - 12:07, said:

Deci pensionarii sunt bogați?
Impreuna cu toti vagabonzii de pe strazi :D

View Postsilesax2, on 06 decembrie 2021 - 16:04, said:

Oricum bogat înseamnă să ai suma aia cash nu ca ai tu o casa care face 300k
Nope, e vorba de avutia neta (adica dupa ce ai scazut datoriile). Ca asa dupa definitia ta oricine are casa de 300k daca o vinde e bogat, daca nu o vinde nu e, ceea ce e stupid, ca el are fix aceeasi avere in ambele situatii.

View Postsmoke, on 06 decembrie 2021 - 11:59, said:

eu cred ca te poti numi bogat, in orice tara sau loc de pe glob, daca ai timp sa faci ce vrei tu... ca vrei sa dormi, sa te uiti la stele, sa plimbi cainele toata ziua..daca iti permiti sa faci exqact ce vrei tu, cand vrei tu si cat vrei tu..inseamna ca esti bogat.

deci in final timpul defineste cat de bogat esti, nu banii.
Elon Musk nu are timp pentru asa ceva ... deci dupa tine nu e bogat, desi cel putin la un moment dat anul asta avea cea mai mare avere din toate timpurile (nu stiu acum pe unde e, ca variaza odata cu actiunile).

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Una e sa ai o proprietate de 300k si sa muncesti cu bani cat să trăiești..alta e sa ai banii aia pusi deoparte 😏

#93
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 08.10.2004

View Postutopium, on 06 decembrie 2021 - 19:00, said:

Vizualizare mesajsmoke, pe 06 decembrie 2021 - 11:59, a scris:
eu cred ca te poti numi bogat, in orice tara sau loc de pe glob, daca ai timp sa faci ce vrei tu... ca vrei sa dormi, sa te uiti la stele, sa plimbi cainele toata ziua..daca iti permiti sa faci exqact ce vrei tu, cand vrei tu si cat vrei tu..inseamna ca esti bogat.
deci in final timpul defineste cat de bogat esti, nu banii.

Elon Musk nu are timp pentru asa ceva ... deci dupa tine nu e bogat, desi cel putin la un moment dat anul asta avea cea mai mare avere din toate timpurile (nu stiu acum pe unde e, ca variaza odata cu actiunile).


mah voi ori va prefaceti ca nu intelegeti ori nu exista capabilitatea...

musk face ce vrea cat vrea si cat vrea...evident ca e bogat. nu am zis nici un moment ca daca freci menta toata ziua gata esti bogat. desi si acolo daca o dam in filozofisme si meditatii gasesc sigur cativa care pot argumenta si asta...

#94
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 06 decembrie 2021 - 19:09, said:

Una e sa ai o proprietate de 300k si sa muncesti cu bani cat să trăiești..alta e sa ai banii aia pusi deoparte ��

Nu ai ce să faci cu 300.000 de euro cash dacă ai case și câteva mii de euro pe lună.

Nu ai nevoie să strângi 300.000 dacă îți vin bani lunar destui să trăiești cum vrei.

Pui deoparte lunar numai banii pe care nu îi cheltui dar nu ai un scop să strângi bani că nu ai ce face cu ei.

Edited by emeral, 06 December 2021 - 21:24.


#95
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View Postemeral, on 06 decembrie 2021 - 21:21, said:

Nu ai ce să faci cu 300.000 de euro cash dacă ai case și câteva mii de euro pe lună.


Posted Image

You guys so funny...

#96
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostIn_sunetul_muzicii, on 06 decembrie 2021 - 21:27, said:

Posted Image

You guys so funny...

Vezi că iau chirie și de pe o casă mare pe care o voi vinde și voi lua ceva în Londra pentru copilul meu.

Sunt sigur că tu și cu 10.000 de lire pe lună îți trebuie mulți ani să poți lua ce vreau eu să iau acolo.

Tu muncește mult și bine acolo. Alții cumpără direct din România case acolo și de mulți ani.

Edited by emeral, 06 December 2021 - 21:35.


#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Atât, șah mat.:))

#98
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,662
  • Înscris: 30.08.2017

View PostIn_sunetul_muzicii, on 06 decembrie 2021 - 21:27, said:



Posted Image

You guys so funny...

Mare grijă, că poate te trezești cu el vecin :D

#99
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsilesax2, on 06 decembrie 2021 - 19:09, said:

Una e sa ai o proprietate de 300k si sa muncesti cu bani cat să trăiești..alta e sa ai banii aia pusi deoparte ��

Eu as prefera prima varianta. Banii "pusi deoparte" se devalorizeaza. Iar Romanii sunt printre ultimii din Europa la investitii, printre primii la credite. Ce-i drept, printre primii si la detinatori de casa/apartament propriu. Procent covarsitor.
E foarte bine sa ai proprietate, ca in general nu se devalorizeaza, si chiar daca, atat timp cat locuiesti in ea nu e tocmai o pierdere. E cam inutil sa tii bani in banca (si nu "va dau lectii", ca si eu am), dar scopul ar fi sa te educi si sa faci un minim de investitii, chiar si cu 1000-2000 eur, etc, sa ai un 5% pe an macar sa compensezi inflatia, taxe, etc. Avem prostul obicei de a tine banii la saltea, si cam orice economist iti poate zice ca-i o idee proasta pe termen lung. Mai ales in vremurile astea in care e relativ usor sa te documentezi si sa investesti in ceva stabil, gen fonduri S&P500.

#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu vorbeam de oamenii care au o activitate si rulează bani si scot bani si au prin conturi suma sus menționată..
Să o lasam mai moale cu bunurile imobile in valoare de suma sus menționată..pot fi mostenite,facute pe credite sau in urma unuei conjuncturi de moment si in rest tu esti salariat pe 4500 pe lună.asta nu te face mare om cu bani.
E parerea mea.
Om bogat cu cascaval e ala ce dispune de suma de mai sus o rulează si face profit anual..,50000,minim,cum spunea colegu mai sus,ca doar se fac usor 😄

#101
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 05:57, said:

Om bogat cu cascaval e ala ce dispune de suma de mai sus o rulează si face profit anual..,50000,minim,cum spunea colegu mai sus,ca doar se fac usor ��

Înțelege ce scriu - cu 300.000 faci 7000 de euro lunar la un magazin de producător.

300.000 te costă spațiul și amenajarea.

Dar trebuie să vinzi marfă de producător care e cu 20% mai ieftină decât în hipermarket.

Și tu trebuie să fi ori neam cu cine are fabrica de mâncare ori cineva foarte apropiat de el ca să iți dea ție marfa la prețul ăsta și care pentru el e pierdere, nu are profit nimic la prețul pe care ți-o dă ție.

Dar el face bani din marfa vândută în sute de hipermarketuri.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 06:05.


#102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Dă l bre dracu de magazin ,ce magazinu e singurul lucru cu care să faci bani?
Toată lumea cand se gândește la ceva..magazin 🤦

#103
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 06:05, said:

Dă l bre dracu de magazin ,ce magazinu e singurul lucru cu care să faci bani?
Toată lumea cand se gândește la ceva..magazin ��

Când găsiți cum să faceți banii ăștia să scrieți aici.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 06:22.


#104
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
cand facem comparatia cu ro/ue
sa ai in cont 300k e suficient cat sa ai o batranete decenta
venit anual de 300k, e suficient cat sa ai o viata decenta
300k pe luna "esti aproape"
de la 300k pe zi te poti numi bogat


la nivel mondial, majoritatea romailor sunt pare din 1-2%

#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Du-te bre daici :))))),auzi..300k anul limita sa ai o viață decentă. :))))

View Postemeral, on 07 decembrie 2021 - 06:07, said:



Când găsiți cum să faceți banii ăștia să scrieți aici.
Proști am fi ..

#106
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

View Postemeral, on 06 decembrie 2021 - 21:32, said:

Vezi că iau chirie și de pe o casă mare pe care o voi vinde și voi lua ceva în Londra pentru copilul meu.

Sunt sigur că tu și cu 10.000 de lire pe lună îți trebuie mulți ani să poți lua ce vreau eu să iau acolo.

Tu muncește mult și bine acolo. Alții cumpără direct din România case acolo și de mulți ani.
Tu ai vazut Londra din poze sau ca turist pe acolo. Ca altfel ai stii ca acolo vei lua o cutie de carton cu banii de casa din Romania. In Londra. Dar e ok, viseaza in continuare la "ceva" in Londra :)

#107
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemeral, on 06 decembrie 2021 - 21:32, said:

Vezi că iau chirie și de pe o casă mare pe care o voi vinde și voi lua ceva în Londra pentru copilul meu.

Sunt sigur că tu și cu 10.000 de lire pe lună îți trebuie mulți ani să poți lua ce vreau eu să iau acolo.

Tu muncește mult și bine acolo. Alții cumpără direct din România case acolo și de mulți ani.

Da, asa e Emeral !

Bogatia e mai mult decat sa ai 300.000 euro in Cluj Napoca sau 2 BMW uri noi.
Bogatia este ca nu ai griji, iti permiti tot ce vrei,  plus e si bogatie sufleteasca sa fie sotia langa tine, copii sanatosi si destepti, casa pisica eventual caine !
Si sa stii ca vin  mai multi bani decat cheltui cu toate astea, plus job-ul tau sau ce ai face e garantat pe urmatorii 20 ani, Timp dupa care te ajuta si copii, sau gasesti o alta sursa de venit.

#108
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostMembruAnonim, on 07 decembrie 2021 - 07:54, said:

Si sa stii ca vin  mai multi bani decat cheltui cu toate astea, plus job-ul tau sau ce ai face e garantat pe urmatorii 20 ani, Timp dupa care te ajuta si copii, sau gasesti o alta sursa de venit.

Vezi dragule că lumea care vrea să stea liniștită TOATĂ viața se duce undeva și ia drept de semnătură.

Azi poți să iei pe lună 4000 de euro pentru 20 de semnături.

Peste 5 ani poate vei lua 10.000 de euro pentru 20 de semnături.

Vezi că tu niciodată nu o să poți să ajungi așa.

Deci tu muncește mult și bine în Cluj acolo să îți iei vilă cu piscină și 2 BMW - vreo 50 de ani.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 08:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate