Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Aproape 1,5 lei 1Kw

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#55
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
lasati oamenii sa consume.
anca dragu - venituri de la EON in 2020: 665.629 lei

#56
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007

View Postandreic, on 04 decembrie 2021 - 23:37, said:


Glumesti probabil Posted Image Nu numai ca e totul justificat dar e si masurat ca atare, am aparat de masura profesional cu chip de contor care stie si puterea armonica si distorsiunile de retea... ma rog e setat sa inregistreze doar activ ca asa lucreaza si contorul Enel... diferenta intre aparatul meu si cel enel e sub 0.5%.
Cum ziceam depiunde ce aparate are fiecare si ce face cu ele...
In afara de gaming am si folosesc tot ce ai enumerat.
Ba mai am si in plus chestii brico...betoniera  aparat de sudura, drujba electrica, crapator de lemne si alte scule electrice.
Si totusi...
Aaa...nu am AC. Poate asta e.

#57
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2021 - 23:34, said:

Defineste aparatura.
Tomograf personal? Atunci, da. Se justifica ditamai consumul.
Drept e ca nu fac gaming
In rest bifez tot ce ai zis acolo la media de 100 kw/luna. Poate mi-e defect contorul

Plită inducţie, cuptor pizza, maşină spălat, hidrofor, calculator, frigider, ladă, 3 invertere cu r32 pentru căldură, cam 7-800 kwh

#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2021 - 23:42, said:

Aaa...nu am AC. Poate asta e.
AC am dar nu folosesc decat vara.. cu AC anul asta cu tot am trecut de 400KWh... alea de constructii sunt relevante numai daca ai santier zilnic si mai multi oameni care le folosesc simultan, altfel nici nu conteaza. Sudura iti face doar consum de moment, cat timp tii arcul.

Edited by andreic, 04 December 2021 - 23:47.


#59
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007
La ce ai acolo e normal.
Eu nu am nevoie de toate alea.

View Postsaandy76, on 04 decembrie 2021 - 23:44, said:



Plită inducţie, cuptor pizza, maşină spălat, hidrofor, calculator, frigider, ladă, 3 invertere cu r32 pentru căldură, cam 7-800 kwh


#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
Pai vezi... nu te mai minuna ca unii consuma mai mult... curentul nu fuge singur. Iarna acuma se exemplu de adauga un consum permanent de 40W de la centrala, si mai mult cand merge si arderea si turbina... combinat la factura asta inseamna 30-45KWh in plus... numai ca merge centrala.

Edited by andreic, 04 December 2021 - 23:50.


#61
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 03.03.2016

View PostNordstorm, on 04 decembrie 2021 - 22:24, said:

Eu nu inteleg o treaba, cum de nu cere nimeni socoteala, la situatia asta?
Deci au mintit ca liberalizeaza piata ca sa scada preturile, iar preturile efectiv s-au dublat.
O sa platim kwh la pret de Germania si de 7 ori mai scump ca Ucraina.

Pe energie electrica suntem 100% autonomi, ne producem tot necesarul intern.
Pe gaze suntem 85% autonomi, importam 15%.
In conditiile astea, cum ajungem la situatii de genul 2x curentul, 5x gazele?

Lumea iese in strada pentru nu stiu ce ordonanta tembela ca sa se scoata un prost de la parnaie,
dar la o situatie de genul 2x crestere la energia electrica, 5x crestere la gaze(in conditiile in care ne asiguram aproape tot necesarul intern),
cresteri care vor dubla efectiv preturile la toate produsele de pe rafturi, toata lumea e nepasatoare.

Majoritatea le expira contractul la începutul anului viitor, sa vezi jale când or începe facturile mărite sa vina

#62
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007
Pa nu ma minunam neaparat ca altii consuma mult.
Altii se minunau ca unii consumam prea putin.
In rest, folosesc tot ce am nevoie

#63
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsaandy76, on 04 decembrie 2021 - 23:44, said:

Plită inducţie, cuptor pizza, maşină spălat, hidrofor, calculator, frigider, ladă, 3 invertere cu r32 pentru căldură, cam 7-800 kwh

Dar ce ai acasă ?

Magazin sau sunteți 20 în casă ?

#64
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,296
  • Înscris: 06.07.2007
Incalzire cu AC. E normal

Edited by dan1980_25, 05 December 2021 - 00:18.


#65
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
intrebarea e la anul cate chestii veti mai folosi?

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

View Postandreic, on 04 decembrie 2021 - 23:30, said:

E normal, unii nu au aparatura... cand ai, n-ai cum sa nu consumi, fiecare cate putin si se aduna.
Conteaza si cat e de eficienta aparatura aia si cum o folosesti.
Eu as putea consuma si mai putin - inca mai am vreo 6 becuri tip neon de-acum 30 de ani. Nu s-au ars - nu le-am schimbat. Philips facute pe vremuri.
N-am cuptor electric - doar pe grill dar nu folosesc. AM inschimb cu microunde care il folosesc.2 TV-uri - unul 4K care merg simultan cel putin 3 ore pe zi
Evident ca am un router car merge non-stop, am si un server - dar e pus pe un Pi3 deci...
PC-uri am 2 dara niciunul nu consuma mai mult de 50W/h - verificat si eu stau mai mult pe tableta ca emai comod.
Frigider si masina de spalat noi - A+++
Nu zic ca o perrsoana sta in permanenta acasa, deci consuma.
Si inca o chestie - instalatia electrica e relativ noua - schimbata acum 10 ani, trecut pe cupru. La instalatiile vechi pot apare pierderi prin contacte imperfecte. A fost si un caz recent in presa - cu o factura incarcata lunar la care s-a dovedit ca un contact baga consum enorm.

#67
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014

View Postandreic, on 04 decembrie 2021 - 23:37, said:

Glumesti probabil Posted Image Nu numai ca e totul justificat dar e si masurat ca atare, am aparat de masura profesional cu chip de contor care stie si puterea armonica si distorsiunile de retea... ma rog e setat sa inregistreze doar activ ca asa lucreaza si contorul Enel... diferenta intre aparatul meu si cel enel e sub 0.5%.
Cum ziceam depinde ce aparate are fiecare si ce face cu ele... cu Tomograf nu merge pe moniofazic, un concentrator de oxigen daca ai covid merge.

Mai am si o alta jucarie de masura chinezeasca tot cu cip reader de contor smart dar care face si calcule interesante, consum pe an, pe luna, pe spatamana etc... pui aparatul in funtie setezi cat e folosit pe zi in acel regim si-ti da exact cat iti va veni pe luna si ramai surprins Posted Image
Așa,  pentru cultura mea generala, îmi poți "arata" sculele astea ?
Mulțumesc.

#68
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
La bloc vechi cel mai bine faci așa - nu schimbi firele de aluminiu și bagi în priză ceva.

Dacă s-a încălzit priza arunci aparatul electric.

Eu așa am procedat când m-am mutat la bloc și nu am decât un frigider, 4 laptopuri cu încărcătoare și consumă foarte puțin, becuri de 8 wați, 2 televizoare care consumă maxim 40 de wați fiecare.

Mașină de spălat e băgată doar ea când spală. Altceva nu mai consumă când spală mașina.

Am aruncat încălzitoare de apă pentru cafea de 2000 wați și toate aparatele care consumă să încingă firele de aluminiu.

Edited by emeral, 05 December 2021 - 08:37.


#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 05 decembrie 2021 - 07:53, said:

Conteaza si cat e de eficienta aparatura aia si cum o folosesti.
Bineinteles, iti dai seama ca fiind si electronist hobbyist caut eficienta in orice dar stii vorba aia, sa fii electronist si sa nu consumi curent ha ha ha Posted Image

View Postcristobob, on 05 decembrie 2021 - 08:17, said:

Așa,  pentru cultura mea generala, îmi poți "arata" sculele astea ?
Mulțumesc.
Sigur... dar numai cea chinezeasca o pot poza acuma, ailalta profi e la lab, apartine unei institutii (ca eu nu-mi permit financiar) si nu o am acasa acuma, o pot lua desigur dar numai justificat adica daca am ceva serios la care sa-mi necesite o masuratoare certificata metrologic, ca nu vreau sa abuzez. Posibil prin ianuarie... sa vedem ce iese cu un proiect.
Da-mi 10 min si revin cu chinezeasca (care sa stii e si ea cam 0.5% sau chiar mai putin din cea profi la ce arata).

Edited by andreic, 05 December 2021 - 09:09.


#70
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Ce măsurători - o vilă de 15 camere sau un apartament de 2 camere au același consum dacă vrea cel care stă în ele.

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristobob, on 05 decembrie 2021 - 08:17, said:

Mulțumesc.
Uite "jucaria":
Attached File  20211205_084939.jpg   189.38K   61 downloads

Masoara in poza un monitor antic Prestigio, consumul sau de standby, putere activa. In zona anual KWh este setat sa arate consumul lunar daca ar sta 24h in priza (continuu). E interesant cum un standby de 2W poate trage peste 1.4KWh pe luna Posted Image Iti dai seama o sursa petarda de calculator care are undeva in zona 5-10W standby si daca nu face nimic iti "baga" KWh pe luna, la fel tv-urile mai vechi ca astea noi au fost obligate prin norma sa traga sub 1-0.5W in standby Posted Image

Edited by andreic, 05 December 2021 - 09:01.


#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Postemeral, on 05 decembrie 2021 - 08:45, said:

Ce măsurători - o vilă de 15 camere sau un apartament de 2 camere au același consum dacă vrea cel care stă în ele.
Subscriu :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate