Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Aproape 1,5 lei 1Kw

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#19
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004

View Posteiffel, on 04 decembrie 2021 - 22:23, said:

Eu consum 80 kW pe luna.
Deci mai bine vezi unde ai tu consumri mari. Mai schimba din becuri si echipamentele cu unele mai eficiente.

Mai mult ca sigur ca nu ai echipamente prin casa sau orbecai pe intuneric.
80 kw am numai cand sunt in concediu juma' de luna.

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Posteugendragnea2412, on 04 decembrie 2021 - 22:13, said:



Furi curent...la propriu sau la figurat... Posted Image

Nu ai cum sa consumi 3 kw pe zi decat daca ti familia in beci pe intuneric si ii pui sa impinga masina de spalat ca sa "mearga" si ea...cum familia este ocupata cu masina de spalat atunci frigiderul Samsung nu-l deschizi decat pe 1 si pe 15 ale lunii...intradevar, becurile led sunt foarte economice daca le ti in ambalaj bagate in dulap atunci chiar ai facut "afacere" cu ele...de lucrat de acasa ce sa zic, esti cumva miner si folosesti lampa cu gaz ?!

Sigur nu lucrezi in cadrul guvernului la legea asta in care compenseaza un mare KKT celor care consuma foarte punini KW/luna ?!?

Acum serios, cred ca esti intr-o mare eroare, cauta unde-ti da cu virgula ca nu ai cum sa consumi doar 90 kw pe luna...
Nu toti au moara acasa.
Eu consum 100 kw si stau la curte.
2 persoane, 3 camere, baie bucatarie, pivnita, electrocasnice, scule electrice, 3 tv, musafiri ocazional,
Cam toti oamenii normali din preajma mea consuma aproximativ la fel. Suntem defecti la 50 kw/ luna/ persoana?


#21
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu consum in jur de 200 de kw pe luna. La același contor sunt legați și părinții mei.
Ei consuma mai puțin. Dar tot eu plătesc factura la contorul respectiv.
Ma tot uit și ma mir, de ce nu ies romanii în strada când se dublează costul la energie.

Acuma, ce putem face, suntem obligați sa plătim. Și dacă cer 3 lei, nu se poate face nimic. Ai nevoie de electricitate ca de aer.
Se mai poate scoate din surse alternative.
Eoliana, hidro, panouri, etc.
Dar ăștia ne fac sa ne vindem rinichii.
Cum o sa plătească cei cu salariul minim pe economie facturile care o sa fie și cam 3000 de lei pe an?

Edited by redbotos, 04 December 2021 - 22:32.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsandu222, on 04 decembrie 2021 - 21:29, said:

Pe aia "bogati" si realizati de pe forum nu-i afecteaza, poate sa fie kilowatul si 5Euro.
aia au deja cotract cu hidroelectrica.

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmaddogg, on 04 decembrie 2021 - 22:30, said:



Mai mult ca sigur ca nu ai echipamente prin casa sau orbecai pe intuneric.
80 kw am numai cand sunt in concediu juma' de luna.
Centrala pe curent consuma, intr-adevar...


#24
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Posteugendragnea2412, on 04 decembrie 2021 - 22:13, said:

Furi curent...la propriu sau la figurat... Posted Image

Nu ai cum sa consumi 3 kw pe zi decat daca ti familia in beci pe intuneric si ii pui sa impinga masina de spalat ca sa "mearga" si ea...cum familia este ocupata cu masina de spalat atunci frigiderul Samsung nu-l deschizi decat pe 1 si pe 15 ale lunii...intradevar, becurile led sunt foarte economice daca le ti in ambalaj bagate in dulap atunci chiar ai facut "afacere" cu ele...de lucrat de acasa ce sa zic, esti cumva miner si folosesti lampa cu gaz ?!

Sigur nu lucrezi in cadrul guvernului la legea asta in care compenseaza un mare KKT celor care consuma foarte punini KW/luna ?!?

Acum serios, cred ca esti intr-o mare eroare, cauta unde-ti da cu virgula ca nu ai cum sa consumi doar 90 kw pe luna...
chiar nu vroiam sa scriu, mai ales ca ai raspuns in batjocura, ca da-ia nu mai pot eu daca ma credeti sau nu. dar hai sa fac si asta, totusi imi iau de la citit ca sa raspund la postul asta, sper ca apreciezi. nu am mai pus linkuri ca era postul kilometric. dar poti cauta pe emag si te convingi singur, sau pe siteul producatorului.

1.frigider samsung cu inverter full no frost cu 3 sertare de congelator. astia zic 317 kw/an. pune 1kw/zi.
2.masina de spalat .un indesit slim de 5kg. astia zic 0,8 kw per ciclu. hai sa zicem ca spalam in fiecare zi desi nu e cazul.
3.laptop+2tablete+2 telefoane= insignifiant hai sa zicem 0,3 kw, desi nici asta nu cred ca e, mi-e lene sa calculez acum.
4.becuri= serios? daca ai un bec de 10w, ca sa ajungi la 1kw trebuie sa mearga 100h. asta chiar nu stau sa calculez ca e maruntis. eu am toate becurile led.
5.tv lg, diagonala 108. desi eu nu prea ma uit la tv, se mai uita fiu-miu mai ales ca acum a fost racit. al meu e full hd, dar unu 4k, consuma 65kw/1000h. deci sa zicem 0,5 max. si are de 4 ori mai multi pixeli ca al meu. hai ca m-am uitat si la full hd e 33kw/1000h. deci e la jumate.
6.cuptor electric, desi nu facem mereu la cuptor, asta ar fi cel mai mare consumator. dar na, depinde cand gatim la cuptor. ca plita e pe gaz. aici depinde de cate grade setezi, cat merge, s.a.m.d.

deci ai asa: 1kw(frigider)+1kw(masina de spalat si media)+0,5 tv+restul 0,5=3kW happy? si asta nu e un calcul la sange, e asa cu aproximatie mare spre consum.

Edited by bobitad, 04 December 2021 - 22:49.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 04 decembrie 2021 - 22:23, said:

Eu consum 80 kW pe luna.
Deci mai bine vezi unde ai tu consumri mari. Mai schimba din becuri si echipamentele cu unele mai eficiente.
La mine 300KWh, iluminat modern peste tot, frigider modern inverter economic.

View Postmaddogg, on 04 decembrie 2021 - 22:30, said:

Mai mult ca sigur ca nu ai echipamente prin casa sau orbecai pe intuneric.
80 kw am numai cand sunt in concediu juma' de luna.
Cam asa ceva, si atunci e greu sa ai doar atat.

Edited by andreic, 04 December 2021 - 22:38.


#26
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am socotit pe aparatele din casa mea și din a părinților.
2 frigidere, doua lăzi, o mașină de spălat, un hidrofor cu motor de 1100w, doua televizoare, un pc, un boiler electric și becuri economice. 7 kw pe zi doua familii.

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Acum 2 luni am avut 80kw, luna trecuta cam 100: 3 persoane, 3 camere, lucrez de acasa, calculatorul merge toata ziua, 1 tv (mai rar), 3 monitoare. Cam la fel aveam si cand stateam la 2 camere. Nu stiu ce trebuie sa fac pentru a-mi creste consumul dar, presupun ca mai mic e mai bine, nu? :)

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postredbotos, on 04 decembrie 2021 - 22:37, said:

Am socotit pe aparatele din casa mea și din a părinților.
2 frigidere, doua lăzi, o mașină de spălat, un hidrofor cu motor de 1100w, doua televizoare, un pc, un boiler electric și becuri economice. 7 kw pe zi doua familii.
Jumate din consum e generat de boilerul acela.


#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
500kw ca rade-ul e in pauza.

#30
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View PostNordstorm, on 04 decembrie 2021 - 22:24, said:

Eu nu inteleg o treaba, cum de nu cere nimeni socoteala, la situatia asta?
Deci au mintit ca liberalizeaza piata ca sa scada preturile, iar preturile efectiv s-au dublat.
O sa platim kwh la pret de Germania si de 7 ori mai scump ca Ucraina.

Pe energie electrica suntem 100% autonomi, ne producem tot necesarul intern.
Pe gaze suntem 85% autonomi, importam 15%.
In conditiile astea, cum ajungem la situatii de genul 2x curentul, 5x gazele?

Lumea iese in strada pentru nu stiu ce ordonanta tembela ca sa se scoata un prost de la parnaie,
dar la o situatie de genul 2x crestere la energia electrica, 5x crestere la gaze(in conditiile in care ne asiguram aproape tot necesarul intern),
cresteri care vor dubla efectiv preturile la toate produsele de pe rafturi, toata lumea e nepasatoare.
Cui sa ceara socoteala, privatului?, este piata libera si fiecare ridica pretul pina crede ca se poate/cred ca se mai si vorbesc intre ei.

Electricitate, autonomi?- pai ce este a noastra?, este, dupa ce o platesti.
Gaze?, da , ce este vreo firma romaneasca?
Un conglomerat de mari rechini inter ationali,,asa ca...era odata...

De iesit in strada?, niciodata din proprie initiativa.
Totul ce a fost pina acum, a fost orchestrat prin tv, facebuci, ...

Si eu am primit, de la 0,75 la 1,43 dupa 01,01,2022.

Asa ca, economie de piata, suferinta vesnica!

Edited by XTH, 04 December 2021 - 22:42.


#31
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Posteiffel, on 04 decembrie 2021 - 22:23, said:

Eu consum 80 kW pe luna.
Deci mai bine vezi unde ai tu consumri mari. Mai schimba din becuri si echipamentele cu unele mai eficiente.
Lucrand de acasa  +  2 copii mici + nevasta in 3 camere ?

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
500 de kw n-am avut nici cand am sudat zilnic + folosit betoniera

#33
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postdan1980_25, on 04 decembrie 2021 - 22:39, said:


Jumate din consum e generat de boilerul acela.
Nu îl țin în priza tot timpul.
Se încălzește apa cam în 2 ore, ori 1,8 kw înseamnă aproape 4 kw și apoi îl scot din priza și am apa calda 3 zile.
Deci 1, ceva pe zi.

#34
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021

View Postraducut123, on 04 decembrie 2021 - 21:36, said:

Cum dracu sa consumi doar 90kw pe luna?muncesti toata ziua de nu stai pe acasa?Stai la 2 camere sau garsoniera?Copii, nevasta sau....?
un laptop poate tine loc si de tv, lumina etc

investiti in panouri solare @de.dreapta

#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostNordstorm, on 04 decembrie 2021 - 22:24, said:


Lumea iese in strada pentru nu stiu ce ordonanta tembela ca sa se scoata un prost de la parnaie,
dar la o situatie de genul 2x crestere la energia electrica, 5x crestere la gaze(in conditiile in care ne asiguram aproape tot necesarul intern),
cresteri care vor dubla efectiv preturile la toate produsele de pe rafturi, toata lumea e nepasatoare.
In strada se iese doar pentru mwie psd sau pentru a inlocui hotii lor cu hotii nostri aka gubernul meu.
Apoi toata lumea inapoi la beci. Latraii vor iesi din nou cand trebuie sa aruncam cu kkt in pesedeaua.
In rest...nu da nimeni vreun scuipat ca platesti tu 15 lei/kwh.
Inca n-ai inteles cum sta treaba? Pulimea e doar....carnea de tun. Asa a fost intotdeauna.

Edited by dan1980_25, 04 December 2021 - 22:52.


#36
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostNordstorm, on 04 decembrie 2021 - 22:24, said:

cresteri care vor dubla efectiv preturile la toate produsele de pe rafturi, toata lumea e nepasatoare.


Nu se va intampla asa ceva, in primul rand se face acea plafonare+compensare care atenueaza cresterea, nu e vorba de dublare.

Apoi, chiar de s-ar dubla pretul curentului sau al gazului, nu inseamna ca se va dubla pretul la orice produs.
Ar fi absurd, ar insemna ca toate se produc doar din curent si gaz si ar mai insemna o inflatie de 100% , ar insemna sa ne intoarcem in 1993 sau cand era astfel de inflatie.
Eu cred insa ca piata de energie va reveni la preturi normale de la primavara ptr ca pe termen lung cu astfel de preturi ne indreptam spre o criza economica, ele nu vor putea fi sustinute.

Edited by axisborn, 04 December 2021 - 22:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate