Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cate flotari si tractiuni puteti face?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

 BaXXXon, on 17 noiembrie 2021 - 00:44, said:

Leaga-ti si un sac mare de cartofi , de centura, cand faci tractiuni .
P.S. N-ai zis varsta , ca daca zici ca ai pana-n 30 de ani , 20 de tractiuni e fix pix . pe la 50 sa ne zici cate tractiuni faci ( intr-o mana ) si apoi avem ce povesti...

E foarte mare branza 20 tractiuni chiar pana in 30 ani, asta daca nu vorbim de segmente de populatie extrem de restranse (liceeni atletici care o ard prin sali etc). Daca pt tine sunt peanuts, felicitari.

Da, geneticul conteaza, daca eram dotat genetic sigur nu aveam ambitia si rezultatele actuale. Daca eram dotat de la natura, m-as fi multumit sa persiflez slabanogii care se chinuie cu gantere de 8 kg.

#56
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,693
  • Înscris: 24.10.2015
Daca ma lasam in baza geneticului eram si acum un slabanog ghebos care nu putea face nicio tractiune. In scoala, in clasele mai mici, eram la coada la educatia fizica. Deci nu e chiar asa, ca geneticul si gata. Cred ca e un argument folosit adesea de acei care nu prea sunt informati si nici nu s-au dedicat deloc sa avanseze in domeniul asta.

#57
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 overseas, on 17 noiembrie 2021 - 14:04, said:

Daca eram dotat de la natura, m-as fi multumit sa persiflez slabanogii care se chinuie cu gantere de 8 kg.
Depinde ce urmareste . Cu 8 kile si repetari multe se face fibra. Nu toti lucreaza pt masa musculara .
Dotat de la natura - vorba vine , oricum ti-ar fi foaita te poti ajusta daca depui efort . Efort mediu de lunga durata nu efort mare de scurta durata....

 vinciun, on 17 noiembrie 2021 - 15:14, said:

Daca ma lasam in baza geneticului eram si acum un slabanog ghebos care nu putea face nicio tractiune. In scoala, in clasele mai mici, eram la coada la educatia fizica. Deci nu e chiar asa, ca geneticul si gata. Cred ca e un argument folosit adesea de acei care nu prea sunt informati si nici nu s-au dedicat deloc sa avanseze in domeniul asta.
Sincer, decat sala de forta mai bine sap manual o gradina , ma simt mult mai bine in aer liber si parca si munca de genul te indeamna la efort fizic cu timp mai mare .

#58
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,789
  • Înscris: 03.02.2009
Aici unii vorbesc ca niste (si din perspectiva unor) malaci / calai, si altii piticanii. Posted Image  De aici discrepanta.

#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,744
  • Înscris: 30.10.2003

 BaXXXon, on 17 noiembrie 2021 - 16:30, said:

Sincer, decat sala de forta mai bine sap manual o gradina , ma simt mult mai bine in aer liber si parca si munca de genul te indeamna la efort fizic cu timp mai mare .
Bine ca ai ce sapa. :)
Cine nu are gradina si sapa merge la sala.

#60
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Gasesti de sapat numa chef sa ai . Pe deasupra mai umfli si niste firfirei - mancarea si lichidul pe ziua respectiva.

#61
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

 RangerBoy, on 15 noiembrie 2021 - 19:43, said:

Pai depinde, le faci 100% corect, sau 100% gresit? diferenta intre ele e de la cer la pamant.
Eu fac fara sa ma opresc 15-20 tractiuni 100% corecte, daca fac bine incalzirea iti fac 20.
Flotari nu prea fac multe, nu stiu undeva la 50, mereu am stat prost la exercitii de impins, probabil din cauza coloanei, o am stramba.
Eu de obicei fac in serii si fac cu sutele, atat tractiuni cat si flotari.
Sa ne intelegem si ce inseamna flotari corecte, ca am vazut ca nu a explicat nimeni, mainile in dreptul umerilor, bazinul incordat, la aplecare pieptul trebuie sa atinga pamantul si la ridicare mainile trebuie sa fie perfect drepte si se incordeaza pieptul. Repetarile trebuie sa fie coordonate, nu prea rapide dar nici prea lente.
Cui ii pasa daca-s corecte sau nu? important e sa le faci. In ciuda parerii generale si tractiunile furate consuma exact la fel de multa energie ca si cele "corecte". Cea mai mare febra musculara ce am avut-o la spate a fost cu tractiuni priza supinatie, adica pentru biceps, 6 serii cu ultimele 2 repetari fortate. Daca in prima serie am reusit 10 tractiuni singur si 2 saltate, la a sasea serie au fost doar 3 "corecte".
Tractiunile si flotarile sunt exercitii foarte bune pentru conditia fizica, daca mai adaugam niste genoflexiuni si abdomene, am lucrat aproape tot corpul.
Are dreptate colegul care spune ca sporturile de contact iti fac conditie mai buna decat flotari si tractiuni, dar sa tinem cont ca si practicantii de sporturi de contact fac flotari si tractiuni.
Flotarile corecte pot fi si cu mainile in dreptul umerilor si 20-25 cm in exterior fata de umeri sau mai mult, depinde ce grupa musculara vrei sa stimulezi mai tare. Flotarile mentionate de tine dezvolta mai mult tricepsul, daca departezi  bratele 25 cm spre exterior lucrezi piept si  deltoid anterior pe langa triceps.

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

 Varonul, on 15 noiembrie 2021 - 14:05, said:

Eu flotari 45
Tractiuni cam 20
Antrenamentele le fac in oraselul copiilor zona de plaja unde sunt barile de tractiune.
Vreau sa ajung la cate 4 serii de 30 repetari fara foarte mare efort la tractiuni

Eu le fac pe toate.

#63
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,789
  • Înscris: 03.02.2009
https://youtu.be/CGnKJi7Z9MQ?t=525

Campionii nostri Posted Image
Vreo 11 tractiuni fac cu totii, in niciun caz nu pot ajunge la 20.

Edited by bursucelu_viesel, 17 November 2021 - 22:03.


#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,693
  • Înscris: 24.10.2015
Mi-e greu sa ma uit. S-au adunat niste papusari si trag de elastice. Ori ma antrenez ori nu ma mai antrenez. Cand ii vad ca leaga un elastic de o greutate si incearca sa execute super concentrat, adica face super corect... prostii. Muschii se recruta mai puternic cand dezlantui bestia din tine si tragi cu toata forta, toata inima, pui in miscare cat mai multi muschi,chiar daca in final miscarea nu iese super curata, atata timp cat nu faci o miscare daunatoare e cu mult mai utila decat atunci cand faci super concentrat  si iti autoanihilezi contractia multor fibre.

Uitati-va la adevaratii campioni si o sa vedeti ca majoritatea folisesc tehnica repetarilor trisate. O fi intamplator?

Arnold spunea despre ramat din asezat la cablu ca doar facand miscarea cu balans inainte si inapoi poti contracta dorsalii si trapezul median cu adevarat iar eu sunt 100% de acord, incercati pe pielea voastra. Acum nu spun ca la fiecare exercitiu e mai bine sa faci repetari trisate. De exemplu nu ma vad facand trisate la squat. In unele cazuri e de evitat sa te balansezi, sa bruschezi, in altele din contra chiar e mai sanatos fiindca balansul poate amortiza lovitura data de greutate pe negativa si in final e mai soft pentru unele articulatii, exemplu perfect ramat la cablu.

Edited by vinciun, 17 November 2021 - 22:28.


#65
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021
Este exceptional comentariul tau, dar steroizii fac minuni si nu trebuie sa te rupi in sala ca sa ai muschi mari.

O coditie fizica buna nu inseamna doar muschi, inseamna si o calitate a muschilor si a rezistentei lor. La atletii de peste 800m nu mai vezi muschi care sa iasa in evidenta, insa au muschi puternici si rezistenti.

#66
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,693
  • Înscris: 24.10.2015

 Wilee_Coyote, on 17 noiembrie 2021 - 22:45, said:

O coditie fizica buna nu inseamna doar muschi, inseamna si o calitate a muschilor si a rezistentei lor.

Bineinteles!

Vad multi tineri in sala care se antreneaza cate 2 si vorbesc in timp ce executa. Parca arata moda nu se antreneaza, executa miscarile asa relaxat si elegant, povestind acolo... Eu cand ii vad imi vine sa le dau cate o palma si sa-i trimit acasa. Doar tin locul in sala.

Eu cand ma antrenez, cateodata ajung in punctul ca ma ia cu ameteli si vomitat.

Edited by vinciun, 18 November 2021 - 00:53.


#67
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,789
  • Înscris: 03.02.2009
Vinciun, fa cunostinta cu opusul teoriei tale: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xDF1sM-9SXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La cum vorbeste, ma intreb pentru ce mai am nevoie de greutati cand as putea sa incordez muschii oricand.Posted Image  
Sunt niste aspecte precum faptul ca faci multe repetari (care forteaza muschiul sa vrea mai multe rezerve de glicogen/ATP disponibile), sau ca poti stresa muschiul tanandu-l contractat in punctul maxim sau sa faci partea negativa extrem de lent (care necesita muschi marit), dar el nu pomeneste nimic din astea. Doar ca faci muschi cu mintea si nu cu greutatile.

In fine, e o intrebare daca conteaza sa "vizualizezi" muschiul sau nu. In mod normal daca exercitiul nu permite multa trisare, atunci mi se pare irelevant ca te gandesti la muschi cum lucreaza sau mai degraba te gandesti sa ridici greutatea.

Desi eu is fanul nr.1 al constiintei (a fi constient), totusi.. daca ai fi constient de fiecare pas atunci cand fugi, te-ai impiedica. Sau, pune o pisica sa-ti explice cum alearga prin ramurile unui copac.Posted Image
Pana si-un savant matematician asocia inconstient diferite numere complexe cu forme geometrice, si le inmultea tot inconstient/ gandind in metafore.

Ce vreau sa spun e ca inconstientul / natura e mult mai rapida si eficienta practic - adica ridici o greutate mai mare daca vrei sa ridici greutatea fata de a iti imagina muschi.
Singurul beneficiu al constientului e ca poti face teorii (si deja se deschide un sistem "supranatural" sau "spiritual" unde "spiritul" devine infinit mai avansat decat orice animal - care nici nu viseaza sa zboare pe Marte sau sa vorbeasca prin internet)

#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,693
  • Înscris: 24.10.2015
Nu inteleg engleza. Pe youtube ma informez in franceza si rusa. Daca e in scris dau translate la orice limba. E mult de discutat cu pro si contra. Desigur ca e nevoie sa inveti sa simti muschiul, mai ales in culturism, cand vrei sa dezvolti fiecare grupa armonios. Asta nu se contrazice cu ce am spus mai spus. Cumva trebuie sa stii sa le combini, repetarile fortate au utilitatea lor dar tot trebuie sa stii cu ce se mananca.

#69
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,789
  • Înscris: 03.02.2009
Daca nu-s prea indiscret. Cum de sti rusa? Esti basarabean sau ai pe cineva de-acolo? Eu am avut o prietena din Chisinau, m-am indragostit de o trupa Okean Elzy [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aG2rVhwog1g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pe care am vazut-o live acolo cantand, dar n-am reusit sa invat limba decat in mica masura.

Edited by bursucelu_viesel, 18 November 2021 - 17:49.


#70
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 vinciun, on 18 noiembrie 2021 - 00:52, said:

Eu cand ma antrenez, cateodata ajung in punctul ca ma ia cu ameteli si vomitat.

Daca stai bine cu sanatatea inimii, e ok :)

#71
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Pot face 20 de flotari, obosesc repede. Mai mult nu pot.

#72
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 vinciun, on 18 noiembrie 2021 - 00:52, said:



Bineinteles!

Vad multi tineri in sala care se antreneaza cate 2 si vorbesc in timp ce executa. Parca arata moda nu se antreneaza, executa miscarile asa relaxat si elegant, povestind acolo... Eu cand ii vad imi vine sa le dau cate o palma si sa-i trimit acasa. Doar tin locul in sala.

Eu cand ma antrenez, cateodata ajung in punctul ca ma ia cu ameteli si vomitat.
Barbatii in ziua de azi sunt niste panselute.

 Wilee_Coyote, on 17 noiembrie 2021 - 17:09, said:


Cui ii pasa daca-s corecte sau nu? important e sa le faci. In ciuda parerii generale si tractiunile furate consuma exact la fel de multa energie ca si cele "corecte". Cea mai mare febra musculara ce am avut-o la spate a fost cu tractiuni priza supinatie, adica pentru biceps, 6 serii cu ultimele 2 repetari fortate. Daca in prima serie am reusit 10 tractiuni singur si 2 saltate, la a sasea serie au fost doar 3 "corecte".
Tractiunile si flotarile sunt exercitii foarte bune pentru conditia fizica, daca mai adaugam niste genoflexiuni si abdomene, am lucrat aproape tot corpul.
Are dreptate colegul care spune ca sporturile de contact iti fac conditie mai buna decat flotari si tractiuni, dar sa tinem cont ca si practicantii de sporturi de contact fac flotari si tractiuni.
Flotarile corecte pot fi si cu mainile in dreptul umerilor si 20-25 cm in exterior fata de umeri sau mai mult, depinde ce grupa musculara vrei sa stimulezi mai tare. Flotarile mentionate de tine dezvolta mai mult tricepsul, daca departezi  bratele 25 cm spre exterior lucrezi piept si  deltoid anterior pe langa triceps.
N-are rost sa ma contrazic cu din astia ca tine, tu stii mai bine boss.
Ma uitam si pe la sala, impingeau cu 100-120 kg la piept si cand sa faca tractiuni, nu aveau forta sa faca 3 corecte, se impingeau de picioare, se balanganeau, le faceau doar jumate, alea nu sunt tractiuni.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate