Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Doresc sa cumpar un boiler electric, am intreberi despre el.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#163
Tabu13

Tabu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.11.2016

View Postbirau1982, on 25 noiembrie 2021 - 21:39, said:

O sa merg pe unul de 200l, acum sa văd și ce găsesc. Mersi!

Uita-te si dupa boilere cu pompa de caldura, merita investitia. Pretul se amortizeaza din utilizare in 3-3.5 ani sau mai repede in functie de evolutia pretului la energia electrica.
Eu folosesc un model de 80L cu o "mini pompa de caldura" de 450w si nu am ramas fara ACM niciodata. Suntem 2 persoane, acm este folosita la baie + bucatarie.

#164
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Sa știi ca m-am uitat, încă mă documentez.

#165
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostTabu13, on 28 noiembrie 2021 - 08:14, said:



Uita-te si dupa boilere cu pompa de caldura, merita investitia. Pretul se amortizeaza din utilizare in 3-3.5 ani sau mai repede in functie de evolutia pretului la energia electrica.
Eu folosesc un model de 80L cu o "mini pompa de caldura" de 450w si nu am ramas fara ACM niciodata. Suntem 2 persoane, acm este folosita la baie + bucatarie.

Split sau din ala simplu care foloseste caldura din casa pt a incalzi apa?
Daca nu e split, casa cu ce o incalzesti? Ca boilerul in sine nu va consuma mult dar asta pt ca isi va "rostogoli" consumul spre instalatia de incalzire a casei.
Ca sa traga 1KWh termic din casa, instalatia de incalzire va trebui sa produca 1KWh de caldura in plus fata de situatia in care nu ai avea boilerul.
Ma gandesc ca nu te incalzesti cu pompa de caldura sa zici ca reusesti sa impingi mai departe spre exterior frigul scos de boiler.
Vara e o economie reala mutand o caldura de care vrei sa scapi. Din pacate (sau din fericire) vara nu consumi cine stie ce energie cu incalzirea apei. In primul rand pt ca apa rece nu e asa rece ca iarna, in al doilea rand pt ca dusurile calde nu sunt asa calde ca iarna iar  in al 3lea rand pt ca pierderile de caldura nu sunt asa mari ca iarna (dT mai mic decat iarna).

Alea split nu isi mai ascund consumul in costul de incalzire al casei dar din pacate nici vara nu mai trag caldura din casa, caldura de care vrei sa scapi.

Sper sa nu te superi ca o zic dar un aparat simplu, fara split, de 80 de litri, care iti mai si ajung adica tu neavand cine stie ce consum de apa calda, nu se va amortiza in 3 ani.
Probabil ca nu se va amortiza niciodata ca nu va tine o viata de om.

La capacitati mai mari si la consumuri mai mari, da, tot ce-i posibil.

Potrivirea perfecta ar fi boilerul frigider :)

Cum colegul sta la casa, banii aia de boiler cu pdc ar fi folositi mai cu folos la o instalatie solara daca e sa faci un calcul pe tot anul. Si un calcul real in care sa contabilizezi si pretul caldurii pe care o muta pompa de caldura din casa in apa nu doar consumul pompei.

Edited by underb, 28 November 2021 - 21:27.


#166
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Dacă e sa cumpăr un boiler cu pompa de caldura, va fi unul split, camera tehnica este destul de mică. Nu știu in cât timp se amortizează…diferența ar fi de vreo 4000 de lei între un boiler electric și unul cu pompa de caldura. Abia prin vara o sa fac achiziția. Caut unul de 200l dar cu o rezistența de cel puțin 3kw.

#167
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Are cineva vreo experiența cu boilerele de la Austria Email?

Edited by birau1982, 29 November 2021 - 14:22.


#168
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View Postbirau1982, on 29 noiembrie 2021 - 05:57, said:

Dacă e sa cumpăr un boiler cu pompa de caldura, va fi unul split, camera tehnica este destul de mică. Nu știu in cât timp se amortizează…diferența ar fi de vreo 4000 de lei între un boiler electric și unul cu pompa de caldura. Abia prin vara o sa fac achiziția. Caut unul de 200l dar cu o rezistența de cel puțin 3kw.

Tot după unu de 200l mă uit şi io, chestia e că vreau şi pompă de căldură separată care să încălzească casa şi boilerul.
Cel cu serpentina cea mai mare, de fapt sunt 2 serpentine
CARACTERISTICI SI AVANTAJE

Boilerul este echipat cu doua flanse - una in partea superioara la care este fixata protectia anodica, respectiv una in partea laterala, folosita pentru curatarea rezervorului de apa.

Optional, se pot instala:

    -  o rezistenta electrica

    -  un regulator termic

    -  un senzor termic


200 litri Tesy EV2x4 2x9 S2 200 60Posted Image

#169
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Sunt pompe de caldura care au unitatea interna cu boiler incorporat.

#170
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View Postbirau1982, on 29 noiembrie 2021 - 19:50, said:

Sunt pompe de caldura care au unitatea interna cu boiler incorporat.

Am văzut, de-aia am şi specificat că vreau separat şi pentru încălzire casă... nu doar boilerul!Posted Image

#171
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Acum vreau un boiler mai mic 100-150 L, dar din inox!
Ce variante sunt?
Io am găsit motan la 120 L Posted Image

#172
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Ala singur.
Mai sunt unele de inox de la Solaro, panourisolareoltenia, dbsolar
100-150-200-300L
Sunt mai subtiri la peretele interior.
Nu iti poate da nimeni o fisa tehnica mai detaliata decat alea 7-8 randuri de pe website (nu exista o foaie cu sectiune, dimensiuni/pozitii racorduri, pierderi termice, capacitate transfer serpentine, etc.)

Edited by radurus, 09 December 2021 - 19:49.


#173
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postemeral, on 11 noiembrie 2021 - 14:32, said:



Fac fix 14 minute pe jos până la intrarea aia. Am fost de minim 200 de ori în ultimul an. Și zilnic am fost. Niciodată nu au fost ce spui tu și nici în alte mall-uri unde merg foarte des.

Data viitoare când mai scrii de mall vezi să nu îl mai confunzi cu vreun magazin de cartier care dă mâncare pe caiet.
ai fost, dar ai fost degeaba. 😂

Uite de-aici iei produse gratis -da fuga, le-am zis sa te aștepte  !

Attached Files



#174
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postdoinastela, on 26 decembrie 2021 - 19:14, said:

ai fost, dar ai fost degeaba. ��

Uite de-aici iei produse gratis -da fuga, le-am zis sa te aștepte  !

Nu, mersi. Mă uit la altceva când merg acolo. Poate ne întâlneam noi doi pe acolo și ne pozam fiecare pe celălalt.

Tot seara pe la 7 merg și eu pe acolo.

Edited by emeral, 27 December 2021 - 04:45.


#175
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postemeral, on 27 decembrie 2021 - 04:39, said:

Mă uit la altceva când merg acolo.
pai da, ca Uitatul nu costa. Window shopping ! Posted Image

#176
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Merită să plătesc în plus pentru un boiler de tip „ECO”, cu control electronic „inteligent”? Nu prea înțeleg cum poate realiza economia promisă de 14% la curent, sau orice economie, în condițiile în care folosim apa caldă în fiecare zi, de mai multe ori pe zi. Aș înțelege dacă ar fi perioade în care nu folosim apa caldă deloc câteva zile, dar nu e cazul.

Mă gândesc și la efectul umezelii asupra electronicelor. Nu vreau să rămână boilerul în pană pentru că s-a corodat „inteligența” din el.

Alegerea ar fi între Ariston Lydos R sau Pro R, pe de o parte, și Lydos Eco sau Pro Eco, pe de altă parte, în funcție de ce găsesc. Va fi de 50 de litri.

#177
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postdoinastela, on 27 decembrie 2021 - 13:17, said:

pai da, ca Uitatul nu costa. Window shopping ! Posted Image

Era coadă ieri acolo. Dacă nu era nimeni poate luam și eu ceva gratis.

Edited by emeral, 29 December 2021 - 06:45.


#178
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
O intrebare, boilerul termoelectric Eldom FV20060S (https://www.emag.ro/...rch-Action=view) functioneaza doar cu rezistenta electrica? La inceput as vrea sa-l folosesc doar electric fara o alta sursa.

#179
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Din ce scrie, este gata echipat.

#180
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Da, am văzut ca are rezistența electrica inclusă. Mă gândesc ca funcționează și fără sa fie conectat la alta sursa pentru serpentina. Cu timpul poate pun panou solar dar momentan vreau sa-l folosesc doar electric.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate