Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Doresc sa cumpar un boiler electric, am intreberi despre el.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
As dori sa cumpar un boiler electric de 1500-2200 W de 50 L  Ariston, am vazut la o vecina pe scara la mine, insa ma intreb, ajunge ptr o baie ? Adica daca stau sa zic un 15 minute in baie nu se termina apa calda mai devreme ?! Adica sa stiu daca ajung 50 sau trebuie mai mult.

Ca daca eu fac baie, apoi face mama, nu stim daca ajunge apa, sa nu ne trezim fara apa si sa stam iar 3 ore sa se incalzeasca, sau cum e ?
Cand se termina apa, mai face si pe instant ? Adica incearca sa incalzeasca apa si instant ? Sau trebe asteptat pana se incalzeste iara apa ?

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Pune un link cu boiler Ariston 50 l de 2200 W si iti spun eu ce si cum.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
In timp ce tu consumi apa, rezistenta incalzeste in rezervor amestecul apa deja fierbinte-apa rece care-o completeaza - dar nu instant; in functie de putere. Site-urile cu boilere ofera si recomandari/ calculatoare de volum necesar. Depinde daca faci baie/ dus, cu cata apa si la ce temperatura. Eu as spune sa mergi pe unul de 80l.
Cum alegi un boiler (valtherm.ro)

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Nu face "instant" apa calda, astepti x ore sa se incalzeasca iar
50l ajung pentru un dus "normal" (doar ca unii inteleg 1h de stat la dus ca normal :)); depinde si ce debit are dusul tau, cat de mult combini cu apa rece.. sunt destule variabile
Oricum e mai bun decat nimic, in timp va obisnuiti cu 50l de apa calda/doua persoane

#5
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 aeon, on 09 noiembrie 2021 - 16:55, said:

Oricum e mai bun decat nimic, in timp va obisnuiti cu 50l de apa calda/doua persoane

Cu boiler de 100 de litri cu gaz făceau duș 2 părinți, 1 copil și un bunic. Și doar duminică că numai atunci era presiune la apa rece.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand depinde cine si cum si cand fac dus Posted Image ! Ca stiu eu pe la mine prin casaPosted Image , ''unii'' carora nu le-ar ajunge nici cel de 80 de litri . Daca ''unii'' prefera dusurile foarte fierbinti , se dau cu ''100'' de cosmetice in timp ce apa curge degeaba , e greu de calculat .
Pentru un dus decent , la persoane care fac dus consecutiv , e bun unul de minim 80 de litri daca nu de 100 .
Si NU , boilerul nu incalzeste instant ci progresiv .

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 18.10.2011

 MinettoMatoi, on 09 noiembrie 2021 - 16:38, said:

As dori sa cumpar un boiler electric de 1500-2200 W de 50 L  Ariston, am vazut la o vecina pe scara la mine, insa ma intreb, ajunge ptr o baie ? Adica daca stau sa zic un 15 minute in baie nu se termina apa calda mai devreme ?! Adica sa stiu daca ajung 50 sau trebuie mai mult.

Ca daca eu fac baie, apoi face mama, nu stim daca ajunge apa, sa nu ne trezim fara apa si sa stam iar 3 ore sa se incalzeasca, sau cum e ?
Cand se termina apa, mai face si pe instant ? Adica incearca sa incalzeasca apa si instant ? Sau trebe asteptat pana se incalzeste iara apa ?
Masoara cat cata apa se consuma cu un debit pe care il aprecizei suficient. Apoi calculezi. Foloseste formulele de la calorimetrie - nu faci cu apa direct din boiler la 80 de grade sau cat o fi, ci o amesteci cu apa rece. Asta asa, in mare. Mai prevede si o rezerva etc etc.

#8
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
La boiler sau cazan de baie de 100 de litri așa se folosea - apa spre fiartă și cu apă rece ar veni cam 200 de litri pentru ca să fie consumată toată apa.

Nu era folosită apă caldă doar din boiler. Era încălzită apa până frigea cazanul de baie.

Edited by emeral, 09 November 2021 - 17:15.


#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
un dus normal consuma cam 10 l pe minut care inseamna cam 5l de rece+ 5l de calda ( calculata la 60 grade apa calda si 15 grade apa rece) deci un boiler de 50l ajunge pentru un dus de 10 minute.
Daca dai debitul mai mic la dus sau ai apa la 70-75 grade atunci timpul creste destul de mult.
Personal, la casa de la tara am un boiler de 80l si am facut 3 persoane dus una dupa cealalta si a fost ok.

#10
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
80 litri, 3 persoane. Nu s-a rămas niciodată în pana de apa calda. Totuși diferența cantitativa între 80 și 50 e mare. Mergi pe 80 litri.

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,685
  • Înscris: 21.03.2020
Un boiler de 50 nu e suficient pentru baie, iar pentru dus trebuie sa astepte a doua persoana 1 ora sa reincalzeasca apa...

#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Cel mai bine e sa o intrebi pe vecina unde ai vazut! Ca utilizator ar trebui sa aiba raspunsuri la intrebarile tale.

#13
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Decat sa iei unu de 50L si sa te speli in viteza , mai bine unul de 100L si va lafaiti. Rezistenta de 1500w e arhisuficienta .
P.S. Vezi ca unele bolielere vin setate pe " eco " si nu incalzesc apa prea tare ca si decupleaza si apoi va mirati ce putina apa calda e . Il setati pe " MAX " si aia e.
La casa de la munte am unul de 100L 1500w, ceva ieftinatura din L&M " Fais ", de 3 ani n-am nimic de reprosat ( dus 2 persoane , spalat vase  fara zgarcenie).

Mai ai varianta cu un instant pe GN/GPL cu tiraj fortat , cu asta poti sa stai permanent sub apa fierbinte ca nu se " gata "...

Edited by BaXXXon, 09 November 2021 - 17:57.


#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,685
  • Înscris: 21.03.2020
si asa o sa pfooti boilerul la sigur ;)

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Nu are varianta de GN/GPL pentru ca e vorba de bloc din Bucuresti, unde ghici ce, nu mai merge Radetul, si acolo ai gaze dar nu ai gaze decat pentru aragaz la bucatarie. Deci practic nu ai gaze.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 Neaceasca85, on 09 noiembrie 2021 - 18:30, said:

Nu are varianta de GN/GPL pentru ca e vorba de bloc din Bucuresti, unde ghici ce, nu mai merge Radetul, si acolo ai gaze dar nu ai gaze decat pentru aragaz la bucatarie. Deci practic nu ai gaze.

Dar mai exista o solutie. :)

[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/sun183olq2bq3-RO/image;s=644x461 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 victord36, on 09 noiembrie 2021 - 16:52, said:

Pune un link cu boiler Ariston 50 l de 2200 W si iti spun eu ce si cum.
De exemplu acest boiler, am gasit de 1800 W, vecina are de 1500, dar eu as prefera un 2200:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Si aici unul de 2500 W:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Pai si un instant face cum trebuie apa calda ?! Ca am auzit ca nici ala nu prea merge ca lumea, parca cu un instant ar fi mai bine, insa nu stiu daca face fata, si nici sa fie mai mult de 2,5-3 Kwati ca imi sare dracu instalatia in aer, iar instant sa faca fata ptr un dus decent nu stiu daca merge, bine nu vreau sa aiba apa 90 grade, ci asa sa fie inspre fierbinte dar fara sa fie nevoie sa combin cu apa rece, nu stiu cate grade sunt la temperatura asta, nu am nevoie de mai mult de atat ca temperatura.

Dus ma refer,  nu baie, nu umplu cada cu apa, eu stau in dus cam 15 minute cu dusul mergand pe maxim, dar in timpul ala, mai dau si mai incet,  nu e o presiune prea mare pe maxim, dar sa curga apa mai ca lumea.

 GlCA_Contras, on 09 noiembrie 2021 - 17:53, said:

si asa o sa pfooti boilerul la sigur Posted Image
De ce sa foota boilerul la sigur ?!

Edited by MinettoMatoi, 09 November 2021 - 18:38.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 MinettoMatoi, on 09 noiembrie 2021 - 18:37, said:

Pai si un instant face cum trebuie apa calda ?!

Electric!? Face, dar la ce debit trebe pentru baie, e scump al dreacu` si consuma de te usuca. Plus ca-i trebuie circuit separat din fire groase.

Pe gaz e cel mai bun ca si raport calitate/pret/consum.

Apa de 35-40 de grade e suficient pentru baie, ca e dus, ca e cada.

Edited by Phobos, 09 November 2021 - 18:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate