Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Doresc sa cumpar un boiler electric, am intreberi despre el.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#37
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un instant de dus isi face treaba cu mare succes daca te afli in locatia potrivita,

Pentru mine e OK, bransament de 100 A, instant de 15 KW, temperatura si debit constant la ACM.

Din pacate in RO, pe electric, doar prin acumulare poti face un dus decent, asa ca un boiler de 80-plus ar fi singura solutie, in  afara de un sistem cu centrala termica si preparare instant ACM.

Edited by keta, 10 November 2021 - 11:08.


#38
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 doinastela, on 09 noiembrie 2021 - 22:11, said:

Boilerul electric nu trebuie sa asigure Incalzirea spatiului unde e montat.
Daca vrei sa incalzeasca baia, atunci ia unul fara izolatie termica -atunci o sa incalzeasca ceva.

Si la Dus nu se lasa apa curgand.
Se ia in calcul in general ca se folosesc 50 litri (10 litri/min. debit baterie de dus, utilizare 5 minute).
Insa.. sunt 50 litri la temperatura de consum, deci vreo 37-38 grade C -deci o temperatura mixata la baterie.
Ceea ce inseamna ca la un Boiler de 50 de litri, care incaleste apa pana la 60 grade, vei avea disponibil practic un volum dublu de apa de consum (aproape 100 litri).
Pai apa aia calda de la dus raspandeste ceva caldura si pe langa mine la dus, nu e ca si cum ai inchide-o. In plus, nu-mi place sa am apar cu portia, Vreau sa am permanent apa calda ca lumea un hai sa zic maxim 20 minute, barbierit si alte cele, plus ca 1-2 minute mai stau si eu asa cu dusu pe mine ca e ca o relaxare cum zice colegul.
Deci 50 L nu e okey, sa vedem, aseara a fost apa, scrie pe site ca pe 10 azi s-ar fi rezolvat problema scrie pe site la centrala, adica sa presupun ca ar veni apa de azi in colo.

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 08:50, said:

Fais  100L


Nici vorba . Odata ce se consuma din apa calda si intra apa rece in boiler, se raceste automat apa calda ramasa . Practic apa se va raci treptat   la robinet si destul de repede tinand cont de cantitatea totala redusa .
Referitor la modul de folosire a apei calde nu este o regula sa nu lasi apa sa curga permanent in timpul dusului , nu toti suntem eco sau invatati cu viata grea . De multe ori dusul e si o forma de relaxare .
Exact, am urat din suflet viata grea, ca doar o viata am, daca si pe asta mi-as chinui-o, ce motivatie as avea sa traiesc (nu am inteles ce motivatie au aia care au viata f grea sa mearga mai departe, mai ales aurolacii) ? Zic asa la general, normal ca-mi place sa curga asa putin apa, ca nu stau 7 ore in baie, stau maxim maximorum 20 min cu barbierit cu tot, dar in medie 15-16 minute.
Apa aia de la dus mai incalzeste si in jurul meu, deci nu se face rece iarna, plus ca ma si relaxeaza 1-2 min sa mai curga apa aia inspre fierbinte pe mine dupa ce m-am spalat.
Dar in mod normal ar fi trebuit sa lase sa se termine apa de tot aia calda, si apoi sa reumple boileru, ca sa ramana apa calda constant, nu sa mi se raceasca continuu.

 Neaceasca85, on 10 noiembrie 2021 - 10:25, said:

Desfiintati RADET-ul, trageti conducte de gaze si puneti-va centrale, sunteti in urma cu 21 de ani dragilor.

Aveti termoficare si teava de gaze mica si pausala. Anii 90 pe viu.

La boiler electric sa nu te gandesti la mai mare de 2000 W, monofazicul ceausist din apartament nu suporta.

O centrala pe gaz consuma din electric doar 100 W. De departe cea mai buna solutie, dar mafia nu vrea.
Suporta, eu am calorifer de 2500 W si merge bine, nu crapa instalatia si nici siguranta. Chiar pe acelasi traseu baga si mama tot 2500 W in cealalta camera si e okey, cel putin deocamdata.
Cu gaze nu am vrut sa ma complic sa bag, mai ales ca pana acu am avut apa calda, iar caldura nu prea dau, insa am calorifer electric si mere f bine.

Si centrala cu gaze cum face apa calda ?! Ca nici aia nu e instant, asa ca daca ar fi acelasi lucru, de ce m-as complica cu gaze ?! Cand pe curent e mult mai simplu. Aia pe gaze nu incalzeste la fel ca boilerul electric ? Ca nu vad cum ar incalzi mai repede de atat nici ala cu gaze.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Funcționeazã ca un instant de apa calda, debit, temperatura, tot, merita centrala pe gaz din toate punctele de vedere.

Una de 24 kw pentru apartament e OK.

Cu centrala scapi și de caloriferele electrice.

#40
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 08:50, said:

Doamne, ce talent au romanii sa se arunce pe toate jafurile Posted Image
Ia mai bine Faiser, ca sunt americane !

Quote

Odata ce se consuma din apa calda si intra apa rece in boiler
da, dupa ce s-a golit apa calda din boiler, un Pitic din boiler da drumul la apa rece.

Quote

Referitor la modul de folosire a apei calde nu este o regula sa nu lasi apa sa curga permanent in timpul dusului
pai la blocurile de prin Ferentari se da drumul la Apa calda imediat ce ai ajuns acasa. Si o inchizi cand te culci. Deasemeni, lasi aragazul permanent aprins -ca acesta reprezinta "sistemul" de incalzire

Edited by doinastela, 10 November 2021 - 13:06.


#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca si in acele blocuri sunt unii cu centrale. Si altii cu boiler electric.

#42
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 doinastela, on 10 noiembrie 2021 - 13:05, said:

Doamne, ce talent au romanii sa se arunce pe toate jafurile Posted Image
Ia mai bine Faiser, ca sunt americane !

Asta e din putul gandirii unui snob ?
P.S. Fac acelasi lucru , nici unul nu face si cartofi copti deci de ce sa arunc mai multi bani ?! Aaaa din snobism sa ma laud pe net ... am inteles.

 doinastela, on 10 noiembrie 2021 - 13:05, said:

pai la blocurile de prin Ferentari ...
Initiatorul n-a precizat zona de locuit , deci cazul tau nu se aplica neaparat.

 MinettoMatoi, on 10 noiembrie 2021 - 12:09, said:

Si centrala cu gaze cum face apa calda ?! Ca nici aia nu e instant,
Tocmai ca apa calda menajera de la centrala este instant si la fel si la instant cu tiraj fortat/natural pe gn/gpl. Avantajul este destul de mare la acestea din urma , au consum mic si putere mare instantanee ( 17-22 kw)
Si cel mai important unele functioneaza pe baterii la partea electrica deci nici nu trebuie sa tragi cabluri si sa pui priza

Edited by BaXXXon, 10 November 2021 - 14:20.


#43
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 14:17, said:

P.S. Fac acelasi lucru , nici unul nu face si cartofi copti deci de ce sa arunc mai multi bani ?!
ai recenzia acolo in link:
★★★★★
★★★★★5 din 5 stele. · un an în urmă
Super ok
E ok am mai avut încă unul același model înainte cu 2 luni de expirare garanție sa spart corpul preț cam mare calitate merge 4 stele

Tu ai scris-o ?Posted Image

#44
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu Posted Image , nu am timp de lasat comentarii. Al meu inca functioneaza si dupa 3 ani .
Se sparge corpul daca-l lovesti altfel nu prea are cum la rezistenta de 10 bar.

Edited by BaXXXon, 10 November 2021 - 14:30.


#45
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 14:29, said:

Se sparge corpul daca-l lovesti altfel nu prea are cum la rezistenta de 10 bar.
probabil nu s-a spart, ci s-a gaurit. Si se gaureste de la coroziune.

10 bar.. 10 bar masurati pe standul de proba in China sau Turcia, Iran nu sunt egali cu 10 bar masurati in Lab la Hamburg sau Milano. Daca nu stii astea, o sa tot schimbi produse de astea la 1-2 ani pana pricepi. In asta consta experienta de viata.

Un Boiler de calitate nu, nu face "cartofi prajiti" (si nici Burger gratis nu primesti !), dar macar tine 5-6-8-10 ani sau mai mult. Unele chiar au 7 ani garantie -deci garantie, nu durata de viata.

In fine, chestiile astea nu trebuie explicate prea in detaliu -e mai simplu sa le traiasca fiecare pe propria piele. Numai asa ramane o lectie de neuitat.Posted Image

Edited by doinastela, 10 November 2021 - 14:37.


#46
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Coroziune daca nu ai filtre . Un minim filtru de " ata "  pe care-l schimbi regulat ca are un cost de 3-4 lei si n-ai treaba.

Nu pot sa-ti spun cum  si unde se testeaza boilerele ca nu-s de specialitate si nici producator. Dar ca tot te vad asa de in tema fa un pustiu de bine si spune-ne tu , mersi.
Asta de la mine are 3 ani si merge non stop , nu s-a sricat . Merge cat merge 3,5,ani sau mai mult nu ma intereseaza ca dupa max 5 ani il schimb cu unul nou ( nu-s curios ce depuneri poate sa aiba dupa perioada asta si nici nu vreau sa il repar . Se strica - la goz cu el si altu nou.

Edited by BaXXXon, 10 November 2021 - 14:45.


#47
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 14:43, said:

Coroziune daca nu ai filtre . Un minim filtru de " ata "  pe care-l schimbi regulat ca are un cost de 3-4 lei si n-ai treaba.
coroziunea nu se filtreaza.
https://www.chemstal.ro/info/coroziune

Pentru evitarea coroziunii boilerele se emaileaza la interior. Dar daca emailul nu e perferct.. unde e o zona imperfecta, acolo se va coroda (la fel e si la cada de baie).
Se mai folosesc si anozi de magneziu, dar nu toate boilerele au, si oricum si anodul se consuma si nimeni nu-l schimba.

#48
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Asta zice ca are anod de magneziu.
Cada de la baie e din plastic , nici nu stiu cine ar pastra un goz din tabla mai ales ca ala e rece mereu ( stai cu fundu in apa calda si bratele se sprijina pe metalul rece , daca faci baita - penibil dpmdv.

 doinastela, on 10 noiembrie 2021 - 14:48, said:


Pentru evitarea coroziunii boilerele se emaileaza la interior. Dar daca emailul nu e perferct.. unde e o zona imperfecta, acolo se va coroda

Si crezi ca la alea de 2000 de lei is suflate cu argint si rezista 100 de ani ? Eu n-as da 2000 de lei pe un rahat de boiler chit ca e firma lu peste , de banii aia imi iau 5 normale in decursul a 20 de ani si macar e mereu curat la interior nu plin de reziduri si mai stiu eu ce ...

#49
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 14:56, said:

Eu n-as da 2000 de lei pe un rahat de boiler
ce model de telefon mobil ai ?

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 14:56, said:

Cada de la baie e din plastic
cand nu sunt bani, sunt bune si astea. Le mai intalnesti pe la Pensiunile de 3 margarete. Fac zgmote ciudate, hehe, si e bine sa ai manere prin preajma.

#50
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
G9play - a costat 463 lei. Ii grav ?

 doinastela, on 10 noiembrie 2021 - 15:09, said:

ce model de telefon mobil ai ?
Nu vad legatura cu topicul dar ti-am raspuns totusi .
P.S. Pe mine nu ma intereseaza ce telefon ai Posted Image

 doinastela, on 10 noiembrie 2021 - 15:09, said:

cand nu sunt bani, sunt bune si astea. Le mai intalnesti pe la Pensiunile de 3 margarete. Fac zgmote ciudate, hehe, si e bine sa ai manere prin preajma.
E cabina de dus cu vana , plastic sau ce naiba e ala alb - is sarac ce sa fac, atata imi permit .

Acryl , ia ca am descoperit cum ii zice.

Edited by BaXXXon, 10 November 2021 - 15:14.


#51
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 BaXXXon, on 10 noiembrie 2021 - 15:09, said:

G9play - a costat 463 lei. Ii grav ?
pai nu -pretul real e 900 Lei. Probabil l-ai luat de la operator si atunci te-ai angajat sa ramai legat de ei etc -sau e second hand de pe olx.
https://www.emag.ro/...6/pd/D5CHB2MBM/

Deci, da lumea 900 Lei pe un telefon mediocru si pe care-l arunca in maxim 2 ani (hai 3 ani, la zgarciti). In schimb 600 sau 700 Lei pentru un Boiler e prea mult.
nu-i problem, ca asa gandesc si cei care dau 5.000 Lei pe un tel -astora li se pare de neconceput ca un Boiler Velis sa coste 1500 lei ?!

Si asta pentru ca lumea nu face diferenta intre Bunuri de folosire indelungata si Consumabile, gadgeturi, etc.

Edited by doinastela, 10 November 2021 - 15:15.


#52
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
A fost oferta pe altex , am si scris p-aici pe forum pe undeva . Acuma ca ii mai scump asta e vine BF si de aia il gasesti la preturi umflate.
La mine nu rezista atata un telefon ca la nervi dau cu ele de tera , anual il schimb , dar la boiler , da-l naibii , 3-5 ani maxim .

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 keta, on 10 noiembrie 2021 - 11:07, said:

Un instant de dus isi face treaba cu mare succes daca te afli in locatia potrivita,

Pentru mine e OK, bransament de 100 A, instant de 15 KW, temperatura si debit constant la ACM.

Din pacate in RO, pe electric, doar prin acumulare poti face un dus decent, asa ca un boiler de 80-plus ar fi singura solutie, in  afara de un sistem cu centrala termica si preparare instant ACM.
Anglia, Scotia, UK in general, au monofazice de 100 A, la noi ai monofazic de 6 KW si daca vrei mai sus, poti lua trifazic de 3 X 32 A sau 3 X 63 A.

Eu am trifazic in ambele locatii, vila si parter de bloc, util mai ales vara pentru AC-uri, iarna cum am spus, 100 W consum al centralei pe gaz.

#54
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 doinastela, on 10 noiembrie 2021 - 15:14, said:

Boiler Velis sa coste 1500 lei ?!

Veeelis ... e prima data cand aud . Am o durere in paispe de gadgeturile de snobi de nu-ti vine sa crezi .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate