Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

Promisiunile și realizările primarului Dominic Fritz

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1557 răspunsuri în acest subiect

#1099
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.755
  • Înscris: 23.04.2007

 Atreides7, on 10 aprilie 2023 - 13:41, said:

Adica "sa ne imbatam cu apa rece" Posted Image

Gata cu Semaforișoara.
Un lucru care ar fi trebuit să fie mai simplu, a întâmpinat rezistență la fiecare pas. Am reușit cu toate astea să dăm jos 250 de corpuri de semaforizare din Timișoara. În prima fază le-am pus pe galben intermitent și am luat măsuri de creștere a siguranței pietonilor în intersecție.


A facut pe dracu' ghem Fritz bacsi ... semafoarele de la Elba au ramas in aceeasi configuratie care incurca circulatia  Posted Image

#1100
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.891
  • Înscris: 21.03.2020
Deja am in plan sa ma mut la Timisoara...

#1101
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006

 GlCA_Contras, on 02 mai 2023 - 16:23, said:

Deja am in plan sa ma mut la Timisoara...

Grăbeşte-te dacă vrei să mai prinzi loc ;) în scurt timp va trebui să apelezi la vechile strategii de pe timpul "buletinului de bucureşti" :)

#1102
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.792
  • Înscris: 30.10.2003

 GlCA_Contras, on 02 mai 2023 - 16:23, said:

Deja am in plan sa ma mut la Timisoara...
Sa-ti iei central. Vecini buni!

#1103
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.891
  • Înscris: 21.03.2020
Central sa stea adrian, ca e veteran... Posted Image

#1104
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 28.07.2008
Deci se poate. Poate ca macar la Timisoara se vor mai gandi de 2 ori smecherii inainte de a face lucru de mantuiala si cand cum o da domnu

Fritz- FB


Quote

Întârzierea de la Fântâna cu Pești nu a rămas nepenalizată.
Am tăiat factura pentru penalități de peste 500.000 lei pentru o întârziere de 178 de zile. Toată lucrarea a costat 600.000 de lei. Adică, penalitățile de întârziere au costat firma aproape toată suma pe care trebuia să o încaseze pentru lucrare.
Timișoara se dezvoltă prin respectarea unor reguli. Iar termenele pe care le impunem la licitații nu sunt o glumă, ci condiții contractuale pe care firmele cu care semnăm un contract și le asumă. Constructorul a știut că va fi penalizat și, cu toate astea, s-a dovedit a fi foarte neserios la lucrare.
Sunt hotărât să iau și astfel de măsuri atunci când contractele nu se respectă: penalități pentru întârzierea lucrărilor sau refacerea lucrărilor prost făcute pe cheltuiala firmei.

Il vor urî si mai din rarunchi si vor arunca cu toate zoaiele posibile adeptii lui" las-o bai ca merge asa ne-am obisnuit cu ea" daca neamtul nu renunta la arbeit arbeit arbeit!

#1105
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.799
  • Înscris: 05.09.2019
Daca se intampla la noi,pe vremea lu Firea,firma sigur intra in insolventa inainte de terminarea lucrarii,apoi se contracta o alta firma cu un tarif triplu,si intr un final lucrarea ajungea sa coste de 5 ori mai mult decat in realitate.
Traiasca partidul...si noi cu el !

Le cam da neamtul la ficati ! Nu i de mirare ca l matrasesc astia prin presa locala obscura. Imi aminte cum il spurcau si blestemau pe Bolojan dupa a curatat jumatate din aparatul administrativ.

#1106
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.755
  • Înscris: 23.04.2007

 Atreides7, on 09 mai 2023 - 17:38, said:

Fritz- FB
Am tăiat factura
Pe noi astia care n-avem treaba cu "FB" ... te rog sa ne anunti cind va fi achitata factura in discutie ...

Editat de adrian_r5, 09 mai 2023 - 22:43.


#1107
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 28.07.2008

 adrian_r5, on 09 mai 2023 - 22:39, said:


Pe noi astia care n-avem treaba cu "FB" ... te rog sa ne anunti cind va fi achitata factura in discutie ...
Pe voi, ăstia, o sa, va, anunț si va trimit chitanta (la intreg grupul format din o singura persoană) doar daca imi prezentati vreo indiferent alta factura similara emisa, macar emisa, de vreun alt primar din Romania.
Restul colegilor de topic vor fi informati in obisnuita maniera colegiala despre respectiva chitanta.
PS. Voi, astia, grupul de o persoana, intre timp ati invatat cum sa mergeti inainte pe Budai Deleanu pe langa masinile care asteapta sa faca stanga la Lidl, fara crize si istericale d'ale lui dl Goe?

#1108
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006

 adrian_r5, on 09 mai 2023 - 22:39, said:


Pe noi astia care n-avem treaba cu "FB" ... te rog sa ne anunti cind va fi achitata factura in discutie ...
Cost lucrare 600000lei
Penalități 500000lei
Nu cred ca sta primarul cu grija ca nu-i achita diferența de - 100000 lei
Fac și cu segmente dacă e nevoie :)

#1109
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.755
  • Înscris: 23.04.2007

 antinari, on 10 mai 2023 - 07:59, said:

Fac și cu segmente dacă e nevoie Posted Image
te rog !

#1110
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.891
  • Înscris: 21.03.2020
Nu e fantanica aia de care te plangeai tu ca nu e gata la timp? Acum ca i-a pedepsit pe faptasi nu e bine?

#1111
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.792
  • Înscris: 30.10.2003
Dominic Fritz - FB

De când a început anul, am redus consumul de carburant la STPT cu 56.500 litri față de anul trecut.
Ca să oprim furtul din rezervoare, am montat în fiecare autobuz un aparat care monitorizează locația prin GPS și care ne spune volumul de carburant din rezervor. De când am implementat noul sistem, ca prin minune, s-a redus consumul lunar pentru fiecare kilometru circulat cu până la 10%. Mesajul este clar: când e vorba de banii timișorenilor, nu ne uităm în altă parte. Gata cu căpușarea societăților primăriei.


Anul acesta scăpăm compania de 70% (aprox 87 mil de lei!) din datoriile istorice. Cumpărăm tramvaie și autobuze noi cu bani europeni, reducem personalul administrativ ca să putem crește numărul șoferilor, investim în stații noi și facem transportul mai predictibil pentru clienți.

Dujmanii scrasnesc din dinti.

Editat de Bursul, 10 mai 2023 - 18:51.


#1112
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.729
  • Înscris: 28.07.2008
Nu e bine domne, nu e bine pana adrian (a minuscul) nu zice ca e bine, iar aia nu o sa fie niciodata, avem fauna noastra in TM vizavi de Fritz, cu basca fara basca Fritz trebuie sa iasa musai de cacao.
"colegul" este sceptic ca factura cu penalizari pentru lucrul la fântână va fi vreodata platita, vrea chitanta. Ma rog, nu el, ci grupul in numele caruia vorbeste. Care grup-persoana, practic atesta ca desi nu respecti termenele, niciodata in tara asta nimeni nu va plati vreodata penalizarile pe care si le-a asumat prin semnatura. Ca asta e practica mioritica impamantenita, inexorabila. Iar Fritz, nepermis, vrea sa schimbe "Firea" lucrurilor. Da cine plm se crede ăsta??

#1113
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.891
  • Înscris: 21.03.2020
Stai ca acum inteleg, aia cu fantana sunt de la #aceeasimizerie... au dat teapa sa-l faca de ras pe Fritz - a venit adrianu vesel sa ne zica de Fritz ca nu respecta promisiunile, dar cand au fost pusi la plata, adrian hop ca nu conteaza ca baetii e dastepti si nu plateste  Posted Image  Are colegu asa un drag de orasul lui de numa...

I-a ramas Fritzu in gat din 2020 si se da de ceasul mortii pentru orasel, pentru patriotism, pentru tara si popor Posted Image

Editat de GlCA_Contras, 11 mai 2023 - 09:02.


#1114
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006

 adrian_r5, on 10 mai 2023 - 08:33, said:

te rog !
Uite aicișa
Fișier atașat  sp.png   27,11K   22 download-uri
Segentul roșu reprezintă banii pe care ar fi trebuit să îi prătească primăria.
Segmentul albastru repreziintă penalitățile de care îți faci dumneata griji că nu se vor plăti.
Segmentul galben reprezintă ce plătește primăria către constructorul penalizat, diferența până la segmentul roșu urmând să fie plătită după ce constructorul achită factura de care îți faci griji.
Segmentul violet reprezintă nivelul de griji pe care ar trebui să îl ai dumneata referitor la factura de penalități, iar segmentul verde reprezintă nivelul nejustificat de griji manifestate față de o factură care-i privește exclusiv pe cei doi împricinați ;)

#1115
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.755
  • Înscris: 23.04.2007

 antinari, on 11 mai 2023 - 13:17, said:

Uite aicișa
Posted Image

 antinari, on 11 mai 2023 - 13:17, said:

o factură care-i privește exclusiv pe cei doi împricinați
Cum ai ajuns la concluzia asta ?

 antinari, on 11 mai 2023 - 13:17, said:

Segmentul violet
Tot in desenu' de mai sus ?

#1116
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006

 adrian_r5, on 11 mai 2023 - 14:01, said:

Tot in desenu' de mai sus ?
Da, bineînţeles, este acolo. Nu îl vezi? Poate pentru că valoarea e fix +-0 :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate