Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14024 replies to this topic

#13951
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

Vizualizare mesajkopac, pe 14 martie 2024 - 07:07, a scris:

https://www.tiktok.c...t=1710407224984

Asta vrei....

#13952
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
unde se intampla, la mine frig caloriferele...

#13953
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Sunt cateva motive pt care nu se renunta la termoficare .
-Eu am tot masurat poluarea la mine in zona. De  cand oamenii si-au pus CT , poluarea a crescut semnificativ.
- CET urile nu produc doar apa fierbinte, apa calda rezulta in urma racirii instalatiilor de producere energie electrica.
Cel mai ok era sa existe o lege care sa oblige locatarii blocului, ca mai intai sa monteze sistemul de evacuare mai sus decat ultimul nivel al blocului inainte de a fi montata prima CT in bloc, asa cum te obliga sa montezi teava de gaze pe tot blocul ,de jos pana la ultimul etaj.
Trebuia sa se subventioneze montarea de CT doar la case, pt a scapa de sobele poluante.

#13954
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

Vizualizare mesajlaur_radu, pe 14 martie 2024 - 17:58, a scris:

Sunt cateva motive pt care nu se renunta la termoficare .
-Eu am tot masurat poluarea la mine in zona. De  cand oamenii si-au pus CT , poluarea a crescut semnificativ.
- CET urile nu produc doar apa fierbinte, apa calda rezulta in urma racirii instalatiilor de producere energie electrica.
Cel mai ok era sa existe o lege care sa oblige locatarii blocului, ca mai intai sa monteze sistemul de evacuare mai sus decat ultimul nivel al blocului inainte de a fi montata prima CT in bloc, asa cum te obliga sa montezi teava de gaze pe tot blocul ,de jos pana la ultimul etaj.
Trebuia sa se subventioneze montarea de CT doar la case, pt a scapa de sobele poluante.

Adica cum ai masurat tu poluarea la tine in zona de ai tras concluzia ca centralele individuale sunt cauza pt cresterea acesteia ?

#13955
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 26.07.2023
Cu sublerul de oxizi hidrocarburici.

#13956
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am 3 purificatoare de aer, dintre care unul care indica nivelul de poluare mai precis. Metoda mea e sa scot purificatorul in afara ferestrei pt a introduce aer deja curat in camera, mai ales  cand nu am de ales, si pe tot parcursul zilei aerul e poluat. daca deschid fereastra fara a pune pruficatorul in afara, in 10 minute nivelul creste f mult, asa daca bag aer curat mai las  doar cateva minute purificatorul dupa ce inchid fereastrra si aerul e deja f curat. Daca aerisesc normal trebuie sa purific aerul aprox o ora sa arate sub 10 nivelul de pm 10.

#13957
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Si tu crezi ca asta-i o dovada, macar logica, ca de stintifica nici nu poate fi vorba, ca CT-urile individuale sunt cauza poluarii ?

#13958
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Interesant, metoda de certificare a poluării.

#13959
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 09.08.2006

Vizualizare mesajlaur_radu, pe 14 martie 2024 - 23:31, a scris:

Am 3 purificatoare de aer, dintre care unul care indica nivelul de poluare mai precis. Metoda mea e sa scot purificatorul in afara ferestrei pt a introduce aer deja curat in camera, mai ales  cand nu am de ales, si pe tot parcursul zilei aerul e poluat. daca deschid fereastra fara a pune pruficatorul in afara, in 10 minute nivelul creste f mult, asa daca bag aer curat mai las  doar cateva minute purificatorul dupa ce inchid fereastrra si aerul e deja f curat. Daca aerisesc normal trebuie sa purific aerul aprox o ora sa arate sub 10 nivelul de pm 10.
De curiozitate, purificatorul ala ce extrage din aer? Cumva praf/ pulberi/ suspensii solide (celebrele PM10)?

#13960
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 10.01.2023
extrage tot ce scoate centrala pe evacuare, noxe și particule agitate de noxele acelea

#13961
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Şos. Mihai Bravua au adus ţevi şi conducte. Prima dată credeam că ţevile vor fi ieşi din conducte pentru a alimenta parte din consumatori. De fapt, vor devia la vară? apa caldă prin ele şi vor monta conductele aduse, şcoţându-le pe cele vechi. Sper să termine treaba până vine viitorul primar (dacă nu va ma fi Nicuşor).
Hai că se mişcă lucrurile, ceea e bine. Numai să crească ritmul de înlocuire, ca în câţiva ani, avariile să fie doar locale.

#13962
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019
Foarte bine ca nu vor mai fi pierderi , veti avea ocazia sa platiti gigacaloria la pretul real.

#13963
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

Vizualizare mesajyo9hrb, pe 15 martie 2024 - 08:30, a scris:

De curiozitate, purificatorul ala ce extrage din aer? Cumva praf/ pulberi/ suspensii solide (celebrele PM10)?

Tot ce elimină eșapamentul autoturismelor aduse din Germania la mâna a doua, tot ce se arde în sobele caselor de la periferia Bucureștiului, tot ce rezultă din arderea izolației cablurilor de cupru, din arderile de la gropile de gunoi din jurul capitalei, de la CET Grozăvești, etc

#13964
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017

Vizualizare mesajAlexD2, pe 15 martie 2024 - 18:11, a scris:

Foarte bine ca nu vor mai fi pierderi , veti avea ocazia sa platiti gigacaloria la pretul real.

Dar si cei care au centrale, sfanta taxa de poluare care va veni curand pentru ca statul trebuie sa stranga bani.

#13965
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,169
  • Înscris: 30.07.2006

 Hamutovski, on 14 martie 2024 - 11:10, said:


Asta are deja 😄
Plătind scump frigul din casă și lipsa apei calde

Edited by Moinesti72, 15 March 2024 - 21:13.


#13966
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
sunt in pijama incalzit de la radet.. cine sufera de frig ca nu e clar... sau iar scriem ca sa treaca timpul?

#13967
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,589
  • Înscris: 10.01.2019

View Postkopac, on 15 martie 2024 - 21:07, said:

Dar si cei care au centrale, sfanta taxa de poluare care va veni curand pentru ca statul trebuie sa stranga bani.

Daca o fi de platit taxa aia o s-o platesca si ceturile cu varf si indesat, ca au emisii de poluanti mai mari decat individualele. O sa spui ca ele emit sus pe cos, doar ca asta n-are nici o relevanta pt efectul de sera pe care il produc. O sa spui poate ca polueaza altfel, prin noxe. O sa vezi atunci cam ce o sa aiba de platit cei cu autoturismele pe combustibili fosili si transportatorii, precum si cei din industriile poluante (care sunt cam toate). Asa ca nu te prea grabi sa o dai cu sfanta taxa ca o sa aiba altii ce plati pana sa platesca cei cu centralele individuale.

Edited by AlexD2, 15 March 2024 - 22:46.


#13968
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
https://www.antena3....uri-703885.html

Ce o fi explodat...oala sub presiune, cred!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate