Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Decizie de despartire

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Random1Name

Random1Name

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2021
Salut
Sunt intr-o relatie de cativa ani (3-4) si am ajuns in pragul in care as dori sa ii pun punct. Este si prima mea relatie si simt ca vreau altceva, nu alta relatie, ci sa ma axez pe mine. In timpul acestei relatii m-am schimbat destul de mult, renuntand la destul de multe activitati, la modul in care uneori ma comport chiar.
Am avut o discutie, ne-am certat si am vrut sa plec. M-a implorat plangand sa ma intorc si am cedat. Locuim impreuna. Toate aceste lucruri m-au pus pe ganduri si mi-am dat seama ca vreau sa fiu "liber", sa iau ce decizii vreau cand vreau.
Decizia despartirii e foarte grea, ea plange cand aude de asa ceva si imi spune cum pot sa fac asa ceva, pentru cate a facut pentru mine, ca nu mi-a gresit cu nimic...etc
Vreau sa dau vestea despartirii, insa nu am curaj si nu-mi doresc sa o ranesc. Cum ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!

#2
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Cel mai bine ii spui direct ceea ce simti, nu are rost sa taraganezi lucrurile daca esti decis.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

Vreau sa dau vestea despartirii, insa nu am curaj si nu-mi doresc sa o ranesc. Cum ma sfatuiti sa fac?
Nu exista varianta asta. Singura solutie este sa ii spui direct, eventual sa ii raspunzi si la intrebari si atat.

Edited by pasilla, 16 October 2021 - 19:21.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Da-i o cutie mare de ciocolata, iar dedesubt un biletel in care ii spui ca s-a terminat. Despartirea va fi mai dulce ... pentru ea.

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample.

O lasi, va despartiti, ea isi gaseste pe altul, tu peste ceva timp o vrei inapoi. Abia atunci va incepe cosmarul.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

Vreau sa dau vestea despartirii, insa nu am curaj si nu-mi doresc sa o ranesc. Cum ma sfatuiti sa fac?
Oricum va fi rănită
Dar cu forța nu se poate.
Ii spui și gata. Și ai plecat. Nu te mai întorci. O pui in blacklist 0e telefon și în toate aplicațiile de socializare.
Ar fi bine chiar sa pleci din localitate.

#7
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Prietene eu am acceptat sa renunt usor la cate o placere personala.
Sunt electronist .Incet au zburat sculele la gunoi , simultan am renuntat la prieteni dar incet fara sa fiu bruscat.
Acum vreau sa imi incep alta viata dar am datorii la banca.
Nu m-as mai casatori nici cu fiica lui Bil Gates.
Libertatea nu are pret.

#8
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Caz standard de nu vrei sa sufere ea dar suferi tu. Atata timp cat ai fost corect cu ea pleci cu constiinta impacata.

Edited by silvyu_1987, 16 October 2021 - 19:37.


#9
Random1Name

Random1Name

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2021

 silvyu_1987, on 16 octombrie 2021 - 19:36, said:

Caz standard de nu vrei sa sufere ea dar suferi tu. Atata timp cat ai fost corect cu ea pleci cu constiinta curata.

Am fost corect, insa nu cred ca o sa inteleaga de ce fac asta. Va lega cel mai probabil motivul despartirii de cearta pe care am avut-o.

#10
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Cum, adica, sa te axezi pe tine? Esti barbat, sau ce?
Nu ai nici un fel de responsabilitate?

Cu siguranta, nu vei mai putea fi ce ai fost inainte.

#11
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 Bingo, on 16 octombrie 2021 - 19:26, said:

Libertatea nu are pret.
E valabil pana la 40 de ani, la 50 de ani e deja singuratate.

#12
Random1Name

Random1Name

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2021

 Anca12, on 16 octombrie 2021 - 19:49, said:

Cum, adica, sa te axezi pe tine? Esti barbat, sau ce?
Nu ai nici un fel de responsabilitate?

Cu siguranta, nu vei mai putea fi ce ai fost inainte.
Multumesc de raspuns!

Adica sa ma ocup strict de mine, fara responsabilitatile unei relatii. Sa ma concentrez profesional, dar si la ceea ce vreau sa fac cu timpul meu de acum.

#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

sa iau ce decizii vreau cand vreau.
E infantilism.

#14
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006

 omuspan, on 16 octombrie 2021 - 19:52, said:

E valabil pana la 40 de ani, la 50 de ani e deja singuratate.

Stii care era scopul inchizitiei ? Sa ne faca curajosi in fata mortii .
Asta fac sotiile dupa 50 ani . Nu imi mai este frica de moarte , chiar o consider o favoare daca vine mai repede.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cati ani aveti ?

#16
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Fa in asa fel incat sa te prinda cu unul in pat, o sa uite de tine in 2 zile fara dureri.

Nu exista formula magica dar, de cele mai multe ori, sinceritatea ajuta. Asa cum ati vorbit si pana acum de ce probleme ati avut, asa vorbesti si acum.

#17
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
Fiind si prima ta relatie, resupun ca ai maxim 20-23 ani...si multa lipsa de experienta.  Sa nu ai bafta sa dai peste alte exemplare mai "scolite" in viata care or sa te faca sa intelegi ce ai avut si ce ai lasat...
E posibil ca asta de acum sa ajungi sa o regreti.  Presupun ca ti-a gresit grav sau doar te-ai pl;ictisit. Omul e intr-o continua schimbare..nu te ai schimbat neaparat din cauza ei.

Cultura asta a societatii moderne in care traim, ne invata sa gasim pe cineva cu care suntem "compatibili" doar ca acest joc al cautatii continue te va arunca intr-o stare din care e posibil sa nu mai poti iesi...sa nu gasesti vreodata acel ceva ce consideri tu ca ti se potriveste..

Edited by A10, 16 October 2021 - 20:07.


#18
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
E grav daca nu puteai lua decizii din cauza prezentei ei. Aici nu mai e vorba de relatie in sine, ci de calitatea ta ca barbat.
Cel mai simplu si corect ar fi sa i-o spui direct. Nu are rost sa lungesti agonia.
Daca dupa un timp ea-si va gasi pe altul si tu vei incepe sa tanjesti dupa ea realizand ca ai pierdut-o si nu ai pe altcineva, la fel, tine de tine ca barbat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate