Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Decizie de despartire

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Pt inceput te maturizezi  . dupa te poti apuca de relatii

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRandom1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

Salut
Sunt intr-o relatie de cativa ani (3-4) si am ajuns in pragul in care as dori sa ii pun punct. Este si prima mea relatie si simt ca vreau altceva, nu alta relatie, ci sa ma axez pe mine. In timpul acestei relatii m-am schimbat destul de mult, renuntand la destul de multe activitati, la modul in care uneori ma comport chiar.
Am avut o discutie, ne-am certat si am vrut sa plec. M-a implorat plangand sa ma intorc si am cedat. Locuim impreuna. Toate aceste lucruri m-au pus pe ganduri si mi-am dat seama ca vreau sa fiu "liber", sa iau ce decizii vreau cand vreau.
Decizia despartirii e foarte grea, ea plange cand aude de asa ceva si imi spune cum pot sa fac asa ceva, pentru cate a facut pentru mine, ca nu mi-a gresit cu nimic...etc
Vreau sa dau vestea despartirii, insa nu am curaj si nu-mi doresc sa o ranesc. Cum ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!

Asta-mi aduce aminte de o scena petrecuta acum multi ani, multi ani, cand credeam ca tot ce zboara se mananca.
"Ea" mi-a tras-o.
It was a wake-up call for me.
Zilele trecute, dupa zeci de ani, intamplator ne-am intalnit.
"Te-ai gandit vreodata Tsunami ce s-ar fi intamplat cu noi cu viata noastra daca ramaneam impreuna?"
"neah"
"Cum asa?"
"Ai pus capat, am inchis capitolul, la ce bun sa ma chinui?"


Si, imi amintesc ca atunci, cand fugeam de nebun in noaptea aia, atunci, am ascultat asta:

"Don't think twice, it's al rite!"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D2SlAGKRTK0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Terminati cu offtopicul!

#22
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
Textul asta "cate am facut pt tine" e oribil. Majoritatea il folosesc. Eu nu as putea sa-i *arunc vorbele astea, sau ca i-am cumparat nu stiu ce, la o cearta sau o despartire. Oribile vorbele astea...mai e si o reclama de genul asta momentan :)

#23
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

View PostRandom1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

Vreau sa dau vestea despartirii, insa nu am curaj si nu-mi doresc sa o ranesc. Cum ma sfatuiti sa fac?
Sfatul meu e să nu te desparți de ea încă, mai așteaptă, dar, până atunci, fă ce vrei, comportă-te ca și cum ai fi liber. Ce s-ar putea întâmpla?

#24
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017
cel mai bine mergeti la terapeut de cuplu :) pare ca nici tu nu stii exact ce vrei, in viata trebuie sa existe balans, echilibru, i-ai zis ca tu vrei sa lucrezi 48 de ore pe zi pentru ultra afacerea de garaj si a facut urat?

#25
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Eu nu inteleg asta cu electronistul si aruncatul de scule. Ce te-a determinat sa renunti la pasiunea ta si la jucariile tale? Ti-a impus ea sau te-a sufocat de nu ai mai avut timp de jucarii?

Si a mea maraie cand vede cate fiare cumpar pentru masina si atelier. Dar maraie in sensul ca am prea multe :lol:. In rest se bucura ca nu platim pentru reparatiile masinii si ale casei si atunci o aud " asta cu care repari acum cand ai mai cumparat-o? nu conteaza! bine ca o ai :lol:".

#26
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Tinand cont ca ea nu este pregatita sufleteste sa se vada parasita in drum, ca la o pana de cauciuc,  tu, ca barbat elegant, ar trebui sa ai rabdare ceva timp.
Nu stii suficient sufletul ei, de ce sa o ai pe constiinta?
Femeile sunt mai mature, mai constiente decat baietii, la aceeasi varsta. Ele nu joaca teatru.

#27
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Eu zic sa nu-i mai dați sfaturi în speță, orice ar decide este doar alegerea lui.

View PostAnca12, on 16 octombrie 2021 - 20:35, said:

Femeile sunt mai mature, mai constiente decat baietii, la aceeasi varsta. Ele nu joaca teatru.
Ei, nu joacă!?
Dar nu despre asta e vorba, cea mai bună alegere a unui bărbat este să nu se implice sentimental și mai ales financiar (în sensul de a se îndatora pentru confortul ei sau să-i creeze un stil de viață). La un moment dat cam orice femeie începe fie să te sufoce fie să-ți facă figura. În loc să trăiești pentru relația ta, pentru tine, trăiești pentru ea.

#28
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Vreti o relatie fericita? Cereti cadou de aniversare un set de chei cu 200 de piese. Se cheama sponsorizare de hobby si pasiuni Posted Image. Nu are ce comenta Posted Image.

PS: Abia astept sa vina Craciunul si sa cer o statie de lipit :lol:.

Edited by Serafim606, 16 October 2021 - 20:44.


#29
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

View PostAnca12, on 16 octombrie 2021 - 20:35, said:

Femeile sunt mai mature, mai constiente decat baietii, la aceeasi varsta. Ele nu joaca teatru.
Încerc să-mi dau seama pe cine minți, pe tine sau pe noi.

#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostGroot, on 16 octombrie 2021 - 19:25, said:

Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample.

O lasi, va despartiti, ea isi gaseste pe altul, tu peste ceva timp o vrei inapoi. Abia atunci va incepe cosmarul.
Unul mai bun si mai dedicat cuplului...

View PostRandom1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

Toate aceste lucruri m-au pus pe ganduri si mi-am dat seama ca vreau sa fiu "liber", sa iau ce decizii vreau cand vreau.
Ideea e ca atunci cand faci parte dintr-un cuplu, nu mai exista ''eu'' si ''ea'', exista ''noi''.

Tot ceea ce face un membru al cuplului, nu o face pentru binele propriu, ci pentru binele cuplului.

Mai simplu: te inhami la o caruta si trebuie sa te dedici urnitului carutei, impreuna cu partenerul de ham, in directia cea buna, nu tavalitului prin iarba.

View PostRandom1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

In timpul acestei relatii m-am schimbat destul de mult, renuntand la destul de multe activitati, la modul in care uneori ma comport chiar.
Este foarte normal, si de admirat.

Ti-ai schimbat modul de comportament din cel de trantor, in cel de albina lucratoare. Fara nici o conotatie, faceam referire doar la viata de stup.

Edited by Hunor_66, 16 October 2021 - 21:13.


#31
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Ideea sta in felul urmator.Ii spui ce si cum .Pana la urma tine de calitatea ta de barbat daca nu vrei sa continui sau nu .Concubinajul pe termen lung nu merita e pierdere de timp.daca in 2 ani nu ti ai dat seama ca e aleasa i-ai mancat timpul aiurea.Cu nehotariti n are nimeni de ce sa si piarda vremea.
Nu vreau sa te judec .Trebuia din primele luni cand va ati mutat sa stiti exact ce vreti fiecare de la viata. Daca ai intre 20-30 de ani se intelege aceasta decizie daca ai peste 30+ inseamna ca nu stii ce vrei de la tine si esti neasumat (nu stiu motivul discutiei) dar pe viitor sa comunici din start ce ti doresti.

Spune-i ca e over si aia e. Pe viitor vezi ce faci,Succes

Edited by helen76, 16 October 2021 - 21:28.


#32
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostAnca12, on 16 octombrie 2021 - 20:35, said:

Tinand cont ca ea nu este pregatita sufleteste sa se vada parasita in drum, ca la o pana de cauciuc,  tu, ca barbat elegant, ar trebui sa ai rabdare ceva timp.
Nu stii suficient sufletul ei, de ce sa o ai pe constiinta?
Femeile sunt mai mature, mai constiente decat baietii, la aceeasi varsta. Ele nu joaca teatru.

:)))))))))))))) de unde le scoti tovarasa?

#33
Random1Name

Random1Name

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2021

View Posthelen76, on 16 octombrie 2021 - 21:23, said:

Ideea sta in felul urmator.Ii spui ce si cum .Pana la urma tine de calitatea ta de barbat daca nu vrei sa continui sau nu .Concubinajul pe termen lung nu merita e pierdere de timp.daca in 2 ani nu ti ai dat seama ca e aleasa i-ai mancat timpul aiurea.Cu nehotariti n are nimeni de ce sa si piarda vremea.
Nu vreau sa te judec .Trebuia din primele luni cand va ati mutat sa stiti exact ce vreti fiecare de la viata. Daca ai intre 20-30 de ani se intelege aceasta decizie daca ai peste 30+ inseamna ca nu stii ce vrei de la tine si esti neasumat (nu stiu motivul discutiei) dar pe viitor sa comunici din start ce ti doresti.

Spune-i ca e over si aia e. Pe viitor vezi ce faci,Succes

Ma aflu in intervalul 20-30. A fost complicat, ca sa fiu mai clar acum, primul an a fost groaznic pentru mine și am tras mult, mi-am dorit ca relația sa funcționeze. In primul an m-am simțit groaznic din cauza comportamentului ei (jigniri, amenințări cu despărțirea). Făcea relativ des crize de supărare, nu ii convenea nimic. Poate trebuia sa imi pun un semn de întrebare..

A recunoscut mai târziu ca a abordat total greșit începutul relației. Apoi ne-am mutat, lucrurile erau ok, însă tot mai existau acele crize uneori. Sa zicem ca lucrurile au mers cel mai bine de când a început pandemia. In general certurile incepeau când familia mea era implicată - in sensul ca nu ii convenea niciodată ca vreau sa petrec timp si cu ei. Voia mereu atenție. Senzația mea a fost ca atunci când nu are lucrurile in control, era foarte suparata pe mine. Orice propunere care nu o includea însemna implicit vina mea “ca o las singura”. Propuneri de genul “vreau sa ma duc sa ma întâlnesc cu colegii de munca”, înțelegeți la ce ma refer.

De aici a plecat decizia mea de a ma despărți, nu mai vreau responsabilitatea unei relații, unde sa am mereu o grija.



Mulțumesc tuturor pentru răspunsurile de pana acum!

#34
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Invit-o la o partida cu alta femeie.

Daca refuza, o lasi. Daca accepta, win-win situation si ramai cu ea.

Sau la o petrecere de swingeri.

Serios, momentul educarii era cand iti arunca sculele la gunoi, nu acum. Practic nu ii dai nicio sansa. Trebuia sa ai o discutie cu ea la momentul respectiv.
Toate sunt asa. Insa nu din rautate, doar asa sunt ele. Cred ca stiu mai bine. Dar cu comunicarea ajungi departe sau nu ajungi niciunde, nicidecum sa prelungesti calvarul.

Oricum o s-o ranesti, indiferent cum i-ai spune. O sa planga 1-2 saptamani si o sa ii treaca. Nu cred ca ai ales vreuna speciala, sa inceapa cu lamele si venele.

View PostAnca12, on 16 octombrie 2021 - 20:35, said:

Tinand cont ca ea nu este pregatita sufleteste sa se vada parasita in drum, ca la o pana de cauciuc,  tu, ca barbat elegant, ar trebui sa ai rabdare ceva timp.
Nu stii suficient sufletul ei, de ce sa o ai pe constiinta?
Femeile sunt mai mature, mai constiente decat baietii, la aceeasi varsta. Ele nu joaca teatru.
De ce aruncati sculele noastre la gunoi atunci? Unde e maturitatea?

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Vezi ca nu i-a aruncat nicio "scula" la gunoi. Sunt povestile altora de pe topic.

#36
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostRandom1Name, on 16 octombrie 2021 - 21:50, said:

De aici a plecat decizia mea de a ma despărți, nu mai vreau responsabilitatea unei relații, unde sa am mereu o grija.

Toate relatiile au suisuri si coborasuri, important este sa nu ramai niciodata blocat intr-o relatie in care nu esti fericit, unde nu te mai regasesti. Esti tanar, ai tot timplul sa te 'nenorocesti' mai tarziu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate