Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Decizie de despartire

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 21:50, said:



Ma aflu in intervalul 20-30. A fost complicat, ca sa fiu mai clar acum, primul an a fost groaznic pentru mine și am tras mult, mi-am dorit ca relația sa funcționeze. In primul an m-am simțit groaznic din cauza comportamentului ei (jigniri, amenințări cu despărțirea). Făcea relativ des crize de supărare, nu ii convenea nimic. Poate trebuia sa imi pun un semn de întrebare..

A recunoscut mai târziu ca a abordat total greșit începutul relației. Apoi ne-am mutat, lucrurile erau ok, însă tot mai existau acele crize uneori. Sa zicem ca lucrurile au mers cel mai bine de când a început pandemia. In general certurile incepeau când familia mea era implicată - in sensul ca nu ii convenea niciodată ca vreau sa petrec timp si cu ei. Voia mereu atenție. Senzația mea a fost ca atunci când nu are lucrurile in control, era foarte suparata pe mine. Orice propunere care nu o includea însemna implicit vina mea “ca o las singura”. Propuneri de genul “vreau sa ma duc sa ma întâlnesc cu colegii de munca”, înțelegeți la ce ma refer.

De aici a plecat decizia mea de a ma despărți, nu mai vreau responsabilitatea unei relații, unde sa am mereu o grija.



Mulțumesc tuturor pentru răspunsurile de pana acum!

Din ce povestești aici, înclin să-ți dau dreptate că vrei să te cari. Tipa pare să nu aibă un echilibru.
Dacă ea face crize cu certuri, când nu aveți nicio hârtie oficială, imaginează-ți ce va face când te are cu acte și bașca fo doi copii.
Pleacă și nu te uita în urmă. Femeile posesive sunt cele mai periculoase.

Oricum, dacă lași în urmă o inimă frântă, fii sigur că o altă inimă se va bucura de tine. Există o karma în toate. Și ceea ce trebuie să reții, conform aceleiași karma, este că va veni și vremea unei relații în care tu vei fi crizatul posesiv iar respectiva te va părăsi pe tine. Este un circuit în dragoste de care nu ai cum să scapi.
Hai baftă!

#38
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Las-o si caut-o pe Anca12.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

Salut
Sunt intr-o relatie de cativa ani (3-4) si am ajuns in pragul in care as dori sa ii pun punct. Este si prima mea relatie si simt ca vreau altceva, nu alta relatie, ci sa ma axez pe mine. In timpul acestei relatii m-am schimbat destul de mult, renuntand la destul de multe activitati, la modul in care uneori ma comport chiar.
Am avut o discutie, ne-am certat si am vrut sa plec. M-a implorat plangand sa ma intorc si am cedat. Locuim impreuna. Toate aceste lucruri m-au pus pe ganduri si mi-am dat seama ca vreau sa fiu "liber", sa iau ce decizii vreau cand vreau.
Decizia despartirii e foarte grea, ea plange cand aude de asa ceva si imi spune cum pot sa fac asa ceva, pentru cate a facut pentru mine, ca nu mi-a gresit cu nimic...etc
Vreau sa dau vestea despartirii, insa nu am curaj si nu-mi doresc sa o ranesc. Cum ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!
dăi sa citească ce ai scris mai sus, din greșeală asa, știi tu.. 😏

#40
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Sfatul meu de om care a trecut prin cateva despartiri, unele initiate de mine, altele initiate de ele - simti ca nu te mai bucuri de prezenta persoanei de langa tine, ca nu-ti vezi locul langa respectiva persoana - pleaca. Nu aveti copii, nu sunteti casatoriti, nu vad sa aveti obligatii. Daca aveati 45 de ani, 2 copii, era altceva.
Chestii de genul "la cate am facut pentru tine" sunt vax. Intr-o relatie oferi si primesti, altfel nu e relatie.

De o chestie sa fii insa, constient. Dupa despartire e posibil sa te apuce dorul, sa te gandesti la momentele frumoase etc. Bine e sa nu.
Am comis greseala asta. In tinerete dupa ce am parasit pe cineva dupa o relatie de 4 ani, din aceleasi motive, dupa cateva luni voiam inapoi. Ceea nu stiam eu atunci era ca singurul motiv era obisnuinta. Ne-am impacat. Dupa jumatate de an m-a inselat + parasit ea, intr-un moment care era deja nasol in viata.

Nu consider ca trebuie sa stai cu cineva cu care nu esti implinit, cand nu sunt obligatii. Si poate nici atunci, dar acolo nu sunt in masura sa comentez. O relatie trebuie sa-ti aduca un plus in viata, nu doar stress si nervi.

#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008

 Bingo, on 16 octombrie 2021 - 19:26, said:

Prietene eu am acceptat sa renunt usor la cate o placere personala.
Sunt electronist .Incet au zburat sculele la gunoi , simultan am renuntat la prieteni dar incet fara sa fiu bruscat.
Acum vreau sa imi incep alta viata dar am datorii la banca.
Nu m-as mai casatori nici cu fiica lui Bil Gates.
Libertatea nu are pret.
Da ce meserie are jumatea,mai bine iti aducea de reparat de la prietene decat sa faca asa ceva,pasiunea ta vie si aducea si un banut in plus

#42
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,466
  • Înscris: 21.04.2014

 silesax2, on 16 octombrie 2021 - 22:48, said:


dăi sa citească ce ai scris mai sus, din greșeală asa, știi tu.. 😏

Si ce rezolva ? :dontgetit:

Ea e un izvor nesecat de lacrimi si de istericale.
Nu mai bine ii spune ca pleaca sa cumpere piine si nu se mai intoarce ? :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j6E6qBhO3lQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai poate înțelege ca nu o. mai vrea.. zic si eu..

#44
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Pana-n 30 de ani n-are rost sa stai cu una daca nu vrei copii imediat si nici nu esti fericit langa ea. Pui capat fara cearta, vorbesti frumos si ramai in legatura cu ea si dupa ce v-ati despartit - asa este normal ( dpmdv) , numai daca ea nu mai vrea atunci n-ai ce face si rupi legatura cu totul.
Eu cu cate am avut relatii si ne-am despartit , acum dupa ani si ani daca ne intalnim intamplator exista loc de " buna ziua " , mai mult chiar am avut nevoie de ajutorul unor foste ( prin natura muncii lor ) si am fost servit si ajutat fara urma de ura sau mai stiu eu ce ranchiuna. La fel , la randul meu , am ajutat cand mi s-a cerut ajutorul . Nu stii niciodata cand ai nevoie de ceva si doar persoana x te poate " salva " asa ca e bine sa nu fi un mitocan cand e vorba de o despartire.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poate pentru că v ati despărțit de comun acord cand a-ți constientizat ca nu mai este nimic între voi. m a gândesc ca la o despărțire gen înșelat ca un magar o persoana care te iubea mai greu sa rămâi prieten.. sau mai grav la despărțire după blăneală 😃

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

ea plange cand aude de asa ceva si imi spune cum pot sa fac asa ceva, pentru cate a facut pentru mine, ca nu mi-a gresit cu nimic...etc

Intr-o relatie e nevoie de 2.
Si nu se face pe baza de contract.

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 18:53, said:

Locuim impreuna.

Una dintre greselile mari.

#47
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018

 Random1Name, on 16 octombrie 2021 - 21:50, said:

Ma aflu in intervalul 20-30. A fost complicat, ca sa fiu mai clar acum, primul an a fost groaznic pentru mine și am tras mult, mi-am dorit ca relația sa funcționeze. In primul an m-am simțit groaznic din cauza comportamentului ei (jigniri, amenințări cu despărțirea). Făcea relativ des crize de supărare, nu ii convenea nimic. Poate trebuia sa imi pun un semn de întrebare..

A recunoscut mai târziu ca a abordat total greșit începutul relației. Apoi ne-am mutat, lucrurile erau ok, însă tot mai existau acele crize uneori. Sa zicem ca lucrurile au mers cel mai bine de când a început pandemia. In general certurile incepeau când familia mea era implicată - in sensul ca nu ii convenea niciodată ca vreau sa petrec timp si cu ei. Voia mereu atenție. Senzația mea a fost ca atunci când nu are lucrurile in control, era foarte suparata pe mine. Orice propunere care nu o includea însemna implicit vina mea “ca o las singura”. Propuneri de genul “vreau sa ma duc sa ma întâlnesc cu colegii de munca”, înțelegeți la ce ma refer.

De aici a plecat decizia mea de a ma despărți, nu mai vreau responsabilitatea unei relații, unde sa am mereu o grija.



Mulțumesc tuturor pentru răspunsurile de pana acum!
Dragul meu ,inseamna ca ai stat cu o persoana imatura emotional sau cu  o printesa care crede ca graviteaza lumea in jurul ei.Langa persoane toxice care vor sa controleze totul ,nu e indicat sa ramai pt santatatea ta mintala .Nu toate femeile sunt asa.Adevarat ca nici nu ai avut multe relatii dar vei invata sa citesti oamenii in viitor.Daca intalnesti o alta partenera cu trasaturile fostei e bine sa nu stai(sa repeti experienta).
Probabil va recurge la santaj sau alta mai buna ca mine nu vei mai gasi astea sunt povesti la care nu trebuie sa pleci ureche.
Iti recomand sa citesti si putina psihologie (carti despre realtii cu continut usor de inteles) si sa inveti sa descifrezi anumite trasaturi de comportament.
Dar axeaza te pe tine in primul rand dezvoltat te cresti si dupa iei o hartie si scrii ce ti doresti de la o partenera cu linie :
-sa ma respecte
-intelegatoare
etc ..
Accorda ti timp si vezi si fa ti si tu o evaluare a ceea ce ai facut bine /rau

Edited by helen76, 17 October 2021 - 15:40.


#48
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021

 helen76, on 17 octombrie 2021 - 15:33, said:

Probabil va recurge la santaj sau alta mai buna ca mine nu vei mai gasi astea sunt povesti la care nu trebuie sa pleci ureche.

Hmmm... cateodata nu sunt povesti Posted Image
Am intalnit des cazuri in care dupa 2-3-10-15 ani unii/unele regreta ca s-au despartit in tinerete de cineva total aiurea si au ajuns sa constate ca a fost cea mai buna relatie a lor.
Evident, daca tipa ar fi ramas ca in primul an, ar fi trebuit sa ai destul de mult ghinion ca sa nu intalnesti pe nimeni mai bun in relatiile ulterioare. Dar daca zici ca s-a maturizat si ca acum e bine...
Pe de alta parte, la varsta asta te mai schimbi si tu mult. Nu mai esti acelasi tip care s-a indragostit de ea, acelasi tip de care s-a indragostit ea. Acum 50 de ani, cand nu exista joaca de-a tata si de-a mama si mutatul impreuna cand nu erati gata sa faceti marele pas, ati fi tras de voi sa gasiti o solutie si sa faceti relatia sa mearga, chiar daca va casatoreati la 18 ani. Asa ajungeau bunica si bunicul sa aniverseze 70 de ani de casatorie....
Acum insa, sunteti necasatoriti, nu aveti copii, aveti o viata intreaga de schimbat parteneri... Daca simti ca nu mai vrei, ii explici clar si sincer ce si cum si gata. O sa doara, o sa-i treaca si veti invata fiecare cate ceva din treaba asta.

#49
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 AlbastruIndigo, on 16 octombrie 2021 - 22:19, said:

Toate relatiile au suisuri si coborasuri, important este sa nu ramai niciodata blocat intr-o relatie in care nu esti fericit, unde nu te mai regasesti. Esti tanar, ai tot timplul sa te 'nenorocesti' mai tarziu.
Cel mai bun comentariu asupra acestui subiect, de departe.Posted Image

#50
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018

 p3ace, on 17 octombrie 2021 - 17:14, said:

Hmmm... cateodata nu sunt povesti Posted Image
Am intalnit des cazuri in care dupa 2-3-10-15 ani unii/unele regreta ca s-au despartit in tinerete de cineva total aiurea si au ajuns sa constate ca a fost cea mai buna relatie a lor.
Evident, daca tipa ar fi ramas ca in primul an, ar fi trebuit sa ai destul de mult ghinion ca sa nu intalnesti pe nimeni mai bun in relatiile ulterioare. Dar daca zici ca s-a maturizat si ca acum e bine...
Pe de alta parte, la varsta asta te mai schimbi si tu mult. Nu mai esti acelasi tip care s-a indragostit de ea, acelasi tip de care s-a indragostit ea. Acum 50 de ani, cand nu exista joaca de-a tata si de-a mama si mutatul impreuna cand nu erati gata sa faceti marele pas, ati fi tras de voi sa gasiti o solutie si sa faceti relatia sa mearga, chiar daca va casatoreati la 18 ani. Asa ajungeau bunica si bunicul sa aniverseze 70 de ani de casatorie....
Acum insa, sunteti necasatoriti, nu aveti copii, aveti o viata intreaga de schimbat parteneri... Daca simti ca nu mai vrei, ii explici clar si sincer ce si cum si gata. O sa doara, o sa-i treaca si veti invata fiecare cate ceva din treaba asta.

Oamenii maturi si responsabili isi asuma si partile rele.Nu ca nu faci ca mine nu mai facem sex,sau ca nu ma iubesti.O persoana echilibrata nu ar recurge la asa ceva doar ca sa primeasca .E bine ca a fost cea mai buna relatie a lor, dar cine stie cat au evoluat ei,sau poate au ramasi blocati in trecut.
In general daca vrei ramai , trebuie sa  lasi orgoliul  la o parte daca vrei sa faci casa cu cineva Posted Image

Edited by helen76, 17 October 2021 - 19:30.


#51
Random1Name

Random1Name

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2021
S-a intamplat, acum sunt singur. Trage de mine sa ma intorc la ea ca are nevoie de mine si vrea sa fie impreuna cu mine. I-am zis ca nu, dar cred ca o sa mai insiste. Oricum am ranit-o, dar crede ca inca nu sunt despartit de ea..

#52
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Random1Name, on 17 octombrie 2021 - 19:34, said:

S-a intamplat, acum sunt singur. Trage de mine sa ma intorc la ea ca are nevoie de mine si vrea sa fie impreuna cu mine. I-am zis ca nu, dar cred ca o sa mai insiste. Oricum am ranit-o, dar crede ca inca nu sunt despartit de ea..

Relația nu trebuie sa existe pentru ca are nevoie de tine, ci pentru ca te iubește și îți oferă ce ai nevoie pentru a fi fericit.
Mergi liniștit pe drumul tău, nu e cazul să te simți vinovat pentru că nu mai vrei într-o relație care nu te împlinește.

#53
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 Random1Name, on 17 octombrie 2021 - 19:34, said:

Oricum am ranit-o, dar crede ca inca nu sunt despartit de ea..
Urmeaza o perioada foarte nasoala (in special pentru ea), dar trece si asta.

#54
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Trece si asta. Apoi ne intrebam de ce vor sa se razbune pe noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate