Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Trotinetisti - modificari legalislative

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#181
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Pai s-atunci ce tot bocesti pe aici ?

#182
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 29.01.2008
Poate ar trebui ca și poliția rutieră să mai iasă din birouri să mai vadă ce se întâmplă pe străzi. Când nu stau cu radarul nu prea îi vezi. Putem să avem cele mai bune legi din lume dacă nu se aplică și cum să fie respectate legile dacă nu verifică nimeni respectarea lor?
Facem legi să dea bine pe hârtie, desenăm linii pe asfalt și spunem că sunt piste pentru biciclete, suntem „acoperiți” cu hârtii că am făcut ce era în responsabilitatea noastră. Prin hârtie nici glonțul nu trece. Cam asta e mentalitatea.

#183
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Baxxon inainte sa mai comentezi pe codul rutier mai intai citeste-l... o sa-ti foloseasca cand o sa devii major daca vrei permis!

#184
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,000
  • Înscris: 06.04.2007

View Postunderb, on 17 octombrie 2021 - 09:23, said:

Ipocrizia e sa iti iei trotineta electrica stiind ca nu ai voie pe trotuar (ca nu a fost voie niciodata) si sa te plangi ca vrei pe trotuar. Dupa aia sa te plangi ca esti in pericol printre masini si sa ii pui pe altii la randul tau in pericol pt a-ti salva pielea (desi trebuia sa te gandesti la asta de la inceput) si sa incerci sa desconsideri gradul de pericol pe care il reprezinti chiar tu pt altii si sa ii ridiculizezi pe aia pe care ii pui tu in pericol. Ar fi ridicol ca fix cel care produce un prejudiciu sa decida daca acel prejudiciu exista si cat de mare e. Dar ridicolul nu ii mai opreste de mult pe unii.
Ok, pt ca zici ca nu ai treaba cu trotinistii dar tocmai asta faci, nu stiu care sunt aia de-si iau trotineta si au pretentia sa mearga pe trotuar acolo unde nu sunt piste, asa ca nu vad unde e ipocrizia.
Majoritatea care au trotinete stiu pe unde au voie sa mearga, ca mai sunt si alti zapaciti, da.
Ipocrizia e la soferi, pt ca suntem foarte, dar foarte nedisciplinati si comentam la cateva utilaje pe 2 roti ca fac ravagii in trafic...cum nu stiu ei de reguli, cum sunt ei sinucigasi, cati pietoni omoara ei...
Pur si simplu nu avem niciun drept sa facem asta pt felul in care circulam si ne comportam in trafic.
Aici e ipocrizia si au vazut-o mai multi.

#185
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postunderb, on 17 octombrie 2021 - 10:28, said:

Absolut deloc dar e convenabil sa zici asta incercand sa imi "ataci" postura in loc sa discuti ideea.

Trebuia sa te gandesti de atunci daca esti apt pt a conduce legal trotineta sau inapt. Ca nu e pentru orice fricos.

asta daca tu ai fi o persoana cu care se poate discuta dar nu pari genul

sigur trotinetele sunt doar pentru batman, spiderman, wolverine, terminatorul, rambo, chuck norris si alti curajosi nu pentru amaratii astia care se tem de un camion. Parca il si vad pe wolverine scotand ghearele alea si taind usa camionului si il ia pe sofer si il da cu capul de volan sa se invete minte sa nu mai conduca agresiv dupa care da cu camionul in stalp ca sa retina bine mesajul si iese din resturile in flacari, se urca pe trotineta doar putin zgariata si pleaca mai departe.

Edited by chilly willy, 17 October 2021 - 15:51.


#186
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tocmai de aia si ziceam ca e mai simplu sa lasam ideile in fata nu parerile despre genul unuia sau altuia in lipsa unor idei cat de cat fundamentate. Sau dca avem pareri sa avem si niste idei totusi si niste argumente pt ele.
Daca vrei sa iesi in fata cu supereroi si restul si crezi ca vei contrazice ceva cu ele, n-ai decat :)

In alte locuri aveam idei convergente din motive evidente (ca aveau acelasi izvor) si puteam discuta iar aici brusc nu mai par genul doar pt nu iti place ce zic.
Gandeste-te si tu putin.

Si am putut discuta fara probleme si cand nu eram perfect de acord. Te las pe tine sa iti dai seama de ce.
Si vezi si care iti sunt "partenerii" de conjunctura care iti impartasesc ideile. Pe mine chestia asta ma pune de obicei pe ganduri cand scot ceva pe gura si ma aplauda un idiot. Si nu ma refer la Octavian ci la alte specimene. Ma gandesc ca poate nu sunt chiar asa grozave vorbele alea totusi si ca as putea spune o prostie...
Sa zicem ca e un feedback implicit si fara intentie. Ajuta in viata.

Edited by underb, 17 October 2021 - 18:24.


#187
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Tu nu-ti dai seama ce prostii postezi si ii inviti pe altii sa "gandeasca"?  

Quote

Trebuia sa te gandesti de atunci daca esti apt pt a conduce legal trotineta sau inapt. Ca nu e pentru orice fricos.

Posted Image

deci soferii sunt niste mucosi fricosi in opinia ta...

cu cat e vehiculul mai mare cu atat esti mai pampalau...

#188
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Raspunsul s-a ridicat la "valoarea" postarii la care am raspuns.
Cand ceri banii inapoi pe trotineta, ce raspuns ai vrea sa primesti?
Altul in afara de - trebuia sa te gandesti inainte daca esti apt sa circuli cu ea sau esti inapt? Din moment ce ceri banii oari inapt dar din fericire exista olx.
Cand ai luat-o tot n-aveai voie pe trotuar asa ca te lamentezi 'geaba.
Necunoscuta era in legatura cu drepturile si obligatiile avute pe strada intre masini.

PS. chilly, asta de sus e unul dintre ei. Stii la ce ma refer.

#189
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
numai tampenii spui... m-am lamurit cum e cu "gandirea" ta.

#190
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Noroc ca nu conteaza faptul ca te-ai lamurit.
Altceva?

#191
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,570
  • Înscris: 02.09.2006

View PostGlCA_Contras, on 10 octombrie 2021 - 19:57, said:

Asta cu copilasii nevinovati de 3-4 anisori este deja traditionala... Numai ca azi toti sunt dusi si luati de la scoala/gradinita de cohorte de masini care polueaza.
Ce facem insa cu copilasii care merg pe trotineta/bicicleta, ii aruncam si pe ei pe carosabil sau le interzicem total?

Care sunt oamenii care merita stresati de fapt? Orice bicicleta/ trotineta in trafic inseamna o masina mai putin in trafic... ca de transportul nostru in comun sa auzim numai de bine
copilasii nu mer5g cu 20-30Km pe ora!
iar cel care-si permite sa cumpere si sa intretina o masina, nu va merge cu trotineta, lasa aburelile!

View Postunderb, on 11 octombrie 2021 - 21:17, said:

Astia abia asteapt validarea starii de fapt actuale si e ok si pt ei ca nu cere nimeni piste, nu cere nimeni nimic. Ne lasa sa ne spargem capetele pe strazi si pe trotuare si aia e...
   De fapt trotinetele nu sint pentru adulti, sint pentru prescolari si ar trebui utilizate in parcuri sau locuri amenajate in acest scop. La adulti e hipstereala de doi bani!
Altfel nu vad nici un motiv pentru care nu am voie sa merg pe trotuar sau carosabil cu un carucior cu rulmenti cum aveau copii pe vremuri, cu o usa pusa pe 4 roti sau cu orice vrea muschii mei sa se deplaseze! De ce ar avea mai multe drepturi un trotinetist decit unul care se da cu o usa pusa pe roti???
  Nici soselele nici trotuarele nu au fost gindite pentru trotinete, asa ca ghinion, ar trebui interzise!

View Postlucifer76, on 12 octombrie 2021 - 09:51, said:

Colegul meu a luat copiilor 2 trotinete Xiaomi. Prind 25kmh. Ambii sunt sub 14 ani. Ei pe unde ar trebui sa mearga?


În parc nu e voie, eu am văzut semne cu bicicleta interzisa, banuiesc ca si cu trotineta.
prin curte sau prin casa! de ce le-a cumparat daca nu are pe unde le folosi?

View Postunderb, on 12 octombrie 2021 - 12:13, said:

Ca tot vorbeam de ipocrizie, te doare pe tine la basca de poluare. E doar o scuza convenabila pt placerea de a te plimba cu trotineta.
Pe topicurile despre masini electrice esti cel mai mare oponent al lor.
probabil ca trotineta este maximul a ce-si poate permite!

#192
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020

View Posttytysor, on 17 octombrie 2021 - 19:19, said:


iar cel care-si permite sa cumpere si sa intretina o masina, nu va merge cu trotineta, lasa aburelile!

Vorbeste doar invidia din astia care nu-si permit sa mai cumpere o trotineta dupa ce-si intretin cazanul...


Pentru voi Dacia Duster are oferta:


Quote

Vine la pachet cu o trotinetă electrică pentru
drumurile tale urbane!



#193
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,570
  • Înscris: 02.09.2006
indubitabil, mi-e ciuda de mor ca nu-mi prtmit o trascaleta pe doua roti!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate