Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1722 răspunsuri în acest subiect

#1531
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023
Oare esti vecin cu mine pe partea din spate a blocului? La mine bate soarele pana la 14:00. Mie mi-au pus folie la balcon cei care mi-au pus ferestrele. Nu stiu modelul. La fel ca ferestrele 4s pe care le-am pus la casa, dau o tenta galbuie si mai lasa sa treaca doar cam jumate din lumina (geamurile cele mai clare, nelaminate, fara 4s etc, lasa sa treaca cam 3 sferturi din lumina). In balcon a scazut temperatura cu vreo 2-3 grade, iar in sufragerie (camera cu balconul) cu vreun grad. Puse direct la o camera, probabil ajuta cu 1-2 grade. Daca iti place lumina, mai bine dai cateva zeci de lei in plus la AC. Mie nu imi pare asa rau ca am pus la casa, ca nu ma omor asa tare dupa maximum de lumina, dar altora care au vazut li s-au parut prea intunecate. Le-am comandat fara sa stiu ce presupune, ca tot auzisem ca acum exista 4s performant, care nu opreste lumina decat insesizabil. De unde... Oricum, daca iti pui folie, incearca sa gasesti ceva care nu oglindeste asa mult, pentru ca se vor lovi pasari uneori, incercand sa zboare prin ele.


S-a tot discutat in urma de Salamander Evo 92. Si eu am. Par ok, nu se vede nicaieri ca ar fi cu burta, ca ar trece aerul, dar e casa nefinisata, fara incalzire, deci e greu sa iti dai seama cand inauntru e la fel de frig sau mai frig decat afara. Am vazut ca s-a tot discutat despre tipul de profil pentru diverse tipuri de usi. Eu am o usa pe holul de intrare si una la bucatarie. Ambele usi au profil 115. Armarea e cu profil cu pereti de 2mm, la fel ca la ferestre, doar ca profilul e ceva mai gros (52x40mm vs. 35x28mm). Ambele usi par grele, dar cea de pe hol e chiar un pic incomoda, cred ca si pentru ca e cu 10cm mai lata usa, are o inertie mare din cauza greutatii. Ziceau unii pe aici ca la usi e necesara armatura de 3mm, altfel risti sa faci burta. Totusi, armatura de la usi, desi tot de 2mm, are sectiunea mai mare, deci teoretic mai rezistenta la indoiri. Usa de la hol se deschide doar batant , cea de bucatarie e oscilo-batanta. Nici nu stiam ca se poate la profil de usa. Cand am rabatat-o, jucandu-ma la maner, m-am si speriat, am crezut ca am rupt-o si cade pe mine. In oferta era pe ea simbolul de oscilare, dar nu am bagat de seama. Si daca l-as fi vazut, as fi presupus ca e o eroare a aplicatie, ca mai da si erori in cifre sau grafica.

De asta, ar fi indicat ca pe langa PDF-uri, cei care monteaza sa ia geam cu geam si sa le spuna clientilor ca la prosti, asta bateaza, rabateaza, are rama atat de groasa, opreste lumina atat, nu are clanta pe exterior, nu o sa poti pleca de acasa pe usa asta, ca ramane deschisa. Informatiile se gasesc aproape toate in documente, dar oamenii nici nu au experienta, au si grijile si problemele lor, nu isi dau mereu seama de situatie dupa acele PDF-uri.

Oare nu ar putea producatorii de profile sa faca unul de usa la fel de subtire ca cel de fereastra? La bucatarie il calculasem ca fereastra dpdv al luminii, dar cand am vazut ramele alea... Oare nu ar merge ceva cu grosime de profil de fereastra, dar cu armatura mai mare in sectiune? Dezavantajul ar fi ca otelul ar ajunge mai spre exteriorul profilului, deci scade coeficientul termic, dar unii (intre care si eu) ar fi facut acest compromis, ca profil de fereastra m-as teme sa pun la 2.2m inaltime, sa ma trezesc cu ea curbata, dar nici rame asa groase nu imi plac daca usa aia are si rol de fereastra.

Editat de RaimondMacelaru, 25 februarie 2024 - 10:00.


#1532
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 04.07.2012
Bună ziua, sunt cu casa,, la roșu '' si in viitorul apropiat o sa-i pun ferestrele si usile. Am o prima oferta pe care mi-asi dori sa va uitați pe ea. Mulțumesc anticipat pentru răspuns

Fișiere atașate



#1533
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.097
  • Înscris: 22.06.2004
pare ok dar sunt cateva mici modoficari. daca imi lasi un nr de telefon in pm te invat pe indelete ce sa ceri.

#1534
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023
De ce nu scrii aici? Ca asta este singurul scop al forumurilor. Practic nu mai e forum asa, e un fel de arie publicitara cu anunturi din care nu afla nimeni nimic si nu are nimeni ce citi. A nu se intelege ca nu sustin si latura antreprenoriala a forumului, am lucrat cu 3 persoane de pe softpedia la diverse chestii, dar asta dupa discutii publice, din care toti pot invata sau afla ceva.

Editat de RaimondMacelaru, 26 februarie 2024 - 21:05.


#1535
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.097
  • Înscris: 22.06.2004
nu este nimic antreprenorial, trebuie sa il pun cel putin 5 intrebari inainte sa ii dau un raspuns.

tocmai mi a dat mesaj cu numarul de telefon in care imi spune ca i se pare oferta foarte mare.


cateva probleme:


usa de intrare ca panou sau dintr o bucata

lipsa sticla 6 mm la ferestrele mari dintr o bucata

montantul vertical de pus pe mijlox sau intr o parte cum e acum

de ce usa de intrare este pe 92, unele ferestre pe 82 iar altele pe 76

discutie despre sticla de 52 in profil de 82


acum atatea imi vin in cap, dupa ce ii pun cateva intrebari o sa imi vina in minte si alte subiecte.

edit: am mai discutat de alb pe interior si negru pe exterior, i am explicat sa nu faca usa de intrare ca si panou si sa o faca dintr o bucata impartita cu montant, am discutat de egalizarea sticlei, am discutat de compensatoare albe, i am explicat despre sticla si ce sa puna pt soare(lui i se preteaza 2 low-e), fereastra 2 si 3 sunt in living si vor fi fixe ambele ca sa arate identic, 11 si 12 sunt in matrimonial si se vor deschide ambele ca sa arate identic, 13 si 14 sunt la pod si am stat de vorba ce va fi acolo si are 2 variante de pus: greenevolution 76 md sau blu 92, am stat de vb de 92 drept vs rotunjit, ferestrele 7 8 si 10 vor avea aceeasi dimensiune la ca 10: sunt 2 bai si o mica camara.


puii mei, dupa ce stau o ora si 3 minute cu omul sa ii explic ma pui sa mai stau 20 minutee sa postez aici ca este lume curioasa. nu pot sta sa fac acest gen de postari la sute de insi pe care ii ajut. ce arie publicitara ca omul este din dorohoi, as face 7 ore si jumatate pana acolo.

pur si simplu nu stau sa fac rezumate din lipsa de timp si pur si simplu imi este greata cand mai apare cate un soflete care imi spune ca stie el mai bine. poate stie dar chiar nu am chef de contre pe aici sa stau pe urma sa dau altora explicatii de ce am gandit asa si nu am gandit ca ei.

pe scurt: va cere bluevolution 92 rotunjit negru pe exterior si alb pe interior si oferta nu va fi ceruta de la adf.


uitasem sa va povestesc de vrajeala proasta a celui de la adf: sefu nu pune bluevolution 92 ca este un profil nou si noi lucram de mult pe 82 si este mai bun ca ala de 92.

Editat de conu71, 27 februarie 2024 - 10:21.
adaugare probleme


#1536
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Tot am scris aici pe forum , dar nu apare ce scriu.Poate ma ajuta si pe mine un moderator.

#1537
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 04.07.2012
Buna ziua,imi cer scuze ca nu am intrat mai devreme,dar astazi fiind o zi frumoasa, mi-am gasit de lucru pe langa casa.Am lasat nr de telefon domnului Conu71 si m a sunat dumnealui .Am vb cu dumnealui o ora si ceva ,ba chiar m-a sunat si mai tarziu inca odata sa se asigure ca am inteles ce mi a explicat! Am luat fiecare usa,fereastra ,din casa la puricat si mi-a spus exact si pe indelete si mai ales pe intelesul meu,cum trebuiau configurate .Nu am crezut ca cineva poate sa te ajute, rupandu-si din timpul lui pretios si ajutand un necunoscut.

#1538
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.097
  • Înscris: 22.06.2004

View PostSilviu_B, on 27 februarie 2024 - 11:41, said:

Tot am scris aici pe forum , dar nu apare ce scriu.Poate ma ajuta si pe mine un moderator.


userii noi necesita aprobare pana fac 26(parca) de posturi. am aprobat eu si acum se vede postarea. cu ce va pot ajuta?

#1539
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Dupa multe cautari si discutii despre termopane era in capul meu un haos total , dar am dat de Conu71 si a reusit sa limpezeasca toate apele.
Mi-a raspuns la toate intrebarile si mi-a dat toate sfaturile posibile timp de o ora la telefon, fara nici o retinere sau interes din partea lui.
Avem nevoie de mai multi oameni ca si el.
Mersi mult Conule.

#1540
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023
Care e faza cu profilele de fereastra puse la usi? Ce se intampla daca sunt folosite? Se curbeaza usa, nu mai are inchidere perfecta? Am pus la o bucatarie, unde si usa era cam ingusta (80cm latime hol gol) si parca e cazemata, cel putin la profilul Evo 92. Aici toti termopanistii insista cu profil de usa, dar la alte case am vazut profil de fereastra, mult mai luminoase.

Asa a iesit la mine. A iesit cu rame multe ca am vrut geam cu deschidere si in stanga, iar latimea nu a ajuns pentru 2 canaturi normale. Dar si usa e cam intunecata.
Nu e sablat, am colorat eu peste.
Initial am vrut sa pun un geam si pe dreapta, dar l-am zidit, ca m-am gandit ca ma incurca la blat. Acum nu stiu daca am facut bine cu atatea rame care opresc din lumina.

Fișiere atașate


Editat de RaimondMacelaru, 29 februarie 2024 - 17:30.


#1541
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 537
  • Înscris: 04.03.2006
ce-i aia ? camara? hol?

#1542
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023
E o bucatarie 3x4m. De ce ti se pare ca e hol? Are si aproape 3m inaltime, de asta pare ingusta, urmeaza ipatul ca sa ramana la 2.8m. Vitrajul, da, l-am cam bulit, am zis mai sus de ce, nu ma asteptam la rame asa groase. As mai fi avut varianta de a face un geam mare fara deschidere in dreapta si sa aerisesc doar prin usa.

Oricum, sunt blocuri cu bucatarie de aceeasi marime care au doar un sfert din vitrajul asta. Prin exterior pare atroce, eu la apartament avand geam cu 2 canaturi, dar cand am fost in vizita la altii cu un singur geam 120x80cm si nu am realizat ca nu e lumina sau ceva, n-am bagat de seama.

Editat de RaimondMacelaru, 29 februarie 2024 - 20:17.


#1543
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 537
  • Înscris: 04.03.2006
si vrei sa-mi zici ca geamul asimetric fix e inventia arhitectului?

nu profilul e problema acolo crede-ma

#1544
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023
Omule, peretele ala e 3m latime. In dreapta e blat, dulapuri, deci 60-65cm trebuie sa ramana. Iar in rest, ce sa fi facut? Am dorit o fereastra mobila in afara de usa. Daca faceam canatul din stanga normal, ajungea fereastra pana la perete, oricum nu as fi tras draperiile pana la capat sau ar fi acoperit draperie jumate de fereastra oricum, deci nu avea sens. As fi putut face un geam mobil intreg pe care doar sa il rabatez, fiind prea lat sa il deschid normal.

Usa are 2.27m + 17cm profil inaltare, de asta pare ingusta si de asta tot vitrajul pare ingust, creierul il percepe ca avand 2.05m, ca o usa normala. Oricum, dupa ce pun perdele si draperii, se cunoaste mult mai putin impartirea vitrajului, perdeaua il face sa para ceva unitar. Doar ca sunt rame prea multe si prea groase, care opresc cam mult din lumina. De asta ziceam ca daca aveam la usa aia profil de fereastra, ar fi fost mult mai ok din punctul asta de vedere. De aici si curiozitatea mea, ce se intampla cand pui profil de fereastra la usi de genul, cum fac unii.

Editat de RaimondMacelaru, 29 februarie 2024 - 20:37.


#1545
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 537
  • Înscris: 04.03.2006
hmm... usa pare ingusta pentru ca este ingusta , la fel si fereastra care ar fi aratat de 10 ori mai bine singura si doar cu deschidere pe verticala

te ambalezi de pomana .. incerci sa cauti nod in papura .. ai gasit problema profilu de usa , altii se plang ca se pun profile de geam la usi de balcon tu invers , castigai 2 cm de sticla la o usa oricum prea ingusta , o sa te obisnuiesti , stai linistit , invita doar amici crescuti la bloc sa vada capo d'opera  si aia e :)

#1546
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.320
  • Înscris: 10.08.2023
Nu caut nod in papura, sunt doar curios care sunt riscurile atunci cand pui profil de feastra la usi, cum fac unii. Ca banuiesc ca nu degeaba insista toti montatorii de pe forum cu chestia asta, un motiv trebuie sa fie.

#1547
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View PostRaimondMacelaru, on 29 februarie 2024 - 21:22, said:

Nu caut nod in papura, sunt doar curios care sunt riscurile atunci cand pui profil de feastra la usi, cum fac unii. Ca banuiesc ca nu degeaba insista toti montatorii de pe forum cu chestia asta, un motiv trebuie sa fie.

Profil de fereastra  este pt geam si cel de usa este pt usa. Cel de fereastra  are 78-80mm si cel de usa pana in 130mm(residentiala), dar mai este cel intermediar de 104-115 . Multi pun profil intermediar in loc de profil de fereastra .... nu inteleg mai ales cand nu ai dimensiuni mari. Profil de fereastra nu se poate folosi ca si usa deoarece  nu poti baga mecansimul de usa fara sa nu intrerupi armatura si  poate sa decupezi si in pvc lucru care slabeste enorm profilul.

#1548
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 537
  • Înscris: 04.03.2006

View PostRaimondMacelaru, on 29 februarie 2024 - 21:22, said:

Nu caut nod in papura, sunt doar curios care sunt riscurile atunci cand pui profil de feastra la usi, cum fac unii. Ca banuiesc ca nu degeaba insista toti montatorii de pe forum cu chestia asta, un motiv trebuie sa fie.

uite ca am masurat la mine , tot bluevolution 92 ,  ~130mm geamuri cu deschidere, 150mm usa balcon , 180mm usa ( atat mananca din golul tehnic ferestrele)

in rest vad ca ti s-a raspuns la intrebare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate