Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1755 răspunsuri în acest subiect

#1513
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.724
  • Înscris: 12.08.2020

VanBasten said:

1708004330[/url]' post='30607832']
Intr-adevar am optional si profilul Elegante si geam cu 3 foi de sticla cu un + de 30-40% la oferta.
Orientativ, cat ar terbui sa ma coste in plus un sistem de culisare de calitate? Am mai multe cunostinte cu probleme la usile culisante la terasa.
Cam toate sistemele de culisare ofertate in piata sunt de calitate. Problema este ca se aleg sisteme nepotrivite cu greutatea,  dimensiunile si felul de utilizare al usilor.
Sistemele de culisare se impart in doua mari categorii, osciloculisante si culisante cu ridicare. Osciloculisantele difera in functie de dimensiuni si greutate admise, culisantele cu ridicare nu prea difera intre ele (fiind destinate deschiderilor mari si cu greutate mare, foarte mare). Si ociloculisantele merg spre 200kg, dar daca se ajunge la astfel de greutati atunci mai bine se trece in categoria superioara, la culisante cu ridicare.
Diferentele de pret pot fi de cateva sute de euro daca vorbim despre osciloculisante care inlocuiesc usi cu dimensiuni normale, acolo se pot folosi sisteme de 120, 160 kg. Pot ajunge spre 1000 de euro daca se folosesc sisteme osciloculisante de 200 kg, diferentele de pret pot fi si de 2-3000 de euro daca se folosesc sisteme de culisare cu ridicare.

Editat de Dorel-Jefuitorul, 15 februarie 2024 - 18:51.


#1514
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.104
  • Înscris: 22.06.2004
absolut tot ce le povestesc eu se gaseste pe forum in zeci de locuri numai ca nu sta nimeni sa le caute. Dorel iar te dai lovit in aripa dupa ce ti am explicat de cel putin 5 ori de ce nu stau sa dau mii de raspunsuri aici?

cei care primesc raspunsurile de la mine nu mai stau sa intre in detalii din lipsa de timp sau de durere la basca. de fiecare data cand au postat raspunsurile la intrebari ati avut grija sa faceti flame. ati ajuns sa timorati oamenii in caz ca se pun raspunsuri care voua nu va convin.

dorel, ti ai deschis topic separat in speranta ca te cauta cineva pe el. ghinion... continua, speranta moare ultima.


Bottecchia, am inteles durerea ta cu mine, ai avut drepate, incercam sa iti rezolvam problema dar opreste te. spui o gramada de prostii iar lumea le ia de bune. nu mai este nevoie de un soflete si de un buhnici aici. nu astept raspuns la rugamintea mea. multam.


cum gasesti pe cineva sa iti dea un pic de vant in panze gen Bottecchia odata ti se umfla muschii pe piept si o dai din nou ca vai transparenta ca de ce la telefon. Ca nu am timp. pana si sa iti dau raspunsul asta mi a luat un timp care este pretios pentru mine.


dorel, ai 3 zile de pauza si 40 de zile de comentarii moderate.

#1515
Noswagr

Noswagr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 22.01.2020
M-a ajutat si pe mine conu cu sfaturi, aveam niste termopane montate prost din 2009 si batea vantul prin ele zici ca aveam doar plasa de tantari.

El mi-a recomandat sa pun asa ca sa ma ajute si la zgomot si la temperaturi:
Blue evolution 92 rotunjit venghe cu tripan 52 (4 anot exterior f6 la mijloc, low-e cu argo si bagheta calda neagra la interior)


#1516
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.840
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e nimeni perfect. Se găsesc clienți nemulțumiți din când în când. Încercăm să le reducem numărul. Uneori ori e și vina tehnologiei în sine. Atât poate tehnologia la ora actuală, pentru bugetul alocat.

#1517
superjorj

superjorj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 16.02.2024
Salut. Dupa ce am citit aprox 85 de pagini din acest topic sunt in ceata total Posted Image
Urmeaza sa pun tamplaria la o casa noua, si...Nu mai stiu ce profil sa aleg, ce feronerie, cu atat mai putin ce geamuri, care sa fie la un raport calitate/pret avantajos.

Am cateva oferte, intre 5800 si 8000 euro, plus una de 10.000 de euro de la QFort, care par ca sunt foarte buni pe vanzari, adica sunt singurii care iti explica cum se va face montajul, au rabdare, iti prezinta optiuni.

atasez aici ceva oferte, si orice sfat este binevenit Posted Image

Fișiere atașate



#1518
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.104
  • Înscris: 22.06.2004
daca doresti sa iti explic lasa aici o adresa de mail sau un nr de telefon si te caut maine.

#1519
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.453
  • Înscris: 05.01.2007
conu71 , mulțumesc foarte mult pentru timpul acordat și consultanța prețioasa


 superjorj, on 16 februarie 2024 - 21:06, said:


Am cateva oferte, intre 5800 si 8000 euro, plus una de 10.000 de euro de la QFort, care par ca sunt foarte buni pe vanzari

Confirm și eu că cei de la Qfort au showroom cu personal amabil care îți prezintă toate opțiunile posibile în detaliu



#1520
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.104
  • Înscris: 22.06.2004

 VanBasten, on 17 februarie 2024 - 16:18, said:


Confirm și eu că cei de la Qfort au showroom cu personal amabil care îți prezintă toate opțiunile posibile în detaliu



cand ai preturi duble trebuie sai fii idiot sa angajezi nepriceputiti.

#1521
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 04.03.2006

View Postconu71, on 17 februarie 2024 - 18:55, said:




cand ai preturi duble trebuie sai fii idiot sa angajezi nepriceputiti.

in orice piata exista firme care functioneaza cu adaosuri serioase nu e vina lor este , doar o cerinta a pietii

mai am si eu o intrebare , nu e chiar legata de termopane ...

Usi de garaj care pot fi automatizate si izolate termic mult mai bine decat standardul pietii ... unde gasesc si eu in Europa ?

Am gasit pana acum Horman 67mm PUR , si inca unii cu panouri de 60mm , dar astea nu imi satisfac cerintele , as vrea ceva pe la 200mm izolatie

#1522
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 170
  • Înscris: 08.10.2023
exista o sticla care sa blocheze vederea din afara daca in camera lumina este aprinsa si afara este intuneric?

#1523
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.595
  • Înscris: 30.07.2007
Sticla vopsita :P

#1524
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.104
  • Înscris: 22.06.2004
sticla mata dar se vede umbra. daca ai bani cauta privacy glass: https://www.youtube....rts/8fqczq6JFeE

#1525
hds

hds

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 05.07.2009
Buna seara! Am avut tâmplăria montata pe o casa la roșu și am o nelămurire legata de ușă de intrare. Ușa este din PVC cu sistem winkhaus av3 cu ghiara automata (mod zi/noapte). După montaj și reglaje, închide bine pe garnitura in partea de mijloc dar rămâne spatiu in partea de sus și de jos. Băieții de la montaj mi-au spus că e maxim ce pot face, că sistemul asta cu ghiara automata nu e strălucit și se pretează mai bine pe ușile de aluminiu care sunt mai rigide. Situația a rămas momentan in aer - firma a zis că o să caute o soluție iar eu am sa caut pe altcineva din domeniu sa arunce o privire și să-mi de-a o părere daca se poate face mai mult. Dar până atunci postez și aici, poate a mai lucrat cineva cu sistemul asta.
Daca m-a mâncat undeva să-mi pun ușă cu mâner fix pe exterior și e prost sistemul mi-o asum, cu toate că mi-e ciuda că firma nu mi-a spus că îmi asum vreun risc cu genul asta de sistem. Macar am hol închis la casa și dacă o să fie jale cu ușa o sa o schimb cândva. Sau vad cum o rezolv cu firma că au fost înțelegători și nu le-am platit încă toată suma până la rezolvarea problemei.
Dacă aveți idee ce reglaje sau modificări ce se pot face, va sunt recunoscător.

Fișiere atașate



#1526
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 22.02.2009
Problema e ca usa inchide pe montant , acel montant nu va fii niciodata rigid ca un toc , daca la mijloc culca perfect si la capete ( sus si jos) este distanta undeva este o burta, daca ai lua jos mecanismul si ai inchide usa ai vedea ca nu culca perfect. Acele gheare nu vor strange pe garnitura pt ca se actioneaza prin "caderea" ghearelor in momentul declansarii . Ai putea sa ceri schimbarea pe un winkhaus M2 este tot cu gheare doar ca actionat din cheie contraplacile raman pe aceleasi pozitii
P.S Mi-e unu mi se pare  foarte "cool" , am testat un mecansim , l-am pus pe orizontala si am declansat acel buton , a fost nevoie sa ridic 1 cm de partea de sus ca ghearele au iesit in afara.

Editat de Dany_Darke, 24 februarie 2024 - 22:47.


#1527
andreymanoiu

andreymanoiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 23.02.2024
Buna Seara,

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns scurt si la obiect sau elaborat, nu conteaza.

Pentru montajul in precadre ce varianta de fixare a ferestrelor este mai buna? Cu spuma si folii antivapori sau cu banda precomprimata?
Se impune montaj cu cleme sau se poate monta traditional cu suruburi prin strapungerea profilului?

#1528
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 22.02.2009
Daca montezi in precadre  folosesti folii si spuma cu celula inchisa , la ce rost sa mai pui in precadre daca nu folosesti tot tacamul. Banda precomprimata nu are rezistenta fizica e mai mult de umplere a locului si folosesti impreuna cu spuma.Iar cu privire la surubri de montaj vs  cleme parerile sunt impartite.

Editat de Dany_Darke, 24 februarie 2024 - 22:53.
nu mai cita inutil, parca suntem balbaiti, asa arata topicul


#1529
andreymanoiu

andreymanoiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 23.02.2024
Un vanzator de spuma mi-a spus ca spuma cu celula inchida este cea folosita ca etansare a mansardelor, etc, aplicabila din butelie cu pistolul atasat furtunului, cea folosita la tub, pt montajul tamplarie nefiind cu celula inchida. (Mi-a zis sa verific pe tuburile celor care sustin ca e celula inchisa daca scrie asa ceva)
Banda precomprimata, in teorie, inlocuieste cele 3 componente folosite la montajul cu folii (folia inferioara, spuma si folia exterioara), deci "tot pachetul" intr-un singur produs. Dar totusi, acel burete poate rigidiza fereastra precum o spuma imbracata in folii? Sau asta trebuie sa fie un atuu al precomprimatei pt a prelua dilatarile si miscarile materialelor de constructie si al tamplarie in timp?
Acelasi efect imi pare ca il are si montajul in cleme...de flexibilitate. Oare asta e un avantaj al solutiilor noi, sau dimpotriva?
Nu am venit aici ca un novice sa pun intrebari, ci ca un cautator sarguincios de informatie pe oriunde, blocat de lipsa de raspuns pt aceste intrebari. Poate impreuna gasim un raspuns technic si astfel putem clasifica drept "mai bun" un anukit tip de montaj.

#1530
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 09.10.2007
Buna ziua.
As dori sa pun folie de protectie solara pe geamurile de termopan ale apartamentului - este orientat spre vest si dupa ora 14 bate soarele constant.
Ajuta la ceva? La ce modele sa ma orientez?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 5

1 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

meramale

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate