Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1704 replies to this topic

#1549
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.08.2023
Repet, am vazut bucatarii de bloc cam de aceeasi marime cu 25-30% din vitrajul asta (ma refer la zona cu sticla, fara rame). Deci nu asta ar fi problema. Doar ca usa aia ar fi oferit cu totul alt feeling daca arata a geam. Aia 5-6cm latime de rama in minus ar fi facut diferenta intre a simti ca ai langa tine o fereastra sau a simti ca ai o usa cu ceva sticla. Dar daca as compromite fiabilitatea sau calitatea in felul asta, clar ca nici nu se pune problema, o rama de usa indoita ar fi dezastru. Poate daca stiam din timp cum arata, proiectam ceva cu supralumina de 30cm sus si usa de doar 2m in loc de 2.27m, asa poate as fi avut mai mult curaj sa risc cu o usa pe profil de fereastra. Dar vorba aia, prima casa o faci pentru dusmani, a 2-a pentru amici si abia a 3-a pentru tine. Nu pot zice ca a iesit chiar pentru dusmani, dar pentru amici cred ca da. Insa repet, camera are acum 3m inaltime fara izolatie si ipat, si vitrajul, si usile si camera per mai inguste decat sunt din cauza asta, totul da impresia de hol. Nu ca ar fi vreo bucatarie de lux, dar nici hol nu este.

Edited by RaimondMacelaru, 02 March 2024 - 07:15.


#1550
jb2004

jb2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.05.2009
Tocmai am incheiat o discutie telefonica extraordinara de 50 minute. conu71 mi-a lamurit toate intrebarile pentru proiectul meu. Va recomand sa apelati la el cu incredere.

Edited by jb2004, 02 March 2024 - 10:27.


#1551
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 04.03.2006

View Postjb2004, on 02 martie 2024 - 10:26, said:

Tocmai am incheiat o discutie telefonica extraordinara de 50 minute. conu71 mi-a lamurit toate intrebarile


Conu e doctor !!!

din pacate multe intrebari apar post factum ..

@raimond cum adica nu stiai cum o sa arate?
nu ai avut randari de la arhitect?
nu ai avut proiect?
nu ai 50 cm de perete in dreapta usii?
nu ai avut un desen la scara pe oferta de termopane?
nu ai fost pe santier sa observi golul pe viu ?

#1552
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 30.07.2007

View Postjb2004, on 02 martie 2024 - 10:26, said:

Tocmai am incheiat o discutie telefonica extraordinara de 50 minute. conu71 mi-a lamurit toate intrebarile pentru proiectul meu. Va recomand sa apelati la el cu incredere.
Pffff.....numai 50 de minute! Inseamna ca ai avut lucrare simpla :P

#1553
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
un apartament in iasi. nimic complicat

#1554
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.08.2023

View Postsuperbec, on 02 martie 2024 - 10:39, said:



Conu e doctor !!!

din pacate multe intrebari apar post factum ..

@raimond cum adica nu stiai cum o sa arate?
nu ai avut randari de la arhitect?
nu ai avut proiect?
nu ai 50 cm de perete in dreapta usii?
nu ai avut un desen la scara pe oferta de termopane?
nu ai fost pe santier sa observi golul pe viu ?

Am cunoscut si golul, am avut si desen la scara, dar din schitele din configuratoarele de termopane nu iti dai seama exact ce senzatie ofera din interior. E diferenta de cativa cm in plus grosime la rama, nu iti dai seama de asa ceva din niste schite, pana nu vezi pe viu. Si sa nu crezi ca a iesit ceva ce m-a lasat masca, e o diferenta subtila doar, insa care se simte. Daca prin intrebari post-factum, te referi la mine, ce te astepti sa fi intrebat, "ce zici, oare o sa imi placa? oare o sa mi se para un pic ciudate ramele?" Astea-s chestii personale, am stiut dinainte ce profile mi se monteaza. Intrebarea mea e mai mult legata de folosirea profilului de fereastra la usi. Daca intrebam inainte, tot aici ajungeam, ca Digix, Conu sau Dorel mi-ar fi zis ca nu e ok cu profil de fereastra, iar eu normal ca nu as fi pus. Ba posibil chiar daca mi-ar fi recomandat de fereastra si mi-ar fi zis ca de usa sunt mai tepene, as fi cerut de usa, impotriva recomandarii lor. Eu eram mai mult curios de motiv, de motive si riscuri, macar 1-2 propozitii de explicatie tehnica de la cei de aici care monteaza.

#1555
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 01.09.2021
Am avut de a face cu niște tamplarii pvc de la un producator măricel de termopane și am văzut ca au niște gauri " de ventilare", ziceau montatorii.  Acum am văzut un material pe yt, tot de la un producător măricel, în care amintea de găurile de " ventilare a camerei exterioare a profilului". Repet, găurile astea nu au legătură cu găurile de drenaj ale apei.

Întrebarea, sunt necesare aceste gauri? N am văzut la toți producătorii. Dacă camera exterioara a profilului e gaurita, temperatura din camera aia devine temperatura de afara și eventualul condens se va forma în următoarea camera, șamd.
Plus, fiecare camera fiind etansa, în profil rămâne inmagazinata umiditatea atmosferica din timpul producției. Alta apa nu se mai poate acumula în profil, dacă asta ar fi scopul. Ce pare aveți?



#1556
gheghe68

gheghe68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2010
salutare tuturor,

am un balcon marisor,  7,5o m lungime si 1,85 m inaltime, si vreau sa l inchid. Nu vreau sa maresc camera si sa folosesc balconul ca o extensie. Doresc doar sa l inchid si sa obtin o izolare fonica mai buna, contra prafului si a ploii.
nu stiu daca cu tamplarie cu geam termoban, sau doar tamplarie cu doar o foaie de geam. ....sau doar foi de geam care sa culiseze una pe langa alta.
Am rugamintea la cei cunoscatori, ce puteti sa mi propuneti ?
bineinteles ca pretul joaca un rol decisiv.

Multumesc,

#1557
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
cea mai ieftina tamplarie cu bipan.

#1558
Motosina

Motosina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2024
Salutare,
Am ferestre cu pvc Trocal cu 3 camere și 2 foi de geam,argon, etate aproape de 20 de ani, făcute la Far-Est. In prezent sunt inca multumit de cum sunt și cum s-au păstrat în timp, totul ok.Au venit de la primărie cu anveloparea blocului și schimb de ferestre.
Tâmplăria pe care o au este Salamander 73 cu 5 sau 6 camere.
Ce părere aveți, sa le schimb sau nu? Sunt mai bune decât ce am?
Mulțumesc, 🥂

#1559
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
daca le ceri cu tripan poate ca merita dar trebuie sa platesti diferenta de bani

#1560
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

View PostMotosina, on 06 martie 2024 - 15:05, said:

Salutare,
Am ferestre cu pvc Trocal cu 3 camere și 2 foi de geam,argon, etate aproape de 20 de ani, făcute la Far-Est. In prezent sunt inca multumit de cum sunt și cum s-au păstrat în timp, totul ok.Au venit de la primărie cu anveloparea blocului și schimb de ferestre.
Tâmplăria pe care o au este Salamander 73 cu 5 sau 6 camere.
Ce părere aveți, sa le schimb sau nu? Sunt mai bune decât ce am?
Mulțumesc, ��

Stai linistit poate sa vina cu veka, salamader 82 sau 92 cand e vorba de anvelopare facute de primarie prin licitatii nu va fii nici un produs medium.

#1561
Tase123

Tase123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2024
Bună ziua!

Nu mă pricep, am nevoie, vă rog,  de o recomandare în ceea ce privește o ofertă de tâmplărie termopan, la bloc.

Oferta pentru tâmplârie PVC, este următoarea:

1. FarEst - Trocal

Profil Salamander SL76 - garnituri negre
Geam -T40/4S4+F4+LE4 Ar
Marcă Fer Sigenia 15FAV
Toc 76mm
Cercevea - Aripă 82mm
Set Fero - DD (geamuri) - DD, Canat 2 M As (balcoane)
Măner Secustik
Coeficient termic 1.07
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Profil Ramplast, Solid 700
Feronerie Vorne
Geam - FLOAT4+FLOAT4+LOWE4
Cercevea Z, fer 79x70 mm, 6 cam
Coeficient termic 1.05
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Profil S 8000G Gealan Linear
Geam - 44mm, low-e+F4+ Dual Protect 4 an (ar)
Marcă Fer - Winkhaus activPilot Alb
Coeficient termic 0,89
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. Profil S8000G 5K Gealan
Geam - 44mm, F4+F4+ Dual Protect 4 an (ar)
Marcă Fer - Winkhaus activPilot Alb
Coeficient termic 0,99

Mulțumesc!

#1562
koko901

koko901

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2024
Buna seara,
la bloc, pentru balcon, usa balcon si geamuri camera.. am urmatoarea oferta:

https://we.tl/t-xGmZrZWWrK

s-ar mai putea optimiza ceva?

cel mai mult am nevoie de izolare fonica [ seara si noaptea = strigate si rasete din exteriorul blocului ]

Multumesc frumos.

#1563
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View Posthds, on 23 februarie 2024 - 22:18, said:

Buna seara! Am avut tâmplăria montata pe o casa la roșu și am o nelămurire legata de ușă de intrare. Ușa este din PVC cu sistem winkhaus av3 cu ghiara automata (mod zi/noapte). După montaj și reglaje, închide bine pe garnitura in partea de mijloc dar rămâne spatiu in partea de sus și de jos. Băieții de la montaj mi-au spus că e maxim ce pot face, că sistemul asta cu ghiara automata nu e strălucit și se pretează mai bine pe ușile de aluminiu care sunt mai rigide. Situația a rămas momentan in aer - firma a zis că o să caute o soluție iar eu am sa caut pe altcineva din domeniu sa arunce o privire și să-mi de-a o părere daca se poate face mai mult. Dar până atunci postez și aici, poate a mai lucrat cineva cu sistemul asta.
Daca m-a mâncat undeva să-mi pun ușă cu mâner fix pe exterior și e prost sistemul mi-o asum, cu toate că mi-e ciuda că firma nu mi-a spus că îmi asum vreun risc cu genul asta de sistem. Macar am hol închis la casa și dacă o să fie jale cu ușa o sa o schimb cândva. Sau vad cum o rezolv cu firma că au fost înțelegători și nu le-am platit încă toată suma până la rezolvarea problemei.
Dacă aveți idee ce reglaje sau modificări ce se pot face, va sunt recunoscător.
Buna,
Ideal ar fi fost sa optezi pentru o inchidere in 5 puncte cu actionare din maner sau din cheie. Daca nu iei calcul trecerea la acest tip de inchidere (presupune inlocuirea montantului si a feroneriei de pe foaia de usa) atunci le poti cere sa foloseasca in interiorul foii de usa a unei platbenzi de intarire care are rolul de a o rigidiza. Acelasi lucru si pe partea dinspre sticla a montantului.Aducandu-le in acelasi plan se poate obtine o etansare mai buna prin reglarea din contraplacile sistemului de inchidere.
9

#1564
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View Postsuperjorj, on 16 februarie 2024 - 21:06, said:

Salut. Dupa ce am citit aprox 85 de pagini din acest topic sunt in ceata total Posted Image
Urmeaza sa pun tamplaria la o casa noua, si...Nu mai stiu ce profil sa aleg, ce feronerie, cu atat mai putin ce geamuri, care sa fie la un raport calitate/pret avantajos.

Am cateva oferte, intre 5800 si 8000 euro, plus una de 10.000 de euro de la QFort, care par ca sunt foarte buni pe vanzari, adica sunt singurii care iti explica cum se va face montajul, au rabdare, iti prezinta optiuni.

atasez aici ceva oferte, si orice sfat este binevenit Posted Image
Buna,
Ofertele pe care le-ai atasat nu prea sunt gandite bine din punct de vedere tehnic.Ai  grija la ferestra fixa unde ar fi bine sa fie montata sticla de 8 mm la exterior si 6mm la interior sau laminat 552 la exterior cu laminat 442 la interior.De asemnea atentie si la usa culisanta unde ar fi bine sa mergi pe variante culisantei cu ridicare daca o iei in calcul sa fie din doua canate.

#1565
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View Postcatacon, on 15 februarie 2024 - 12:15, said:

Salutare tuturor,
Am parcurs acest thread si gasesc informatiile si suportul comunitatii de foarte mare ajutor.
Din dorinta de a nu fi "plavanul" care plateste pretul mai mare gandind ca acolo e si calitatea superioara, v-as ruga sa ma ajutati cu o parere/justificare a diferentei de pret dintre 2 oferte, aparent similare tehnic(din punctul meu de vedere).
Vorbim despre inchiderea unui balcon care va deveni "perete" exterior al camerei, deci necesita o buna izolare, fiind si pe N.
Este justificata in vreun fel diferenta de aprox.5000 de lei intre cele 2 produse(Qfort-10300 lei vs. Salamander-5600 lei)?
Din experienta, exista alt profil spre care m-as putea indrepta, care sa fie mai potrivit pentru situatia mea?
Va multumesc !
Buna,
Diferentele de pret apar si din modul in care a fost proiectata inchiderea balconului. In cazul QFORT ai 3 elemente care sunt cuplate intre ele, in cazul Salamander ai fereastra dintr-o bucata. Tinand cont ca balconul este pozitionat pe nord si daca este posibila ridicarea ferestrei la locul de montaj eu as alege o varianta in care balconul se va executa din toc de usa,  iar impartirea se va face cu montanti lati (doua randuri de armatura). De asemenea as alege obligatoriu un profil clasa A ,deci un profil cu peretele exterior peste 2.8 mm (7STARS dela QFORT este clasa B , iar pentru Salamander 82 mm exista atat clasa A , cat si clasa B - verifica ce ti-a fost ofertat).
Daca optezi pentru executia balconului din mai multe elemente care se vor cupla intre ele atunci este obligatoriu sa se foloseasca benzi precomprimate intre elementele de imbinare si fiecare fereastra in parte.In caz contrar este foarte mare riscul aparitiei condensului si a pierderilor de caldura in dreptul respectivelor imbinari.
Tine cont ca ar fi bine sa pozitionezi si un calorifer in dreptul ochirulor fixe din partea de jos a balconului.
Varianta ideala ar fi ca partea de jos a balconului sa fie zidita si izolata pe exterior, iar fereastra sa fie montata de pe parapetul nou creat in sus.

#1566
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View Postkoko901, on 08 martie 2024 - 19:06, said:

Buna seara,
la bloc, pentru balcon, usa balcon si geamuri camera.. am urmatoarea oferta:

https://we.tl/t-xGmZrZWWrK

s-ar mai putea optimiza ceva?

cel mai mult am nevoie de izolare fonica [ seara si noaptea = strigate si rasete din exteriorul blocului ]

Multumesc frumos.
Buna,
Renunta la adaptoarele de glaf clasice (profil pervaz), sunt un punct nevralgic din punct de vedere al izolarii fonice. Obligatorie folosirea benzii precomprimata la imbinarea dintre ferestre si elementele de cuplare (in cazul balconului). Obligatorie reparatia spaletilor exteriori si interiori cu folosirea profilului special de imbinare colt. Mergi pe varianta cu deschidere pana sus (fara luminator), orice imbinare mecanica iti aduce deservicii.
Pentru o izolare fonica mai buna a camerelor care dau in balcon recomand izolarea peretilor in exterior cu vata bazaltica, As face treaba aceasta plus inchiderea tuturor golurilor de ferestre si usi cu sticla silence, apoi poti sa alegi sticla tripan obisnuita pentru inchiderea balconului (pachet termoizolant cu sticla 6-4-6 ).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate