Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1632 replies to this topic

#1585
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021

View Postcameliat999, on 25 martie 2024 - 13:33, said:

Bună ziua, vreum să schimbăm tâmplăria în apartament. Am cerut o ofertă de la cineva care a mai făcut lucrări unor vecini de bloc. Nu îmi este clar dacă oferta este rezonabilă. Cum aș putea verifica? Mulțumesc

O postezi aici, dar acoperă numele beneficiarului și furnizorului. Și mai cere și de la alții.

#1586
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
nu are cum sa o posteze. deabia s a inscris si inca nu are posibilitatea sa posteze atasamente.

#1587
PoLL11

PoLL11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.04.2019
Buna.
Am cerut niste pareri in privat, am primit raspuns, multumesc mult, insa vreau sa intreb si public daca mai primesc si alte pareri.
Am cerut un geam cu o izolare fonica cat mai buna.
Am configurat urmatorul tripan 44.2sil+4float+4low-e pe 4 profile si am primit urmatoarele valori ale Rw.
Pe bluevolution92, softul a 2 firme de termopane nu a dat valoarea fonica, decat cea termica.
Pe veka 82 a iesit 38(-2,-4)
Pe rehau synego 40(-1,-8)
Daca ar fi sa aleg si in functie de pret, as merge pe synego, insa ma sperie putin -8 ul acela.
Diferenta exista deoarece fara sticla stadip silence pe synego, a iesit 32(-1,-8).
Ce parere aveti, se poate face mai puternic la un pret cat de cat normal?
Sau e de ajuns atat?
Multumesc!
Pe rehau geneo 38(-1,0)

#1588
Serban

Serban

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.03.2024

View PostPoLL11, on 27 martie 2024 - 05:02, said:

Buna.
Am cerut niste pareri in privat, am primit raspuns, multumesc mult, insa vreau sa intreb si public daca mai primesc si alte pareri.
Am cerut un geam cu o izolare fonica cat mai buna.
Am configurat urmatorul tripan 44.2sil+4float+4low-e pe 4 profile si am primit urmatoarele valori ale Rw.
Pe bluevolution92, softul a 2 firme de termopane nu a dat valoarea fonica, decat cea termica.
Pe veka 82 a iesit 38(-2,-4)
Pe rehau synego 40(-1,-8)
Daca ar fi sa aleg si in functie de pret, as merge pe synego, insa ma sperie putin -8 ul acela.
Diferenta exista deoarece fara sticla stadip silence pe synego, a iesit 32(-1,-8).
Ce parere aveti, se poate face mai puternic la un pret cat de cat normal?
Sau e de ajuns atat?
Multumesc!
Pe rehau geneo 38(-1,0)
Salut,
Valorile care apar pe oferte sunt valori obtinute in conditii controlate, conditii pe care nu o sa le intalnesti pe niciun santier (casa noua sau renovare). Pentru a obtine confortul fonic mai trebuie sa fii atent ca ferestrele sa fie cu inchidere multipunct (puncte de inchidere pe toate laturile), sa ai cat mai putine imbinari mecanice in cadrul ferestrelor datorate divizarilor, sticla sa se ascunda 20 mm in spatele faltului tocului sau cercevelei. Apoi trebuie folosita o spuma de montaj sau o banda expandabila care sa inchida perfect spatiul dintre tamplarie si zidarie. Atentie la inhiderea spaletului exterior si al celui interior , trebuie folosite coltarele speciala care sa nu permita aparitia fisurilor.
Daca vrei sa montezi glafuri sa folosesti obligatoriu un solbanc fonoizolator (triotherm, purenit, etc) , nu varianta clasica din pvc, iar adancimea acestuia sa fie maxim cu 2 cm mai mica decat adancimea / grosimea profilului.
Sa nu crezi ca daca iti achizitionezi ferestre cu sticla speciala o sa scapi de zgomotele nedorite.Acestea vor fi atenuate, dar nu vor disparea.

#1589
adi123

adi123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2023
Buna.
Sudura Graf e mai slaba?
E ok oferta asta?Ce ar fi putut fi mai bun?  https://postimg.cc/6T9sHjFX

#1590
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Putea fi o foaie de Planitherm One în loc de low-e. În rest, numai de bine!

Edited by Digix, 02 April 2024 - 16:37.


#1591
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View Postadi123, on 01 aprilie 2024 - 21:18, said:

Buna.
Sudura Graf e mai slaba?
E ok oferta asta?Ce ar fi putut fi mai bun?  https://postimg.cc/6T9sHjFX

Sa mai puna si o inchidere suplimentara jos la partea oscilobatanta.

#1592
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Mai merge să pună mâner și oscilo-batare și pe foaia a doua, va avea mai multe închideri.

#1593
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Salutare!
Va rog mult un sfat. Usa de plasa de la terasa ar trebui inaltata cu 3-4 mm. Cum sa fac sa o inalt? Niste inaltatoare (saibe) la balamale? De unde pot cumpara astfel de inaltatoare din PVC alb? Am tamplaria din PVC alb. Multumesc

#1594
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Revin cu solutia. Tinand cont ca este o usa usoara, voi baga ceva in balamaua mama, astfel incat sa nu intre pana la capat si astfel sa se ianlte cu 3-4 mm.

#1595
gheghe68

gheghe68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.02.2010
buna ziua tuturor,

am o intrebare va rog, poate reusesc sa gasesc cea mai buna solutie.

Vreua sa inchid un balcon, dar nu vreau sa o fac cu profile de tamplarie, din motive de costuri. Ma gandesc la tamplarie doar cu o foaie geam, sau geam fara profile tamplarie...........
Balconul are aprox. 7,20 m lungime si 1,82 inaltime.
Vreau sa l inchid pentru a atenua putin zgomutul si sa nu mai fie asa mult praf.....apartamentul este stradal pe o strada principala cu tramvai. La interior nu voi demonta tamplaria deja existenta sa maresc camerele.
Mai mult, la sfarsit doresc sa umbresc geamurile acestea de la balcon.
Ce solutii imi puteti da ?

Va multumesc.

#1596
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Mai ieftin ieși cu tâmplărie PVC albă, cu termopan cu 4 season. Nu e confortabil să demontezi tâmplăria, va fi frig iarna, cald vara, în camere.

#1597
adi123

adi123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2023
Salutare!
Cum se verifica profilul daca este cel comandat?

Attached Files



#1598
adi123

adi123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2023
Salut.Din ce cauza zice ca contine pvc recuperat?E mai slab profilul?

Attached Files



#1599
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View Postadi123, on 11 aprilie 2024 - 21:02, said:

Salut.Din ce cauza zice ca contine pvc recuperat?E mai slab profilul?

asta se doreste pe viitor sa se recicleze cat mai mult , acum ca e mai prost sau mai bun cum consideri tu , bineinteles ca foloseste si materie prima curata . E ca si cum ai schimba masina cu una noua si ar pune un motor sh, mai mult ca sigur ca peretii exterior sunt din materie prima si spatele ( ce nu se vede )e din reciclat dar per ansamblu trebuie sa iasa un profil bun.

#1600
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
mai exact ce ai comandat? nu se vede bine in prima poza, parca este facuta cu telefonul fix.

nu mai gasesti ferestre fara plastic reciclat in ele, deh suntem europeni....

#1601
adi123

adi123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2023
Sper sa se vada acum.
Este mare diferenta intre
LowE4 + Mat Sablat + Planistar Sun
Si
Low+Satinat+Low?
In oferta era prima varianta si a venit cu a2a la vreo 2 geamuri…
Va multumesc!

Attached Files



#1602
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
ai un veka softline 82 cu tripan de 48 ceea ce inseamna un profil bun. cred ca a facut o greseala cu sticla dar nu cred sa fie atat de grav

Edited by conu71, 12 April 2024 - 15:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate