Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Se pot vedea numerele ascunse ?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#91
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostRares Birsan, on Dec 12 2006, 14:32, said:

Imi zice cineva si mie cum se dau numerele jos ?

Multumesc !


adik cum sa le dai "jos"....  :notangel:

#92
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View PostRares Birsan, on Dec 12 2006, 14:32, said:

Imi zice cineva si mie cum se dau numerele jos ?

Multumesc !

cu cheia de 10-12 / dar e bine sa tii o contra cu patentul :naughty:

#93
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postroadict, on Feb 24 2005, 01:17, said:

Eu nu ma ocup cu telefonia mobila asa ca am mai citit acum cate ceva in topicurile existente si inteleg ca sunt doua pareri:

1. Se sustine ca id-ul ajunge pina in telefonul celui apelat, softul impiedicand afisarea acestuia iar cu un soft modificat, instalat in telefon, se anuleaza restrictia;
2. Restrictionarea identitatii se realizeaza in centrala si nu exista mijloace tehnice pt a vedea id-ul apelantului.

Asa ca intreb si eu: da au ba ? se poate sau nu se poate ?

1. IN ROMANIA, id-ul apelantului ajunge pana in telefonul apelatului. In Germania, Franta, Elvetia, Olanda si Belgia nu ajunge.

Numarul ar trebui sa se opreasca intr-un switch, dar in Romania din motive necunoscute el nu se opreste.

Romania e tare dubioasa din punctul asta de vedere.

2. Semnalizaria unui apel se face prin asa numitul SS7, basicly daca ai semnalizare SS7 si poti vedea toate layerele adica de la MTP 1 pana la MAP si ISUP, atunci poti vedea absolut toata informatia ce tine de callul acela.

Dar pt asta ai nevoie de niste placi speciale care sa stie SS7 plus Protocol Stackuri. La intel de exemplu, placa e vreo 4-5 mii euro, si licenta pt Protocol Stack costa 8-10 mii euro (pe toate layerele)

#94
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Motivul pentru care, cred eu, ca ajunge id-ul pana la client in anumite retele  e simplu. Pur si simplu nu se obosec se seteze echipamentele corespunzator pentru ca se gandesc ca nu o sa se gasesca nimeni care sa fie destul de nebun sa exploteze chestia asta.

#95
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005

View Postnicudotro, on Dec 19 2006, 16:30, said:

Motivul pentru care, cred eu, ca ajunge id-ul pana la client in anumite retele  e simplu. Pur si simplu nu se obosec se seteze echipamentele corespunzator pentru ca se gandesc ca nu o sa se gasesca nimeni care sa fie destul de nebun sa exploteze chestia asta.


firma smartcall avea niste probleme legate de sip...
Daca te suna cineva anonim pe mobil si il redirectai catre smartcallFix (SIP) puteai sa vezi numarul, adica aparea "anonimus" ([email protected])

:D

Acuma nu mai merge ca au primit plangere de la ANRC si acuma au reglementat problema :(

#96
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Am inteles ca ar fi un soft pentru Symbian care stie smecheria asta. Sa vada numerele care ii vin cu flag ascuns.

Aveti idee de asa ceva ?

#97
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View PostPhilips, on Oct 24 2005, 13:19, said:

Aberezi rau de tot...stii ca apelurile ascunse le poti vedea din satelit? :naughty:

Sari cu banu' si iti dovedesc contrariul :)

#98
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPaul_Tulcea, on Dec 21 2006, 23:12, said:

Acuma nu mai merge ca au primit plangere de la ANRC si acuma au reglementat problema :(
E la fel  B)

#99
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Pentru toti cei care nu cred ca este posibila treaba cu "vazutul" numerelor ascunse, am setat o linie demo, accesibila din reteaua de telefonie publica la nr. 021 569 1137
Odata ce intrati in meniul principal selectati (apasati) 7 (pt. identificare nr. telefon) si o sa auziti care este nr. de telefon de la care ati sunat.
Nr. respectiv este cu tarif obisnuit (nu este cu supra taxa !).

Eu i-am facut proba din Romtelecom dar banuiesc ca merge din orice retea de telefonie nationala.

Nota: Nr. o sa fie accesibil o perioada nedeterminata si poate fii intrerupta oricand linia de demo.

#100
HaddesRO

HaddesRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.09.2007
Si uite c-a mai trecut un an si tot nu s-a gasit o solutie pt identificarea apelantului ascuns...cel putin din ce am cautat eu, acest thread e cel mai bine documentat, chiar daca nu ofera o solutie din pacate.

Problema mea e ca primesc bip-uri de aproape un an din cand in cand de pe un nr ascuns, iar eu sunt un tip f curios si ma enerveaza la culme faptul ca nu prea am solutie.

Am zis sa-mi incerc norocul si am sunat acum jumatate de ora la *222 sa intreb concret ce solutii am. Mi s-a raspuns ca NU AU CE FACE, ca nici lor nu le apare nici o informatie daca sunt apelati cu #31# in fata numarului (?!)...si ca daca m-ar fi stresat cineva care nu-si ascunde numarul, as fi putut face o plangere la politie  blablabla....detalii neinteresante.

Inca ceva: eu am un smartphone cu windows mobile 6 pe el (relevant sau nu)...ce mi s-a parut curios e faptul ca, atunci cand ma apeleaza "prietenul" meu, imi afiseaza UNKNOWN, iar cand m-am sunat de pe alt telefon cu #31# in fata numarului, mi-a afisat PRIVATE :-??

View PostIgnition, on May 21 2007, 21:57, said:

Pentru toti cei care nu cred ca este posibila treaba cu "vazutul" numerelor ascunse, am setat o linie demo, accesibila din reteaua de telefonie publica la nr. 021 569 1137
Odata ce intrati in meniul principal selectati (apasati) 7 (pt. identificare nr. telefon) si o sa auziti care este nr. de telefon de la care ati sunat.
Nr. respectiv este cu tarif obisnuit (nu este cu supra taxa !).

Eu i-am facut proba din Romtelecom dar banuiesc ca merge din orice retea de telefonie nationala.

Nota: Nr. o sa fie accesibil o perioada nedeterminata si poate fii intrerupta oricand linia de demo.

Ti-am incercat demo line-ul...inca mai exista, doar ca dupa ce apas 7, imi zice: "Numarul dumneavoastra este " si cam atat :)...era interesant daca si functiona hack-ul cu care te laudai in post-uri.

#101
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View PostHaddesRO, on Apr 1 2008, 21:40, said:

Si uite c-a mai trecut un an si tot nu s-a gasit o solutie pt identificarea apelantului ascuns...cel putin din ce am cautat eu, acest thread e cel mai bine documentat, chiar daca nu ofera o solutie din pacate.

Problema mea e ca primesc bip-uri de aproape un an din cand in cand de pe un nr ascuns, iar eu sunt un tip f curios si ma enerveaza la culme faptul ca nu prea am solutie.

Am zis sa-mi incerc norocul si am sunat acum jumatate de ora la *222 sa intreb concret ce solutii am. Mi s-a raspuns ca NU AU CE FACE, ca nici lor nu le apare nici o informatie daca sunt apelati cu #31# in fata numarului (?!)...si ca daca m-ar fi stresat cineva care nu-si ascunde numarul, as fi putut face o plangere la politie  blablabla....detalii neinteresante.

Inca ceva: eu am un smartphone cu windows mobile 6 pe el (relevant sau nu)...ce mi s-a parut curios e faptul ca, atunci cand ma apeleaza "prietenul" meu, imi afiseaza UNKNOWN, iar cand m-am sunat de pe alt telefon cu #31# in fata numarului, mi-a afisat PRIVATE :-??



Ti-am incercat demo line-ul...inca mai exista, doar ca dupa ce apas 7, imi zice: "Numarul dumneavoastra este " si cam atat :)...era interesant daca si functiona hack-ul cu care te laudai in post-uri.

Sistemul se baza pe o eroare a unui operator de telefonie VoIP, intre timp au remediat problema.... implicit nu mai merge nr. respectiv :)
Exista in continuare solutii de a afla CALLER ID si cu nr. ascuns...insa sunt pe bani... destul de multi :)

Edited by Ignition, 02 April 2008 - 08:27.


#102
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostHaddesRO, on Apr 1 2008, 21:40, said:

Mi s-a raspuns ca NU AU CE FACE, ca nici lor nu le apare nici o informatie daca sunt apelati cu #31# in fata numarului (?!)...si ca daca m-ar fi stresat cineva care nu-si ascunde numarul, as fi putut face o plangere la politie  blablabla....detalii neinteresante.
Numarul poate sa apara daca cel care e in centrala vrea sa se intample asta, insa oficial au voie doar cei cu ochii albastri; de aceea raspunsul respectiv.

#103
Voupir

Voupir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.07.2008
Uitati ce am gasit in legatura cu subiectul: http://au.answers.ya...08174736AA65sA1

Pare sa fie pe bune http://www.kall8.com/ numai ca n-am card ca sa-mi fac cont la ei


Quote

What happens if the calller's Caller ID is blocked?
In most cases, Kall8 receives the number of the calling party and provides the Caller ID, even if the caller has blocked their Caller ID through their service.
Din FAQ

Edited by Voupir, 16 July 2008 - 23:48.


#104
alexeyy15

alexeyy15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.07.2008
pentru linux exista programe care afiseaza nr indiferent de situatie. cred ca se gasesc si pt symbian...java nu prea

#105
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Telefon cu linux sau linux pe calculator ?

#106
RechinuKiss

RechinuKiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2007
Pentru aflarea numarului unui apelant anonim ne puteti contacta la [email protected]
Costurile vor fi minime doarece momentan testam piata in vederea lansarii seriviciului.
Nu necesita nici un soft si functioneaza indoferent de tipul si marca telefonului.

#107
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostRechinuKiss, on 2nd May 2010, 01:28, said:

Pentru aflarea numarului unui apelant anonim ne puteti contacta la [email protected]
Costurile vor fi minime doarece momentan testam piata in vederea lansarii seriviciului.
Nu necesita nici un soft si functioneaza indoferent de tipul si marca telefonului.
:rolleyes:  Nu zau acum?
Am si eu o problema de la un timp : primesc bypuri in prostie de pe un numar necunoscut , si MA ENERVEAZA LA CULME!
Ce va trebuie ca sa aflati cine ma deranjeaza?

#108
ibm_570

ibm_570

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.03.2008

View Postgabigowriel, on 5th May 2010, 21:32, said:

:rolleyes:  Nu zau acum?
Am si eu o problema de la un timp : primesc bypuri in prostie de pe un numar necunoscut , si MA ENERVEAZA LA CULME!
Ce va trebuie ca sa aflati cine ma deranjeaza?


...daca solutia e pe baza redirectionarii e simpla treaba , dar pt unii costa!, cand de fapt e moka!

Edited by ibm_570, 05 May 2010 - 20:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate