Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Se pot vedea numerele ascunse ?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
stie cineva ce trebuie sa faci pentru a vedea numerele "ascunse" ?  :drac:  exista ceva programe de felul asta ? stiu ca odata,de mult,te "ajuta" cineva de la Connex sau Orange,contra  sume de 50$,sa vezi  numarul,chiar daca era ascuns...dar am pierdut ocazia. :ciocan:

#2
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Da, se pot vedea. Insa ai nevoie de cineva sa-ti faca setarea din
centrala( cei din SRI au aceasta setare facuta) iar apoi tu sa tastezi  comanda directa *.... de pe telefon. :cool:
Pe vremea cind lucram pt Telemobil in '99 un coleg si prieten bun de-al meu din centrala se ocupa de asta.  Asta pt reteaua NMT, dar este aproape identic si pt GSM.
    Anyway, exista restricted access pt asa ceva iar daca nu faci parte din SRI&Co, there's no need for you to know more...  :drac:

#3
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
deci cineva de ei...ok,multam.

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
eu de pe fostul ZAPP h-100 reuseam sa sun inapoi la numerele necunsoscute!!!! :)

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
?!?
Geo,explica mai in detaliu daca poti pl. Thanks.

#6
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Geo??? Meet the aliens!!!  :ciocan: cum sa poti tu suna numere ascunse? Daca eu sunt pe CNX si dau cu "anonim" la tine... si mie deja de la centrala CNX imi pleaca hidden , fara identitate  cum poti tu sa ma suni????

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Problema este putin mai complexa aici, sa vedem...

Cand formati un numar si alegeti optiunea identitate ascunsa din meniu, in mod normal, si asta in special la GSM, numarul se transmite catre cel apelat, prin centrala, in clar dar cu acel cod de disable Caller ID , astfel ca telefonul intelege ca nu trebuie sa afiseze nimic pe ecran, in schimb arata Identitate ascunsa.
Unele terminale GSM, parca Ericsson si o Nokia ceva, cu anumite coduri de service puteai sa vezi in clar numarul care te-a sunat anterior.
Vedeti ca nu e mare folozofie.

Faptul ca geo putea sa faca call-back de pe Hyundai este desigur un bug soft al telefonului, pentru ca el practic nu mai lua in considerare acel cod de hide ID de la apelul anterior si apela pur si simplu.

O problema mai complexa apare cand centrala este configurata sa nu dea ID deloc celor apelati, atunci pe telefon nu veti vedea scris decat Calling, pentru ca in string-ul de initiere a apelului nu era nici o informatie despre numar.
Asta se intampla la centralele vechi RTC, sau se intampla cand sunteti sunati din international sau national pe VoIP (uneori) si aceia nu furnizeaza si ID.

In cazul descris mai sus este clar ca nu aveti ce face si numarul ramane ascuns forever utilizatorului final.

Unele firme mai mari, care au fluxuri E1 la RTC, nu "prezinta" apelatilor decat numarul trunchiului de numere pe care ei le au, si si pe acesta ascuns, astfel ca daca reusiti sa vedeti ce numar suna, este degeaba, pentru ca veti avea doar ceva de genul 403 2 XXX.

Sau "ultimate fight" in domeniul protectiei numarului dumneavoastra, este cererea pe care o puteti face la toti operatorii, Orange, Connex, RTC, sa va restrictioneze ID-ul din centrala TOTAL.
In acest caz cel apelat nu va primi nici o informatie nimic despre cine il apeleaza.  :drac:

Sper ca este clar acum.  :D

Greets,
Speedo

#8
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
La Zapp,pe display nu apare decat Calling....

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Softul Hyundai-ului poate sa scrie ce vrea, orice cuvant, iar geo prin call-back reusit a facut dovada ca ID-ul se transmite si este ascuns.

Sincer asa este default setata orice retea normala.

Greets,
Speedo

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Problema este ca terminalele de pe Zapp nu fac distinctie de nici un fel intre apeluri cu ID ascuns, apeluri VoIP sau de la centrale
analogice. Pur si simplu pe ecranul telefonului nu apare decit simbolul telefonului fara nici un fel de info, cind cineva este apelat int-unul din modurile de mai sus.

#11
insideconnex

insideconnex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Problema este putin mai complexa aici, sa vedem...

Cand formati un numar si alegeti optiunea identitate ascunsa din meniu, in mod normal, si asta in special la GSM, numarul se transmite catre cel apelat, prin centrala, in clar dar cu acel cod de disable Caller ID , astfel ca telefonul intelege ca nu trebuie sa afiseze nimic pe ecran, in schimb arata Identitate ascunsa.
Unele terminale GSM, parca Ericsson si o Nokia ceva, cu anumite coduri de service puteai sa vezi in clar numarul care te-a sunat anterior.
Vedeti ca nu e mare folozofie.

Faptul ca geo putea sa faca call-back de pe Hyundai este desigur un bug soft al telefonului, pentru ca el practic nu mai lua in considerare acel cod de hide ID de la apelul anterior si apela pur si simplu.

O problema mai complexa apare cand centrala este configurata sa nu dea ID deloc celor apelati, atunci pe telefon nu veti vedea scris decat Calling, pentru ca in string-ul de initiere a apelului nu era nici o informatie despre numar.
Asta se intampla la centralele vechi RTC, sau se intampla cand sunteti sunati din international sau national pe VoIP (uneori) si aceia nu furnizeaza si ID.

In cazul descris mai sus este clar ca nu aveti ce face si numarul ramane ascuns forever utilizatorului final.

Unele firme mai mari, care au fluxuri E1 la RTC, nu "prezinta" apelatilor decat numarul trunchiului de numere pe care ei le au, si si pe acesta ascuns, astfel ca daca reusiti sa vedeti ce numar suna, este degeaba, pentru ca veti avea doar ceva de genul 403 2 XXX.

Sau "ultimate fight" in domeniul protectiei numarului dumneavoastra, este cererea pe care o puteti face la toti operatorii, Orange, Connex, RTC, sa va restrictioneze ID-ul din centrala TOTAL.
In acest caz cel apelat nu va primi nici o informatie nimic despre cine il apeleaza.  :drac:  

Sper ca este clar acum.  :D  

Greets,
Speedo

Ce zici tu de numerele de la Romtelecom 4032xxx este pentru ca sunt pe analogica. .. si referitor la transmisia identitatii, ce se transmite este un simplu text, si nimic mai mult chiar daca el e 0722 22 22 22. asta si la apeluri si la sms. Si ca sa te convingi, iata un exemplu: 1rstwap: sunt sigur ca ai primit mesaje de la 1rstwap . desi se transmiteau de pe un server ip, veneau cu id +407x xxx xxx, iar cand primeai mesaje de la site-ul respectiv, primeai de la numarul...  surprise! "1rstwap"!

#12
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
De cind pina cind 403xxx.xxx sau 402.xxx.xxx sint nr de centrala analogica?

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Numerele alea nu sunt analogice, asta o data, a doua oara ar trebui sa ma crezi pe cuvant...pentru ca stiu.

Si centrala mea de la servici nu prezinta ID si daca ai putea sa-l vezi n-ai observa decat trunchiul.

Luni poate o sa incerc sa-ti demonstrez ca nr. apelantului nu se transmite in mod text cum spui tu, e mai complicat, iarasi ar fi bine sa ma crezi...
Faptul ca apare scris un text, asta nu dovedeste ceea ce spui tu, cu ASCII poti sa faci orice vrei, nu doar numere.

Greets,
Speedo

#14
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by insideconnex
Ce zici tu de numerele de la Romtelecom 4032xxx este pentru ca sunt pe analogica.
Numerele de genu' xsn.xx.xx sunt numere de flux ISDN. Fluxurile ISDN nu se pot pune pe centrala analogica.

#15
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Asa este Intel.Sunt numere de fluxuri ISDN dar exista si unele exceptii.Cu o numeratie asemanatoare sunt si numerele noastre de interior.In ceea ce priveste setarile de ID,Speedo are dreptate.La noi la RTC,in cazul numerelor neinformabile,centralele sunt setate sa nu transmita deloc ID-ul decit in cazul apelurilor catre 112,955 si alte numere de acest gen.

#16
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Pai si pana la urma daca am un Nokia 3310 pot face ceva ca sa alfu cine se ascunde in spatele unui nr. privat... ca se pare ca oamenii astia care dau cu nr. privat au mai mult "curaj" daca pot spune asa si sunt fffff vorbareti. :)

#17
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 26.04.2003
Ce e clar e ca :
Daca inainte sunai de pe centrala analogica, si aparea Call , si acelasi Call aparea si cand sunai cu #31# la telefoanele Nokia, ca nu stia sa apara numarul, la unele telefoane Bosh, Cu #31# aparea : hidden number, iar cand sunai de pe centrala analogica, aparea Unknown Number, deci ... concluzia e simpla : Mascarea se face la nivelul telefonului, centrala doar trebuie sa accepte sa treaca prin ea stringul #31#, de aia tre ceruta activarea la *222.

#18
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Pai si eu daca am niste idioti care am suna si..... nu prea imi plac ce zic eu ce pot sa le fac, cu pot afla cine ma deranjeaza?  :drac:
Apropo chesti asta se plica si la SMS-uri cu restrictionare ca azi am plrimit un mesaj si scria chir "Mesaj" in locul nr. de telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate