Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Se pot vedea numerele ascunse ?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
daca in telefonie semnalu se transmite intr-un mod asemanator pachetelor tcp/ip atunci e logic sa se transmita caller id.

de ce? in tcp/ip un pachet are in headere adresele sursei si destinatiei, pt ca in caz ca destinatia nu e valida este intors la sursa si discarded.

daca apare nr ascuns asta e probabil din cauza ca e un flag pus in headerul pachetelor de voce care ii spune telefonului sa faca asta..

acum.. in telefonie nu e nevoie de adresa sursa pt a returna pachete, cred, dar mi se pare aiurea, sau cel putin ilogic, ca un terminal sa accepte incomming de la o sursa neidentificata.. probabil ca ar manca si mama bruiajului..
so, are nevoie de o adresa sursa.. asa ca trebuie sa se transmita, nu ?

#38
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
sursa nu e ala care te suna, e centrala sau vreun releu. ca la NAT.

#39
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
alea fac routarea semnalului.. sursa e cel care initiaza apelu.. io nu am vazut sa te sune centrala.. aia doar face pe macazu.

#40
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
dejayFx, nu ne uita cu reviewul la Giga z510

#41
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
@dejayfx: nu vorbeam de sursa apelului, de sursa pachetelor. Centrala poate sa faca un soi de translatare de adrese, nu e neaparat sa-ti trimita adresa sursei. caller-id-ul e trimis separat, intre primul si al doilea apel. aici e vorba de nivelul mai de jos. nu stiu sigur daca e asa, dar nu vad nici un inconvenient. mi s-ar parea mai ilogic invers. lamurit?

#42
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Hai sa nu mai vorbim de pachete in retele TDM, aici vorbim de time slot, care are 64Kbps, la astea face centrala switching-ul.

Daca se citea ce-am scris eu mai sus in topic poate era mai clar.

In concluzie, la initierea unui apel centrala chematoare, semnalizeaza prin SS7, cererea centralei chemate, aceasta o accepta, confirma ca abonatul exista, are telefonul deschis, etc, apoi managementul retelei de semnalizare stabileste ruta pe care se va stabili legatura efectiva intre cele 2 centrale. Aceasta ruta nu este neaparat cea mai scurta si depinde de mai multi factori, incarcare pe anumite segmente, down-time pe altele, etc.
Dupa stabilirea rutei si rezervarea circuitelor pentru convorbire, telefonul incepe sa sune.

Identitatea se transmite prin SS7 daca ea este transmisa de la centrala chematoare, iar daca e restrictionata aceasta se retine la nivelul aceleiasi centrale chematoare, nefiind nevoie de ea in reteaua de semnalizare SS7, retea care functioneaza cu alte ID-uri decat numerele de telefon.

Asta este cazul RTC, la mobili inca se trimite si ID-ul dar cu flag-ul de hide activ.

In concluzie, la RTC nu se poate face trace de numar decat de organe abilitate, iar la mobili cu mobile cu soft modificat, deocamdata.

Greets,
Speedo

#43
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
am luat voice and data cabling , documentatia de la cisco, daca intereseaza pe cineva o sa caut un ftp sa o postez .

din ce am aruncat un ochi pe acolo se pare ca aproape am nimerit-o, cel putin pt mobile..

#44
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu ai nimerit-o, exista o sansa sa ai ceva dreptate doar daca se face VoIP, adica retea de rahat si neaparat mica, pentru ca la una mare care are si interconectare se foloseste din nou SS7 si se ajunge la ce-am spus.

Greets,
Speedo

#45
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Unii chiar nu vor sa inteleaga.Ia ginditiva ca la inceput centralele analogice nu transmiteau nici un fel de ID.Si puteau apela orice,inclusiv mobilul.Acuma, la centralele analogice tip PENTA au fost montate o serie de echipamente aditionale care au rolul de a interfata centrala analogica cu echipamentul Call-Collection si de a genera ID general pentru centrala.Da aceea,cind apelantul este din analogic,se vede numai ID-ul centralei.Nu inteleg de ce unii persista in astfel de teorii cind atit eu cit si Speedo si Andrei le-am explicat foarte clar cum functioneaza sistemul.

#46
uzi_speed

uzi_speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.11.2003
Eu stiu ca se putea afla nr. ascuns doar daca aveai divert activat spre casuta vocala. Imi spunea un operator de la serv. clienti ca daca e setat divert spre casuta vocala, iti aparea nr. de telefon chiar daca era ascuns.

#47
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

Originally posted by uzi_speed
Eu stiu ca se putea afla nr. ascuns doar daca aveai divert activat spre casuta vocala. Imi spunea un operator de la serv. clienti ca daca e setat divert spre casuta vocala, iti aparea nr. de telefon chiar daca era ascuns.


Da, treaba asta se intampla de exemplu in Germania. La toti operatorii de telefonie mobila.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Se face din firmware dar trebuie un programator bun care sa stie cum e cu telefoanele  :D

#49
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

Quote

Originally posted by Stegal
Exista un fel de cod standard care se poate afla nr. ascuns. Garantat exista asa ceva, chiar nu stie nimeni nimic?


Nimeni nu o sa spuna nimeni pe un forum atat de accesat treaba asta, cum nu o sa spuna nimeni cum se pot asculta simplu mobilele,  si nici care e numarul cu sest ce trebuie setat la centrul de mesaje, ca sa nu ti le mai contorizeze la pret! Tre sa fie prea prost ala, s-ar raspandi informatia imediat am sti toti, astfel ca operatorii ar rezolva problema in 24 ore!

#50
ERA_Remus

ERA_Remus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2005
eu am vazut un caz de revelion am cunoscut o gagica fullll de bani care avea un nr de  connex . in momentul in care o sunam cu nr ascuns mie imi intra mesageria si ei ii aparea un mesaj ca de la non stop/apeluriperdute  cu nr meu de telefon chiar daca sunam de pe connex sau dialog din pacate nu stia cum ia fost activata acesta optiune pt ca nu ea a activat-o

#51
ERA_Remus

ERA_Remus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2005
ceva informati careva cum se poate activa ???? astept raspuns
[email protected]

#52
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

ERA_Remus, on Jan 27 2005, 19:22, said:

in momentul in care o sunam cu nr ascuns mie imi intra mesageria si ei ii aparea un mesaj ca de la non stop/apeluriperdute  cu nr meu de telefon

<{POST_SNAPBACK}>



unele telefoane mai "inteligente" pot ignora un apel daca acesta intra cu numar ascuns "Ignore if no ID" apelul fiind redirectionat in casuta. chiar daca are conne.full.time activat, daca suni de pe numar ascuns, in mesagerie apare fara identitate ... sau cel putin asa ar trebui !  optiunea de ignorare a apelurilor cu intrare necunoscuta ar trebui sa se poata dezactiva din meniul tel'ului.

#53
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004
Centralele operatorilor mobili au "clip +" adica pot identifica orice semnalizare SS7 , ascunsa sau nu. De aceea cand intra mesageria se poate identifica apelantul.
Trebuie sa fie clar ca acest serviciu la nivel de utilizator individual nu va fi activat de catre nici un operator. Singura speranta este sa aveti pe cineva in centrala care sa-l activeze direct in HLR pe "neve" si sa-si riste job-ul pentru asta.
Un amic imi povestea ca acum un an cineva din "portocala" era s-o fure rau cu treaba asta. Deci..

#54
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

zola, on Jan 28 2005, 17:52, said:

Singura speranta este sa aveti pe cineva in centrala care sa-l activeze direct in HLR pe "neve" si sa-si riste job-ul pentru asta.

<{POST_SNAPBACK}>

Sau sa va angajati la SPP, SRI sau alte servicii din acestea, ca aia mai mult ca sigur au serviciul activat :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate