Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

In situatia actuala, ce parere aveti daca reimplementam impozitarea progresiva ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2249 replies to this topic

#1873
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Inca o data: tu de ce crezi ca aproape toate bruturile au crescut brusc de la 1 ianuarie 2018 cu aproape 20%?

#1874
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 25 ianuarie 2022 - 16:57, said:

Din pozitia angajatului zic. Salariul lui net depinde de toate taxele alea. Brutul oferit si negociat depinde in mod direct de taxele alea, nu e picat din cer

Nu, depinde de cat produce. Taxele alea sunt flat, cu toate astea salariile nu sunt identice ci variaza foarte mult

#1875
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
"Cheltuielile cu angajatii le negociaza angajatorii cu ministerul finantelor, acolo angajatul nu are niciun cuvant de spus."

Ba fix asta negociaza angajatul cu angajatorul: cheltuielile salariale totale.

#1876
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 25 ianuarie 2022 - 16:59, said:

Inca o data: tu de ce crezi ca aproape toate bruturile au crescut brusc de la 1 ianuarie 2018 cu aproape 20%?
Stim cu totii: pt ca s-a modificat formula de calcul.

#1877
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 Karhu, on 25 ianuarie 2022 - 17:02, said:


Stim cu totii: pt ca s-a modificat formula de calcul.
Nu ii obliga nici o lege sa modifice brutul. Doar la salariile minime, in rest nu.

Edited by catalina1, 25 January 2022 - 17:04.


#1878
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 25 ianuarie 2022 - 17:01, said:

Ba fix asta negociaza angajatul cu angajatorul: cheltuielile salariale totale.
Deci tu asa ai intrebat?

Quote

care-s ba, cheltuielile tale cu mine?

Eu cred ca ai intrebat cat iti da net/ luna (asta fiind oricum in relatie directa si liniara cu brutul deoarece taxarea e flat)

#1879
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Nu conteaza ce se discuta (brut, net, cheltuieli salariale totale), conteaza ce e in spate.  Iar in spate sunt doua chestii: cheltuielile totale si netul. Brutul e undeva intre, o chestie pe hartie fara nici o relevanta in lumea reala.

#1880
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,130
  • Înscris: 21.06.2016

 catalina1, on 25 ianuarie 2022 - 10:04, said:

Discutia era despre ce e obligatoriu.

Nu e relevant ce e obligatoriu. Dacă as primi un return generos pe banii dați la stat, as fi bucuros sa dau cit mai mult. Dacă însă e doar o alta taxa mascata sub numele de pensie, CASS etc cu un return sub cel al pieței, dacă nu negativ, n-as vrea sa dau nici un ban.
E la fel și cu asigurarea de sănătate, dacă as plăti sub prețul pieței pentru o asigurare echivalenta as fi foarte bucuros sa dau banii.

#1881
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Inteleg ce zici, dar nu e chiar asa. Daca nu sunt obligatorii, altfel negociaza angajatorul. Lucrurile astea conteaza

#1882
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,222
  • Înscris: 14.08.2007

 Karhu, on 25 ianuarie 2022 - 16:25, said:

Eu imi negociez salariul brut.
Iar in Romania iti negociezi (sau ti se spune) netul, restul e treaba angajatorului. Asta nu schimba calculele pentru el, care trebuie sa ia in calcul toate costurile pe care le are cu tine. Adica mie cand imi creste salariul, imi creste cu sume rotunde, pentru ca mi se da suma rotunda extra la net, nu la brut. Ultimele doua dati mi-a crescut fix cu 1.000 de lei net. Nici nu mai stiu cat e brutul acum sincer, ca n-am primit inca contractul de la ultima marire incoace, ma asteapta la birou sa-l semnez cand am drum pe-acolo.

Edited by utopium, 25 January 2022 - 18:12.


#1883
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,725
  • Înscris: 02.10.2009
Ati luat-o razna, pe bun.
Ce va intereseaza, personal cat plateste angajatorul??

Total pe langa subiect, doar din dorinta expresa de forta discutia departe de realitatea neconvenabila, efectiv de a lovi in ceilalti care nu accepta alt punct de vedere.

In plus, ca de obicei, romanii din Ro stiu intotdeauna mai bine cum e in locuri unde nu au calcat, obisnuita infatuare tampa a celui care-si inchipuie ca e mai destept decat toti ceilalti.

Toate astea dn cauza ca subiectul e epuizat demult.

#1884
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,349
  • Înscris: 05.08.2015

 Karhu, on 25 ianuarie 2022 - 16:58, said:

Topicul este impozitarea persoanelor fizice, ale angajatilor, nu despre cheltuielile angajatorului, corporate tax etc. Alea-s deja alte discutii, mult mai complexe.
Repet, eu nu-mi negociez cheltuielile cu angajatii ale angajatorului ci doar o parte din acestea, anume brutul, uneori netul
Cheltuielile cu angajatii le negociaza angajatorii cu ministerul finantelor, acolo angajatul nu are niciun cuvant de spus.
Cand te angajezi nu intrebi care-s ba, cheltuielile tale cu mine? Intrebi frumos si umil: domnu' patron, cat imi dati pe ora/ zi/ luna?

Sa moara Veta! Nu te suspectez ca n-ai fi inteles ce se tot discuta, dar cumva, o tot tii langa cu brutul din Finlanda care n-are nicio legatura cu brutul din Romania

In Romania, brutul include integral costurile cu forta de munca [cu exceptia unui spanac irelevant procentual - CAM], pe cand in Finlanda, pe langa brut, angajatorul mai cheltuie o carca de bani care nu apar pe fluturas dar tot la buget se duc

Sa fie clar pentru toata lumea, si-n Ro si-n Fi, banii aia pleaca din firma si se duc la buget, nu pleaca din contul angajatului; angajatul nu plateste el nimic

Edited by Mount_Yerrmom, 25 January 2022 - 19:45.


#1885
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 Rosebud09, on 25 ianuarie 2022 - 19:42, said:

Ati luat-o razna, pe bun.
Ce va intereseaza, personal cat plateste angajatorul??

Total pe langa subiect, doar din dorinta expresa de forta discutia departe de realitatea neconvenabila, efectiv de a lovi in ceilalti care nu accepta alt punct de vedere.

In plus, ca de obicei, romanii din Ro stiu intotdeauna mai bine cum e in locuri unde nu au calcat, obisnuita infatuare tampa a celui care-si inchipuie ca e mai destept decat toti ceilalti.

Toate astea dn cauza ca subiectul e epuizat demult.
Conteaza peste tot. Sunt putine zone de pe planeta asta unde nu am văzut cum se fac bugetele.

Edited by catalina1, 25 January 2022 - 19:47.


#1886
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,725
  • Înscris: 02.10.2009
Impozitarea angajatorilor relativ la fondul de salarii, ca si impozitele pe profit, taxe de inregistrare, redevente, drepturi de exploatare astea sunt alt capitol, fara legatura cu impozitarea progresiva a veniturilor. Alte considerente, valori, reguli si tine deja mai mult de macroeconomie.

Angajatul este interesat in primul rand de ce primeste in mana, de aceea unii au si negociat salariu net.
Probabil ca dupa eventuala introducere a unui sistem progresiv, sa fie mai greu de negociat la net, dat fiind diverse detalii, mai greu de estimat la inceput.
Tot citesc ca ar vrea politicienii sa introduca un nou sistem, poate doar incearca marea cu degetul, dar asa cum sunt de destepti si dezbinati intre partide, nu vad sa se intample ceva mai devreme de 2-3 ani.

#1887
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Topicul, dupa cum probabil ai văzut, nu este numai despre impozitul pe venit ci și despre CAS și CASS.

#1888
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,135
  • Înscris: 25.06.2007
Ia uitati voi un anunt de angajare pozat de mine in 2016 pe usa unui fast-food din San José, California. L-am mai pus mai demult si pe alt thread, poate unii l-ati mai vazut.
Ce parere aveti, cat are salariul brut lunar o persoana ce se angajeaza in conditiile respective si lucreaza 200 ore/ luna, sa zicem? Posted Image

Attached Files



#1889
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
salariul brut este un concept fiscal, nu are legătură cu calculul nostru
și anume cât reține statul din banii alocați de angajator

angajatorul nu plătește numai brutul, plătește și ceva peste, acel ceva tu refuzi să îl pui la calcul ca să îți iasă manipularea

cum mai e vremea? s-a mijit de ziuă sau tot întuneric e?
cele 4 ore de semi-lumină te fac așa certăreț? sau gheața omniprezentă

#1890
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 Karhu, on 26 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Ia uitati voi un anunt de angajare pozat de mine in 2016 pe usa unui fast-food din San José, California. L-am mai pus mai demult si pe alt thread, poate unii l-ati mai vazut.
Ce parere aveti, cat are salariul brut lunar o persoana ce se angajeaza in conditiile respective si lucreaza 200 ore/ luna, sa zicem? Posted Image
Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi.
Taxele salariale neincluse în brut influențează în mod direct cu cat ramai tu în mână la sfârșitul lunii, punct.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate