Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

In situatia actuala, ce parere aveti daca reimplementam impozitarea progresiva ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2249 replies to this topic

#2233
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postdacis2, on 25 mai 2022 - 16:41, said:

Mai zicea unul pe vremea crizei din 2008-2009 ca ar trebui sa se introduca o impozitare dependenta de varsta contribuabilului. Ca unele cheltuielile unuia necasatorit, de 18-25 de ani, altele unuia de 25-35 de ani, altele la 35-45, altele la 45-55 si complet altele la 55-65, cand te ajung din urma si bolile. Usor inrudita, a mai exista o astfel de abordare, inainte de 1989, cu taxarea suplimentara a celor fara copii sau / si necasatoriti, ca nu mai tin minte
Mai era unul, doctor condamnat pentru spaga, care ar fi vrut taxa pe co…e de caine.

#2234
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMembruAnonim, on 26 mai 2022 - 14:24, said:

eu sunt privat, nu ma simt deloc haituit. dau mai putin la stat decat dau la banca (si nu vorbesc de rate), comisioanele platite sunt mai mari decat impozitul platit.
daca tu crezi ca e ok asta....

Nu inteleg ce spui. Ai firma si nu platesti impozite, nu ai angajati? Cred ca poti sa donezi la asociatii care chiar fac chestii, daca situatia te nemultumeste. Sunt doamnele alea care reusesc sa construiasca spitale moderne, altii se ocupa de copii, de caini, de animale salbatice, sau ce vrei. Aproape oricine e mai eficient decat statul roman.

#2235
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFlat, on 26 mai 2022 - 14:34, said:


un oraș civilizat are mașina lăsată la Park & Ride la centură/periferie
de acolo mergi cu ea pe autostradă
în oraș nu intri cu mașina, folosești transp. în comun

Asa este.
Dar acolo nu tot darlaul sta in buricul targului.
In buricul targului sunt firme, muzee,etc

#2236
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005
nu e locul aici, dar Parisul, sau Londra sunt civilizate?

#2237
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
da
Parisul desființează 72% din locurile de parcare
în Londra costă de te caci pe tine să intri cu mașina sau să parchezi prin centru

#2238
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005

View PostFlat, on 26 mai 2022 - 14:51, said:

da
...

multumesc!
recomand o tura prin orasele astea si sa vii sa imi povestesti cum n-au ei masini.Posted Image

Edited by noris08, 26 May 2022 - 14:53.


#2239
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcumparator, on 26 mai 2022 - 14:48, said:

Nu inteleg ce spui. Ai firma si nu platesti impozite, nu ai angajati? Cred ca poti sa donezi la asociatii care chiar fac chestii, daca situatia te nemultumeste. Sunt doamnele alea care reusesc sa construiasca spitale moderne, altii se ocupa de copii, de caini, de animale salbatice, sau ce vrei. Aproape oricine e mai eficient decat statul roman.
m-am exprimat foarte clar, impozitele platite catre statul roman sunt mai mici decat comisioanele bancare platite catre banca unde am cont, una care nu are cele mai mari comisioane, altele au comisioane mai mari.
daca vad rostul mai multor explicatii

Edited by MembruAnonim, 26 May 2022 - 15:04.


#2240
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMembruAnonim, on 26 mai 2022 - 14:54, said:

m-am exprimat foarte clar, impozite platite catre statul roman sunt mai mici decat comisioanele bancare platite catre banca unde am cont, una care nu are cele mai mari comisioane, altele au comisioane mai mari.
daca vad rostul mai multor explicatii

Pai si omul ti-a spus clar ca daca vrei sa contribui mai mult la binele societatii,  ai de ales intre 1 milion de cazuri , ca sa fii sigur ca banii aia chiar ajung la destinatia dorita si nu sifonati de
capusele din sistem.

#2241
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005

View PostMembruAnonim, on 26 mai 2022 - 14:54, said:

m-am exprimat foarte clar, impozitele platite catre statul roman sunt mai mici decat comisioanele bancare platite catre banca unde am cont...

e putin sf ce zici tu acolo, dar daca ai firma inregistrata in ro, esti legal 100% si traiesti onorabil din afacerea aia, ar cam trebui sa fii macar milionar in euro pentru asemenea know-how.Posted Image

#2242
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Statul colecteaza 27%, dar vrea cheltuieli la 40% - era o discutie ieri la radio.

Ce m-a frapat: Una din conditiile principale de a intra in Sehengen sa existe niste scannere in vami
Desi sunt cumparate de 10-11 ani, nici la ora actuala nu sunt functionale.

Ultimul instalat...cica s-a defectat - cum s-a intampla ?! a dat un tir cu spatele si l-a facut zob

Chiar spuneau astia ca un singur tir cu tigari care trece => 1 milion de euro paguba la stat.
Prin vami treci mii de tiruri zilnic !

Nu mai zic de evaziunea din portul Constanta

Sau ce artificii se fac la marile corporatii

Nope, pe astia nu-i deranjeaza ANAF-ul.
Problema e babuta care vinde patrujel, cel care iti vinde o cafea de 3 lei dimineata la coltul blocului - fara sa iti dea bon.
Ori taranul care mai vinde un portbagaj de rosii - sa aibe bani de lemne la iarna.

Astia sunt marii evazionsti !

Pe restul de invart miliarde de euro, sa nu-i deranjam.

Edited by M4V3RiCk_, 26 May 2022 - 15:33.


#2243
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
stii tu. de la fiecare cate putin, si evazionistii astia mici sunt importanti. Fiecare trebuie sa joace in echipa statului: sa stie ce i se cere si ce i se da. Cand ITstul, incantat de banii lui, se gandeste doar cum sa mearga in city break-uri si la sanatate se gandeste sa mearga doar la particular, uitand ca o problema cu adevarat de sanatate il va face clientul statului, avem o mica mare problema. dar aici e dilema din care nu putem iesi, dupa ce fura ei mai putin, mai platim si noi, uitatand ca sustragerea de la plata taxelor este tot un mic furt.

#2244
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnoris08, on 26 mai 2022 - 15:11, said:

e putin sf ce zici tu acolo, dar daca ai firma inregistrata in ro, esti legal 100% si traiesti onorabil din afacerea aia, ar cam trebui sa fii macar milionar in euro pentru asemenea know-how.Posted Image
Zicem că nu depășești pragul de 1 milion și plătești impozit 1% din CA.
Zicem că faci import din țări non-euro care vor dolari.
Zicem că plățile către furnizori externi sunt jumătate din CA, gen cumperi de 1000 usd, vinzi cu 2000.
Cât crezi că plătești băncii să schimbi și să transferi 1000 usd?
Minim 50 dolari comision, adică 4% din cei 2000 încasați.
Spre deosebire de 1% cât plătești statului.
E SF sau realitate?
Și repet întrebarea: e normal să plătești statului mai puțin decât băncii?


#2245
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,605
  • Înscris: 28.12.2005
^^
ai o problema in relatia cu bancaPosted Image
1. sunt pachete bancare ce iti pot oferi conditii mai bune de 50 usd pe operatiune
2. daca ai disponibil, schimbi mai mult o data si stai cu usd in cont
3. importurile alea par purtatoare de taxe vamale si tva, care se duc tot la stat

nu mai intram in detalii, ca nu e locul aici, dar ceva nu se leaga in ce zici tu acoloPosted Image

#2246
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnoris08, on 26 mai 2022 - 16:27, said:

^^
ai o problema in relatia cu bancaPosted Image
1. sunt pachete bancare ce iti pot oferi conditii mai bune de 50 usd pe operatiune
2. daca ai disponibil, schimbi mai mult o data si stai cu usd in cont
3. importurile alea par purtatoare de taxe vamale si tva, care se duc tot la stat

nu mai intram in detalii, ca nu e locul aici, dar ceva nu se leaga in ce zici tu acoloPosted Image
2,5%, nu 4, făcusem alte calcule.
Unele importuri au taxe vamale 0, iar tva eu doar îl vărs, de plătit îl plătește clientul.
Într-adevăr, la schimburi și plăti mai mari, comisioanele scad ca procent.
Și mai există și wise ca să eviti comisioanele ;)
Dar bună perioadă, până să aflu de wise, am plătit mai mult comisioane decât impozit.
Plăti SWIFT sub 35 de dolari nu cred că găsești la vreo bancă.
Adaugă comisionul de schimb valutar, vezi cât e pt 5000 dolari :)

Edited by MembruAnonim, 26 May 2022 - 16:40.


#2247
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMembruAnonim, on 26 mai 2022 - 16:17, said:

Zicem că nu depășești pragul de 1 milion și plătești impozit 1% din CA.
Zicem că faci import din țări non-euro care vor dolari.

Faci import. Pai tara noastra adora importul, e in stare de orice ca importatorii sa se simta bine.
Cand faci export si vrei rambursare de TVA se schimba lucrurile. Atunci ANAF te controleaza si-n fund, taie ce cred ei ca e OK si la sfarsit iei automat o amenda, corelata cred cu cifra de afaceri. Ca asa trebuie.
Personal nici nu stiu pentru ce sunt alea, n-are rost sa te uiti, este traditia, cum spun vamesii ucraineni.

#2248
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,292
  • Înscris: 05.08.2015

View PostMembruAnonim, on 26 mai 2022 - 16:17, said:

Zicem că nu depășești pragul de 1 milion și plătești impozit 1% din CA.

Ai 1% daca ai angajati. Daca ai angajati, le platesti salarii. Daca le platesti salarii, statul le impoziteaza si retine si contributii. Deci, nu platesti doar 1%.

#2249
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMount_Yerrmom, on 26 mai 2022 - 16:50, said:

Ai 1% daca ai angajati. Daca ai angajati, le platesti salarii. Daca le platesti salarii, statul le impoziteaza si retine si contributii. Deci, nu platesti doar 1%.
Taxele sunt plătite de angajat. TVA e plătit de client, nu sunt de la firma care le varsă la buget.
Taxele vamale la produsele mele sunt 3%, dacă le iau în considerare, depășesc ușor comisioanele bancare.
Dar strict pe impozit vs comisioane, banca ia mai mult.
Cu taxele vamale (parafiscale, nu impozit) depășesc ușor comisioanele.
Chiar știu ce vorbesc, de asta am apelat la wise (ceva gen revolut)

Edited by MembruAnonim, 26 May 2022 - 16:58.


#2250
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,292
  • Înscris: 05.08.2015
Taxele sunt platite de angajator, pentru angajat. O forma fara fond, angajatul neplatind, de fapt, nimic. Alea sunt costuri pentru firma, costuri cu impozite si contributii [tot impozite] datorate statului, care se duc in acelasi buget al statului si care pleaca din conturile firmei

Acuma, ca tu vrei sa selectezi ce compari ca sa-ti iasa comparatia, treaba ta

Care-i mesajul? Ca nu te-ar deranja sa fii taxat suplimentar, ca esti subtaxat? Sau ca bancile sunt ale dracului? Sau?

Edited by Mount_Yerrmom, 27 May 2022 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate