Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Robinetul/teava "fluiera" de la vecinii dedesubt

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 19.04.2008
Buna!

La vecinii dedesubt de o vreme se aude foart foarte urat in peretele (de BCA) vibratii, fluierat, nici nu stiu cum sa descriu.. Si restul robinetilor se aud dar mult mai subtil. Un singur robinet. Ei au zis ca au chemat un instaltor, nu a gasit nici o problema, au schimbat si bateria, au testat prorpietarii dar culmea ca nu se auzea nimic.. Dar dupa ce au plecat, chiriasii au folosit apa si se auzea la fel.. Nu cred ca au schimbat nimic...

La noi am observat ca se auzea asa de tare cand sub chiuveta, dadeam mai incet presiunea... se auzea urat de tot. daca e deschis la MAXIM nu se aude.

ce e  de facut? care e cel mai ieftin robinet ce ii pot recomanda lor, care sa nu scoata acest zgomot (presupun ca trebuie sa aiba rulmenti de ceramica etc).

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.672
  • Înscris: 01.12.2001

View Postferydaboss, on 08 septembrie 2021 - 09:05, said:

(presupun ca trebuie sa aiba rulmenti de ceramica etc).
Rulmenți? In niciun caz.
Intra in rezonanta la o anumită viteza de curgere prin robinet/țeavă.
Am avut așa la un rezervor WC.
Am combinat 2 metode: închis parțial robinetul de trecere și am legat cu un colier bucla racordului flexibil. Că și ăla vibra ciudat.



#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.891
  • Înscris: 22.02.2014
Este bateria de proasta calitate.

#4
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.054
  • Înscris: 19.01.2007
Mai inchizi robinetul de la coloana! O sa ai un debit mai mic, dar fara zgomot. Aceasta este una din variantele folosita de mine.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.164
  • Înscris: 04.02.2011
Țeavă de PPR, aia absoarbe toată oscilația aia.

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.827
  • Înscris: 10.02.2017
Cartusul bateriei este de cele mai multe ori cauza si, intr-adevar, incepe sa "cante" de la o anumita pozitie cand bateria este folosita.
Cred ca nu a fost schimbata bateria, sau daca a fost inlocuita cu alta, aceeasi marca sau cu acelasi defect.

Editat de addumi, 08 septembrie 2021 - 09:58.


#7
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 05.04.2007
Robinatii clasici cu membrana (nu aia cu bila) au un sens de curgere a apei prin ei.
Daca sunt montati invers "fluiera"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate