Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19820 replies to this topic

#13951
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
La noi e 2025 nu va mai speriati, e o recomandare, statele decid ce si cum. Ideea e sa ai bani, restul...
Nu uitati ca in UE preturile au scazut dramatic si la gaz si la curent, la ei nu se mai justifica, la noi e alta poveste.

Edited by andreic, 25 May 2023 - 08:07.


#13952
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Păi nu ar trebui sa avem și noi aceleași prețuri scăzute că în UE?

#13953
theodorus

theodorus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2007
Salutare , daca aveti vreun raspuns la intrebarea mea v-as fi foarte recunoascator , m-am mutat la o locatie unde am dat cand am facut contractul o estimare mica , si acum chiar daca le dau indexul nu se vad in factura , astfel ca s-au adunat f multi kw , degeaba le am scris ii doare la basca , la telefon nu raspund , ceva sfaturi ? Multumesc

#13954
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.04.2009

View Posttheodorus, on 25 mai 2023 - 09:41, said:

Salutare , daca aveti vreun raspuns la intrebarea mea v-as fi foarte recunoascator , m-am mutat la o locatie unde am dat cand am facut contractul o estimare mica , si acum chiar daca le dau indexul nu se vad in factura , astfel ca s-au adunat f multi kw , degeaba le am scris ii doare la basca , la telefon nu raspund , ceva sfaturi ? Multumesc
KWh s-au adunat si din lipsa de facturi...facturile sunt in urma cu 5 luni, pentru indexul autocitit in decembrie inca nu s-a emis factura...

KWh se aduna cel mult 3 luni, deoarece la 3 luni se emite o factura de regularizare cu citirea reala de la distribuitor...

#13955
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 25 mai 2023 - 08:05, said:

La noi e 2025 nu va mai speriati, e o recomandare, statele decid ce si cum. Ideea e sa ai bani, restul...
Nu uitati ca in UE preturile au scazut dramatic si la gaz si la curent, la ei nu se mai justifica, la noi e alta poveste.
Dramatic este atunci cand cresc preturile si nu se mai opresc, nu vad ceva dramatic daca au scazut ! Sa se duca in cap!
https://e-nergia.ro/...a-pret-negativ/

Edited by tataiepure, 25 May 2023 - 13:44.


#13956
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
"iar energia electrică a ajuns să o vândă și la preț negativ"

Abia aștept ziua în care or să ma plăteasca benzinarii ca să alimentez de la ei...             Posted Image

#13957
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Să mai închidă un cte în week-end, dacă vand energie pe negativ. Astea sunt prostii de adormit populația.

#13958
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
E un articol scris cu greșeli gramaticale, probabil face reclama la panouri solare sau altceva, vânzare la preț negativ înseamnă îndatorarea furnizorului
datorita livrarii când ar putea să iasă mult în câștig fara sa factureze, livrare la cost zero.

Edited by Razvan319, 26 May 2023 - 06:57.


#13959
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Elcen nu poate opri energia. E un produs secundar obținut în urma producției energiei termice. Și ăștia chiar vând în pierdere. Aia cu regenerabile, chiar dacă prețul e zero sau ușor negativ, produc ca ei iau banii pe energie verde, și per total tot câștiga.
Aia de la hidro ar fi trebuit sa reducă producția.

#13960
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
A vinde in pierdere este una, a vinde la preț negativ este cu totul alta insa autorul articolului probabil nu era român și nici aritmetica cu semnele ei nu le cunoștea.

#13961
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă închiderea capacității de producție cauzează o pierdere mai mare decât vânzarea energiei la preț negativ, atunci energia se poate vinde cu preț negativ, adică producătorul te plătește să consumi energie de la el, pentru că este mai „profitabil” pentru el decât să închidă unitatea de producție.

#13962
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostFreeThinker, on 26 mai 2023 - 05:23, said:

"iar energia electrică a ajuns să o vândă și la preț negativ"

Abia aștept ziua în care or să ma plăteasca benzinarii ca să alimentez de la ei... Posted Image
Ar avea de unde, nu le plangem de mila!

#13963
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Facturile pe decembrie? Ca se laudau unii ca au primit, eu inca nimic. Iar au pus softul pe butuci sau iar se modifica facturarea?

#13964
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Softul asta n a mai văzut rotile de mult, tot pe butuci este.

Probabil n au jante pentru el.

Edited by Razvan319, 26 May 2023 - 08:19.


#13965
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postslai, on 26 mai 2023 - 06:59, said:

Aia de la hidro ar fi trebuit sa reducă producția.
Pe 21 Mai, lacurile de acumulare erau la ~93% din capacitate, nu prea au cum să reducă producția, în special dacă mai plouă...

#13966
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View Postdiaconuliviu, on 26 mai 2023 - 08:13, said:

Facturile pe decembrie? Ca se laudau unii ca au primit, eu inca nimic. Iar au pus softul pe butuci sau iar se modifica facturarea?
Eu o astept pe aia din iunie 2022 :(

#13967
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Posttavitu, on 26 mai 2023 - 08:25, said:


Pe 21 Mai, lacurile de acumulare erau la ~93% din capacitate, nu prea au cum să reducă producția, în special dacă mai plouă...

Au cum să reducă, se micșorează curentul de excitație și rezultă alți parametri, altfel când ar fi debit mare nu ar mai exista reglaj. La debit  prea mic nu au ce sa facă.

View Postmihai93, on 26 mai 2023 - 09:21, said:


Eu o astept pe aia din iunie 2022 :(

Fa le sesizare, nu deveni pasiv, nici mie nu mi le au comunicat pe toate deși ei pretind că le au transmis. Să nu te trezești cu penalități când vor apărea online toate facturile.

#13968
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
S-a dus și regula cu facturi la 2 săptămâni 😀. A fost frumos cât a durat 😀

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

keeo

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate