Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19567 replies to this topic

#13987
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006

View Poststericuta, on 27 mai 2023 - 12:22, said:

Enel Gaz tocmai a emis factura pentru martie 2023.
Fiind offtopic ,si eu am primit in luna mai la interval de 10 zile 3 facturi de la enel gaz:una de regularizare pe perioada oct-2022-31 ian 23,apoi factura pe februarie si ieri am primit-o si pe martie.Deci 3 facturi intr-o luna.Noroc ca n-am avut consum mare.Astia nu-s ca HE sa se gandeasca ca poate pentru unii(nu e cazul meu) e prea mult sa le emiti 3 facturi restante(din vina enel nu a consumatorului) intr-o singura luna...fiecare cu termenul ei de plata...care e scurt..nu ca la HE.Acum ma astept ca saptamana viitoare sa o primesc si pe cea din Aprilie.Se grabesc sa ajunga la zi...

#13988
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Aceeasi situatie la Enel GN, 3 facturi in mai: 11, 18 si 27 ale lunii. La ei se poate.
La HE pentru EE casnic inca nu a sosit factura pentru decembrie.

#13989
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
28.05

Ultima strigare pt inregistrat indexul pt luna mai!

Edited by MembruAnonim, 28 May 2023 - 21:14.


#13990
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,402
  • Înscris: 29.04.2010
Indexu azi, factura anul viitor! Buhahaha

#13991
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009
Azi la HE un index depui, maine el va face pui, da' factura la zi nu-i...

Edited by av_myjob, 28 May 2023 - 21:58.


#13992
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Au zis când ajung cu facturile la zi sau este o informație deasupra controlului lor ?

#13993
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.03.2006
Care e adresa de email pentru reclamatii, am o problema ciudata, una dintre adrese e gresita pe site-ul lor, e dublata cu alta adresa( scara diferita insa!), dar pe site-ul  ANRE si Distributie sunt toate adresele corecte. Am sunat la nr lor dupa ce am observat greseala, dar dupa 5 luni nu s a schimbat nimic, asa ca vreau sa existe ceva scris.

#13994
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,205
  • Înscris: 01.12.2005
Se incearca timid renuntarea la plafoane. A zis ministrul ceva saptamanile trecute, aia de la Comisie au iesit iar ca trebuie renuntat la plafoane, azi e un articol pe HN.. sigurm spune ca fara plafon factura e cu cca 80% mai mare la majoritatea furnizorilor (excluzand HE si Nova, dar mai mult ca sigur ca Nova are vreun pret variabil).

Bucurati-va deci cat mai se poate de HE, chiar daca la anul e an electoral, e posibil sa avem surprize... Bucurati-va ca macar ramanem cu HE, ca la gaze nu avem decat furnizori care de abia asteapta sa mareasca pretul. Daca n-ar fi plafonul obligatoriu, am avea si acum pret dublu cel putin...

#13995
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Pai plafonarea e mai scumpa decat e curentul acum in UE... au ajuns nemtii sa aibe cotatii de o cifra, nordicii la fel... noi vindem/cumparam spot/next day la 55€/MWh, Germania are excedent asa mare incat nu tranzactioneaza de 3 zile = e zero. Nu mai zic daca se confirma si ceva recesiune ar putea sa mai inchida din termocentralele pe carbune ca merg in pierdere. Nordicii de la 4€ in nord la 16-20€ in sud unde e totul mai scump...
Politicile europene de a da in cap preturilor a avut mai mult efect decat cel dorit, a ieftinit excesiv energia, si gazul e prabusit iar rezervoarele pline deja pentru la anu...

Asta inseamna coeziune si viziune economica. La noi e muci, lipsa viziune, lipsa investitii, toti pusi pe facut bani... de 2 ani de cand e criza nu am pus in functie nicio capacitate noua de productie dar ne plangem ca vindem prea ieftin curentul in afara... cand avem excedent.

Edited by andreic, 29 May 2023 - 10:28.


#13996
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,717
  • Înscris: 26.02.2010
Noi inchidem din capacitatile existente, facem la ordinul globalistilor, ca să cumpărăm apoi de la ei.

#13997
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ati vazut ca la prosumatori a aparut un nou loc de consum, ce incepe cu P ?
Cand selectez acel loc de consum mie imi da eroare, deci nu pot trimite index de productie (inca).

#13998
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaris86, on 29 mai 2023 - 10:16, said:

Noi inchidem din capacitatile existente, facem la ordinul globalistilor, ca să cumpărăm apoi de la ei.
Retorica aburista... da e oki sa inchizi capacitatile poluante dar sa deschizi noi capacitati hidro nepoluante pentru a reduce dependenta de impotruri la varfuri ce cerere.

Edited by andreic, 29 May 2023 - 10:29.


#13999
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postaris86, on 29 mai 2023 - 10:16, said:

facem la ordinul globalistilor, ca să cumpărăm apoi de la ei.

Convenabil uiti ca, sub ocrotirea patriotilor cu coji de seminte pe piept, pana si Hidroelectrica a ajuns cu un picior in faliment.

View Postandreic, on 29 mai 2023 - 10:29, said:

dar sa deschizi noi capacitati hidro nepoluante pentru a reduce dependenta de impotruri la varfuri ce cerere.

E greu de deschis noi capacitati hidro. Zonele prielnice pentru astfel de investitii sunt deja exploatate.
Mai sunt o mana de proiecte care trebuie finalizate, insa apoi Hidroelectrica ar trebui sa faca ce n-a facut de muuuult: decolmatarea rezervoarelor existente.

#14000
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Au de retehnologizat centralele existente. Unele au turbine din anii 60. Hidro are o putere teoretica instalata de aproape 7000kw. În zilele în care se aliniază planetele cum trebe, ploua de rupe, etc, nu produc nici jumătate din puterea instalata. E cam ca CFR-ul, dar nu e asa vizibil la public.

#14001
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Trebuie sa avemn macar 10000-11000MW instalati sa fie confortabil. In hidro nu se trage la max, exista un plan de refacere a bazinelor.

Edited by andreic, 29 May 2023 - 13:19.


#14002
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postanducoj, on 29 mai 2023 - 09:11, said:

Care e adresa de email pentru reclamatii, am o problema ciudata, una dintre adrese e gresita pe site-ul lor, e dublata cu alta adresa( scara diferita insa!), dar pe site-ul  ANRE si Distributie sunt toate adresele corecte. Am sunat la nr lor dupa ce am observat greseala, dar dupa 5 luni nu s a schimbat nimic, asa ca vreau sa existe ceva scris.

Incearca [email protected], [email protected],[email protected]

insa doar pe primul vei primi inregistrarea sesizarii.

#14003
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,205
  • Înscris: 01.12.2005

View Postandreic, on 29 mai 2023 - 09:54, said:

Pai plafonarea e mai scumpa decat e curentul acum in UE...

De ani de zile, adica chiar si inainte de criza zicea inclusiv Razvan Nicolescu ca firmele din Ro prefera piata spot in detrimentul contractelor pe termen lung. D-asta gen Restart si restul au tras obloanele cum a crescut pretul, in Romania ajunsesera sa fie furnizori de energie si un SRl de apartament cu un computer de unde faceai achizitiile si emiteai facturi de energie...

Iti dau in scris, daca maine se scoate plafonul, niciun pret nu scade, ba chiar se va mari! Inclusiv la gaze! (nu vorbesc aici de HE)

#14004
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
E posibil sa ai dreptate... la noi oricum piata nu prea stie de pret variabil cum e prin occident si nici nu e suficient de transfarenta.

Cat despre la termen, nu prea vinde nimeni la termen in volatilitate mare (criza) ca se risca, dar sa nu confundam cu bilateralele alea de pe vremuri ale baietilor destepti care nu sunt potrivite intr-o piata concurentiala.

Edited by andreic, 29 May 2023 - 15:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate