Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Probleme cu vecini care au nevoie de psihiatru

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.08.2013
Problema, foarte pe scurt:
O familie din bloc (2 pensionari si fiica lor) a luat-o razna, dupa ce acesteia din urma i s-a anulat in instanta licenta de farmacist, si au inceput sa acuze alti vecini ca din cauza lor a fost anulata licenta de farmacist, ca ar fi angajati la securitate, ca se folosesc de licenta acesteia, si tot asa.

Si acuma, fiti pregatiti: familia aceasta se crede iradiata de catre ceilalti vecini, cu tot felul de aparaturi prin care sunt indreptate radiatiile catre ei; ca este atacata cu arme si munitie de razboi. Si nu, nu este o gluma. Au aparut si in presa locala acum 4-5 ani (delir in grup).

Au facut multe scandaluri pe casa scarii, urlete (si in miez de noapte) ca sa fie oprite atacurile asupra lor, etc. Din pacate, in ultima vreme s-a ajuns si la amenintari cu moartea, cel putin din partea unui membru al familiei (de genul "mai bine fac o crima, dar imi apar familia").
Legal, se poate face ceva astfel incat sa fie internati nevoluntar la psihiatrie? E clar ca au nevoie de tratament.

Mie mi se pare genul de caz care este ignorat pana cand are loc o tragedie.

#2
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
Vine poliția și constată ei ce e de făcut și dacă cheamă ei salvare și echipaje să îi ducă la spital. Nu vecini aplică legea acolo. Ei doar pot chema poliția când este scandal.

#3
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Ii inregistrati si voi cand va ameninta si faceti plangere.

#4
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019
probabil tot pe motive psihice i-au anulat si licenta...

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,681
  • Înscris: 23.10.2006
Plangere la politie toti vecinii de pe scara, si filmari cand fac scandal eventual trimise si pe la diferite televiziuni, daca nu se i-au masuri legale, incercati sa va aparati singuri pielea, prin diferite mijloace.

Edited by baribalu, 06 September 2021 - 17:15.


#6
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View Postcarolinaherera, on 06 septembrie 2021 - 17:12, said:

probabil tot pe motive psihice i-au anulat si licenta...
Sau tot cu facut pe nebunii au obtinut-o.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
Lasa ca si Geoana a fost atacat energetic si nu a intervenit nici un psihiatru Posted Image

In alta dezordine de idei - cred ca mai mult de 50% din blocatari au nevoie de consiliere psihologica

Tot ce puteti face este sa chemati Politia ori de cate ori vecinii o iau razna

Asta-i tot

#8
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 07.12.2002

View Postsftpdt, on 06 septembrie 2021 - 16:56, said:

Problema, foarte pe scurt:
O familie din bloc (2 pensionari si fiica lor) a luat-o razna, dupa ce acesteia din urma i s-a anulat in instanta licenta de farmacist

Malpraxis?

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 15.04.2019
Mariti nivelul de radiatii! Da' restul protejati-va (coifuri din staniol).

#10
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Filmati cati mai multi , evventual trimiteti si catre o televiziune

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
nu puteti voi vecinii sa-i internati involuntar la psihiatrie nici nu-i puteti forta sa mearga la un control. numai autoritatile statului au dreptul sa le restranga libertatile, in speta politia. singura solutie este sa-i inecati pe cei de la politie cu reclamatii. ca sa nu va duca cu vorba (fiindca probabil nici politistilor nu le este draga o asemenea treaba) reclamatiile nu se fac verbal, sau o foaie de hartie lasata pe un colt de birou care imediat dupa ce iesi pe usa aterizeaza in cosul de gunoi. printati reclamatiile de acasa, in doua exemplare identice, le semnati cei care reclamati, un exemplar il depui la registratura politiei, pe celalalt exemplar il pui pe ala de la registratura sa scrie "am primit un exemplar, numarul de inregistrare, functia, numele in clar, data si semnatura". asa se depune o reclamatie in mod oficial, ai dovada ca ai depus-o, trebuie sa-ti dea un raspuns in termenul legal de 30 zile si daca nu-ti convine raspunsul poti escalada. de obicei nu-i nevoie, ca atunci cand vad chestii scrise si inregistrate se grabesc sa-si faca treaba ca nu mai e loc de intors.

Edited by Fane, 06 September 2021 - 18:18.


#12
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
off-topic. Mi-am facut un mare bine ca m-am mutat la casa. Dar am si eu un idiot in blocul vecin care de cate ori observa o masina care e parcata mai mult cu o palma dupa bordura, adica pe spatiul verde, da telefon urgent la comunitara. Am luat si eu avertisment de la comunitara, imi scosesem masina din curte si am lasat-o 15 minute pe bordura, adica dupa, sa inchid portile, sa inchid casa si sa plec. Era in noiembrie nici macar spatiu verde nu era. Agentii il stiu dar daca idiotul suna trebuie rezolvata reclamatia.

Edited by Inginerul, 06 September 2021 - 18:19.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
N-ai ce sa le faci. Nici autoritatile nu mai practica internarea involuntara, cica drepturile omului & shit.
Poti doar sa ii ignori total. Nici buna ziua, nici macar un cuvant nu spui cand esti provocat, altfel le dai apa la moara. Isi vor gasi pe altii cu care sa se ia in gura.

#14
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017

View PostInginerul, on 06 septembrie 2021 - 18:18, said:

off-topic. Mi-am facut un mare bine ca m-am mutat la casa.
Si la casa au interzis astia pe care-i iradiaza extraterestrii?
Vecinul cu probleme poate locui si la casa.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002

View PostFriskey, on 06 septembrie 2021 - 18:29, said:

Nici autoritatile nu mai practica internarea involuntara, cica drepturile omului & shit.
nu-i adevarat. autoritatile pot sa ceara o expertiza psihiatrica (iar respectiva comisie poate sa-i decada din drepturi). dar asta in urma unor evenimente din care sa rezulte ca sunt un pericol public. iar asta se dovedeste cu hartii, nu cu vorbe. deci la fiecare amenintare, la fiecare scandal trebuie depusa cate o reclamatie la politie. la fiecare reclamatie vor trebui sa vina sa discute cu ei, ocazie cu care si politistii vor vedea cu cine au de a face. cand se vor aduna mai multe si de la mai multi vecini vor avea motiv sa ceara expertiza.

View Postder25, on 06 septembrie 2021 - 18:59, said:

Si la casa au interzis astia pe care-i iradiaza extraterestrii?
Vecinul cu probleme poate locui si la casa.
e distanta mai mare si cantitatea de radiatii scade cu patratul distantei. :P :)

#16
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Nu-i de gluma.
Eu stau la un bloc cu 2 scari. In scara cealalta e o femeie de vreo 40 de ani care a innebunit de vreo 20 de ani, sta cu mama ei.
Femeia de departe pare normala, dar toata ziua merge pe drumuri, cere 5 lei pentru carti de colorat si vorbeste singura. In casa in schimb se dezlantuie.
Din ce am inteles, si mama-sa a luat-o rau pe aratura, fac scandal in casa amandoua si mai nou se ia de vecini, ca au facut ei ceva si de asta a ajuns fiica ei asa (de acum 20 de ani, ele fiind mutate din 2018).
2 apartamente vecine cu al lor au fost vandute din cauza scandalului si certurilor.
A fost mare sansa ca nu am luat apartament in scara aia, ca initial acolo alesesem - chiar langa ele.
Am inteles ca vecinii au chemat politia, au cerut internare, dar nu s-a putut.

Cu nebunii nu e de glumit

Quote

s-a ajuns si la amenintari cu moartea, cel putin din partea unui membru al familiei (de genul "mai bine fac o crima, dar imi apar familia").
Asta deja nu mai e de gluma deloc.

Plus ca eu as sta cu teama sa nu dea aia foc la casa sau ceva similar, gaze.

Trebuie ca mai multi vecini sa se organizeze, politie + filmat.

Edited by ambr0zie, 06 September 2021 - 19:30.


#17
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017

View Postambr0zie, on 06 septembrie 2021 - 19:29, said:

Am inteles ca vecinii au chemat politia, au cerut internare, dar nu s-a putut.
E complicat cu internarea nevoluntara la psihiatrie, din pacate.
Politia nu poate cere internarea decat daca este un pericol iminent de agresiune asupra altei persoane sau de autovatamare.

Iar daca, sa zicem ca ajung in spital, nu-i poate tine internati pana la moarte.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,805
  • Înscris: 21.03.2020

View PostFriskey, on 06 septembrie 2021 - 18:29, said:

N-ai ce sa le faci. Nici autoritatile nu mai practica internarea involuntara, cica drepturile omului & shit.
Poti doar sa ii ignori total. Nici buna ziua, nici macar un cuvant nu spui cand esti provocat, altfel le dai apa la moara. Isi vor gasi pe altii cu care sa se ia in gura.
Ii doare la basca de drepturile omului, daca esti recalcitrant cu organili imediat te conduc baetii la control psihopupu si fara sa-ti faca acte chiar...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate