Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

La ce v-a ajutat lucrarea de licență?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
«Lucrarea de licență constă într-un proiect amplu de cercetare, redactat de studenții fiecărei facultăți la finalizarea studiilor universitare. Lucrarea se face sub îndrumarea unui cadru didactic coordonator, respectând, pe parcursul elaborării și prezentării acesteia, cerințele impuse de acesta. Lucrarea de licență urmărește să verifice atât capacitatea de discernământ intelectual a studentului/studentei, cât și disciplina și rigoarea modului de redactare și prezentare a acesteia.»
https://ro.wikipedia...

Sa luam un student care a facut cercetare pe un subiect 1 an si a facut licenta ca la carte. A luat nota maxima si apoi trece in CV proiectul respectiv. Avand in vedere ca un angajator primeste cateva zeci de CV-uri, are timp sa studieze si sa inteleaga domeniul specific peste care te-ai aplecat, are ore intregi pentru fiecare CV sa studieze fiecare proiect in parte? Pentru ca lucrarea de licenta este foarte specifica, nu generalitati.

Daca vine absolventul A cu nota 10 la licenta si absolventul B cu nota 7, amandoi fiind la fel de buni pe cerintele din fisa postului, numai nota de la licenta difera, credeti ca angajatorul il va prefera pe cel cu 10?

Ca sa nu mai vorbim de profesorul coordonator, daca are de coordonat 10 lucrari, are timp sa stea cu tine sa vada ce ai facut, mai sunt si ceilalti 9 care asteapta, cat timp are de tine? Sa nu mai vorbim de comisie, cat timp are comisia sa studieze licenta ta, fiind foarte specifica are nevoie  de timp sa o inteleaga. Daca sunt 100 de licente intr-o zi, va dati seama ca nu exisa fizic timp sa le studieze pe fiecare.

Pe voi cu ce va ajutat lucrarea de licenta dupa absolvire, v-a ajutat la angajare, la propria afacere, la ce v-au folosit zecile (sau sutele) de ore de munca pe lucrarea de licenta?

Edited by PlatonX, 30 August 2021 - 15:56.


#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Pasiune. Am facut o lucrare la care mi-a placut mult sa lucrez.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 PlatonX, on 30 august 2021 - 15:55, said:

Pe voi cu ce va ajutat lucrarea de licenta dupa absolvire, v-a ajutat la angajare, la propria afacere, la ce v-au folosit zecile (sau sutele) de ore de munca pe lucrarea de licenta?
Depinde de domeniu. Sunt domenii tehnice unde chiar e nevoie. In inginerie de exemplu. Nu poti sa proiectezi un bloc daca nu esti licentiat in inginerie civila. Zic si eu.

Plus ca eu de exemplu, licentiat in domeniul naval nu pot sa ma apuc sa proiectez avioane...doar pentru ca sunt licentiat.
Iar anumite firme au musai nevoie sa fie 100% sigure ca angajatii sunt licentiati ca sa poata face dovada in cazul unui control.

Deci da, ajuta diploma de licenta...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai face cineva in  RO licenta ca un proiect amplu de cercetare ?

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 PlatonX, on 30 august 2021 - 15:55, said:

Ca sa nu mai vorbim de profesorul coordonator, daca are de coordonat 10 lucrari, are timp sa stea cu tine sa vada ce ai facut, mai sunt si ceilalti 9 care asteapta, cat timp are de tine? Sa nu mai vorbim de comisie, cat timp are comisia sa studieze licenta ta, fiind foarte specifica are nevoie  de timp sa o inteleaga. Daca sunt 100 de licente intr-o zi, va dati seama ca nu exisa fizic timp sa le studieze pe fiecare.
In general, carticita aia de diploma de licenta e vax. Dar e necesara. Important e sa stii tu ce ai scris in carticica aia si nu ai copiat-o de undeva.
Da, te inspiri, vezi cam ce pasi trebuie urmati, dar cand incepi sa faci singur propriile calcule si ai logica de la A la Z la tine...nu se uita nici dracu pe lucrarea de licenta.
Profesorii oricum te simt de cum urci pe scena...

Edited by tehnics, 30 August 2021 - 16:05.


#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Lucrarea de licenta in teorie e proiectul ala care demonstreaza ca defapt ai cunostinte de baza cat sa poti face diverse extrapolari si sa aplici la nivel avansat ce ai invatat. Acum daca faci facultatea la Spiru Haret, Ecologica, Biotera si alte institutii de produs bani pentru patroni e de inteles de ce nu pricepi la ce e buna o lucrarea de stiinta.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 pasilla, on 30 august 2021 - 16:02, said:

Mai face cineva in  RO licenta ca un proiect amplu de cercetare ?
Tind sa cred ca nu. Si uneori nu stiu daca mai e nevoie. La cat a evoluat tehnologia ar fi pierdere de timp sa ma apuc acum sa ma duc in bazinul de incercari sa verific rezistenta la inaintare cand pot face un model hidrodinamic pe calculator, dau sa ruleze si in juma de ora am rezultatul...

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Definitia e data de pe vremea cand aparatele din laboratoarele Politehnicii erau tehnologie inalta. :) Nici un profesor coordonator nu asteapta cercetare in domeniu, dar nici nu merge pe copy paste daca te duci la un profesor care nu se multumeste doar cu banutul intre foile lucrarii.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 utopium, on 30 august 2021 - 16:00, said:

Pasiune. Am facut o lucrare la care mi-a placut mult sa lucrez.
Si eu. Practic am lucrat vreo 3 ani la ea.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pe mine m-a ajutat sa imi spuna doi profesori din comisie ca respectivul ansamblu nu va functiona vreodata in realitate. Bine ca la firma unde lucram nu le-a zis nimeni, fiind omologat bine-mersi de cativa ani si produs in masa :habarnam:

 PlatonX, on 30 august 2021 - 15:55, said:

Daca vine absolventul A cu nota 10 la licenta si absolventul B cu nota 7, amandoi fiind la fel de buni pe cerintele din fisa postului, numai nota de la licenta difera, credeti ca angajatorul il va prefera pe cel cu 10?

Sunt alte criterii pe baza carora poti diferentia, mult mai relevante. Daca o companie tine cont musai de note, care stim toti cum sunt date de multe ori, m-as orienta in alta parte. Evident, nu vorbim de comparatii de tipul 1. trecut toate examenele cu 5 si 10 restante in fiecare toamna, vs 2. nota 10 si lucrari publicate.

#11
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 tehnics, on 30 august 2021 - 16:00, said:

Depinde de domeniu. Sunt domenii tehnice unde chiar e nevoie. In inginerie de exemplu. Nu poti sa proiectezi un bloc daca nu esti licentiat in inginerie civila. Zic si eu.

Plus ca eu de exemplu, licentiat in domeniul naval nu pot sa ma apuc sa proiectez avioane...doar pentru ca sunt licentiat.
Iar anumite firme au musai nevoie sa fie 100% sigure ca angajatii sunt licentiati ca sa poata face dovada in cazul unui control.

Deci da, ajuta diploma de licenta...

Corect.
Licenta ("license") e necesara doar in cazul in care daca incerci sa prestezi o meserie/functie fara ea, statul o sa-ti dea o pereche de bratari care se unesc... (catuse, pentru cine nu s-a prins).
Restul sint egale cu zero daca nu sint lucrari inovatoare care aduc ceva nou in domeniu.

#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Pe mine m-a ajutat sa imi obtin scutirea de impozit si sa pot fi incadrat ca si inginer pe cartea de munca. Jobul il aveam deja asigurat, si lucram full time inainte de a termina facultatea. Birocratie ca sa obtin bani mai multi.

#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 tehnics, on 30 august 2021 - 16:00, said:

Depinde de domeniu. Sunt domenii tehnice unde chiar e nevoie. In inginerie de exemplu. Nu poti sa proiectezi un bloc daca nu esti licentiat in inginerie civila. Zic si eu.

Plus ca eu de exemplu, licentiat in domeniul naval nu pot sa ma apuc sa proiectez avioane...doar pentru ca sunt licentiat.
Iar anumite firme au musai nevoie sa fie 100% sigure ca angajatii sunt licentiati ca sa poata face dovada in cazul unui control.

Deci da, ajuta diploma de licenta...
Nu ma refer la faptul ca ai o licenta si lucrezi. Lucrarea respectiva la ce te ajuta? Daca de exemplu mergi sa te angajezi la proiectat avioane conteaza ca ai luat 10 la licenta sau ai luat 7? Are cineva timp sa stea cu orele sa studieze lucrarea ta de licenta, care este foarte specifica, trebuie mult timp sa intelegi, nu sunt  generalitati.

 filipxxx, on 30 august 2021 - 16:03, said:

Lucrarea de licenta in teorie e proiectul ala care demonstreaza ca defapt ai cunostinte de baza cat sa poti face diverse extrapolari si sa aplici la nivel avansat ce ai invatat. Acum daca faci facultatea la Spiru Haret, Ecologica, Biotera si alte institutii de produs bani pentru patroni e de inteles de ce nu pricepi la ce e buna o lucrarea de stiinta.
Daca este buna o lucrare de cercetare in stiinta si ai lucrat 1 an la ea, se uita vreun angajator - are timp, avand in vedere ca:
1. Dureaza cateva ore sa inteleaga despre ce este vorba
2. Mai asteapta alte 20 de lucrari de licenta la rand pentru ca mai are si alti candidati
Are angajatorul timpul necesar sa studieze lucrarea ta de licenta? Eu nu am auzit de situatia in care mergi cu un proiect beton la angajare si te angajeaza pe baza acestuia. Trebuie sa stii ce iti cere in fisa postului, nu am auzit de cineva sa fie atat de impresionat de lucrarea de licenta a candidatului incat sa il angajeze pentru ca a fost o lucrare exceptionala.

Edited by PlatonX, 30 August 2021 - 16:31.


#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 maccip, on 30 august 2021 - 16:20, said:


Si eu. Practic am lucrat vreo 3 ani la ea.
Depinde de facultate. În mare, te învață să fii mai ordonat, să cauți informația, să alegi bine sursele, să știi să o sintetizezi și să o prezinți.

Da ce-ai lucrat, naică, 3 ani la o licență? Ăla deja e doctorat. Pentru o licență, mai mult de 1 an, nu cred că e nevoie. Sunt care o rezolvă și în 1-2-3 săpt. Adică, licența oricum e un plagiat în sine și mai depinde și de cheful celor din comisie. Dacă ești printre ultimii pe ziua respectivă, imaginează-ti că deja cheful, atenția și răbdarea lor e spre 0.

Edited by Vlad_22, 30 August 2021 - 16:47.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Te ajuta ca exercitiu sa vezi ce inseamna cercetare, si eventual ceva practic (depinde de domeniu).

Angajatorului rar ii pasa de continutul ei.

Edited by dani.user, 30 August 2021 - 16:42.


#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 tehnics, on 30 august 2021 - 16:04, said:

Tind sa cred ca nu. Si uneori nu stiu daca mai e nevoie. La cat a evoluat tehnologia ar fi pierdere de timp sa ma apuc acum sa ma duc in bazinul de incercari sa verific rezistenta la inaintare cand pot face un model hidrodinamic pe calculator, dau sa ruleze si in juma de ora am rezultatul...
Modelul ala scos de pe calculator, mai trebuie si verificat si cu rezultatele de acolo de pe pc si poate e bine sa te duci si la bazinul de incercari.

Proiectul meu de licenta a ajuns sa devina obligatoriu in industria automotive.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 Vlad_22, on 30 august 2021 - 16:40, said:

Da ce-ai lucrat, naică, 3 ani la o licență? Ăla deja e doctorat. Pentru o licență, mai mult de 1 an, nu cred că e nevoie.
Pai m-am apucat sa fac un program in C++ prin anul 3, iar la final mi-am ales tema respectiva pentru lucrarea de licenta.

#18
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 pasilla, on 30 august 2021 - 16:02, said:

Mai face cineva in  RO licenta ca un proiect amplu de cercetare ?
Cercetarea aia e mai mult, pt a găsi informația și a o îmbina. Că cercetare în sine nu e, fiindcă în lucrările de licență, în general, nu vii tu cu nimic nou. Aia deja e la master și mai încolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate