Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

La ce v-a ajutat lucrarea de licență?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Licenta mai putin, masteratul mai mult. In Austria masterat-ul este publicat in biblioteca online a facultatii respective (dar nu si content-ul ci doar titlul).

Uneori ai noroc sa dai peste interesati care doresc sa iti cumpere lucrarea de master. Alti angajatori cauta in domeniu si daca iti gasesc lucrarea la fel ai sansa sa iti ofere un post.

Cand am dat masteratul am scris despre sistemele de caserie self-checkout si self-scanning care pe vremea aia (acum vreo 10-15 ani de zile) erau un SF. Dupa cativa ani am fost contactat de grupul german REWE care mi-a achizitionat lucrarea.

Un coleg a scris despre proiect management in domeniul IT si cum sa revolutionezi nu stiu ce nebunii. Dupa publicarea lucrarii a fost contactat de un angajator care a fost foarte interesat de lucrare si i-a propus un job.

#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Când vezi în ce hal se plagiază, se fură și practic mai că ți se râde în față, lucrarea aia are valoare fix spre 0, cel puțin la noi. În IT și inginerie, poate, în rest va ajunge undeva, uitată și prăfuită. Plagiatul se aplică inclusiv cazurilor în care studenții se inspiră din alte lucrări proprii, conform eticii academice.

Edited by Vlad_22, 30 August 2021 - 16:53.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbusiness11, on 30 august 2021 - 16:50, said:

Uneori ai noroc sa dai peste interesati care doresc sa iti cumpere lucrarea de master.

In mai toata lumea lucrarile de doctorat (consistente) sunt publice. In Austria se cer bani pe cele de master?

#22
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Rar îl interesează pe angajator, pentru că marea majoritate a studenților (cel puțin la facultatea de Informatică) merg pe principiul ”nu contează” și fac nimicuri elaborate. Câte ”magazine online” am văzut prezentate de generația mea, numai eu știu. Se citea pe fața profesorilor plictiseala maximă când mai intra încă un student cu ”magazin online”. Și-atunci ce să-l intereseze pe angajator?

Dar și dacă ai totuși un subiect mai răsărit, și se întâmplă să mergi la interviul potrivit unde se caută ceva similar, atunci sigur vei stârni curiozitatea și vei primi măcar câteva întrebări. Nu neapărat să îți fure ție tema, ci ca să vadă dacă chiar te pricepi la subiectul ăla. Nu va fi decisiv, nimic din CV nu e decisiv, mai ales ca proaspăt ieșit din școală fără experiență reală. Grosul se bazează pe interviu și proba tehnică. Dar e posibil să primești ”puncte bonus” dacă pe CV sunt chestii interesante cu care stârnești interesul și despre care ești în stare să și vorbești, nu doar să te lauzi că le ai pe hârtie.

Eu am primit întrebări din CV la interviuri. Nu doar din lucrarea de licență, ci și din alte proiecte mai importante din facultate care aveau oarece legătură cu postul respectiv.

#23
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postalexcrist, on 30 august 2021 - 16:57, said:

Rar e posibil să primești ”puncte bonus” dacă pe CV sunt chestii interesante cu care stârnești interesul și despre care ești în stare să și vorbești, nu doar să te lauzi că le ai pe hârtie.

Eu am primit întrebări din CV la interviuri. Nu doar din lucrarea de licență

View Postdani.user, on 30 august 2021 - 16:41, said:

Angajatorului rar ii pasa de continutul ei.
Deci mai sunt cazuri in care conteaza la angajare, dar astea exceptii.

View Postdani.user, on 30 august 2021 - 16:41, said:

Te ajuta ca exercitiu sa vezi ce inseamna cercetare, si eventual ceva practic (depinde de domeniu).
Cercetare de dragul cercetarii? Adica fara un scop practic la sfarsit?

View PostVlad_22, on 30 august 2021 - 16:48, said:

Cercetarea aia e mai mult, pt a găsi informația și a o îmbina. Că cercetare în sine nu e, fiindcă în lucrările de licență, în general, nu vii tu cu nimic nou. Aia deja e la master și mai încolo.
Tocmai asta este problema, ca informatiile sunt contradictorii. Prima data ni s-a sus ca la licenta trebuie sa facem ceva ce nu exista. Ce sa faci ce nu exista? Rovere pe Marte exista, roboti umanoizi exista, ce sa faci si sa nu existe? Deci nu a zis sa fie originala, sa nu fie copiata, a zis: ceva ce nu exista.
Dupa cateva luni a venit un alt profesor si a zis: Asta este o prostie, ceva ce nu exista. Vedeti, profesori care se contrazic.

Comisia dupa 5 minute a zis: multumim, urmatorul. Si uite asa au promovat toti, indiferent cat de simplu sau complicat au facut lucxrarea de licenta. Evident ca niciunui angajator nu i-a pasat ce am facut eu acolo.

Edited by PlatonX, 30 August 2021 - 17:15.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Tu parca aveai licenta pe tema OCR. Daca iti depui CVul la Abby vinde produse OCR probabil ii intereseaza. Daca il depui la Instalam Wordpress SRL mai mult ca sigur nu.

View PostPlatonX, on 30 august 2021 - 17:08, said:

Cercetare de dragul cercetarii? Adica fara un scop practic la sfarsit?

Exercitiu de cercetare fiindca o lucrare de cercetare e mult mai ampla decat o licenta. E asa greu de crezut ca in timpul licentei sa exersezi chestii? Unii poate vor o cariera in cercetare. Facultatea nu-i scoala de meserii.

Edited by dani.user, 30 August 2021 - 17:23.


#25
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostPlatonX, on 30 august 2021 - 17:08, said:



Deci mai sunt cazuri in care conteaza la angajare, dar astea exceptii.


Cercetare de dragul cercetarii? Adica fara un scop practic la sfarsit?


Tocmai asta este problema, ca informatiile sunt contradictorii. Prima data ni s-a sus ca la licenta trebuie sa facem ceva ce nu exista. Ce sa faci ce nu exista? Rovere pe Marte exista, roboti umanoizi exista, ce sa faci si sa nu existe? Deci nu a zis sa fie originala, sa nu fie copiata, a zis: ceva ce nu exista.
Dupa cateva luni a venit un alt profesor si a zis: Asta este o prostie, ceva ce nu exista. Vedeti, profesori care se contrazic.

Comisia dupa 5 minute a zis: multumim, urmatorul. Si uite asa au promovat toti, indiferent cat de simplu sau complicat au facut lucxrarea de licenta. Evident ca niciunui angajator nu i-a pasat ce am facut eu acolo.
E posibil să se mai uite și cam ce fel de student ai fost, pe parcursul anilor. Dacă ai avut medii mari, ai fost implicat etc., normal că îți vor fi mai îngăduitori, chiar dacă nu o fi vreo licență, lacrimă, de nota 12+.
Dacă ai fost un student care dădea pe la ce cursor avea dumnealui chef și avea medii mai mici, evident că la mai mult de un 8-9, nu poți spera.
Facultățile oricum, mare parte dintre acestea, sunt desprinse de realitățile care se cer pe piața muncii. Da, e fun facultatea, eu as pune-o peste anii de liceu, în fine, însă la sfârșit la 24-25-26 etc., dacă mai faci și un master ceva, termini și te întrebi, no bine, mai departe ce fac?! În IT, medicină, ca inginer tot timpul vei găsi ceva, chiar dacă mai prost plătit, uneori, însă chiar și în drept sau arhitectură, dacă nu ai pe cineva acolo, care să-ți pună o vorbă bună, ca să obții și tu un post, e grelut. Mie mi se pare un aflux de avocați, pe piață, cam inutili, în fine. Sau arhitecți și se reabilitează și construiește, de-an p****.
Ar fi nevoie de urbaniști, planificatori teritoriali, dar pe bune și am avea de unde, însă nimeni nu vede. O spun ca cineva care a terminat Geografia și și-ar dori să facă o schimbare, să profeseze în domeniu sau ceva adiacent.

Edited by Vlad_22, 30 August 2021 - 17:49.


#26
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
sa zicem de la inceput ca am facut o facultate din aia "buna" la buget cum se zicea si cum era o data la care am dat examen de admitere cu 7catindati/loc si la care au terminat cam 40% din cei care au intrat ... nu am avut eu note numai de 9 si 10 ca nu erau interesante insa lucrarea de licenta mi-a folosit fix pe post de hartie moale cand ma apuca necesitatea ... o inutilitate totala pe care si profesorul indrumator cred ca a citit-o pe diagonala iar cei din comisie au parcurs-o in 3 minute cat indrugam eu acolo niste texte ca sa par destept si m-au intrebat fix lucruri care nu aveau nici o legatura cu lucrarea facuta.
iar dupa momentul fatidic al sustinerii lucrarii nu m-a mai interesat nici pe mine nici pe alticineva vreodata ce am studiat eu in acea lucrare.
lucrarea o faci ca trebuie sa o faci insa ar fi bine sa inveti ceea ce trebuie sa inveti pt ca sansele sunt mici sa te mai intrebe cineva vreodata de ea.
studiul din facultate e oricum doar un inceput ... abia dupa incepi sa inveti lucrurile care conteaza.

#27
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
prima facultate, proiect facut la repezeala, in it. ceva cu recunastere automata de forme. sf la timpu ala, un mai stiu nimic din el. a doua, cercetare de 1an sau mai bine si prelucrarea informatiilor sa iasa ceva cursiv, cu un subiect cercetat si niste raspunsuri/concluzii/propuneri etc acolo. te ajuta sa stii cum sa iti ordonezi ideile, cum sa le prezinti, cum sa pui cap la cap informatii, cum sa "vezi" ceea ce nu e vizibil de prima data....si in special ar trebui sa o faci pe un subiect ce iti place sa il aprofundezi, nu doar asa sa fie facuta.

#28
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Nu e mai util sa iti faci un potofoliu de proiecte care sa te ajute la angajare?

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Proiectele le faci in primul rand pentru tine, pentru a capata experienta si anumite deprinde ce necesita multa practica.

Ce-l intereseaza pe angajator, depinde de angajator si de domeniu. In programare, cei mai renumiti au interviuri specifice, "la tabla".

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Pe mine m-a ajutat sa inchei un ciclu de invatatura.Fara aceea lucrare,anii de studiu ar fi fost egali cu zero,timp pierdut.

#31
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Licenta este un fel de "get out of jail" in timpul unui interviu la care nu stii nimic.

[ https://img.youtube.com/vi/oHojiwsbvEY/0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Sa iau licenta, in primul rand la asta m-a ajutat.

#33
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Cei care spuneți că licența v-a ajutat să aveți diploma, înseamnă că licența este o formă fără fond?
Dacă nu folosești cercetarea respectivă, proiectul la care ai lucrat, înseamnă că este o formalitate.

E ca și cum ar trebui să faci semnul crucii să se deschidă bariera, nu există conexiune logică între cele două.
Am făcut proiectul de licență ca să am o diplomă. Bun, dar acel proiect nu este un bonus la CV, la interviu, la locul de muncă, la propria afacere, la nimic după acea diplomă?

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlatonX, on 30 august 2021 - 17:59, said:

Nu e mai util sa iti faci un potofoliu de proiecte care sa te ajute la angajare?
Pai oricum trebuie sa ai asa ceva, daca vii cu un CV "gol" sansele sunt mici.

#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Pe mine nu m-a ajutat cu absolut nimic, in afara de faptul ca am putu sa profesez dupa ce am absolvit. Grosul meseriei l-am invatat ulterior si continui sa invat.

#36
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Posttehnics, on 30 august 2021 - 16:00, said:


Plus ca eu de exemplu, licentiat in domeniul naval nu pot sa ma apuc sa proiectez avioane...doar pentru ca sunt licentiat.


Ba poți :D Exemplul fiind fix subsemnatul. Bine nu proiectezi avioane cap coada și bucatele din ele.

PlatonX, problema pe care o pui e una greșită din start. Nu pierzi vremea cu lucrarea de licență ca să iei o nota mare sau ca să ai ce scrie în CV, ci ca să înveți ceva, de preferința independent și fără sa fii ținut de mana.
Da ai dreptate angajatorilor li se rupe de lucrarea ta de licență. Însă dacă nu ești în stare s-o faci ce te face sa crezi ca vei fi în stare sa lucrezi serios într-o firma unde ai răspunderi pe bune?

Edited by KiloW, 30 August 2021 - 22:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate