Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce se intampla cand conduc fara cardul tahograf introdus?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Azi am fost sa ma angajez pe camion, pe frig, mai exact. Printre altele, mi-i s-a spus ca, daca depasesc numarul de ore conduse 9-10, va trebui sa circul fara cardul tahograf, adica sa nu fie introdus in aparat, si ca, in caz ca ma opreste ISCTR-ul, firma isi asuma amenda respectiva. Ok pana aici. Dar, daca eu am condus fara card ataieri, ieri, si si azi, iar azi ma prinde ca nu e introdus, pentru ziua de azi primesc amenda, dar cu zilele de ieri si alaltaieri ce se intampla, voi primi amenda si pentru acelea?
Angajatorul imi zicea ca nu voi primi amenda si pentru ieri si alaltaieri, ci doar pentru azi, dar sunt in dubii. Culmea, salariul e foarte bun, masinile sunt noi si se schimba la fiecare 4 ani...
Cum sa procedez, sa aceepta angajarea, sau mai bine sa caut in alta parte?
Concret, ce pot risca si in ce conditii?
Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi dacă ieri nu era cardul introdus, cum ar putea vedea că ieri ai condus așa ?

Afli la prima amendă ce pățești.


Contravenţii şi Sancţiuni prevăzute de Ordonanta 37/2007



Attached File  tahograf.png   208.14K   91 downloads

Edited by waterman, 17 August 2021 - 12:10.


#3
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 waterman, on 17 august 2021 - 12:07, said:

Păi dacă ieri nu era cardul introdus, cum ar putea vedea că ieri ai condus așa ?
Nu ramane înregistrat in aparatul tahograf?
Sau, ce vreau sa zic: dupa mai multe amenzi de genul acest, azi una, peste o luna alta...la mai multe amenzi, nu se poate suspenda sau anula cardul tahograf?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Daca firma plătește amenzile ...
Deci nu te mai interesează cat program mai ai.
Bagi non stop cate 12 ore de condus?
Nici nu mai pune cardul in tahograf daca tot incalci programul.
Să fie treaba  "făcută bine". :)
Cat îți ofera? 5.000 lei net? Cate ore lucrate lunar? Sâmbătă, duminică?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://forum.softpe.../#entry28054180

Se pare ca ti-ai gasit firma serioasa Posted Image
O sa vezi tu ce iti plateste angajatorul cand te prinde, o sa-ti pui mainile in cap. Posted Image

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru scoaterea cartelei din tahograf soferul este sanctionat cu amenda intre 4000 si 8000 de lei. Daca salariu primit zici ca e bun chiar nu mai conteaza amenda.
Daca nu scoti cardul si depasesti orele de conducere, va fi sanctionata firma cu aceiasi amenda.
Tu ce zici ?
https://www.untrr.ro...i-conducere.pdf

Edited by Leo2006, 17 August 2021 - 12:14.


#7
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Asa, accepta sa conduci mai mult de 9-10 ore. Apoi firma va zice "stii traseul ala care se face regulamentar in 20 ore? Fa-l in 14 si platim noi amenzile de viteza". Apoi vei deschide din nou topic si te vei plange ca "soferii romani dorm la volan", in conditiile in care ei merg regulamentar, dar tu esti presat de timp pentru ca ai acceptat cursa. Dar hei!, salariul e bun, masinile sunt noi si se schimba la fiecare 4 ani!

#8
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

 onzaueb, on 17 august 2021 - 12:13, said:

Asa, accepta sa conduci mai mult de 9-10 ore. Apoi firma va zice "stii traseul ala care se face regulamentar in 20 ore? Fa-l in 14 si platim noi amenzile de viteza". Apoi vei deschide din nou topic si te vei plange ca "soferii romani dorm la volan", in conditiile in care ei merg regulamentar, dar tu esti presat de timp pentru ca ai acceptat cursa. Dar hei!, salariul e bun, masinile sunt noi si se schimba la fiecare 4 ani!
Te rog nu uita si topicul cu titlu "Sofer de tir care conducea de 20 de ore continuu a adormit la volan si a omorat n oameni intr-o masina care circula regulamentar"

#9
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 dorin_2k, on 17 august 2021 - 12:10, said:

Daca firma plătește amenzile ...
Deci nu te mai interesează cat program mai ai.
Bagi non stop cate 12 ore de condus?
Nici nu mai pune cardul in tahograf daca tot incalci programul.
Să fie treaba  "făcută bine". :)
Cat îți ofera? 5.000 lei net? Cate ore lucrate lunar? Sâmbătă, duminică?
Mi-i s-a zis ca, uneori, poate va fi nevoie sa depasesc programul cu vreo ora, tinand cont de faptul ca, cea mai lunga cursa, ar fi de 300 km, pe care ar trebui sa ii fac in maxim 4 ore jumatate, pentru a nu depasi programul.
Salari net este de 5000-6000-7000. Depinde de luna.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Mai bine angajeaza 2 soferi care sa conduca camionul 24 din 24ore, 7zile din 7 precum se fac cursele cu autocarul, trenul sau avionul.

Edited by Leo2006, 17 August 2021 - 12:25.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
7000 lei lunar.
E f bine.
160 ore lucrate? Sau sari de 250?
Macar duminicile le ai liber? Că sigur lucrezi și sâmbătă.


#12
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 dorin_2k, on 17 august 2021 - 12:47, said:

7000 lei lunar.
E f bine.
160 ore lucrate? Sau sari de 250?
Macar duminicile le ai liber? Că sigur lucrezi și sâmbătă.
O săptămână lucrez 5 zile din 7, iar o saptamana 6 zile din 7, si tot asa.
Dar tot sunt nelamurit cu cardul tahograf: in caz de amenzi repetate, se poate intampla si altceva, sau nu? Dar in caz de accident, care s-a petrecut când cardul era scos, se pot lua ceva masuri impotriva mea? Sau, daca, de exemplu, accidentul ar fi din vina celuilalt, nu ar mai conta faptul ca eu aveam cardul scos?
Scuze ca sunt stresant cu atatea intrebari, dar as aprecia daca m-ai putea lamuri. Multumesc mult.

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 baiatulsimplu2019, on 17 august 2021 - 12:51, said:

se pot lua ceva masuri impotriva mea?

Eu chiar sper si ma rog pentru asa ceva. Dar pana sa produci un accident. Inconstienta, nerespectarea normelor si nesimtirea ar fi cazul sa inceapa sa fie taxata si pe la noi, ca s-a umplut tara de creaturi iresponsabile, ca nu le poti spune oameni.

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
evident ca ai partea ta de raspundere. ca vad ca tu asta vrei..sa isi asume altcineva. firma niciodata nu o sa recunoasca faptul ca ti-a zis sa scoti cartela. ia zi=le sa treaca in contract fraza aia...poate, uneori, angajatul va trebui sa depaseasca programul cu maxim 1h, si ne asumam noi raspunderea...

e mult pana te manjesti odata, ca dupa aia esti al lor.

#15
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 baiatulsimplu2019, on 17 august 2021 - 12:51, said:

O săptămână lucrez 5 zile din 7, iar o saptamana 6 zile din 7, si tot asa.
Dar tot sunt nelamurit cu cardul tahograf: in caz de amenzi repetate, se poate intampla si altceva, sau nu? Dar in caz de accident, care s-a petrecut când cardul era scos, se pot lua ceva masuri impotriva mea? Sau, daca, de exemplu, accidentul ar fi din vina celuilalt, nu ar mai conta faptul ca eu aveam cardul scos?
Scuze ca sunt stresant cu atatea intrebari, dar as aprecia daca m-ai putea lamuri. Multumesc mult.
stai linistit, o sa lucrezi in mod constant 6 zile din 7, ba uneori si duminica. dar cum a zis cineva mai sus, ce conteaza asta, ca salariul e bun, masinile sunt noi si se schimba la cate 4 ani !!
am cunoscuti si fosti prieteni din copilarie carora nu le-a placut cartea, s-au facut soferi pe tir si acum alearga toata europa. nu zic, castiga binicel, dar ajung pe acasa pe la craciun si pasti.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Firma îți plătește doar amenda in cazul unui control.
Pt toate faptele tale: tu vei avea de tras. Puncte penalizare, reținere permis.
Nu te va prinde ISCTR zilnic.
Sigur ai și statie și vei ocoli sau vei trage într-o parcare.


#17
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiator, la întrebarea ta există un singur răspuns logic, corect și sănătos: dacă nu se respectă legea în derularea CIM, un om sănătos la cap nu are ce căuta să lucreze pentru acel angajator. Pentru mine este un semnal mare de alarmă că mă anunță viitorul angajator încă dinainte de semnarea CIM că este posibil să încalc legea. Mare! Mare! Nici nu vreau să mă gândesc ce se întâmplă după ce semnez contractul.

În altă ordine de idei, eu, ca angajat, nu muncesc pentru angajator sau pentru compania lui. Muncesc pentru mine și pentru familia mea. Să mă angajez la un angajator care îmi cere să nu respect normele legale și CIM înseamnă că nu am niciun pic de respect pentru mine și pentru cei care depind de mine! Have fun și fii sănătos la cap!

#18
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
E undeva scris ca firma acopera amenda tahografului? ca pe vorbe nu prea mergi in ziua de azi.
Daca faci accident si nu ai cardul in tahograf ce se intampla?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate