Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ce se intampla cand conduc fara cardul tahograf introdus?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 popicoo, on 17 august 2021 - 13:59, said:

Inițiator, la întrebarea ta există un singur răspuns logic, corect și sănătos: dacă nu se respectă legea în derularea CIM, un om sănătos la cap nu are ce căuta să lucreze pentru acel angajator. Pentru mine este un semnal mare de alarmă că mă anunță viitorul angajator încă dinainte de semnarea CIM că este posibil să încalc legea. Mare! Mare! Nici nu vreau să mă gândesc ce se întâmplă după ce semnez contractul.

În altă ordine de idei, eu, ca angajat, nu muncesc pentru angajator sau pentru compania lui. Muncesc pentru mine și pentru familia mea. Să mă angajez la un angajator care îmi cere să nu respect normele legale și CIM înseamnă că nu am niciun pic de respect pentru mine și pentru cei care depind de mine! Have fun și fii sănătos la cap!
Exact asta vreau sa fiu. A fost un semnal de alarma si pentru mine acest detaliu. Mi-a dat de gandit. E de ajuns sa se intample o data, si apoi regreti, si poate ramai si fara permis etc. Nu o sa ma mai duc sa semnez contractul. Vreau liniste, nu sa stau stresat si cu morcovul la fund ca, daca nu ajung la timp inapoi, cade presiunea pe mine.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E suficient să zică ăia la prima amendă: e vina ta, plătești.
Sau să faci vreun accident de oboseală să lași schilod pe cineva  sau să-l omori.

Edited by waterman, 17 August 2021 - 14:17.


#21
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 relu_24, on 17 august 2021 - 14:08, said:

E undeva scris ca firma acopera amenda tahografului? ca pe vorbe nu prea mergi in ziua de azi.
Daca faci accident si nu ai cardul in tahograf ce se intampla?
Nu cred ca e specificat nicaieri acest lucru, ci a fost o "vorba" extra, asa, ca idee. Degeaba imi plateste amenda, daca ajung sa fac accident de la prea multa oboseala, si imi pierd permisul, atestatele, eventual dosar penal...

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016
Bravo! Ai judecat problema asa cum trebuie.

Edited by 2Unlimited, 17 August 2021 - 14:32.


#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 baiatulsimplu2019, on 17 august 2021 - 12:51, said:

O săptămână lucrez 5 zile din 7, iar o saptamana 6 zile din 7, si tot asa.
Dar tot sunt nelamurit cu cardul tahograf: in caz de amenzi repetate, se poate intampla si altceva, sau nu? Dar in caz de accident, care s-a petrecut când cardul era scos, se pot lua ceva masuri impotriva mea? Sau, daca, de exemplu, accidentul ar fi din vina celuilalt, nu ar mai conta faptul ca eu aveam cardul scos?
Scuze ca sunt stresant cu atatea intrebari, dar as aprecia daca m-ai putea lamuri. Multumesc mult.
Las-o moartă cu întrebărilea asyea prostești.
Caută altă firmă.
Tahograful ăla are rostul lui, nu mai face românisme că o să ajungi să plătești mai mult decât salariul, în cazul fericit în care scapii cu viață și nici n-ai omărât pe nimeni.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei liniște, fara stress și 7000 lei lunar?
Așa ceva nu exista.
Viața de TIR-ist.
Stress, program, ISCTR, tonaj, etc...
Vor găsi sigur alti doritori.


#25
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Cine conduce frate in tara asta 8 ore cu 50/h???
Hotel...
Ciorbica de burtica
Pauzica 8 ore la sauna
3000euro/hand
Sunteti întregi la cap?
Faci cum zice firma si tragi tare până cazi.
Bunicii nostri au murit pentru pamantul vandut azi nemtilor, austriecilor, americanilor, tarilor arabe...
Baga mare că legea e pentru hoți.

Edited by costaan, 17 August 2021 - 15:06.


#26
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 dorin_2k, on 17 august 2021 - 14:56, said:

Vrei liniște, fara stress și 7000 lei lunar?
Așa ceva nu exista.
Viața de TIR-ist.
Stress, program, ISCTR, tonaj, etc...
Vor găsi sigur alti doritori.
Ooo, stai asa, imi zicea domnul de la interviu ca, unii angajati, au luat si 8000, 9000, 10000 lei. Mi-i s-a parut cam ciudat. Pareau prea mari sumele. Undeva trebuia sa fie o buba...

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
patronul tot angajatul firmei este.

#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

 Leo2006, on 17 august 2021 - 12:24, said:

Mai bine angajeaza 2 soferi care sa conduca camionul 24 din 24ore, 7zile din 7 precum se fac cursele cu autocarul, trenul sau avionul.
Nu gasesti soferi asa la fiecare colt de strada
In plus angajatoru tre sa bage mana mai adanc in buzunar indiferent daca e de doi soferi cursa sau nu.
Daca...asa cum spuse initiatoru

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Ce mai aștepți? 10.000 lei. Parfum.
Însă trebuie să scoți cardul din tahograf zilnic cate 3 ore? Dar macar noaptea dormi acasă, nu in cabina prin toată țara.
Te obișnuiești in 3 luni.


#30
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
10.000 pe tara inseamna ca ai timp liber 3 ore/zi

Amenda se pune pe numele soferului iar daca firma nu o plateste tu trebuie sa continui in acelasi stil ca sa o poti plati sau poti pleca in alta parte dar firmele de genul asta uita sa plateasca ultimul salariu...Nu ai nicio carte pe care o poti juca,te transformi in sluga iar ei profita de faptul ca esti incepator.

Du-te pe comunitate,macar acolo nu prea se mai da in program.

#31
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,838
  • Înscris: 26.01.2010

 baiatulsimplu2019, on 17 august 2021 - 12:19, said:

Mi-i s-a zis ca, uneori, poate va fi nevoie sa depasesc programul cu vreo ora, tinand cont de faptul ca, cea mai lunga cursa, ar fi de 300 km, pe care ar trebui sa ii fac in maxim 4 ore jumatate, pentru a nu depasi programul.
Salari net este de 5000-6000-7000. Depinde de luna.

 baiatulsimplu2019, on 17 august 2021 - 15:02, said:

Ooo, stai asa, imi zicea domnul de la interviu ca, unii angajati, au luat si 8000, 9000, 10000 lei. Mi-i s-a parut cam ciudat. Pareau prea mari sumele. Undeva trebuia sa fie o buba...

Buba consta in faptul ca exista riscul sa-ti PIERZI carnetul de conducere !
Nu mai tin minte regulile din RO dar fiecare companie de transport are o persoana desemnata care este atestata de ARR . Las mai jos responsabilitatile persoanei desemnate si boldez partile care te intereseaza pe tine.

Pretty much, daca TU ca sofer scoti cardul de tahograf si continui sa conduci , persoana desemnata intra la apa. Intra la apa pentru ca la ora x esti in orasul cutare, scoti tahograful si peste 2-3 ore esti in alt oras. NU AI cum sa explici distanta parcursa in perioada in care ai oprit tahograful.

Mare scofala nu e ca ramai tu fara permis dar compania este constienta de faptul ca poate ramana fara licenta ? Bine, cunosc cam cata treaba isi face ARR-ul si cum se fac ca nu vad anumite chestii cand vin in inspectii.Nu cred ca inchid ochii la tahografe insa

Se pot face 8000, 9000 sau 10000 pe luna daca esti platit la km si esti platit bine. Daca persoana desemnata iti asigura incarcaturi fara prea mari pierderi de timp si ai curse lungi , de ce nu ? E posibil.
Eu am doi soferi care fac 80 000 - 90 000 pe an pentru ca is de cursa lunga si stiu cum conduc si am soferi care fac acelasi tip de cursa dar ajung la 50-60 mii pe an pentru ca le place sa lungeasca o cursa.




In exercitarea functiei sale, managerul de transport are responsabilitati privind:
a) asigurarea respectarii reglementarilor in vigoare privind transporturile rutiere la efectuarea operatiunilor de transport rutier;
b) asigurarea unei stari tehnice a vehiculelor corespunzatoare, conform reglementarilor in vigoare;
c) instruirea personalului care este implicat in operatiuni de transport rutier;
d) asigurarea documentelor prevazute de reglementarile in vigoare la efectuarea operatiunilor de transport rutier;
e) asigurarea calificarii corespunzatoare a personalului implicat in operatiuni de transport rutier, conform reglementarilor in vigoare;
f) redactarea raportului anual referitor la activitatea de transport rutier derulata, care se va pastra pentru o perioada de 5 ani si care va fi pus la dispozitie organismelor de control, la cererea acestora;
g) evidenta documentelor de transport;
h) evidenta diagramelor tahograf utilizate, conform reglementarilor in vigoare;
i) intocmirea rapoartelor cu privire la accidentele, incidentele sau infractiunile constatate in timpul operatiunilor de transport rutier;
j) punerea la dispozitie organismelor de control a tuturor documentelor care atesta dreptul si modalitatea de efectuare a operatiunilor de transport rutier, precum si a oricaror alte documente sau evidente solicitate in legatura cu activitatea de transport rutier.

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 relu_24, on 17 august 2021 - 14:08, said:

Daca faci accident si nu ai cardul in tahograf ce se intampla?

Din baiat simplu o sa devina baiat complicat Posted Image

#33
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Da tare asta, cred ca-ti vor plati toate amenzile

#34
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

 TruculMagic, on 17 august 2021 - 19:02, said:



Din baiat simplu o sa devina baiat complicat Posted Image
   Sau,cum ar spune un sofer, AI BELIT-O !!!!

#35
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Pentru conducere fără card vei lua amendă (tu, ca șofer) DOAR ATUNCI CÂND TE PRINDE ÎN FAPT!!! Altfel, n-au cum să te amendeze. În taho apare că ai condus tu și mașina a fost condusă fără card la 1 minut după ce ai scos cardul. E cusută cu ață albă de la șapte poște, dar nu te pot amenda pe tine, pentru că legea zice stabilirea fără echivoc a abaterii. Dar te pot ține pe marginea drumului, cu sigiliu administrativ, câte 11h, de fiecare dată când te prind, pe motiv că arătai semne de oboseală!!! Deci...
Iar pentru conducerea fără card, înregistrată în taho, va plăti firma, în cadrul controalelor anuale de la sediu.
Problema aici nu e neapărat că ești dispus să încalci legea, pentru bani mai mulți, la cererea firmei, toți moraliștii de aici ar face-o. Problema este că nu știi cum s-o faci. Iar pentru asta, trebuie să înveți legea! Dar nu ca la școală, ca să iei un examen. Nu! Învățată și înțeleasă la modul serios. Și o să-ți dai seama singur, că de fapt de multe ori nici măcar nu ești nevoit s-o încalci, sau eventual abateri minore (folosirea improprie a instrumentelor de bord, de exemplu)
Reg. C.E. 561/2006, Reg. U.E. 165/2014, Directiva 15/2002, cele 8 Note de orientare + echivalentele de la noi, la care adaugi Codul Muncii.
Sau, o altă variantă la fel de fezabilă, în loc de a aștepta să se întâmple ceva... FĂ se se întâmple ceva. De preferat ceva care să nu te ducă către forțatul legii... Odată ieșit pe poartă, ești tu, o dihanie de metal cu câteva mii de piese în mișcare și o hârtie cu ce ai de făcut... ia vezi ce combinații de n luate câte kappa se pot face din ingredientele astea ))))

P.S. Bagă un ochi și în T.R.A.C.E., înveți niște chestii și de acolo...

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 MariusEXxTREME, on 17 august 2021 - 21:52, said:

Da tare asta, cred ca-ti vor plati toate amenzile
stiu o firma care avea trei soferi "preferati". cu toate precautiile baietii aia luau saptamanal amenzi de viteza... si erau platite de firma... de ce? erau cei mai rapizi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate