Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

De ce folosesc Linux?

* * * - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2223 replies to this topic

#2143
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
La playere recomand QMPlay2...

#2144
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Vazutul filmelor pe PC e de anii 2000 :lol:

#2145
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005

View PostMosotti, on 30 decembrie 2021 - 15:39, said:

Vazutul filmelor pe PC e de anii 2000 Posted Image

Cand esti la serviciu si nu ai ce face nu poti sa te duci la TV-ul ala mare din sala de conferinta ca sa te uiti la filme :D

#2146
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Din curiozitate, voi la ce folositi PC-ul acasa incat Linuxul sa fie o piedica atat de mare in utilizare? Pentru mine SMPlayer este foarte ok pentru vazut filme, la fel si MPV sau VLC, nu prea vad diferenta. Cel mai mare display il am de 40" asa ca nu ma intereseaza 4k, HDR si altele, 1080p este suficient pentru mine. Filme cu efecte speciale nu prea urmaresc. Pe youtube nu ma uit, nu am cont de tiktok sau insta, social media inseamna reddit si mai rar facebook. TV nu am de vreo 15 ani, am incercat Netfix insa dupa a doua luna am intrerupt abonamentul pentru ca gasesc mai multe filme pe web. Cartile le descarc si le convertesc in mobi folosind Calibre, merge foarte bine pe Linux. Pentru foto XnView.

Edited by spooky51, 30 December 2021 - 15:59.


#2147
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Pe langa celelalte multe chestii de care am tot scris pe aici, eu folosesc aplicatia Terminal.

#2148
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Atunci inteleg frustrarea.

#2149
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostLensFlare, on 30 decembrie 2021 - 16:09, said:

Pe langa celelalte multe chestii de care am tot scris pe aici, eu folosesc aplicatia Terminal.

Aha, deci web browsing, dar asta e doar o chestie.

#2150
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,586
  • Înscris: 15.10.2020
Cred că vorbește de Windows Terminal, pe Linux nici nu există vreun program cu acest nume (nici nu folosește Linux, din câte știu).

#2151
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 15.05.2018

View PostLensFlare, on 30 decembrie 2021 - 13:56, said:

[ https://i.imgur.com/jopaWMs.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Felicitari, la fel de bine ai putea sa vezi daca merge comanda "format C:" pe Windows.

View PostLensFlare, on 30 decembrie 2021 - 13:56, said:

Asta nu-i un lucru rau, backwards compatible e un feature. Aplicatii scrise pentru Windows 95 ruleaza pe Windows 11. Linux e foarte deficitar la acest capitol.

"Backward compatible" facut de Microsoft e o tampenie de proportii colosale si in plus merge cel mult pentru aplicatii gen office. Am jocuri vechi facute pentru win95/98 si nu merg nici pe windows 7. Le-am vazut ca sunt pe GoG, pentru ca le-au refacut sa mearga pe win7/8/10 dar daca ai CD-uri vechi poti sa uiti de ele. De la backward compatible vin majoritatea problemelor de scuritate din Windows. In loc sa faca un sandbox-ing pentru aplicatii din win95/98/me si sa izoleze cod nesecurizat Microsoft a ales sa le ruleze cu drepturi de Admin, transformand Window 10 in win95. Asta-i painea si sarea pentru tot malware si virusi care exista acum. Majoritatea utilizatorilor stiu doar ca trebuie doar sa dea "Yes" cand un program le cere drepturi de admin.

Binare vechi de Linux functioneaza fara probleme. Am binare vechi facute pentru PostgreSQL 7 de acum 15 de ani si merg perfect. Daca ai avut ceva de comunicat direct cu nucleul 1.x trebuie sa modifici codul sa foloseasca mecanismele noi. Exact asta trebuia Microsoft sa faca, sa puna dezvoltatorii de soft sa-si faca codul ca sa mearga corect cand ruleaza fara Admin-rights dar mai bine freaca menta si face vanzari la firmele de anti-virus.

Trebuia sa-si faca un app-store si sa-l faca default si rezolvau problemele cu malware luat de pe torrent. Nu au fost in stare sa faca asta. Au o versiune de Windows cu "appstore" dar nimeni nu o foloseste.  Toate distributiile de Linux au un "app-store". MacOS are appstore si Android are play-store. Numai cu Windows poti sa dai click pe un link cu "Fornite_premium_skins.exe" si sa-l rulezi cu Admin rights din doua click-uri.

#2152
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Te invit din tot sufletul să rulezi în Windows 10 un virus de acum 20 de ani.

#2153
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
@tar1901, Cand mai ai nelamuriri / curiozitati despre Linux intreaba aici pe topic ca iti raspundem, pana atunci te poti descarca in alta parte.

P.S. Poti sa scrii celor de la Microsoft despre cum se face un OS, ca ei sunt prosti si au nevoie de lumina de la tine.

Linux backward compatible… am ras. :)

Edited by LensFlare, 30 December 2021 - 17:49.


#2154
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,586
  • Înscris: 15.10.2020
Windows 10 are un app store de toată jena. Am înțeles că pe Windows 11 s-a îmbunătățit dramatic situația cu app store-ul, sunt curios dacă utilizatorii vor începe să-l folosească.

View Postserban57, on 30 decembrie 2021 - 17:41, said:

Te invit din tot sufletul să rulezi în Windows 10 un virus de acum 20 de ani.
Au testat alții:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kLan-BOybbk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2155
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Din fericire nu e problema ta cat de bun sau prost e appstore-ul din Windows.
…sau te intereseaza? :>

P.S. Cat s-a discutat despre Linux nu ai venit cu un singur reply in schimb ti-ai facut timp mai tarziu sa postezi offtopic despre Windows. :)

#2156
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,586
  • Înscris: 15.10.2020

View PostLensFlare, on 30 decembrie 2021 - 17:54, said:

Cat s-a discutat despre Linux nu ai venit cu un singur reply in schimb ti-ai facut timp mai tarziu sa postezi offtopic despre Windows. Posted Image
Serios? Chiar tu ai răspuns la răspunsul meu când ziceam de Debian, Arch și Manjaro. Ce-s alea dacă nu distribuții Linux?

#2157
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Windows tot distributie Linux e? :>

#2158
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Groapa de gunoi aka Store e un alt motiv pentru care folosesc Linux. Se pare ca la Microsoft au un fetish cu ascunsul gunoiului sub covor din moment ce in Library singura optiune de a sterge/desasocia o aplicatie e Hide.

#2159
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,586
  • Înscris: 15.10.2020

View PostLensFlare, on 30 decembrie 2021 - 17:59, said:

Windows tot distributie Linux e?
Eu folosesc Linux fiindcă nu-mi place Windows. Bănuiesc că aș putea să folosesc și altceva, dar asta a fost la îndemână. Dacă îți place Windows, chiar nu are sens să-l schimbi cu altceva.

View PostLensFlare, on 30 decembrie 2021 - 17:59, said:

:>
Te-ai molipsit de la Arthos?

#2160
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Pai daca folosesti Linux de ce scrii despre Windows in topic despre Linux? :D

Sunt fan Arthos. :>

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate