Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

De ce folosesc Linux?

* * * - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2223 replies to this topic

#2179
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
pai nevoile astea grafice inalte cred ca-s legate de afisarea pe 10 bit,
faza e ca  n-am fost interesat de acest aspect, am pe doua laptopuri placa quadro si firepro care stiu de 10 bit insa lcd-urile nu cred ca-s capabile de asa ceva.

#2180
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poti sa ai pe 10 biti culoare dar sa nu fie HDR, e o poveste de prelucrare in spate.

#2181
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Bine, in principiu este o metoda prin care oarecum functioneaza HDR sub Linux dar implica folosirea unui framework si Kodi, fara DE sau WM.
Dar in final nu prea are treaba cu Linux-ul, deci in concluzie momentan nu este HDR pe Linux si, la cum arata Wayland, nici nu o sa fie prea curand ceva OK

#2182
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 15.10.2020

View Postserban57, on 30 decembrie 2021 - 20:55, said:

Un exemplu mai prost decât apt n-ai găsit? Până și dnf pune în genunchi acea abominație.
Da, e foarte lent, nu? Pune un filmuleț cum instalezi tu un program pe Windows. :lol:

#2183
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Prin lent ma refeream ca stai secunde bune sa se incarce thumbnailurile cand intri in categoriile alea din store.
Iar de instalat prin apt.. sa-i spui si bunicii tale sa instaleze un joc de sah sa vedem daca se descurca. :P

#2184
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 15.10.2020

View Postvj_Heaven, on 30 decembrie 2021 - 22:34, said:

Prin lent ma refeream ca stai secunde bune sa se incarce thumbnailurile cand intri in categoriile alea din store.
Iar de instalat prin apt.. sa-i spui si bunicii tale sa instaleze un joc de sah sa vedem daca se descurca. Posted Image
Bunica e moartă demult. Totuși, când am început să folosesc Linux, foloseam Synaptic, mi s-a părut foarte mișto, deși era pe o distribuție RPM la vremea aia, ceea ce e cam ciudat. M-am descurcat bine, zic eu.

#2185
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai sunt managere vizuale, nu trebuie sa dea comenzi in terminal.

#2186
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 15.10.2020

View Postneagu_laurentiu, on 30 decembrie 2021 - 22:38, said:

Pai sunt managere vizuale, nu trebuie sa dea comenzi in terminal.
Da, corect, ideea e că poți să instalezi un program în câteva secunde pe Linux, ceea ce nu prea poți să faci pe Windows. N-o fi un avantaj major, dar mie îmi place treaba asta.

#2187
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
Extraordinar package manager-ul, da. Dar cand o aplicatie pur si simplu nu se afla in repository, in cam cate secunde o instalezi? Ca pe Windows pur si simplu vizitezi site-ul producatorului, descarci, next, next, finish.

Edited by red46, 30 December 2021 - 22:48.


#2188
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

View Posthorny_hornet, on 30 decembrie 2021 - 22:40, said:

Da, corect, ideea e că poți să instalezi un program în câteva secunde pe Linux, ceea ce nu prea poți să faci pe Windows. N-o fi un avantaj major, dar mie îmi place treaba asta.

Windows Store nu face acelasi lucru? Mai ai si Ninite…

P.S. Cauta pe Google “Windows Package Manager”, o sa ai un șoc. :)

Edited by LensFlare, 30 December 2021 - 22:53.


#2189
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

View Posthorny_hornet, on 30 decembrie 2021 - 22:40, said:

Da, corect, ideea e că poți să instalezi un program în câteva secunde pe Linux, ceea ce nu prea poți să faci pe Windows. N-o fi un avantaj major, dar mie îmi place treaba asta.

Daca te multumesti cu cele din default repository. Multe nu sunt, sunt versiuni mai vechi sau au unele dezavantaje, gen Firefox Nightly care luat de pe APT nu instala si serviciul de updatare de la Mozilla si nu puteam sa updatez automat, trebuia sa astept ca cel care se ocupa de repository sa-l adauge.
Acum am peste 50% din aplicatii instalate de pe site-ul mama, si prefer sa fac asa decat sa folosesc APT.

Edited by vj_Heaven, 30 December 2021 - 22:53.


#2190
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postred46, on 30 decembrie 2021 - 22:47, said:

Ca pe Windows pur si simplu vizitezi site-ul producatorului, descarci, next, next, finish.
La fel si sub Linux. Sunt producatori ce ofera installer. Ultima data am pus VMWare Player.

#2191
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View Postspooky51, on 30 decembrie 2021 - 14:47, said:

nimic nu te impiedica sa vezi un film

View PostLensFlare, on 30 decembrie 2021 - 14:54, said:

Atat timp cat nu e HDR. Posted Image

I-ai spus la om ca nu se poate uita la filme HDR. Sincer nu cred ca exista un codec nou care sa nu mearga cu VLC 3. Pana acum am vazut doar cu 10bit/color si merg fara probleme. Cum arata e alta poveste, pe un monitor 4k cu +800 nits arata mult mai bine decat pe un 1080 vechi.

#2192
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@tar1901, despre ce vorbesti? :)

#2193
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021

View Posthorny_hornet, on 30 decembrie 2021 - 22:40, said:

...ideea e că poți să instalezi un program în câteva secunde pe Linux, ceea ce nu prea poți să faci pe Windows. N-o fi un avantaj major, dar mie îmi place treaba asta.
...ideea e ca asta e valabil doar când esți un inutil care deschizi calculatorul doar pt muzică, filme, vizualizat un fișier sau statul la pânda pe Softpedia pentru a bate tastele de dimineață până seara că logoreea e boală cronică si grea, adică n-ai nevoie decât de alea câteva aplicații gata precompilate pt. distribuția ta. (nu cred că o să mă poți contrazice, că ne-ai arătat deja ce aplicații ai instalate în debianul ăla)
Din snap sau flatpack nu durează deloc câteva secunde iar (iar astea tot de linux țin!!!), iar dacă totuși mai și faci câte ceva cu calculatorul ăla și esti nevoit să mai tragi câte o compilare (ceea ce tu nu ai făcut niciodată că ai recunoscut asta mai demult, tot pe acest topic)... aseară am fost nevoit sa instalez un program care necesita qt4, în timp ce distribuția folosește qt5.15. deci a trebuit să-l compilez.
Alea "câteva secunde" despre care vorbești tu n-au durat decât...două ore și vreo 10 minute da' cum timpul este relativ, poate asta înseamnă cele"câteva secunde" despre care vorbești tu. Posted Image

Edited by preslee, 31 December 2021 - 01:21.


#2194
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpreslee, on 31 decembrie 2021 - 01:20, said:

... când esți un inutil care ... Posted Image

ai de lucru fest pana vei convinge pe toti de pe forum ca-s slabi dar sistematic vei reusi :-p ...

#2195
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mai mult decat windows vs linux e uimitor cum un topic in esenta tehnic duce la discutii din astea si cum poate scoate la suprafata niste frustrari majore, de la obezitate si sedentarism pana la venituri insuficiente si lipsa viata sexuala. Chill out, certatul pe Softpedia nu va aduce nimic mai bun in viata reala, iar daca vi se are ca aveti momentul de stralucire pe forum, acesta e doar temporar, mai bine cautati sa indreptati momentele proaste din viata reala. Cu totii avem perioade mai proaste si perioade mai bune, treceti peste cele proaste si intotdeauna vor veni cele bune, norocul tine cu cei optimisti.

Edited by spooky51, 31 December 2021 - 07:59.


#2196
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 15.10.2020

View Postpreslee, on 31 decembrie 2021 - 01:20, said:

...ideea e ca asta e valabil doar când esți un inutil care deschizi calculatorul doar pt muzică, filme, vizualizat un fișier sau statul la pânda pe Softpedia pentru a bate tastele de dimineață până seara că logoreea e boală cronică si grea, adică n-ai nevoie decât de alea câteva aplicații gata precompilate pt. distribuția ta. (nu cred că o să mă poți contrazice, că ne-ai arătat deja ce aplicații ai instalate în debianul ăla)
Chiar nu văd vreo problemă dacă aș fi vreun inutil care deschide calculatorul doar pentru muzică, filme și ce ai mai zis tu acolo. Bănuiesc că nu ești vreun Bezos, probabil că ești sclav pe undeva, dar pe softpedia ești mare maher. Poate nu știai, dar pe geany, spre exemplu, poți să scrii html, css, js până ți se face rău. Cu Python și Django sau Flask poți să faci backend-ul. Deci ce anume îmi lipsește din lista de aplicații pentru a munci?

View Postred46, on 30 decembrie 2021 - 22:47, said:

Extraordinar package manager-ul, da. Dar cand o aplicatie pur si simplu nu se afla in repository, in cam cate secunde o instalezi? Ca pe Windows pur si simplu vizitezi site-ul producatorului, descarci, next, next, finish.
E foarte complicat de instalat un pachet DEB pe Ubuntu, nu? Sper că nu vrei demonstrație.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate