Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Pasaport

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.03.2016
Buna, am o intrebare la dvs. Daca este posibil ca un pasaport sa fie facut si in alt judet fata de domiciliu, deoarece sunt in criza de timp si aici unde sunt dureaza foarte mult.

#2
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
Se poate oriunde in tara. Dar trebuie sa va programati online (daca stiti unde este mai liber).

#3
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.03.2016

 minam, on 23 iunie 2021 - 07:41, said:

Se poate oriunde in tara. Dar trebuie sa va programati online (daca stiti unde este mai liber).

Da, multumesc, programarea am facut-o acum de dimineata.
Inca o intrebare daca stiti, pe net am citit ca 15 zile lucratoare, doar ca mai era un punct in care scria exact asa: "In prezent, pasapoartele electronice simple, se pot elibera si in 5 zile". Deci pana la urma cum este?

Edited by Munst, 23 June 2021 - 07:45.


#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 26.06.2009
Da este posibil (de asta pe vremuri era plin la pasapoarte in Arad :-)

Iti faci programare online, platesti taxa si mergi cu actele solicitate (te uiti exact ce iti trebuie tot online)

 Munst, on 23 iunie 2021 - 07:44, said:

Inca o intrebare daca stiti, pe net am citit ca 15 zile lucratoare, doar ca mai era un punct in care scria exact asa: "In prezent, pasapoartele electronice simple, se pot elibera si in 5 zile". Deci pana la urma cum este?
Depinde cat sunt de aglomerati; aia este perioada maxima. Acum o luna am fost vineri la pasapoarte si vinerea viitoare au fost deja gata.

#5
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
Maine se duce sotul meu sa depuna actele, o sa va spun cand trebuie sa se duca dupa el. Dar sigur ca depinde de fiecare zona, cat este de aglomerat.

#6
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.03.2016
Daca exista un minor intre noi, iar un parinte nu se poate deplasa pana acolo, doar unu, care sunt demersurile?  Trebuie ceva de la notar?

Edited by Munst, 23 June 2021 - 07:51.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi sa nu fie din alea valabile doar 6 luni...

#8
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009

 Munst, on 23 iunie 2021 - 07:50, said:

Daca exista un minor intre noi, iar un parinte nu se poate deplasa pana acolo, doar unu, care sunt demersurile?  Trebuie ceva de la notar?

Da, trebuie neaparat (stiu din experienta)
Vedeti aici.

#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.12.2016
Termenul maxim este de 15 zile. De obicei se trimite prin posta si ajunge cam in 7-10 zile.
Daca alegi cu ridicare direct in locul unde l-ai facut, vei fi indrumat sa-l ridici la o anumita data, insa si acolo de obicei ajunge mai repede.

Edited by 2Unlimited, 23 June 2021 - 08:04.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
Teoretic se elibereaza in 14 zile.

Practic, eu am avut pe 10 depus si pe 16 era gata

ps. pasaportul lui @December, ala pe care l-o stricat, o fo gata intr-o zi. Insa acum au inceput sa vina italienii in RO si probabil s-a mai aglomerat treaba.

Edited by Lex404, 23 June 2021 - 09:24.


#11
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
In Bucuresti termenul este de 5 zile lucratoare sau 7 calendaristice, cu ridicare personala.
Nu cred ca se mai trimit prin posta.

@Munst, doar minorul are nevoie de pasaport?
Daca da, atunci parintele care merge la pasapoarte trebuie sa aiba in plus fata de documetele standard, si unul urmatoarele documente:

-Procură specială prin care un părinte împuternicește celălalt părinte sau declaraţia privind acordul celuilalt părinte, în original, ori duplicat de pe actul original pentru procura specială şi declaraţia celuilalt părinte, autentificate şi eliberate începând cu data de 1 ianuarie 2013.

-Procură specială, pentru cererile formulate de persoana împuternicită, în original, sau duplicat de pe actul original pentru procurile speciale autentificate şi eliberate începând cu data de 1 ianuarie 2013.

-Hotărârea judecătorească de încredinţare a minorului, rămasă definitivă şi irevocabilă, ori hotărârea judecătorească în temeiul căreia părintele exercită singur autoritatea părintească, rămasă definitivă şi irevocabilă sau rămasă definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, ori ordonanţa preşedinţială care cuprinde în mod expres faptul că părintele/reprezentantul legal în favoarea căruia s-a dispus exercitarea autorităţii părinteşti are dreptul de a solicita eliberarea paşaportului.

-Hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013 ori ordonanţă preşedinţială, prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt părinte pentru eliberarea paşaportului.

-Actul de desemnare a reprezentantului legal, numai pentru cererile formulate de acesta, în cazul minorilor care la data punerii sub interdicţie nu se află sub ocrotirea părinţilor.

-Act de deces al părintelui, pentru cererile formulate de părintele supravieţuitor ori pentru cele formulate de persoana împuternicită de acesta, în original.

#12
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.03.2016
Am o intrebare, daca eu nu doresc un pasaport simplu electronic , ci doar unu simplu temorar, se poate?

#13
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
Se poate.

#14
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
Revin cu info: acte depuse azi la Ploiesti, pasaportul e gata pe 1 iulie. Deci peste o saptamana..

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMunst, on 23 iunie 2021 - 21:20, said:

Am o intrebare, daca eu nu doresc un pasaport simplu electronic , ci doar unu simplu temorar, se poate?

Se poate. Dar in multe tari nu mai e acceptat.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi ca s-au schimbat regulile de azi. Am văzut pe grupul consular (dar nu am citit prea mult).

Intra pe MAE sa verifici. Din ce am văzut din primul paragraf te salvează testul.


NVM, trebuia sa postez pe alt topic :lol:

Edited by Lex404, 25 June 2021 - 07:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate