Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#181
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Mai mult ca sigur ca nu. Dar vorbim despre chestii diferite.

https://www.hotnews....m-muti-tara.htm

#182
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Prin anii 1997 - 2000 Bucureștiul a pierdut 300.000 de locuitori. Se vede pe graficul ăsta.

https://www.google.r...sclient=gws-wiz

Au fost cei care nu mai puteau să trăiască în oraș din cauza foamei crunte care a fost atunci după ce s-au închis fabricile mari și au fost dați afară sute de mii de muncitori.

Atunci lumea își aduce aminte cum erau Dacii 1300 cu portbagaj deasupra cu patul recamier, șifonier sau alte lucruri.

Erau cei care plecau la țară din București după ce își vânduse apartamentele pline de datorii la întreținere și nu mai aveau nici bani de mâncare.

Nu aveau decât să plece la țară și să trăiască acolo din banii de pe apartamentele vândute.

Atunci mutatul la țară a fost scăparea de foamea cruntă în care trăiau sute de mii de bucureșteni.

Azi mutatul la țară sau la casă în provincie e semn de bunăstare și că își mai permit oamenii încă o casă.

Cuvântul  - la țară - pentru orășenii care se mută din orașe la case lângă orașe nu are nici o legătură cu satele sărace unde aproape toți trăiesc din ajutor social.

Cine vrea azi să se mute de la oraș la casă lângă oraș este om care își permite, nu mai este om care murea de foame cruntă ca acum 20 de ani.

Edited by -__-, 22 June 2021 - 05:48.


#183
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postirina2014, on 21 iunie 2021 - 17:50, said:


Bunã intrebare!


Am scris clar ca tipul asta de servicii ar fi orientat cãtre cei care au case de vacanta aici, care vin frecvent, și care nu sunt deloc putini. Deloc!

Individual, oamenii nu au de ce sa complice, astia care sunt muncitori deja au un portofoliu de clienti si sunt mereu ocupati, practic astepti tu dupa ei.
Dincolo de asta, nu exista spirit antrepenorial si simt pentru afaceri, nu ai cum sa te astepti la asa ceva de la niste oameni care au stat toata viata la tara, im schimb e ce ceva ce ai putea face tu.
In plus, tu uiti ca romanii sunt foarte suspiciosi, cati din astia cu case de vacante crezi ca ar fi dispusi sa lase cheile de la casa in conditiile in care tuturor le e frica de hoti? Oamenii sunt foarte atenti pe cine baga in curte, nu mai zic in casa.

Edited by MembruAnonim, 22 June 2021 - 05:57.


#184
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Să vă arăt o zonă și o casă făcută de o familie plecată din București acum 20 de ani la țară, nu la casă lângă oraș.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

A fost casa unor 2 pensionari din București care nu au mai putut să trăiască în București atunci și și-au vândut apartamentul și au făcut casa aia cu etaj acolo.

Ei au murit pe rând și cei 3 copii ai lor care au venit din străinătate să facă succesiunea după casa asta și o mașină veche s-au certat între ei la notariat și au fost și 2 avocate.

Fiecare din ei a vrut casa aia ca amintire de la părinții lor.

Nu s-au înțeles care să o ia numai el și au luat-o toți 3 după ce s-au certat toți ore întregi la notariat.

Nu făcea mai mult de 20.000 de euro casa asta atunci dar fiecare a vrut-o numai el.

Edited by -__-, 22 June 2021 - 06:22.


#185
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postirina2014, on 21 iunie 2021 - 20:45, said:

Ce dragut Posted Image

cosit partial = nu toata suprafata

Cu ce zici ca ma complic? Ai vreo idee de simplificare? Posted Image

Am multe idei, inainte de a intra in detalii ar trebui sa iti vad un pic curtea.
Posted Image

Sunt bun la peisagistica iar o prietena d'ale mele chiar m-a complimentat.
Posted Image

Edited by portoseu, 22 June 2021 - 07:13.


#186
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Pai mie asa mi se pare ca ma complic :))

Multumesc, iti sunt recunoscatoare pentru gandurile bune Posted Image

#187
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postirina2014, on 22 iunie 2021 - 08:07, said:

Pai mie asa mi se pare ca ma complic Posted Image)

Multumesc, iti sunt recunoscatoare pentru gandurile bune Posted Image

Cu drag.
Apreciez Posted Image

#188
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Vreau sa iti marturisesc ca nu stiu nici eu cum mi-am pus la profil apelativul asta, am incercat sa il schimb , dar nu am reusit. Asta ca sa nu iti faci o idee gresita despre mine.
Ca sa revenim la subiect, ai curtea marisoara?
Posted Image

Ma gandeam sa vin in iulie la tine vreo 2 saptamani si sa incerc sa dreg ce e de dres la tine.

Edited by portoseu, 22 June 2021 - 19:33.


#189
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011
E prea subtil trollatu’ asta, cumva se face referire la cosit ca in refren la clasicul asta ?  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RQRisJHPkmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#190
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

View Postportoseu, on 22 iunie 2021 - 19:32, said:

Vreau sa iti marturisesc ca nu stiu nici eu cum mi-am pus la profil apelativul asta, am incercat sa il schimb , dar nu am reusit. Asta ca sa nu iti faci o idee gresita despre mine.
Ca sa revenim la subiect, ai curtea marisoara?
Posted Image

Ma gandeam sa vin in iulie la tine vreo 2 saptamani si sa incerc sa dreg ce e de dres la tine.
Venise o fatuca,o cintareata de club la Capatos sa reclame niste scamatori ce i-au spart apartamentul de doua ori.Stii ceva de springarii aia?

#191
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postportoseu, on 22 iunie 2021 - 19:32, said:

Vreau sa iti marturisesc ca nu stiu nici eu cum mi-am pus la profil apelativul asta, am incercat sa il schimb , dar nu am reusit. Asta ca sa nu iti faci o idee gresita despre mine.
Ca sa revenim la subiect, ai curtea marisoara?
Posted Image

Ma gandeam sa vin in iulie la tine vreo 2 saptamani si sa incerc sa dreg ce e de dres la tine.
2 saptamani ?!? Posted Image))

merci din nou, dar nu e cazul, serios.
Sa revenim la subiect, daca mai e ceva de zis.

Edited by irina2014, 23 June 2021 - 05:39.


#192
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Asea un mic comentariu, despre "la tara". Care va mai tavaliti prin iarba aveti grija mare la capuse. Dupa 7 ani de mers zilnic la tara (inca stau in oras...), cam 12 km.... am furat-o de nu m-am vazut, infectie destul de grava cu Ricketia conorii. Asa ca aveti grija.

#193
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Lasati tara, portoseu doreste iubire...

#194
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,086
  • Înscris: 20.10.2015

View Postviotl, on 23 iunie 2021 - 07:36, said:

Asea un mic comentariu, despre "la tara". Care va mai tavaliti prin iarba aveti grija mare la capuse. Dupa 7 ani de mers zilnic la tara (inca stau in oras...), cam 12 km.... am furat-o de nu m-am vazut, infectie destul de grava cu Ricketia conorii. Asa ca aveti grija.

Pentru ca nu stii cum s-o scoti

#195
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Niste bashini din media preluate de bucurestenii obsedati de sanatatea lor si a odraslelor.Sunteti ingropati in gunoaie si mizerie,poluare si fonica,stress,ma duc la Kaufland ieri sa ma pis si o fac pe picioare,ca pisoarul da totul pe picioare.Canalizarea e prastie infundata din munca de mantuiala a celor de la salubritate,ca urmare cind ploua se inunda tot .........si lista e luunga.Si voi trambitati de capuse.

#196
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,086
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmcd2020, on 23 iunie 2021 - 09:05, said:

Niste bashini din media preluate de bucurestenii obsedati de sanatatea lor si a odraslelor.Sunteti ingropati in gunoaie si mizerie,poluare si fonica,stress,ma duc la Kaufland ieri sa ma pis si o fac pe picioare,ca pisoarul da totul pe picioare.Canalizarea e prastie infundata din munca de mantuiala a celor de la salubritate,ca urmare cind ploua se inunda tot .........si lista e luunga.Si voi trambitati de capuse.

Vai dar mi-a bazait aseara un tzantzarush prin camera... sunt stresat o saptamana
Cu televizorul vecinului m-am invatat, dar cu tzantzarul....

#197
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Din ce am citit acum cativa ani, cand a izbucnit chestia cu borelioza: nu toate capusele sunt purtatoare de asa ceva, ar fi cele care intra in contact cu anumalele salbatice, cam asa ceva.

Am captat si eu de cateva ori pe gambe, si le-am extras fara probleme. Cainilor le dau simparica. Dar in livada, unde nu prea e cosit Posted Image, umblu numai cu pantaloni lungi bagati in cisme de cauciuc

Edited by irina2014, 23 June 2021 - 09:30.


#198
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pe umezeala mare,ouale de capuse si tantarii eclozeaza mai cu spor,de aici si diferentele de la un an la altul.Daca mergi prin iarba mare e posibil sa gasesti pe haine si capuse,le dai jos cu peria,ca dureaza de cind se urca si pina ajung la piele sa se infiga.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate