Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Viata la tara?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#163
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Ne-am învățat cu tocmelile, cu cârpelile, cu știu pe cineva, etc și ne furam singuri căciula in felul asta. Eu de exemplu am o defecțiune acum; as prefera să-mi vină un necunoscut pe sistemul UBER decât să stau eu acum să sun cunoștințe și "meșteri"

#164
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Un alt serviciu care cred ca ar merge aici ar fi servicii de curatenie. Un mic business de famile, 2 persoane - sunt foarte multe case de bucuresteni, care ar prefera sa plateasca un abonament, ceva, decat sa faca ei curat inainte de a pleca. Vine echipa, pac-pac, curatenie, spalat-calcat asternuturi, vase, aranjat casa. Tarfie diferentate: cu/fara spalat/calcat, cu/fara geamuri etc.

Treburi pe langa casa: aranjat lemne, incalzit casa (nu sunt pe wifi) in preziua si ziua sosirii, intretinere curte, sunt o groaza de facut. Iarna ai mai mult timp liber, mai iei o comanda de o ie, de ex.

Crescut pui de carne - nu e mare lucru, si clienti ar fi.

Dar... Nici nu mai cred ca e vorba numai de lene si indolenta.

Edited by irina2014, 21 June 2021 - 12:05.


#165
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,150
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmcd2020, on 20 iunie 2021 - 23:36, said:

In rural se fura si umbra si tu vorbesti de roboti de tuns iarba.....Posted Image

Atunci nu va luati.

#166
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
De fapt voi ce dezbateti aici?

#167
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
hai ca va rezolv eu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fu82qH4Fwb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#168
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postirina2014, on 21 iunie 2021 - 12:04, said:

Un alt serviciu care cred ca ar merge aici ar fi servicii de curatenie. Un mic business de famile, 2 persoane - sunt foarte multe case de bucuresteni, care ar prefera sa plateasca un abonament, ceva, decat sa faca ei curat inainte de a pleca. Vine echipa, pac-pac, curatenie, spalat-calcat asternuturi, vase, aranjat casa. Tarfie diferentate: cu/fara spalat/calcat, cu/fara geamuri etc.

Treburi pe langa casa: aranjat lemne, incalzit casa (nu sunt pe wifi) in preziua si ziua sosirii, intretinere curte, sunt o groaza de facut. Iarna ai mai mult timp liber, mai iei o comanda de o ie, de ex.

Crescut pui de carne - nu e mare lucru, si clienti ar fi.

Dar... Nici nu mai cred ca e vorba numai de lene si indolenta.

Depinde mult si de zona, in zonele relativ populate de la tara mai gasesti, in timp iti faci o lista cu oameni care tund pomii, care tund gazonul sau care mai fac diverse treburi prin curte. Pui si carne, iarasi sunt oameni care se ocupa de asa ceva, dar trebuie sa te interesezi bine in stanga si in dreapta pana gasesti. Eu ma duc in oras la o piata mai micuta unde e o familie, sot si sotie, vin doar vinerea si sambata, restul saptamanii pregatesc mezeluri, joi taie pasari in functie de comenzi. Chestia e ca lucrurile astea nu sunt ieftine, e de de fapt semnificativ mai scump decat sa cumperi din supermarket, pentru cei care fac asta renteaza sa vanda la oras, nu pe la ei prin sat. Aceeasi chestie e valabila pentru multe din serviciile astea, cine sta prin aproprierea oraselor prefera sa mearga in oras si sa faca menaj usor prin case pentru 150 de lei pe zi in loc sa se speteasca prin vreo curte de tara.

Edited by MembruAnonim, 21 June 2021 - 14:53.


#169
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postportoseu, on 21 iunie 2021 - 13:49, said:

De fapt voi ce dezbateti aici?
Bună intrebare!

View PostMembruAnonim, on 21 iunie 2021 - 14:51, said:

....
Am scris clar ca tipul asta de servicii ar fi orientat către cei care au case de vacanta aici, care vin frecvent, și care nu sunt deloc putini. Deloc!



#170
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postirina2014, on 21 iunie 2021 - 17:50, said:

Bună intrebare!


Am scris clar ca tipul asta de servicii ar fi orientat către cei care au case de vacanta aici, care vin frecvent, și care nu sunt deloc putini. Deloc!
Irina, eu m-as baga la o munca de tipul asta. Cam cat mi-ai oferi?

Ca sa iti tund gazonul , de exemplu.

#171
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,176
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmcd2020, on 19 iunie 2021 - 17:55, said:

E cum am vrut,daca vroiam bashini de casa de vacanta luam cu 20-50 mii ceva in zona de case de vacanta.

Si io, daca voiam basini imi luam vila cu piscina, asa mi-am luat decat apartament cu doua camere.

View Postmcd2020, on 21 iunie 2021 - 09:55, said:

La tara toti stau pe social,apoi se termina socialu' si beau pe caiet....nu munceste nimeni nici pe bani .

Probabil la tine la tara, ti-am spus io ca traiesti intre saraki desculti cu rubrica in caiet la magazinu' satesc. :D

#172
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postportoseu, on 21 iunie 2021 - 18:00, said:


Irina, eu m-as baga la o munca de tipul asta. Cam cat mi-ai oferi?

Ca sa iti tund gazonul , de exemplu.
Nu am gazon, e iarba de fan, amestecata cu trifoi pitic. Si cu balarii :D
Acum 10 zile am dat 100 lei pt un cosit partial (cu motocoasa si benzina mea). Cositul in sine a durat 1h, apoi încă vreo 30 min adunat si aruncat iarba rezultata

Nu stiu cum ti se pare onorariul :), dar prestatorul a fost f mulțumit. De altfel, e colaboratorul meu de baza, când are timo il chem pt tot felul de mestereli

Edited by irina2014, 21 June 2021 - 18:22.


#173
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

View Postedy_wheazel, on 21 iunie 2021 - 18:14, said:


Si io, daca voiam basini imi luam vila cu piscina, asa mi-am luat decat apartament cu doua camere.



Probabil la tine la tara, ti-am spus io ca traiesti intre saraki desculti cu rubrica in caiet la magazinu' satesc. Posted Image
Ca tot te guduri pe langa postarile mele ca un catel,daca amicii tai ma baneaza ma reincarnez cu nick-ul sarakie,poate iti va placea.Eu apartamente le las pripasitilor din capitala,nu ma pasioneaza investitia si traiul acolo.

#174
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,176
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmcd2020, on 21 iunie 2021 - 19:08, said:

Ca tot te guduri pe langa postarile mele ca un catel,daca amicii tai ma baneaza ma reincarnez cu nick-ul sarakie,poate iti va placea.Eu apartamente le las pripasitilor din capitala,nu ma pasioneaza investitia si traiul acolo.

Care amici? Care capitala? Ti-am scris deoarece ai dat reply la un post de-al meu.

#175
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postirina2014, on 21 iunie 2021 - 18:15, said:

Nu am gazon, e iarba de fan, amestecata cu trifoi pitic. Si cu balarii Posted Image
Acum 10 zile am dat 100 lei pt un cosit partial (cu motocoasa si benzina mea). Cositul in sine a durat 1h, apoi încă vreo 30 min adunat si aruncat iarba rezultata

Nu stiu cum ti se pare onorariul Posted Image, dar prestatorul a fost f mulțumit. De altfel, e colaboratorul meu de baza, când are timo il chem pt tot felul de mestereli
Draga Irina, eu ti-as cosi eco, old school, dar imi dai bere rece, apoi adunam iarba amn2
Posted Image

Onorariul e super ok, dar eu pun pret pe alte chestii. In paranteaza fie spus, cred ca te complici inutil .

Btw, nu stiu ce intelegi prin cosit partial....

#176
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Ce dragut :)

cosit partial = nu toata suprafata

Cu ce zici ca ma complic? Ai vreo idee de simplificare? :)

#177
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostMagicwisewolf, on 18 iunie 2021 - 12:37, said:

In fine, nu despre asta e vb, ideea e corecta, cu banii de apartament de 3 camere iei lejer o casa mult mai mare si cu curte ok, in zone cu toate utilitatile si tot confortul, aproape de orasele mari.

In ce judet, ca-mi iau 2-3 ;)?!

#178
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 22.05.2011
Eu cred ca s-a gandit la ceva cosit mowhawk , as partial…

#179
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

View PostPiscopescu, on 21 iunie 2021 - 21:30, said:

In ce judet, ca-mi iau 2-3 Posted Image?!
Cu bani de cloaca cu trei camere iti iei o casa generoasa cam oriunde,dar depinde si ce filme ai in cap.La tara e una si in vreo statiune turistica e alta....

#180
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,428
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmcd2020, on 21 iunie 2021 - 09:55, said:

....nu munceste nimeni nici pe bani

Ar munci, dar nu e destul de munca

View Postirina2014, on 21 iunie 2021 - 11:36, said:

sunt total de acord cu tine, dar suntem ataaaaaat de departe de etapa asta.

Nu sunt bani, nu exista oameni bogati sa aiba piata nevoie de asa ceva

View Postmcd2020, on 21 iunie 2021 - 11:41, said:

Nu vrea nimeni munca,toti VREA prosteala pe bani de munca...

Vrea, dar cei ca tine nu sunt suficienti

View Posttemporarysnooze, on 21 iunie 2021 - 11:35, said:

Mai e si o chestie de întâlnire a cererii cu oferta. Eu as prefera un intermediar și când caut și când vând muncă. Uite acum stau in motul patului și mă plictisesc; sigur are nevoie cineva de ce știu eu sa fac.
Are, dar tu ai nevoie de 2 ori pe an
Nu merita

Hai sa va zica sensei cum e in Hamerica, ca ma bucur ca am avut experienta asta

Acolo la lotul meu se lua $40
Attached File  DJI_0081.jpg   205.64K   46 downloads

Fie sa taie iarba fie sa ea zapada de pe alei.

Si terminau treaba in max 15 minute
DAR.....

Ei NU TRAIAU din ce le dadeam eu de munca
Principala lor activitate era CONTRACTUL.
La mine, daca aveam nevoie era maruntisul

Daca faceam contract, fara probleme, nu aveam nici o grijanie
Aveam contract la intretinerea gazonului, dadeam un $600/an si imi faceau vreo 6-7 tratamente
Altfel nu gaseam

Cand eram plecat in delegatie si discutam telefonic cu ei, veneau sa curete zapada DUPA ce terminau la contracte.
Puteau intarzia si 2 zile sau puteau sa nu vina deloc.
Daca vreun nefericit isi rupea mana din cauza ghetii, il plateam.

Asa ar exista, sunt sigur si in Romania, dar sincer, vedeti oameni bogati sa plateasca contract de intretinere si taiere a gazonuliui pentru sa zicem €2,000?
Se gasesc intr-un sat 10 sa aiba nevoie de asa ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate